16 најдобри комични филмови на Нетфликс за гледање во 2023 година

16 најдобри комични филмови на Нетфликс за гледање во 2023 година
Patrick Gray
Службен

Гледањето комични филмови може да биде една од најдобрите серии за многу смеење и за исплашување на лошото расположение

Соочени со толку многу избори на Нетфликс, можеме да се чувствуваме изгубени. Затоа избравме неколку одлични совети за комедии, неодамнешни и постари, за да се забавувате со вашите пријатели.

1. Дух и ЦИА (2023)

Трелер:

Дух и ЦИАноси одреден автобиографски карактер, номиниран е на повеќе фестивали и добитник на награда на филмскиот фестивал во Венеција.

6. Не гледај нагоре (2021)

Исто така види: Гетеовиот Фауст: значење и резиме на делото

Не гледај нагоре е филм објавен кон крајот на 2021 година во режија на Адам Мекеј и силна актерска екипа, со имиња како Леонардо ди Каприо, Џенифер Лоренс и Мерил Стрип.

Продукцијата стана успешна на платформата веднаш по нејзината премиера, достигнувајќи импресивен број луѓе. И не е ни чудо, бидејќи приказната брилијантно прикажува трагично-комични ситуации кои прават многу референци за нашата околина.

Заплетот прикажува неколку теми од нашата современост, покажувајќи пред сè идеолошка поларизација која е инсталирана веќе неколку години, не само во САД туку и во целиот свет.

И покрај приближувањето на сложените теми, атмосферата е толку апсурдна што всушност станува комедија, дури и ако направи да размислуваме и да мобилизираме револт и неверување во нас.

7. Изненаден натпревар (2021)

Во оваа божиќна романтична комедија , младата Натали Бауер е новинарка која пишува за нејзините фрустрации љубовен. Еден ден, на апликација за запознавање, таа ги запознава оние кои се чинеше дека се љубовта на нејзиниот живот.

Возбудена, таа решава да го запознае својот „натпревар“ за да го помине Божиќ со него. Но, кога стигнал таму, сфатил дека работите не одат добро.токму онака како што таа замисли.

Продукцијата е направена од Нетфликс, а режирана е од Хернан Хименез Гарсија. Главниот јунак е Нина Добрев, која се истакна како глума во серијата Дневниците на вампирите.

8. Скалиите (2021)

Во оваа национална комедија , хумористите Маркус Мајела и Саманта Шмуц се двајца посвоени браќа кои повторно се среќаваат по многу години. Тие се во неволја и ќе треба да се обединат за да се соочат со тешкотиите.

Филмот е во режија на Педро Антонио и беше објавен во април 2021 година, со многу успех меѓу претплатниците на Нетфликс.

9 . Cabras da peste (2021)

Со реномираниот актер Matheus Nachtergaele, Cabras da Peste е продукција потпишана од Витор Брант и објавен во 2021 година.

Наративот покажува двајца полицајци со спротивни личности кои ќе мора да работат заедно во опасна мисија. Брусејлис (Едмилсон Фиљо) е од Сеара и оди во Сао Паоло во обид да спаси коза која била киднапирана. голем криминалец.

Филмот ги претставува хуморот и авантурата во вистинската доза , покрај тоа што ги вреднува културните разлики меѓу луѓето од Сеара и Сао Паоло.

10. Моето име е Долемит (2019)

Оваа американска драмедија ја раскажува биографијата на Руди РејМур , црн комичар кој поседува мала продавница, кој на крајот е многу успешен со многу непристојни шеги.

Сурфајќи по бранот на слава, Руди (го игра Еди Марфи) одлучува да се впушти во светот на кино и глумење макро по име Долемит.

11. Нема што да се крие (2017)

Француската комедија собира долгогодишни пријатели , со нивните соодветни партнери, на жива вечера. Во средината на состанокот, еден од нив предлага нова, забавна игра: што ако на сите мобилни телефони се споделуваше содржината за време на нивното време заедно?

Некои се поприемчиви за идејата, други се поповлечени, но на крајот сите се впуштаат во предизвикот. Вака дојдовните пораки се читаат гласно на целата маса и на повиците се одговара без раце.

Со приватноста ставена на тест, секој почнува да гледа како нивните мали тајни се распаѓаат ставајќи ги во игра не само пријателствата, туку и односите меѓу паровите.

Со забавен и брз текст, Ништо да се крие е лесна комедија која зборува за маските што ги користиме за да живееме во општеството . Во филмот гледаме како технологијата се користи за да се камуфлира кои сме навистина и кои сакаме.

12. Будењето на Моти (2018)

Моти (Џоел Басман) е млад Евреин роден и израснат да се ожени со Еврејка

Она што родителите на Моти - особено неговата мајка, Џудит (Инге Мокс) - не можеа да го кажат е дека момчето лудо ќе се заљуби во Лора, соученичка од факултет која не е Еврејка.

Моти, кој сè уште живее со своите родители, се наоѓа во стапица: следете ја неговата желба и имајте врска со Лаура (Ноеми Шмит) разочарувајќи ги неговите родители или следете ги плановите што биле нацртани и формирајте традиционално семејство?

Филмот, кој гарантира добро смеење, прикажува малку од еврејскиот универзум и го става гледачот во позиција на љубопитен сведок за да дознае каква ќе биде одлуката на Моти на крајот.

13. Life of Brian (1979)

Невозможно е да се зборува за комедија и да не се мисли на Монти Пајтон! Животот на Брајан е англиска класика во светот на хуморот , тоа е многу оригинална сатира на традиционалните библиски приказни.

Мешање делови од сегашните религиозни наративи во нашиот колектив имагинација, со добра доза на непочитување и сарказам, доаѓаме до тирадите на Монти Пајтон, кои му дадоа живот на љубопитниот Брајан Коен (Греам Чепмен), наводниот кандидат за Месијата.

14. Јас не сум лесен човек (2018)

Француската комедија Јас не сум лесен човек е исклучително современа и носи како протагонист убеден сексист кој, еден убав ден, се буди со светот наопаку :опкружени со жени на места на моќ.

Се смееме на класичните стереотипи кои се претставени и гледаме - проникнати со многу смеа - како сме потопени во општество полно со родови предрасуди.

0>Смеејќи му се на Демиен и врската што ја воспоставува со моќната писателка Александра, на крајот сме принудени да размислуваме колку и ние сме жртви и, во исто време, ги продолжуваме овие предрасуди.

15. Даглас (2020)

Канадската комичарка Хана Гадсби доби светски реперкусии со нејзиниот стенд ап Нанет . Даглас е исто така продукција на стенд ап артистот.

Иновативна, Хана го промени начинот на размислување за хуморот и успеа да создаде свој стил, обележан со храброста да се разголи и да прави од сопствената материјална биографија за, во исто време, да ги насмее и плаче луѓето.

Исто така види: Откријте ја приказната за Жоао и Марија (со резиме и анализа)

Комичарката можеше да го осуди, на длабоко оригинален и хумористичен начин, самото угнетување што го доживеа кога излезе како лезбејка. Кога зборуваме за оние кои и се смееле, Хана нè тера да се смееме со неа. Додека Нанет силно се омаловажува, Даглас оди на друг начин, иако и двата го претставуваат најдоброто во светот на современата комедија.

Во Даглас , снимена во Лос Анџелес, Хана продолжува да прави шеги за патријархатот, за сексизмот, за културните разлики помеѓуАмериканците и Австралијците и за општествениот поредок се уште на сила денес. Нејзиниот хумор се раѓа, пред сè, од набљудувањето, од посебниот начин на кој комичарката може да гледа на она што е околу неа.

16. Whindersson Nunes - возрасни (2019)

Whindersson Nunes е успешен бразилски јутјубер кој беше поканет да ја прикаже премиерата на оваа продукција на Netflix.

На сцена од 360º во стенд ап шоу, комичарот опуштено разговара со публиката, извлекувајќи хумор од малите необични ситуации од нашето секојдневие.

Комедија која се занимава со секојдневни ситуации и претставува хумористичен поглед на нашата рутина .
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.