10 најдобри книги за почетници кои сакаат да почнат да читаат

10 најдобри книги за почетници кои сакаат да почнат да читаат
Patrick Gray

Дали сакате да започнете (или да започнете одново) со читање и не знаете од каде да започнете? Не грижете се, ние за вас подготвивме листа од десет одлични дела одделени со најразновидните жанрови: фантазија, романса, поезија и расказ).

Сега само запишете ги советите и нурнете во страници од вашата омилена книга.

Книги за фантазија за почетници

Град на коските од Касандра Клер

Исто така види: Анализирани и коментирани 9 шармантни песни на Аделија Прадо

The бестселер објавен во 2007 година од американската авторка Касандра Клер го постигна подвигот да биде пофален и од критичарите и од јавноста и инспирираше сага која веќе содржи шест книги.

Протагонистот, младиот Клери - девојка на 15 години, ниска, црвенокоса и пеги - решава да излезе во трендовски ноќен клуб во Њујорк со својот најдобар пријател Сајмон. Вака започнува приказната: таму Клери е сведок на убиство.

Животот на девојката се менува преку ноќ, кога таа одеднаш ќе се најде себеси како единствен сведок на варварско злосторство.

Почетните читатели ќе бидат нурнати во оваа атмосфера на мистерија и авантура и се обложувам дека ненамерно ќе ја проголтаат секоја копија напишана од Касандра.

Дознајте повеќе за сагата и книгата Град на коските од Касандра Клер.

A Song of Ice and Fire , од Џорџ Р. Р. Мартин

Ако уживате во фантазијата, тогаш не можете да ја пропуштите колекцијата на Џорџ Р.Р. Мартин. Дали ви е познато името на авторот? Овој господин еиме зад приказната од која се појави серијата Game of Thrones , голем светски успех произведен од HBO.

A Song of Ice and Fire почна да се пишува во 1991 година, а беа објавени пет години подоцна, откако беше објавен во Бразил во 2010 година.

Приказната што ја раскажува Мартин зборува за спорот на некои семејства за Железниот трон. Главни кандидати се Таргариен, Старкс и Ланистер. Кој и да победи во спорот, ќе ја преживее зимата, која треба да трае 40 години.

Ако уживавте во гледањето на серијата, тогаш не пропуштајте ја можноста да се нурнете во книжевниот свет.

Дознајте повеќе за Books A Song of Ice and Fire од Џорџ Р.Р. Мартин.

Црвената кралица од Викторија Авејард

The Серијата напишана од младата американска авторка Викторија Авејард започна со објавувањето на делото A Rainha Vermelha ( Црвената кралица ), кое на крајот беше преведено на повеќе од 37 јазици и даде Подигнете се до други книги од сагата.

Приказната раскажана од Викторија нè воведува во свет поделен на две групи: оние од црвената крв и оние од сребрената крв. Додека вторите се привилегирани, сопственици на натприродни моќи, оние со црвена крв се осудени да служат.

Хероината на наративот е Маре Бароу, 17-годишна девојка која е родена со црвена крв и, затоа, е предодреден да имамизерен живот.

Но, како што би сакала судбината, Маре на крајот успева да оди на работа во Кралската палата каде што почнува да комуницира со сребрените луѓе и открива дека и таа има моќ, што ја предизвикува приказната да го смените курсот .

Дознајте повеќе за книгата Црвената кралица, од Викторија Авејард.

Романтични книги за почетници

Моето портокалово дрво , од Хозе Мауро де Васконселос

Првиот наслов на бразилската литература вклучен во оваа листа е Моето портокалово дрво , напишано во 1968 година, адаптирано за телевизија и за во кино и преведена на повеќе од педесет јазици.

Со силна автобиографска инспирација, приказната ја раскажува Зезе, петгодишно момче кое живее на периферијата на Рио де Жанеиро. Врвна и полна со енергија, Зезе често е погрешно разбрана од оние околу неа .

Животот на момчето радикално се менува откако неговиот татко е отпуштен и неговата мајка почнува да работи. Вака ги следиме трансформациите што се случуваат во куќата на момчето и со неговите тројца браќа (Глорија, Тотока и Луис).

Насловот на книгата е упатување на најдобриот пријател на Зезе: портокалово дрво. Токму со неа тој развива убаво, необично и наивно пријателство со кое учиме многу за нашата човечка состојба .

Дознајте повеќе за книгата O Meu Pé de Laranja Lima, од Хозе Мауро деВасконселос.

Момчето во пижами со пруги , од Џон Бојн

Кој рече дека холокаустот не е тема што треба да се третирани со читатели почетници? Џон Бојн ни докажува дека оваа претпоставка е сосема погрешна, потребно е да се биде тактичен кога се занимаваме со темата.

Згодниот Момчето во пижами на пруги ни ја раскажува приказната за двајца пријатели: Шмуел, еврејско момче затворено во концентрациониот логор и Бруно, на иста возраст, син на нацистички офицер.

Двете деветгодишни момчиња - кои случајно се родени во истиот ден - развијте убаво и наивно пријателство и покрај оградата што ги дели.

Наративот кој ни овозможува да видиме низ чистиот изглед на децата првично беше насочен кон децата и младите, но наскоро откако заврши со заведување на најразновидните

Не пропуштајте ја статијата за книгата Момчето во пижами на пруги.

Девојката што краде книги , од Маркус Зусак

Започна во 2005 година и адаптирана за кино во 2013 година, успехот напишан од Маркус Зусак го привлекува читателот кој воопшто не може да ги напушти страниците на книгата. 0>Тајната за да бидеш заробен можеби започнува со изборот на главниот лик: нараторот на Девојката што крадела книги е Смртта, чија задача е да ги собере душите на оние кои го напуштиле земниот свет и ставете ги на подвижната лента навечноста.

И покрај тоа што има неблагодарна задача, Смртта овде е лик со добар хумор, полн со флексибилност и, понекогаш, малку циничен.

Неговата рутина, сепак, е прекината од изгледот на Лизел, девојка која требаше да биде фатена од неа, но која на крајот бега од својата судбина три пати.

Сместена за време на Втората светска војна, приказната го плени читателот кој е љубопитен да се знае судбината и на Лизел - оваа фигура со неверојатна судбина - и на самата смрт.

Искористете ја можноста да ја шпионирате статијата од Книгата Девојката што украла книги.

Книги од поезија за почетници

Sentimento do Mundo, од Карлос Драмонд де Андраде

Третата книга песни на Карлос Драмонд де Андраде беше објавена во 1940 година и обединува песни напишани помеѓу 1935 и годината на објавување на делото.

Во контекст во кој светот се опоравуваше од Првата светска војна, во песните читаме портрет од тие времиња со тоа што чувството на надеж и фрустрација од реалноста на војната одеа рака под рака.

Полн со иронија, Sentimento do Mundo исто така се занимава со секојдневни работи и е убав пример за лириката од авторот. Ако сè уште не ја знаете литературната продукција на Драмонд, ова дело може да биде прекрасна порта во универзумот на еден од најголемите бразилски поети.

Ако сакате да дознаете повеќе запредмет одете во статијата Книга чувство на светот од Карлос Драмонд де Андраде.

Или ова или она , од Сесилија Меирелес

Исто така види: 23 добри филмови за танцување за гледање на Нетфликс

Поемата првично напишана за деца е ремек дело на Сесилија Меирелес што заслужува да биде прочитана од читатели од сите возрасти - и може да заврши со задоволство на почетниците читатели на посебен начин.

Полна со музикалност и изградена со навидум едноставен начин, стиховите зборуваат за важноста на изборот и начинот на кој избираме да се соочиме со секојдневните дилеми кои се претставени во текот на животот.

Стиховите на Сесилија нè учат дека изборот е императив и дека секој избор подразбира загуба. Стиховите ни даваат алатки за да се справиме со ова прашање и да ја разбереме сопствената некомплетност пред овој свет на можности.

Книги со раскази за почетници

Тајна среќа , од Кларис Лиспектор

Книгата со раскази од нашата Кларис Лиспектор е начин да ги запознаеме читателите почетници со десна нога во пишувањето на овој генијален автор.

Објавено во 1971 година, Felicidade Clandestina обединува дваесет и пет раскази и останува многу актуелно читање до ден-денес. Приказните за секојдневниот живот се случуваат во Рио де Жанеиро и Ресифе помеѓу 1950 и 1960 година и имаат силен автобиографски карактер .

Гледано низ страницитесерија од размислувања за детството, осаменоста и егзистенцијалните дилеми толку карактеристични за пишувањето на Кларис.

Ако сакате да ја знаете работата на мајсторот, Тајна среќа е наслов предлог што може да ги обезбеди основните алатки за секој што сака подоцна да навлезе во романите.

Откријте ја книгата Felicidade Clandestina, од Кларис Лиспектор.

Цела идеја azul , од Марина Коласанти

Книгата објавена од Бразилката Марина Коласанти во 1979 година стана класика - првично на литературата за деца - и обединува десет раскази, сите сместени во паралелни универзуми (во замоци, или шуми, или далечни палати).

Покрај тоа што е можност да влеземе во универзумот на пишувањето на Марина, Идејата целосно сина ја поттикнува нашата имагинација ставајќи нè во контакт со волшебна и слична реалност полна со кралеви, гноми, самовили.

Делото е одличен канал за поттикнување на почетните читатели да ја развијат својата креативност.

Прочитајте и статија „Знам, но не треба“, од Марина Коласанти.
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.