13-те најдобри машки и женски танчери во историјата

13-те најдобри машки и женски танчери во историјата
Patrick Gray
Таму останал една година и по враќањето основал своја група која го добила името Ballet Folklorico Mercedes Batista. Оттогаш, нејзината кариера доби поголема видливост и таа се идеализираше и настапуваше во многу ревии.

Мерцедес почина на 93-годишна возраст, во август 2014 година, оставајќи силно наследство.

9. Ивалдо Бертацо (1949-)

Ивалдо Бертацо е еден од најдобрите бразилски танчери и кореографи денес. Роден во 1949 година во Сао Паоло, кариерата ја започнал во тинејџерските години. Тој танцуваше на неколку континенти, во Латинска Америка, Европа, Африка и Азија.

Посветен на донесување на танцот до обичните луѓе , демократизирање на оваа уметност преку социјални проекти и концептот на „Cidadão Dançante ", што овозможува учество на луѓе од различни општествени класи во неговите емисии.

Ивалдо работеше со неколку периферни заедници кои довеле до неверојатни емисии како што се "Mãe Gentil", "Dança das Marés" и "Samwaad" .

Видете извадоци од Samwaad, изведени во Sesc со непрофесионални танчери од проектот Dança Comunidade, замислен и координиран од Ивалдо Бертацо.

DVD SAMWAAD

Уметноста на танцот е полна со неверојатни личности кои вреди да се познаваат.

Секој машки и женски танчер што ги истакнуваме овде има важна улога во нивното време, без разлика дали е во класичниот балет, модерниот танц, современиот танц или поп танц.

1. Исадора Данкан (1877-1927)

Изадора Данкан била една од најважните танчерки во западната историја. Американецот, роден во Сан Франциско на 26 мај 1877 година, беше танчерка и кореограф кој го револуционизираше светот на танцот предлагајќи повеќе флуидни и слободни движења, што доведе до она што подоцна беше наречено модерен танц .

Исадора целиот свој живот го посвети на танцот, почнувајќи да предава на 11-годишна возраст. На крајот на 19 век отишол во Њујорк за да ги подобри студиите, но не се навикнал на исцрпувачката рутина на пробите.

Исто така види: 24 најдобри романтични книги во кои треба да се заљубите

Тој исто така не се согласувал со фактот дека жените биле наменети за инфериорна позиција во танцот. Така, тој се преселил во Лондон, каде што започнал да настапува во емисии кои обединуваат многу уметности, како што се музика во живо, танц и интерпретација.

Оттогаш, тој почнал да патува во Европа покажувајќи ја својата визија за танцот , со тоа што спонтаните движења беа повеќе ценети и истакнати, наспроти ригидноста на класичниот балет.

Танчарката бараше инспирација во природата за својата уметност, носејќи ги во телото движењата на брановите, ветерот во лисјата и други.роден во Канада во 2000 година, тој е танчер и водач на танцовата група Now United , која обединува луѓе од целиот свет.

Одговорен за кореографиите на групата, голема инспирација на Џош е Мајкл Џексон и е популарен меѓу тинејџерите.

Најдоброто видео на Џош Бошамп како танцува - Филти (Џастин Тимберлејк)органски елементи.

Отворено комунистичка и бисексуална, имала интензивен и краток живот. На 14 септември 1927 година, на 50-годишна возраст, Исадора носела долга марама околу вратот додека се возела во кабриолет автомобил. Шамијата се заплетка во тркалата на количката, фрлајќи ја и предизвикувајќи непосредна смрт на познатиот танчер.

2. Фани Елслер (1810-1884)

Австриската танчерка Фани Елслер е родена на почетокот на 19 век и својата кариера ја направи во романтичниот период, време кога балетот се здоби со важност и ценење на Запад.

Почнала да танцува како дете и настапувала со нејзината сестра Тереза.

Во 1834 година била поканета да се приклучи на Париската опера, создавајќи контраст со Мари Таљони, друга позната танчерка на времето. Додека Мари беше потрадиционална, Фани донесе поавтентичен стил на танц, со поголема виталност и кршење на правилата на класичниот балет.

Балерината беше позната и по нејзиниот неверојатен капацитет за драматична интерпретација. Таа е препознаена како една од најпознатите и најзначајните танчери на романтизмот . Починал на 74 години, на 27 јануари 1884 година во Виена.

3. Марта Греам (1894 -1991)

Танчарката и кореограф Марта Греам е родена во САД на 11 мај 1894 година. Како и Исадора Данкан, Марта беше многу важна за трансформација на начинот на танцување и ја ценат уметноста натанц .

Таа развила свој стил, во кој изразувањето на телото се случувало послободно и независно. Во 1926 година тој ја создаде танцовата компанија Марта Греам, која придонесе за формирање на познати имиња во танцот, како што се Алвин Ајли, Пол Тејлор и Мерс Канингам.

Тој работеше 70 години со танцот и еднаш изјави:

Не сакам да бидам дрво, цвет, бран или облак. Во телото на танчерот мораме, како гледачи, да станеме свесни за себе.

Не смееме да бараме имитација на секојдневни дејства, природни феномени или егзотични суштества од друга планета, туку нешто од ова чудо што е мотивираното, дисциплинираното и концентрираното човечко суштество.

Животот, спротивно на пуританскиот, е авантура, форма на човечка експанзија која бара екстремна чувствителност за да се спроведе со благодат, достоинство и ефикасност... тело и душа неразделно се вклучени во ова искуство на животот, а уметноста може да ја доживее тотално битие. Само рафинирана и возвишена чувствителност ја сфаќа оваа концентрација во моментот кој е вистински живот.

Марта Греам живееше до 96 години, умрејќи во 1991 година во Њујорк.

4. Исмаел Иво (1955-2021)

Едно од најголемите имиња во бразилскиот современ танц е Исмаел Иво, од Сао Паоло. Роден во 1955 година, Исмаел потекнувал од сиромашно семејство и бил одгледан од мајкасоло, која беше слугинка.

Таа се заљубила во танцот во тинејџерските години и успеала да студира со стипендии во компании за модерен танц, станувајќи дел од танцовиот театар Галпао во Сао Паоло.

Во раните 1980-ти се преселил во странство и почнал да настапува во неколку земји. Работел со важни личности како Пина Бауш и Марина Абрамовиќ.

Во 2017 година се вратил да живее во Бразил и почнал да го води балетот на Градот Сао Паоло, станувајќи првиот црнец на оваа позиција.

Во април 2020 година, на 66-годишна возраст, Исмаел почина од Ковид-19, по еден месец хоспитализација.

Погледнете видео од каналот Arte 1 во кое кореографот, танчерот и костимографот се рефлектира на танцот и каде можеме да го видиме на сцената.

ПОТВРТ НА ИСМАЕЛ ИВО, ЖРТВА НА СОВИД-19

5. Алиша Алонсо (1920-2019)

Кубанската танчерка и кореографка Алиша Алонсо е едно од големите имиња во танцот на 20 век. Претставник на класичниот балет , Алиша почна да го проучува танцот како дете , во Куба.

Студиите ги продолжил во САД. Таа беше мажена во тинејџерските години, на само 15 години, за танчерот Фернандо Алонсо. По враќањето во својата татковина, тие го основале Националниот балет на Куба.

Кога Алиша имала 19 години, изгубила дел од видот поради болест, што и отежнало, но не ја спречило да продолжи да танцува .

Значи, таа ги користеше светлата насе прикажува како водич за нејзиното позиционирање на сцената и беше многу успешна, бидејќи беше единствената танчерка во Латинска Америка која ја доби титулата примарна „балерина асолута“, што е највисока награда за нејзината извонредност во танцот.

Алиша ја имаше продуктивен живот и почина во 2019 година, на речиси 99 години.

6. Ана Ботафого (1957-)

Ана Ботафого е една од најпознатите бразилски танчерки . Кариока, родена 1967 година, Ана тренирала танц во Рио де Жанеиро, почнувајќи со студии многу рано, толку многу што на 11-годишна возраст веќе настапувала во Општинскиот театар во Рио де Жанеиро.

10>

Тој замина во Франција да ја продолжи својата кариера и таму стана професионалец, учествувајќи на бројни фестивали на европско тло.

Неговиот живот во класичниот балет беше интензивен, што му овозможи да постави традиционални дела како што се Жизел , Лебедово езеро , Оревокршачка, меѓу другите успешни претстави.

Ана Ботафого - Жизел - Театро општински до Рио де Жанеиро - Бујонес

7. Пина Бауш (1940-2009)

Германската кореографка и танчерка Пина Бауш е родена во 1940 година и стана позната по тоа што во нејзините танци и кореографии вклучи елементи од секојдневниот живот и нејзините искуства, како и оние на нејзините танчери.

Процесот на создавање на уметникот се одвиваше заедно со групата, која активно соработуваше со идеи и движења инспирирани од искуствалични .

Меѓу темите кои Пина ги истражува најмногу се љубовните врски, со симболични интеракции помеѓу паровите, кои ги покажуваат очекувањата, желбите и фрустрациите што го опкружуваат овој универзум.

Пина Бауш е еден од најпознатите современи танчери, кој има добиено неколку награди и почести од смртта во 2000-тите.

Погледнете го трејлерот на филмот, кој содржи неколку кореографии од овој познат уметник на движење.

Пина (2011) - Трејлер

8. Мерцедес Баптиста (1921-2014)

Мерцедес Баптиста беше бразилски танчер со огромно признание и важност за балетот и афро танцот во Бразил . Родена во Рио де Жанеиро во 1921 година, Мерцедес потекнува од скромно семејство и работела во неколку професии пред да стане уметник.

Во 40-тите, таа започнала да учи со балерината Ерос Волузија, која ја истражуваше популарната култура, создавајќи балет повеќе во склад со бразилскиот танц.

Во 1948 година, таа стана првата црна жена што се приклучи на Corps de Baile на Општинскиот театар во Рио де Жанеиро, но сепак со што имал малку можности да настапува во групата, поради расизмот.

Во раните 50-ти, тој заминал во САД да учи кај Кетрин Данам, икона на северноамериканскиот афро танц.самоук.

Подоцна почнал да настапува во ноќните клубови во Александрија. Врвот на успехот го достигна во 70-тите години, учествувајќи во неколку филмови.

Исто така види: Што е уметничко училиште Баухаус (движење Баухаус)?

Танчарката стана позната по својот непретенциозен и елегантен стил, претпочитајќи да задржи едноставни костими и секогаш се стреми кон импровизација . Сухаир немаше поддршка од кореографите, сакаше да танцува како што бараше моментот и музиката, вреднувајќи го пријателскиот и нежен израз на лицето.

Видете го нејзиното учество во филмот Вакр Ал Ашрар , до 1972 година.

Сохеир Заки стомачен танц од филмот „Вакр Ал Ашрар“ (1972)

11. Carlinho de Jesus (1953-)

Во Бразил, Carlinhos de Jesus е големо име во танцувањето во сала. Роден во Рио де Жанеиро во 1953 година, Карлињос е посветен на танцот повеќе од три децении и е еден од најодговорните луѓе за ширење и ценење на танцот во сала во земјата.

Carlinhos de Jesus и Ана Ботафого во презентација на јавен простор

Покрај тоа, танчерката работи и со училишта за самба, кореографија на предните комисии на неколку училишта, како што се Estação Primeira de Mangueira, Beija-Flor и Império Serrano.

За неговата страст за танцот, Карлињос изјавува:

На секој чекор одиме по различни патишта. На секое вртење, патуваме низ светот; во секој поглед пренесуваме желби; во секој допир ги умножуваме сензациите; во секоја есен го надминувамеемоција и во секој танц сонуваме со нозете на земја.

12. Мајкл Џексон (1958-2009)

Симбол на поп , мулти-уметникот Мајкл Џексон, роден во 1958 година во САД, беше една од најголемите културни икони на втората половина на 20 век и почетокот на 20 век XXI.

Неговиот танц, како и неговата музика, инспирираа неколку генерации, постигнувајќи феноменален успех и станувајќи одлична референца за јавноста и за другите уметници.

0>Неговата кариера започна во 1990-тите. 60, уште во детството, интегрирајќи ја групата The Jackson 5 , заедно со неговите браќа. Во 1971 година ја започна својата соло кариера, достигнувајќи го својот врв во 80-тите.

Танцот за Мајкл имаше посебно место во неговата уметност, не исклучувајќи се од музиката. Покрај изведувањето на чекорите на сцената, Мајкл беше тој што ги создаде повеќето од нив.

Се смета дека поп-идолот придонел за голема трансформација во танцот, револуционизирајќи го со неговата елаборирана и иновативна чекори .

Тој почина во 2009 година во својот дом, по предозирање со лекови за анестезија.

Погледнете ја ѕвездата на сцената како танцува и го пее неговиот голем хит Били Џин.

Moonwalk - Мајкл Џексон - Били Џин - Првиот Moonwalk крал на попот

13. Џош Бошамп (2000-)

Сè уште е рано да се смета Џош Бошамп за еден од најдобрите танчери во историјата, но тој секако е име кое се издвои во актуелната танцова сцена .

Младиот човек
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.