16 најдобри акциони филмови за гледање на Amazon Prime Video

16 најдобри акциони филмови за гледање на Amazon Prime Video
Patrick Gray
(2004)
 • Режисер : Тони Скот
 • IMDB : 7.7
Man on FireПарабелумисходи за Втората светска војна. Две стратегии за одмазда се прикажани за да се стави крај на нацистичките водачи.

На едната е прикажан Алдо Рејн, армиски поручник на чело на еврејските војници кои се обидуваат да истребат што е можно повеќе нацисти.

Другата снимка е онаа на Шосана Драјфус, Еврејка која оди во егзил во Париз и таму го презема идентитетот на кино оператор.

Успех кај јавноста и критиката, филмот доби награди главно за неговата глума.од Кристоф Валц.

7. The Revenant (2016)

 • Режисер : Алехандро Гонзалес Ињариту
 • IMDB : 8.0
The Revenant

Акционите филмови се многу барани од оние кои уживаат во силни емоции и авантури без да го напуштат каучот.

Жанрот е еден од најгледаните во Бразил, кој носи приказни полни со „пукање, тепање и бомбардирање“ ..

Значи, избравме одлични продукции присутни во каталогот на Amazon Prime за да уживате.

1. Spider-Man: Far From Home (2019)

 • Режисер : Џон Вотс
 • IMDB : 7,5
Спајдермен: Далеку од домаАсуран, исто така од 2019 година (овој на тамилски јазик). И двете се засновани на литературниот роман Vekkai од Poomani.

Ова е приказна за одмазда и бегство . Приказната е за Нарапа, момче кое е принудено да замине далеку со својот син Синапа.

Тоа е затоа што, за да се одмазди, Синапа убива човек од супериорна каста, одговорен за убиството на неговиот постар брат.

Затоа Нарапа прави се што е можно и невозможно за неговиот син да се извлече од оваа неволја и да има шанса да преживее.

3. Џон Вик (2014)

 • Режија : Чад Стахелски
 • IMDB : 7.4
Џон Вик ТРЕЈЛЕР 1 ( 2014) - Киану Ривс, Вилем Дефо Акционен филм HD

Во кој се појавува Киану Ривс како протагонист, првиот игран филм од франшизата Џон Вик беше објавен во 2014 година.

Ја прикажува приказната за поранешен убиец кој е подготвен да го напушти криминалниот живот. Меѓутоа, откако му го украле автомобилот и му го убиле кучето (подарок од неговата сопруга која починала од неизлечлива болест), Џон е зафатен од силен револт. Така, тој нема да мирува додека не се одмазди .

Филмот црпи инспирација од аниме и кино во Хонг Конг, како и од ноар естетиката.

Препознаен од јавноста, приказната доби уште два играни филма како продолжение.

4. Џон Вик: Поглавје 3 Парабелум (2019)

 • Режисер : Чад Стахелски
 • IMDB : 7.4
Џон Фитил 3 -Паркот Јура (1993)
 • Режија : Колин Тревороу, Хуан Антонио Бајона, Стивен Спилберг, Џо Џонстон
 • IMDB : 8, 1
Официјален трејлер за Jurassic Park #1 - Филм за Стивен Спилберг (1993) HD

Осветен како класика од 90-тите, Паркот Јура е можеби еден од најпознатите филмови на Стивен Спирберг.

Станува збор за научно-фантастична акциона авантура која содржи огромен парк во кој диносаурусите се пресоздадени во лабораторија .

Паркот ги пречекува туристите, како сафари, и сè изгледа магично. Сè додека животните не излезат од контрола и искуството не стане вистински хорор.

Исто така види: Филмот The Shining: објаснување и куриозитети

Добитник на Оскар за најдобри специјални ефекти, звук и монтажа на звук, продукцијата стана пресвртница во киното.

11. Hunger Games (2012)

 • Режија : Гери Рос
 • IMDB : 7.2
Hunger Games - Трејлер

The Hunger Games е оригиналниот наслов на The Hunger Games , северноамериканска серија филмови базирани на истоимената книга на Сузан Колинс.

Првиот од франшизата беше лансирана во 2012 година и се одвива во дистописко сценарио во кое младите се принудени да се борат меѓу себе до смрт . Токму во тој контекст Кетнис Евердин нуди да се бори на местото на нејзината сестра.

Продукцијата беше добро прифатена од критичарите и беше успех на бокс офисот, надминувајќи повеќе од 600 милиони долари. Покрај тоа, доби и неколку награди.

12. 400против 1 - A História do Comando Vermelho (2010)

 • Режисер : Caco Souza
 • IMDB : 5,4
Трејлер 400 против 1

Ова е бразилски долгометражен филм објавен во 2010 година кој ја раскажува приказната за потеклото на една од најпознатите криминални фракции во Рио де Жанеиро .

Врз основа на автобиографската книга Quatrocentos contra um - A História do Comando Vermelho, од Вилијам де Силва Лима, наративот поминува низ животот на Вилијам, кој го игра Даниел де Оливеира.

Таа кажува како , од Incarcerated во 70-тите заедно со политичките затвореници, Вилијам го создава Comando Vermelho, кој се заснова на партнерскиот однос помеѓу затворениците.

Филм кој е инспириран од други од жанрот во националната кинематографија, како на пр. Градот Божји .

13. План за бегство (2012)

 • Режисер : Адријан Грунберг
 • IMDB : 7.0
Бегство (2012) Официјално Трејлер со титл

Со Мел Гибсон во главната улога, Планот за бегство беше објавен во 2012 година.

Првиот филм во режија на Адријан Грунберг, ја раскажува приказната за Американец кој откако ограбил банка, бега на американско-мексиканската граница . Потоа тој е уапсен во Мексико и затворен заедно со опасни криминалци.

Покрај тоа, тој се впушта во неволја во местото и ќе треба да смета на помош на момче од само 9 години.

Приказна динамична и со доза на хумор беше добро прифатена од страна најавноста и критиката.

14. Lord of Arms (2005)

 • Режисер : Ендрју Никол
 • IMDB : 7.6
Трејлер The Lord of Оружје

The Lord of Arms го глуми Николас Кејџ како Јури Орлов, добро поврзан трговец со оружје кој се занимава со разни земји и воени зони .

Непријателот на Јури е Џек Валентин, агент на Интерпол кој го брка. Така, дилерот на дрога треба секогаш да остане внимателен и да се справува со опасните ситуации за да продолжи со својот бизнис.

Филмот беше копродуцент на Николас Кејџ, а во режија на Ендрју Никол и беше пофален од критичарите.

2>15. Gladiator (2000)

 • Режија : Ридли Скот
 • IMDB : 8.5
Gladiator [Поднаслов/ Трејлер] HD

Успешен во 2000-тите, Гладијатор е периодичен филм кој носи многу акција и добро направено сценарио.

Наративот е за Максимус, син на Римскиот император Маркус Аврелиј и кој страда од зависта на неговиот брат Комод .

Марко Аврелиј ја изразил својата желба да го остави тронот на Максим, неговиот омилен син. Но Комодус не се усогласува, го убива својот татко и ја презема власта. Тој дури наредува истребување на неговиот брат, кој мора да побегне, претпоставувајќи го идентитетот на гладијатор.

Номиниран на фестивалите БАФТА, Оскар и Златен глобус, тој однесе многу награди.

16. Назад во иднината (1985)

 • Режисер : РобертЗемекис
 • IMDB : 7.4
Назад во иднината (1985) театарски трејлер - Мајкл Џеј Фокс Movie HD

За да ја затвориме нашата листа, ви донесуваме класика од 80-тите. Враќање во иднината е еден од најголемите хитови на американската научна фантастика и ја претставува сагата за младиот Марти на патување низ времето.

Додека е во посета на неговиот пријател доктор Емет Браун, генијален научник, Марти на крајот случајно ја активира временската машина. Така, младиот човек случајно се враќа во 50-тите и ги запознава своите родители .

Исто така види: Катедралата Бразилија: анализа на архитектурата и историјата

Мајка му се заљубува во него, што го става на ризик самото негово постоење.

Филмот доби многу награди, како што се наградата Оскар и Сатурн, номиниран на други важни фестивали.
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.