2001: Одисеја во вселената: резиме, анализа и објаснување на филмот

2001: Одисеја во вселената: резиме, анализа и објаснување на филмот
Patrick Gray

2001: Одисеја во вселената е научно-фантастичен филм од 1968 година, во режија и продукција на Американецот Стенли Кјубрик. од критичарите и од публиката. Сосема различно од продукциите во тоа време, класиката на крајот стана култен филм и одлична референца, останувајќи популарен низ децениите.

Погледнете го трејлерот филм со титл:

2001 година, Одисеја во вселената (официјален трејлер - HD)

Предупредување: од оваа точка ќе најдете спојлери !

Резиме на 2001: Одисеја во вселената

Филмот започнува со темнина, во средината на вселената и саундтрак кој стана многу познат. Ги гледаме планетите, полека, како се движат и светлина што изгрева.

Зора на човекот

Првиот дел од филмот започнува со знак каде што читаме „Зора на човекот“, проследено со природни пејзажи. Гледаме група мајмуни, кои живеат во хармонија со другите видови на Земјата и исплашуваат група ривали.

Во текот на ноќта, нешто паѓа на земја и суштествата се кријат во пештерите, со многу различни однесувања.слични на луѓето. Утрото, предците на човечкиот вид го опкружуваат чудниот предмет, црн правоаголник (монолитот).

По набљудувањето на монолитот, еден од нив допира објектот што еАртур Кларк. Во оригиналниот текст има еден вид пирамида која е откриена на Месечината. Објектот би бил испратен од напредни вонземјани кои го предвиделе постоењето на интелигентен живот на планетата Земја.

Кларк соработувал со Кјубрик при подготовката на сценариото; Во меѓувреме, тој го напиша и истоимениот роман кој беше објавен набргу по филмот.

По првото дело во сагата, авторот ги објави и книгите 2010: Одисеја Втора (1982), 2061: Одисеја Три (1987) и 3001: Конечната одисеја (1997).

Филмски постер и технички лист

Наслов

2001: Одисеја во вселената (оригинал)

2001: Одисеја во вселената (Бразил)

Година 1968
Насока Стенли Кјубрик
Времетраење 148 минути
Жанр

Научна фантастика

Мистерија

Земја на потекло Соединети Американски Држави

Genius Culture на Spotify

The саундтракот од 2001: Одисеја во вселената е еден од најимпресивните и најзастрашувачките аспекти на играниот филм. Ако сте љубител на класична музика или сакате да се чувствувате епско за време на секојдневните задачи, притиснете play :

2001: A Space Odyssey - саундтрак

Исто така, погледнете:

Исто така види: Витрувијан човек од Леонардо да Винчи
  вашето однесување се менува. Наскоро, тој учи да користи коска како оружје и почнува насилно да убива животни. Така сите почнуваат да консумираат месо.

  AMT-1

  Во овој втор дел, наративот напредува илјадници години. Сретнуваме осамен човек кој патува во вселенски авион до станица близу Земјата. Таму откриваме дека тоа е Др. Хејвуд Р. Флојд, научник кој е на пат кон базата Клавиус, на Месечината.

  Во разговорот со неговите колеги, тие споменуваат гласини за чудни случувања што се случуваат таму.

  0>

  Кога ќе пристигне на Месечината, Флојд учествува на состанок и соопштува дека дошол да помогне во управувањето со ситуацијата и дека е важно да се задржи тајноста.

  Некои астронаутите разговараат за изјавите на Флојд и постоењето на чуден објект што бил пронајден на Месечината . Во потрага по објаснување, тие решаваат да ја посетат локацијата на откритието.

  Откако го опкружуваат монолитот, еден од мажите го допира и се собираат да фотографираат, но предметот почнува да испушта заглушувачки звук.

  Мисија на Јупитер

  Една и пол година подоцна, вселенското летало Discovery One заминува на мисија до Јупитер за која се известува на телевизија. Френк и Дејв, астронаутите, се придружувани од тројца придружници во состојба на хибернација.

  Шестиот член на тимот е ХАЛ, компјутер со вештачка интелигенција тоаги контролира сите активности на бродот.

  И покрај тоа што е „безбеден“, системот почнува да се однесува сомнително и дава лажна тревога за наводно оштетен дел.

  Базата им потврдува на астронаутите дека тоа е грешка на HAL и двајцата се изолираат за да разговараат за случајот.

  Иако машината не може да ги слушне на местото каде што се наоѓаат, успева да ги прочита нејзините усни и открива дека планираат да ја ресетираат, враќајќи ја на нејзината првобитна конфигурација.

  Превреме

  A Discovery One извесен период ја губи комуникацијата со базата, така што астронаутите може да го замени парчето што го отстраниле по команда на HAL. Френк го напушта бродот со соодветна опрема, но одеднаш неговото тело е проектирано во вселената , паѓајќи во празнината.

  Дејв, кој беше надвор и му помагаше на својот придружник, бара од ХАЛ да го отвори врати, но тој одбива. Со голема тешкотија успева да отвори врата и да влезе во бродот, води битка со машината .

  Кога ќе пристигне на системската контрола панелот, Дејв успева да го рестартира, и покрај молбите на HAL. Овде се појавува видео кое било снимено за екипажот да го гледа кога пристигнувале на Јупитер.

  Вака астронаутот слуша за монолитот што се појавил на Месечината и се смета за прв доказ за интелигентен живот надвор одЗемја . Мисијата на Discovery One е, на крајот на краиштата, да открие дали Јупитер бил местото на потекло на објектот.

  Јупитер и надвор од бесконечноста

  Сам во бродот, Дејв се приближува на Јупитер, влегува во портал и тргнува на надреално патување на светла, бои и вонземски пејзажи.

  Одеднаш, тој ќе застане во непозната просторија. Како што гледа напред, тој гледа постара верзија од себе, на вечера сам. Набргу потоа, уште постара верзија, на смртна постела.

  Во последните секунди од животот го гледа монолитот како се појавува пред неговиот кревет. Тоа е кога стареењето на Дејв телото се трансформира во ембрион опкружен со светлина и се искачува, лебдејќи во вселената.

  Анализа на филмот 2001: Одисеја во вселената

  Необичен филм

  Иако е научно-фантастичен филм, 2001: Одисеја во вселената се оддалечува од клишеата на жанрот кинематографија. Кјубрик не сакаше да произведе долгометражен филм кој ќе ги привлече гледачите преку монструозни фигури или силен еротски наклон.

  Со филозофски и егзистенцијалистички пристап, наративот се фокусира на неизмерноста на просторот и на сопственото искуство на астронаутите во тоа. ситуации на изолација.

  По неколку привремени верзии, режисерот избра да го вклучи зборот „одисеја“ во насловот, во упатување на делото наХомер . Повикувајќи ја епската поема, тој имаше намера да пренесе дека просторот е застрашувачки и полн со мистерии за тие луѓе, како и морето за морепловците.

  Тука, сензациите на осаменоста , празнината, па дури и паниката често се пренесуваат преку разорна тишина .

  Совршен пример е смртта на Френк Пул: кога неговото тело оди во орбитата и се губи низ вселената, можеме да го слушаат само неговото дишење, кое наеднаш е прекинато.

  Сите овие личности се чини дека се прилично осамени и играниот филм е обележан со недостигот на дијалози. Всушност, првата линија на 2001: A Space Odyssey доаѓа само 25 минути од филмот.

  Визуелни ефекти и саундтрак

  Не е за дијалозите, ниту нужно за наративот, кој филмот го привлекува вниманието на гледачите: главно визуелните и звучните ефекти нè изненадуваат од почеток до крај.

  Воспоставување врска помеѓу движењата на сателитите и движењата на валцерот , режисерот вклучи класични теми како Синиот Дунав од Јохан Штраус II во саундтракот.

  Бавото темпо на филмот, во комбинација со неговата саундтрак, често интензивен и драматичен, предизвикува чувства на непријатност и вознемиреност што ги гледате.

  2001: A Space Odyssey_THE „Star Gate“визуелни ефекти_HD

  Играниот филм дури достигнувасе приближува до надреализмот во последниот дел од филмот, кога Дејв влегува на порталот, при пристигнувањето на Јупитер.

  Сцената е незаборавна низа од светла, бои, звуци и вонземски пејзажи.

  Главна тема на филмот: човештвото наспроти технологијата

  2001: Одисеја во вселената , меѓу другите теми, се одразува и на технолошкиот напредок, замислувајќи ги можните ефекти и последици за човештвото.

  Кјубрик го користи ликот HAL 9000, компјутерот кој имитира човечки суштества, за да ја проблематизира вештачката интелигенција, нејзините граници и предизвици .

  На почетокот на секвенцата „ Мисија до Јупитер“, кога се претставува екипажот, еден од астронаутите спомнува дека навистина личи на личност и покажува емоции. Можеме да го гледаме пријателството што се формира помеѓу ХАЛ и Дејв: тие играат шах, разговараат, па дури и разменуваат испади.

  Разговор помеѓу ХАЛ и Бауман

  Иако е „совршена машина“, ХАЛ е нападнат од Чувствата длабоко човечки како недоверба и страв.

  Значи, кога ќе пропадне за прв пат, ХАЛ завршува гордо и насилно, злоупотребувајќи ја моќта што му е доделена како „мозок“ на бродот. Откако ќе го проектира телото на Френк во бесконечност, тој се обидува да го остави Дејв на страната на бродот.

  Меѓутоа, кога ќе биде поразен од неговиот поранешен пријател, ХАЛ плаче, ги препознава неговите грешки и прашувапростување. Изгледа безбедно да се каже дека режисерот предупредуваше за опасностите од создавање на нешто слично на човештвото, во неговите квалитети и во неговите дефекти.

  Каква е врската помеѓу Монолитот и вонземскиот живот?

  Начинот на кој режисерот избра да ја претстави можноста за вонземски интелигентен живот е исто така доста оригинален. Советуван од Карл Саган, научник и астроном специјализиран за мистериите на универзумот, Кјубрик избра да не претставува суштества од друга планета.

  Со зачнувањето дека тие би можеле да имаат биолошки форми сосема различни од нашите или од она што ние можеме замислете, тој избра да не користи костимирани актери, нешто што беше вообичаено во тоа време.

  Наместо тоа, и за нашата имагинација да може да создаде свои слики, филмот го претставува присуството на вонземскиот живот преку објект што би бил испратен.

  Монолитот, голем правоаголен камен, би бил машина испратена од вонземски видови за да ја следи еволуцијата на околниот живот . Прво на Земјата, а потоа на Месечината, странските објекти се чини дека предизвикуваат промени во однесувањето на оние кои се блиску.

  Потребата владите да чуваат тајна за да не ги исплашат копненото население исто така е истражено, ниту предизвикува „културен судир и социјална дезориентација“ (според зборовите на д-р Флојд). Виесамите астронаути на мисијата на Јупитер не се информирани за вистинската цел поради која ги ризикуваат своите животи.

  Објаснување на 2001: A Space Odyssey

  2001 : Одисеја во вселената е научно-фантастичен филм кој се фокусира на човечката еволуција и можно вонземското влијание . На почетокот гледаме група мајмуни кои се однесуваат така; доаѓањето на монолитот радикално им го менува патот, како да го донесе дарот на рационалност.

  Токму кога некој од нив ќе научи да користи коска како инструмент, се менува нивната општествена организација и навики. Учењата преминуваат од едно на друго и, брзо, секој знае како да ги користи коските за да се бори со ривалите и да лови, станувајќи месојади.

  Овој момент се чини дека е почеток на човечкиот род. Со текот на времето, комплексноста се зголемува, но логиката останува: човештвото користи инструменти за да преживее и да напредува .

  Исто така види: Чикиња Гонзага: биографија и најголеми хитови на бразилскиот композитор

  Поим за ова објаснување е даден во филмот самиот, кога ја гледаме коската како се врти во воздухот и набргу потоа, бродот со слична форма преминува простор.

  Познатиот пасус е посочен како пример за интелектуална монтажа, нешто што се јавува кога две слики кои на на почетокот тие не се поврзани, тие излегуваат обединети и добиваат ново значење.

  Крајот на 2001: Вселенска одисеја , сепак, останува делот штопредизвикува поголемо изненадување кај јавноста. Сам на бродот, кога Дејв се доближува до монолит кој е во орбитата, тој тргнува во надреалистичка авантура.

  2001 Вселенска Одисеја - крај

  Од другата страна на виорот на светлата и боите, астронаутот ќе застане во просторија каде што во кратки моменти сме сведоци на неговото стареење и последователна смрт. Во последниот здив, Дејв го гледа монолитот пред својот кревет.

  Набргу потоа, човекот умира и се чини дека неговиот дух се искачува, обвиен со енергија. Во средината на вселената, гледајќи ја Земјата, таа станува ембрион кој зрачи светлина и се чини дека е поразвиена форма на човечкиот вид.

  Исто како што монолитот ги разбудил способностите во мајмуните на Земјата, кои го водеа видот до еволуција, другиот успеа да го одведе човештвото уште подалеку, создавајќи нова форма на живот.

  Кога го прашале за значењето на филмот, Кјубрик изјавил за Playboy списание:

  Кога размислувате за огромниот технолошки напредок што човекот го направил за неколку милениуми - помалку од една микросекунда во хронологијата на универзумот - дали можете да го замислите еволутивниот развој што го имаат најстарите форми на живот би имал? (...) Нејзиниот потенцијал би бил неограничен, а неговата интелигенција недостапна за луѓето.

  2001: Одисеја во вселената , книгата

  Класиката на научна фантастика беше делумно инспирирана од расказот Стражарска кула (1951), од
  Patrick Gray
  Patrick Gray
  Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.