15 паметни филмови за секој вкус на Нетфликс

15 паметни филмови за секој вкус на Нетфликс
Patrick Gray

Содржина

скромно и добро момче кое е експлоатирано од соседите. Сепак, по трагичен настан, неговиот живот се трансформира и можеме да ја следиме неговата потрага по место во светот.

Продукцијата ја освои категоријата најдобро сценарио на Канскиот филмски фестивал.

Режисер : Alice Rohrwacher

Категорија: драма

Времетраење: 130 минути

7. Го изгубив телото ( J'ai perdu mon corps , 2019)

Го изгубив телото Ром( Рим, 2018)

Нежен и тврд портрет, направен во црно-бело , од Мексико во текот на 70-тите - Рим може да се дефинира вака во една реченица.

Филмот, кој раскажува за средната класа, локална реалност, за семејство кое живее на улицата Тапеки , завршува да зборува за детството, тешкотиите и дилемите кои сите ги имаме, со што добива универзален карактер.

Не случајно, ремек-делото беше номинирано за Оскар во десет категории, освојувајќи три статуетки (меѓу нив и најдобра Филм од странски јазик и најдобар режисер).

Филмот нè тера да размислуваме за социјалната нееднаквост, конфликтите меѓу класите на место каде што етничкото потекло се покажа како многу важно и местото на жената во општеството.

Режисер: Алфонсо Куарон

Исто така види: 13 најдобри култни филмови за гледање на Нетфликс (во 2023 година)

Категорија: драма

Времетраење: 2ч.15мин

Прочитајте ја целосната статија за Ромскиот филм, од Алфонсо Куарон.

12. Американска фабрика ( Американска фабрика , 2019)

Американска фабрика

Интелигентните филмови се способни да ни го разбудат вниманието на теми за кои не сме биле свесни или нè повикуваат да навлеземе во теми што веќе ги знаевме, но не со потребната длабочина.

Наградени, прославени од критичарите - и многу пати осветени од јавноста - овие големи филмски дела се достапни на платформата за стриминг Нетфликс.

1. Размислувам да ставам крај на сето тоа (2020)

Овој психолошки трилер на Чарли Кауфман беше премиерно прикажан на Нетфликс во 2020 година и ги збрка главите на многу гледачи. Заплетот започнува на очигледно обичен начин, со тоа што младата Луси го запознава своето момче Џејк и оди на патување со него за да го запознае неговото семејство.

Но, она што изгледаше како природна ситуација се претвора во патување во длабочини , откривајќи многу посложена приказна.

Заснован на истоимената книга на Иан Рид, филмот беше добро прифатен и од критичарите и од публиката.

Режисер: Чарли Кауфман

Категорија: психолошки трилер

Времетраење: 134 минути

2. Изгубената ќерка (2021)

Изгубената ќерка ( Изгубената ќерка ) беше премиерно прикажана на Нетфликс во 2021 година и донесе серија многу важни размислувања поврзани со феминизмот, мајчинството, стремежот кон желба, контрадикторности на животот и други егзистенцијални теми.

Првиот филм во режија на американската актерка Меги Гиленхал, има какоможе да донесе нови проблеми.

Режиси: Ерик Брес и Џ. ако сте обожавател на каталогот на Нетфликс, може да ве интересираат следните написи:

  во која глуми наградуваната Оливија Колман во улогата на Леда, универзитетска професорка која решава да се одмори на брегот на Грција. Таму запознава млада мајка со нејзината ќерка и, врз основа на набљудувањата на таа врска, се присетува на целата нејзина приказна.

  Прилагодено од истоимената книга на италијанската писателка Елена Феранте, ова е трогателно филм кој ветува дека ќе одекне во умот на интелигентните и чувствителни луѓе.

  Режија: Maggie Gyllenhaal

  Категорија: драма

  Должина: 121 минута

  3 . Mank (2020)

  Со цел да се покаже како се создава класичниот американски филм Граѓанинот Кејн (од Орсон Велс), овој филм е во режија на Дејвид Финчер, а сценариото на Џек Финчер, таткото на режисерот.

  Поставката е Холивуд, а главниот лик е Херман Џ. Манкиевич, сценарист на Граѓанин Кејн . 30-ти и 40-ти се и киното цвета, тоа е „Златното доба“. Херман има проблеми со алкохолизмот и мора да се справи со Орсон Велс, режисерот на филмот, како и со тајкуните од филмската индустрија.

  Критиките беа позитивни, а продукцијата многу пофалена.

  Режисер: Дејвид Финчер

  Категорија: драма

  Времетраење: 131 минута

  4. Ново кино (2016)

  Овој документарец на Ерики Роча патува по патиштата на бразилското кинематографско движење наречено „синема ново“ , чии експоненти беа ГлауберРоча, Нелсон Переира дос Сантос и Кака Диегес.

  Продукцијата носи интервјуа, филмски извадоци и размислувања на овие филмаџии кои ја револуционизираа историјата на кинематографијата во Латинска Америка, прикажувајќи критички и поетски поглед на реалноста.

  Режија: Ерик Роча

  Категорија: документарен филм

  Исто така види: Приказна за Снежана (резиме, објаснување и потекло)

  Времетраење: 90 минути

  5. Мајко! (2017)

  Некако контроверзна продукција, влијателната Mãe! ( Mother! ) беше објавена во 2016 година и имаше режија и сценарио на Американецот Дарен Аронофски и интерпретации на Хавиер Барден и Џенифер Лоренс.

  Приказната прикажува пар кој штотуку се преселил во изолирана селска куќа. Младата жена посветено го поминува времето обновувајќи го местото, додека нејзиниот сопруг, писател во креативна криза, се обидува да напише книга со песни.

  Постепено, пристигнуваат неочекувани гости и животот на двојката е длабоко потресен.

  Филмот беше номиниран за пријавени на неколку големи фестивали и нуди храбар поглед на создавањето на светот .

  Режисер: Дарен Аронофски

  Категорија: драма

  Времетраење: 115 минути

  6. Lazzaro Felice (2018)

  Оваа италијанска драма е во режија на Alice Rohrwacher и носи емоционална и чувствителна приказна за правдата, наивноста, времето и добрината .

  Инспириран од приказната за библискиот лик Лазаро, претставуваја поттикнаа филмската индустрија со децении и Приказна за брак е иновативен филм кој започнува со изборот на темата: филмот се базира на делот од приказната што малкумина го раскажуваат - разводот.

  Со со реален и искрен тон, Ноа Баумбах избра да ги раскаже последните моменти од бракот на кој му се ближи крајот. Ја гледаме перспективата на сопругот, сопругата и последицата од оваа одлука за раскинување во животите на двајцата и единственото дете на парот.

  Брачна приказна е ан оригинален игран филм кој нè тера да размислуваме за љубовните врски, раскинувањето и емоционалните, практичните и финансиските реперкусии врз животите на секој член од парот.

  Режија: Ноа Баумбах

  Категорија : драма

  Времетраење: 2ч.17мин

  Прочитајте ја целата статија за Филмот за приказна за брак.

  9. Апсорбирање на табуто ( Период. Крај на реченицата., 2018)

  Наградениот документарен филм прикажан од Нетфликс дури и доби Оскар за прикажување на вистинската револуција што ја направи тампонската машина кога стигна до малите села во Индија.

  Рајка Зехтабчи, преку нејзиниот чувствителен објектив, ни го кажува табуто со кое се соочуваат индиските девојки кои живеат во селата кога имаат менструација . Тие се чувствуваат срам и често мораат да го напуштат училиштето и да станат финансиски зависни од мажи.

  Приказната се менува одфигура кога пронаоѓачот Аруначалам Муруганантам ја носи својата креација во овие мали заедници. Машината која произведува биоразградливи влошки по ниска цена ја менува целата динамика на групата давајќи им достоинство и слобода на овие жени.

  Ако сте заинтересирани за прашања поврзани со феминизмот и сте љубопитни да дознаеш нови култури Апсорбирањето на табуто е филм што не треба да се пропушти.

  Режисер: Рајка Зехтабчи

  Категорија: документарен филм

  Времетраење: 26 минути

  10. Dois papas ( Двајца папи , 2019)

  Католичката религија е една од најголемите и најтрадиционалните во светот и не е од Изненадувачки е што светот беше изненаден од најавата за оставката на својот највисок авторитет, папата Бенедикт XVI.

  Играниот филм на наградуваниот филмски режисер Фернандо Меирелес ја раскажува оваа транзиција помеѓу оставката на поранешен папа, кој доброволно одлучи да се повлече од функцијата и подемот на најновиот и неверојатен наследник, Аргентинецот Хорхе Марио Бергољо.

  Со прецизно око, бразилскиот режисер ги спојува реалноста и фикцијата (филмот е " инспириран од вистински настани“). Делото нè тера да размислуваме преку хуманизирање на свештениците, откривајќи ѝ на јавноста природни чувства со кои сите можеме да се поврземе (како што се вознемиреност, страв и вина).

  Режија: Фернандо Меирелес

  Категорија: драма

  Времетраење: 2h06min

  11.чаши, на Фујао, кој го купил местото.

  И покрај раскажувањето на конкретен случај, документарецот зборува за универзална драма на разбирање (или недостаток на разбирање) меѓу многу различни народи. Тој го допира прашањето за имиграцијата, ксенофобијата, тешкотиите при адаптација како за оние кои пристигнуваат така и за оние кои примаат странци.

  Со сè поглобализираниот свет, овој тип на средби има тенденција да се случува многу често и гледајќи го случајот со поранешниот Џенерал Моторс е интересна почетна точка. Филмот нè тера да се запрашаме кои сме, како треба да се однесуваме со другите и како очекуваме да се однесуваат со нас.

  Режисер: Стивен Богнар, Јулија Рајчерт

  Категорија: документарен филм

  Времетраење: 1ч55мин

  13. 13-тиот амандман ( 13-ти , 2016)

  Темата за расизмот никогаш не била толку многу на агендата и 13-тиот амандман е суштински филм за секој што сака да разбере повеќе за американскиот социјален контекст .

  Насловот се однесува на амандманот на уставот кој му даде слобода на робови во САД Но, и покрај оваа историска референца, документарецот нуди панорамски и ригорозен поглед на сегрегацијата во САД до денес.

  Филмот, резултат на интензивно истражување, е полн со податоци, статистики и факти кои ни помагаат да разбереме како дојдовме до сегашната состојба на социјална напнатост.

  Режисер: АваDuVernay

  Категорија: документарен филм

  Времетраење: 1h40min

  14. The Surrounding Sound (2013)

  Единствениот фиктивен филм на листата, The Surrounding Sound е сместен во североисточниот бразилски и се осврнува на прашањето на секојдневниот живот среде земја која одржува длабока социјална нееднаквост .

  Сè започнува кога соседите од владение во богата област на Ресифе треба да се справи со доаѓањето на милицијата за безбедност. Ако за некои присуството на овие поединци дава чувство на сигурност, за други оваа интервенција се преведува во страв.

  Од оваа средба, никнуваат низа конфликти помеѓу ликови од различни општествени класи, со што на преден план се појавува Бразил длабоко фрагментиран.

  Режија: Kleber Mendonça Filho

  Категорија: драма/неизвесност

  Времетраење: 2h11min

  15. Ефект на пеперутка (2004)

  Класик од 2000-тите, Ефект на пеперутка е режиран и напишан од Ерик Брес и Џ. Маки Грубер, со Ештон Качер во главната улога.

  Со сложена приказна полна со подеми и падови , овој стимулативен филм ги „повлече“ главите на многу гледачи во времето на неговото прикажување, во 2004 година.

  Заплетот прикажува млад човек трауматизиран од настаните во неговото детство и кој успева да се врати во минатото, со што може да ја промени својата историја. Но, она што не го знаеше е дека и малите промени целосно ја менуваат иднината и
  Patrick Gray
  Patrick Gray
  Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.