16 најдобри комедии за гледање на Amazon Prime Video

16 најдобри комедии за гледање на Amazon Prime Video
Patrick Gray

Има денови кога сè што сакате да гледате е добар комедија. Во овие моменти, ништо подобро од тоа да имате список со одлични продукции за гледање на вашата омилена услуга за стриминг.

Имајќи го тоа на ум, ги избравме најдобрите комедии од каталогот Amazon Prime Video за да ви помогнеме да изберете приказни во тоа добриот хумор е суштински.

1. Потоа, јас сум лудиот (2021)

Бразилска продукција од 2021 година, Потоа јас сум лудиот во режија на Јулија Резенде и ја игра Дебора Фалабела во главната улога.

Филмот е адаптација на истоимената книга на писателот Тати Бернарди, што е автобиографска приказна која ја прикажува болката на Дани, девојка со тешкотии да се прилагоди на светот уште од детството.

На хумористичен и кисел начин, наративот ја прикажува траекторијата на оваа млада жена во конфликт, која бара лекови - различните психијатриски лекови - начини да се одржи во рамнотежа, што не секогаш работа.

2. Големиот Лебовски (1999)

Добро позната американска комедија од 90-тите, Големиот Лебовски е потпишан од браќата Џоел и Итан Коен .

Ја прикажува приказната за Џеф Лебовски, куглар кој запознава милионер со исто име како него. Необичниот факт го тера да влезе во големи неволји.

Филмот не беше голем успех во моментот на прикажување, но со текот на времето станакулт, освојувајќи многу фанови, главно поради добро изработениот и разновиден саундтрак.

3. Jumanji - следната фаза (2019)

Во овој комедија и акционен филм, ќе ги следите авантурите на Спенсер, Бетани, Фрижидер и Марта во опасна видео игра што се одвива во шумата.

Покрај групата, во играта се транспортираат и дедото на Спенсер и неговиот пријател, што ќе донесе уште поголема конфузија и опасност.

Режија: Џејк Касдан , филмот е продолжение на франшизата Jumanji , чија прва продукција е во 1995 година и постигна огромен успех.

4. Волкот од Волстрит (2013)

Волкот од Волстрит е драматична комедија базирана на истоимената автобиографска книга на Џордан Белфорт .

Во режија на познатиот филмски режисер Мартин Скорсезе, беше номиниран за неколку категории за Оскар и доби Златен глобус за најдобар актер за главниот лик Леонардо ди Каприо.

Заплетот трае низ животната проблематична и несекојдневна приказна за Џордан, брокер кој користи неконвенционални средства за да успее.

5. Принцот во Њујорк 2 (2021)

Исто така види: 10-те најпознати дела на Мачадо де Асис

Еди Марфи, едно од најголемите имиња во американската комедија е ѕвездата на оваа комедија објавена во 2021 година која има режија од Крег Бруер .

Продукцијата е вториот дел од Принц во Њујорк , кој беше многу успешен во 1988 година,кога беше објавен.

Сега, кралот Аким, владетел на измислената просперитетна земја наречена Замунда, открива дека има син во САД. Така, тој и неговиот пријател Семи ќе направат забавно патување во Њујорк во потрага по кој може да биде наследник на тронот.

6. It Just Happens (2014)

Љубовната комедија It Just Happens е копродукција помеѓу Германија и Англија. Лансирана во 2014 година, во режија на Кристијан Дитер , таа е адаптација на книгата Where Rainbows End, од Ирската Сесилија Ахерн.

Приказната е за пријателите Роуз и Алекс, кои знаат уште од детството , но почнуваат да сфаќаат дека нивните чувства еден за друг се трансформираат. Откако Роуз ќе се пресели во друга земја за да студира, работите добиваат поинаков тек и тие ќе треба да направат важни избори.

7. Back to the Future (1985)

Враќање во иднината е класична комедија и авантура од 80-тите. режијата е на Роберт Земекис а незаборавните изведби се на Мајкл Џеј Фокс, Кристофер Лојд.

Заплетот на патувањето низ времето ја следи сагата за тинејџер кој, ненамерно, оди во минатото.

Таму се среќава неговата мајка, која се заљубува во него. Така, младиот човек ќе мора да направи се што е можно за да се погрижи настаните да тргнат на вистинскиот тек и неговата мајка да се омажи за неговиот татко за да може да се случи неговото раѓање.

Исто така види: Говорот „Имам сон“ на Мартин Лутер Кинг: анализа и значење

8. вчера(2019)

Ова е забавна британска комедија од 2019 година во режија на Дени Бојл со Химеш Пател во главната улога.

Раскажува за Џек Малик, млад музичар кој сонува да биде успешен на музичката сцена, но неговите песни не се многу популарни во јавноста. Сè додека еден ден, откако доживеал несреќа, тој се разбудува и сфаќа дека никој околу него не ги препознава песните на англискиот бенд Битлси.

Тој сфаќа дека е во „паралелна реалност“ каде што бендот никогаш не постоеле. Како обожавател и знаејќи ги сите песни, Џек почнува да ги пее и постигнува огромен успех.

Филмот беше добро прифатен од јавноста, особено од илјадниците фанови на Битлси.

9 . Да, господине (2018)

Со режија на Американецот Пејтон Рид , Да, господине , објавен во 2018 година, беше инспириран од истоимената книга на Дени Валас.

Џим Кери, еден од најдобрите актери во комедијата, го игра Карл Ален, расположен човек кој никогаш не е подготвен да се дружи со пријателите и да ги прифати животните можности. Но, еден ден сфаќа дека е несреќен и презема акција: се запишува во програма за самопомош.

Ориентацијата на програмата е да кажеш „да“ на се што ќе ти дојде во животот. Вака Карл открива дека може да биде посреќен и поостварен, но и дека треба добро да се познава себеси за да направи добри избори.

10. 40-годишната девица(2005)

Ова е продукција од 2005 година која ја носи необичната приказна за маж кој на 40-годишна возраст сè уште немал никаква интимна врска со никого.

Режијата е на Џад Апатоу , а главниот лик го игра Стив Карел, кој исто така соработуваше на сценариото и направи многу импровизирани реплики.

Енди е човек кој живее сам и се забавува со своите постари пријатели гледајќи реално шоу на телевизија. Но, еден ден, додека оди на забава во компанијата каде што работи, неговите колеги откриваат дека тој е девица. Така, пријателите решаваат да му помогнат во оваа област од неговиот живот.

11. Eurotrip - Passport to Confusion (2004)

Eurotrip - Passport to Confusion е американски филм од 2004 година во режија на Џеф Шафер, Алек Берг и Дејвид Мендел .

Во него се впуштаме во авантурата што ја живее Скот Томас, момче кое откако ќе дипломира и ќе биде отфрлено од неговата девојка, решава да замине во Европа со својот пријател. Идејата е да се обидеме да го отстраниме недоразбирањето и да ја вратиме довербата на многу важна личност.

12. The Big Bet (2016)

Во оваа драматична комедија го следиме животот на Мајкл Бери, бизнисмен кој решава да се обложи многу пари на берзата, предвидувајќи дека ќе претрпи криза. Заедно со Марк Баум, уште еден почетник во овој тип на бизнис, двајцата го бараат берзанскиот консултант Бен Рикерт.

Филмот е заснован наистоимената книга од Мајкл Луис и е режиран од Адам Мекеј .

13. MIB - Men in Black (1997)

MIB - Men in Black е филмска франшиза која беше многу успешна. Првата од серијата беше објавена во 1997 година и е во режија на Бери Соненфелд .

Научно-фантастичната комедија е базирана на стрипот на Лоуел Канингем и претставува заплет за вонземјани кои му се закануваат на животот на Земјата. Така, агентите Џејмс Едвардс и ветеранот К се обидуваат да спречат да се случи најлошото.

Прифатот од јавноста и критиката беше одличен, давајќи значајни номинации и награди за продукцијата.

14. Тука меѓу нас (2011)

Со режија на Патриша Мартинез де Веласко , оваа копродукција помеѓу Мексико и САД беше објавена во 2011 година.

Родолфо Гера е средовечен маж кој, обесхрабрен од незаинтересираноста на неговата сопруга, решава еден ден да не се појави на работа.

Со време да анализира како се чувствува, тој сфаќа дека не му е удобно во вашиот дом. Така, тој почнува да открива работи во секојдневниот живот на неговото семејство кои се вистински изненадувања.

15. Полноќ во Париз (2011)

Полноќ во Париз е комедија на Вуди Ален од 2011 година направена во партнерство помеѓу Шпанија и САД. Како и повеќето филмови на овој режисер, темата е љубовната врска прикажана на хумористичен начин и, на некој начин,трагично.

Гил, писател, оди во Париз со својата девојка и нејзиното семејство. Таму тој се осмелува сам низ градот на ноќни прошетки и завршува во контакт со Париз од 20-тите, каде што запознава познати личности и се заљубува во друга жена.

Филмот беше добро прифатен, номиниран за неколку категории на Оскарите и освојување на најдобро оригинално сценарио.

16. Red Carpet (2006)

Оваа забавна бразилска комедија го прикажува Матеус Нахтергаеле во улогата на сонародникот Квинзињо, момче кое сонува да го однесе својот син во кино да гледа филм од идолот Мацаропи . Токму поради оваа причина, и поради референците за овој уметник, продукцијата завршува како прекрасна почит на актерот и комичар Мацаропи.

Режијата е на Луиз Алберто Переира и имаше одлична актерска екипа, лансирана во 2006 година.
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.