15 најдобри ЛГБТ+ серии што треба да ги видите

15 најдобри ЛГБТ+ серии што треба да ги видите
Patrick Gray

ЛГБТ (или ЛГБТКИА+) сериите добиваат сè повеќе простор на услугите за стриминг, како што се Netflix, HBO Max и други.

Прашања кои вклучуваат геј, лезбејка, трансродова заедница и други ориентации афективно-сексуални аспекти се присутни во многу неодамнешни или постари продукции.

Овие пристапи се важни за да донесат репрезентативност и да дадат видливост на темата, придонесувајќи за соочување со предрасудите и прикажувајќи различни приказни за луѓе кои секојдневно се борат за правото на постои и сака.

1. Heartstopper

Каде да се гледа: Netflix

Heartstopper е серија која беше успешна на Netflix. Започна во 2022 година, продукцијата се заснова на литературното дело на англиската авторка Алис Меј Осеман.

Во серијата глумат Чарли и Ник, соученици од средно училиште кои живеат во спротивни светови. Додека Чарли е интровертен и сладок, Ник е популарен и зборлив.

Двајцата се зближуваат и развиваат пријателство, кое постепено се претвора во нешто повеќе, покажувајќи ни ги откритијата, предизвиците и несигурноста на љубовта.<1

2. Поза

Каде да се гледа: Netflix

Ова е серија која сензационално ја прикажува ЛГБТКИА+ културата, особено на транссексуалците и афро-американските трансвестити, во годините 80-ти и 90-ти.

Со мнозинската екипа од транс жени, наративот се нурнува во универзумот на ЛГБТ танцовите и ноќните клубови.транс и геј луѓе живеат заедно, во став на отпор и прифаќање.

Постојат 3 сезони кои ги следат авантурите, љубовите, дилемите, страдањата и борбите на група луѓе кои стануваат вистинско семејство.

Првата сезона доби многу позитивни критики, освојувајќи важни награди како Златен глобус. Продукцијата е достапна на Нетфликс.

3. Венено

Каде да гледате: HBO

Животот на Кристина Ортиз, познатата шпанска транссексуалка од 90-тите, е раскажана во оваа неверојатна серија објавена во октомври 2020 година

Инспириран од книгата ¡Диго! Ниту пута, ниту Дедо Мраз. Las memorias de La Veneno, од Валерија Вегас, серијата во 8 епизоди ја опфаќа траекторијата на Кристина, родена на југот на Шпанија во 1964 година во конзервативно семејство и која стана икона на културата транс во земјата.

Режијата е на Хавиер Амброси и Хавиер Калво, а продукцијата може да се види на HBO.

4. Утра на септември

Каде да гледате: Amazon Prime Video

Произведено од Amazon Prime Video, Mornings of September го носи Линикер во улогата на Касандра, транс жена која заработува како девојка на мотор и сонува да стане одлична пејачка.

Исто така види: 6 уметнички дела за разбирање на Марсел Дишан и дадаизмот

Нејзиниот живот се менува и таа постепено почнува да ги остварува своите цели кога ќе дознае дека има син, резултат на врска со Леиде, стара поранешна девојка.

5. Дневниците на ЕндиВорхол

Каде да гледате: Нетфликс

Документарната серија Дневниците на Енди Ворхол се емитуваше на Нетфликс во март 2022 година и раскажува за животот на еден од најпознатите уметници на 20 век, Американецот Енди Ворхол.

Почнал да пишува дневници во 1968 година, откако претрпел напад и бил застрелан. Така, овој материјал беше трансформиран во книга во 1989 година и неодамна беше адаптиран во формат на серија, во режија на Ендрју Роси.

Постојат 6 поглавја кои ја опфаќаат траекторијата на уметникот, неговиот креативен процес, неговите грижи за сексуалноста и хомоафективни односи.

Многу добро направена продукција која ги вреднува работата и животот на генијот и привлекува пофалби.

6. Toda Forma de Amor

Каде да гледате: Globoplay

Во режија на Бруно Барето, оваа бразилска серија лансирана во 2019 година носи панорама на љубовни врски кои бегаат од хетеронормативност.

Заплетот се врти околу група пациенти на лезбејскиот психолог Хана. Така, ги следиме животите и драмата на хомосексуалците, транс жените, кросоверите и андрогените. Има и контекст на убиства на ЛГБТ во измислениот ноќен клуб Транс Ворлд, во Сао Паоло.

7. Специјална

Каде да се гледа: Netflix

Креирана од Рајан О'Конел, оваа американска серија го прикажува Рајан, млад геј човек кој има лесна церебрална парализа и кој одлучува да се бори заавтономија и одење во потрага по врска.

Има две сезони на Нетфликс, каде што го придружуваме младиот човек во неговите предизвици и достигнувања. Серијата е интересна затоа што се осврнува на хомосексуалноста на лице со попреченост, покажувајќи дека секој има право да се поврзува и живее нови и различни искуства.

8. It’s a Sin

Каде да се гледа: HBO Max

Оваа продукција беше објавена во 2021 година и може да се гледа на HBO. Се одвива во 1980-тите и раните 1990-ти во Лондон. Прикажувајќи го животот на група млади гејови, наративот се движи покажувајќи го влијанието на епидемијата на ХИВ во овој период меѓу заедницата.

Идеализацијата е на Расел Ти Дејвис и има само 5 епизоди кои ја покажуваат силата и храброста на овие пријатели среде толку многу предизвици.

9. Сексуално образование

Каде да гледате: Netflix

Успешно на Netflix, Сексуално образование е серија идеализирана од Лори Нун која покажува секојдневниот живот на група тинејџери во средно училиште во САД.

Како што е типично за нивната возраст, тие се занимаваат со многу откритија, запознавање со нивните тела и желби. Отис, главниот лик, е син на сексуален терапевт и во одреден момент почнува да се гледа и со своите колеги, обидувајќи се да им помогне да ги решат нивните проблеми со врската и сексуалноста.

Приказната носи многу ликови и поврзаните теми на ЛГБТ заедницатане се изоставени, очигледно.

10. Euphoria

Каде да се гледа: HBO Max

Една од најгледаните серии на HBO е Euphoria . Во продукцијата има неколку млади ликови и нивните дилеми, кои се занимаваат со прашања како што се односите со дрогата, сексуалноста, менталните нарушувања и потрагата по рамнотежа.

Протагонистот е Ру Бенет (ја игра Зендаја), девојка која го напушта клиника за рехабилитација подготвена да води „чист“ живот. Ру ја запознава Џулс на училиште, транс тинејџерка со која се впушта во романтична врска.

11. Queer as a Folk

Една од првите серии што го прикажува ЛГБТ+ универзумот е Queer as Folk , која се емитуваше во 2000-тите, останувајќи до 2005 година.

Направено во партнерство помеѓу Канада и САД, создадено од Рон Кауен и Даниел Липман и прикажува група хомосексуалци и лезбејки кои живеат во Питсбург, Пенсилванија.

Исто така види: Апстрактна уметност (апстракционизам): главни дела, уметници и сè за тоа

Важноста на серијата е евидентно дава поради начинот на кој се пристапува кон хомосексуалноста, прикажувајќи обични луѓе и без прибегнување кон непристојни сцени во време кога дебатата и претставувањето на телевизија сè уште беше реткост.

12. Chronicles of San Francisco

Каде да се гледа: Netflix

Со оригиналниот наслов Tales of the city , серијата пристигна на Нетфликс во 2019 година. Интересното е што се заснова на истоименото книжевно дело на Армистед Мопен, кој го напишал во поглавја помеѓу 1978 и2014 година и има трансродовиот протагонист за прв пат.

Приказната се одвива во САД и прикажува група луѓе кои живеат во пансион во Сан Франциско, град каде што има доминација на ЛГБТК+ заедница.

13. Ќе & засилувач; Грејс

Ситкомот Вил & засилувач; Грејс е една од најсмешните серии со ЛГБТ ликови. Лансирана во 1998 година, оваа продукција има не помалку од единаесет сезони и беше успешна во 2000-тите.

Во неа ја следиме рутината на Вил, млад геј човек и адвокат, и неговата пријателка Грејс, декоратор на еврејски потекло . Двајцата делат стан и болките и животните радости.

Прашањата како што се бракот, врските, разделбата, случајните врски и еврејскиот и геј универзумот се присутни и го даваат тонот на оваа комедија.

2> 14. The L Word (Generation Q)

Каде да се гледа: Amazon Prime Video

Премиерно беше прикажана во 2004 година, оваа северноамериканска серија има 6 сезони и се емитуваше до 2009 година. Во него гледаме група лезбејки и бисексуалци кои живеат во Лос Анџелес, како и транс ликови.

Во наратив со цел публиката да размислува за различни реалности.

15. Портокаловата е новата црна

Каде да се гледа: Netflix

Исто така познат по акронимот OITNB , оваа серијасе обложува на северноамериканскиот затворски универзум за да го прикаже секојдневниот живот на група жени, нивните несогласувања и дружење.

Пајпер Чепмен е жена која во минатото извршила кривично дело земајќи куфер полн со пари со дрога во барање на вашата поранешна девојка. Фактот, кој се случил пред многу години, еден ден се враќа да ја мачи.

Така, таа решава да се предаде на полицијата и е затворена 15 месеци, за кое време наоѓа многу различни реалности во казнено-поправен дом.

Серијата, создадена од Џенџи Кохан, може да се види на Нетфликс.

Видете и други содржини што може да ве интересираат :

40 Филмови со ЛГБТ+ тема за размислување за различноста
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.