21 најдобар бразилски комедија филм на сите времиња

21 најдобар бразилски комедија филм на сите времиња
Patrick Gray

Содржина

Службен

Продуциран од Нетфликс, филмот Tudo Bem no Natal que Vem го прикажува актерот од комедијата Леандро Хасум кој го игра Хорхе, семеен човек кој мрази божиќни забави.

Откако доживеа несреќа и го удри својот главата на Бадник, Хорхе почнува да се буди секој ден на 24 декември следната година, без да се сеќава на остатокот од годината. Така, неговиот живот станува вечен Божиќ .

Филмот беше многу добро прифатен од јавноста, бидејќи беше една од најгледаните продукции на Нетфликс на крајот на 2020 година, и во Бразил и во САД, Полска, Шпанија и Мексико.

Заплетот ја истражува комедијата, но прикажува и драма и важни рефлексии за вредноста што му ја даваме на животот .

3. Estômago (2008)

 • Режисер : Маркос Хорхе
 • Достапно на : Telecine Play
Официјален трејлер за филм " Стомак"

Добриот комедијален филм може да биде решение кога сакате да го подигнете духот и убаво да се насмеете.

Националното кино има неколку наслови од жанрот, кој обично е најгледан во земјата.

Поради таа причина, избравме 22 бразилски филмови кои освен што се смешни, носат прашања, интелигентни шеги и добри продукции.

1. Cabras da Peste (2021)

 • режија : Vitor Brandt
 • Достапно на : Netflix
Cabras da Pesteкритичарите и јавноста и се истакнуваат во националната кинематографија.

Заплетот раскажува за љубовен триаголник помеѓу убавата готвачка, нејзиниот сопруг Теодоро, тивок фармацевт, и Вадињо, нејзиниот починат поранешен сопруг и непоправлив никаквец.

Дона Флор се наоѓа растргната меѓу двајцата мажи, од кои едниот е дух, што предизвикува многу збунетост.

Заплетот е раскажан во хумористичен начин и исто така се осврнува на регионалните аспекти, како што се случува во Баија.

Филмот беше толку успешен што приказната беше преработена во 1998 година како минисерија и повторно во 2017 година како игран филм.

20. Мојот живот на Марс (2018)

 • Режисер : Сузана Гарсија
 • Достапно на : Telecine Play, Youtube Play, Google Play
Мојот живот на Марсразлични категории.

16. Malasarte and the Duel with Death (2017)

 • Режисер : Пауло Морели
 • Достапно на : Telecine Play, Youtube Play, Google Играј
Маласарт - И дуелот со смрттаCopiava (2003)
 • Режија и сценарио : Хорхе Фуртадо
 • Достапно на : Prime Video

Успешен кај јавноста и критиката, филмот O Homem Que Copiava се одвива во Порто Алегре и го прикажува животот на Андре (Лазаро Рамос).

Младиот човек работи во продавница за канцелариски материјал правејќи фотокопии и заработува смешна плата. Живеејќи со својата мајка, Андре води досадна рутина.

Еден ден тој се заљубува во Силвија (Леандра Леал) и решава да оди во продавницата каде што таа работи за да се обиде да се зближи. Така, тој треба да добие 38 реали за да купи подарок за неговата мајка во продавницата.

Филмот претставува суптилен и саркастичен хумор во исто време, посветувајќи ги тешкотиите од оние кои се секогаш без пари .

Формата учествуваше на неколку фестивали, победувајќи на некои како што се Гранде Премио Кино Бразил и Фестивалот Хавана.

8. Minha Mãe é Uma Peça 3 (2019)

 • Режија : Сузана Гарсија
 • Достапно на : Telecine Play
My Mother is a Piece 3 - The Movieромантична девојка која во холивудските филмови гледа совршен амбиент за идеализиран живот.

Еден ден, Лелеу (Селтон Мело) пристигнува во малиот град, флертувачко и флертувачко момче. Двајцата се заљубуваат и почнуваат да ја живеат романсата како да е филм , со сите ликови карикатурирани, но во североисточно сценарио.

Филмот беше добро прифатен од јавноста , гледан од повеќе од милион гледачи и се натпреварува на повеќе награди и фестивали.

15. Види или изнајмување (2013)

 • Режисер : Бетсе де Паула
 • Достапно на : Netflix
Гледање или Изнајмете го Алуго - официјален трејлер

Оваа комедија од 2013 година вклучува актерска екипа составена од големи имиња како Мариета Северо, Наталија Тимберг, Маркос Палмеира и Силвија Буарк.

Заплетот се одвива во Рио де Жанеиро и го истражува социјалниот контраст и прашањето за домувањето . Марија Алис е зрела жена која живее со својата мајка, ќерка и внука во стара куќа во Леме.

Таа нема пари и живее правејќи ролни за да преживее. Така, најдобрата алтернатива што ја има семејството е да ја продаде куќата, но тоа нема да биде лесно. Локацијата на имотот е лоша, бидејќи е до фавела.

Кога ќе дознае дека странец е заинтересиран за куќа во Рио де Жанеиро, Марија Алис ќе направи се за да склучи договор со него.

Филмот се натпреваруваше на Сине ПЕ - Аудиовизуелен фестивал и победиуспех на продукцијата.

Малка е искусен терапевт специјализиран за лекување парови. Кога започнува сеанси со млад пар во криза, тој сфаќа дека и неговиот брак треба повторно да се процени.

18. Divã (2009)

 • Режисер : Хозе Алваренга Џуниор
 • Достапно на : Netflix, Telecine Play

Заснован на истоимената книга на Марта Медеирос, Amor no Divã е филм од 2009 година кој беше толку успешен што доби продолжение, објавено во 2015 година.

Заплетот е за Мерцедес, жена која наводно е среќно мажена. Но нешто и пречи и не знае што. Така, тој решава да влезе во анализата и оттогаш гледа како неговиот живот се трансформира . Мерцедес почнува да го преиспитува нејзиниот очигледен „совршен живот“ и одлучува да тргне по друг пат.

Со динамичен хумор и одлична изведба на Лилија Кабрал, Дива е интересен филм кој го прикажува будењето на жената кога сфаќа дека не е задоволна со она што општеството го очекува од жените.

19. Дона Флор и нејзините двајца сопрузи (1976)

Режисер : Бруно Барето

Слика на филмскиот постер Дона Флор и нејзините двајца сопрузи

Дона Флор и нејзините сопрузи , напишана во 1966 година од Хорхе Амадо, е една од најпознатите приказни на писателот Баија.

Таа е адаптирана за кино десет години подоцна од објавувањето, во 1976 година, постигнувајќи голем успех наиталијански ресторан. Додека нејзиниот професионален живот почнува да се подобрува, нејзиниот љубовен живот станува комплициран. Кога ќе се заљуби во проститутката Ирија, Нонато ќе има големи проблеми.

Филмот е наградуван на неколку фестивали и е вклучен во листата на 100 најдобри бразилски филмови на Абрацине (Бразилска асоцијација на филмски критичари).

4. O Palhaço (2011)

 • Режија, сценарио и глума : Selton Mello
 • Достапно на : Vivo Play
The Clown (2011) Официјален трејлер.

Кловнот е вториот филм на актерот и режисер Селтон Мело. Се смета за еден од 100-те најдобри бразилски филмови на Абракин, играниот филм ја раскажува приказната за Бенџамин, тажен кловн кој го научил занаетот со својот татко Валдемар, постар кловн.

Во егзистенцијална криза, Бенџамин одлучува да напуштете ја компанијата. професијата во патувачкиот циркус наречен Есперанча и населете се во град, работејќи на конвенционална работа.

Со деликатес и забава , филмот пристапува кон важни прашања како што се цел во животот, припадност и потрага по среќа .

5. Ó Pai, Ó (2007)

 • Режија и сценарио : Monique Gardenberg
 • Достапно на : Globo Play

Сцена од филмот Ó pai, Ó

Музичката комедија Ó pai, Ó е игран филм базиран на драмата на Марсио Меирелес. Саундтракот го координираше никој друг туку Каетано Велосо и повеќетоод актерската екипа е формирана од членовите на групата Олодум.

Исто така види: Филм Зелена книга (анализа, резиме и објаснување)

Покрај тоа, има изведби на Лазаро Рамос, Стенио Гарсија, Вагнер Моура и Дира Паес.

Приказната се одвива во Салвадор , во населбата Пелурињо и го прикажува живиот живот на жителите на последниот ден од карневалот. Радоста на заедницата е загрозена, сепак, кога Дона Џоана ќе се вознемири и ќе го исклучи снабдувањето со вода.

Една продукција успева да ги обедини на неверојатен начин хуморот и социјалните прашања , како што се расизмот, нееднаквоста, предрасудите и насилството.

6. Basic Sanitation (2007)

 • Режија и сценарио : Хорхе Фуртадо
 • Достапно на : Globo Play
Saneamento Basic - TRAILER

Еден од најсмешните бразилски филмови е Basic Sanitation, The Movie . Со одлична актерска екипа (како што се Фернанда Торес, Вагнер Моура, Камила Питанга, Бруно Гарсија, Лазаро Рамос, Пауло Хозе и други), продукцијата ја осмисли Хорхе Фуртадо.

Заплетот на забавен начин кажува како жителите на една мала заедница од Рио Гранде до Сул се здружуваат за да го решат проблемот со пречистувањето на отпадните води во областа.

Со само 10.000 реали за да снимат фиктивен филм, групата одлучува да создаде приказна за чудовиште што живее во слив.

Одличната идеја на Фуртадо беше да ги прикаже прашањата за јавното здравје на филмските екрани додека ги открива тешкотиите при снимање филмови во Бразил.

7. Човекот штокако Дона Херминија го прифаќа истополовиот брак на нејзиниот син со хумор и природност.

Успех на благајните, филмот имаше една од највисоките заработувачки во националната кинематографија и стана еден од најгледаните во 2020 година.

9. Meu Tio Matou um Cara (2004)

 • Режија и сценарио : Хорхе Фуртадо
 • Достапно на : Globo Play

Лазаро Рамос во сцена од Meu Tio Matou um Cara

Исто така види: Песна во права линија од Алваро де Кампос (Фернандо Песоа)

Meu Tio Matou um Cara е уште едно успешно партнерство помеѓу режисерот Хорхе Фуртадо и Лазаро Рамос.

Продукцијата од 2004 година го има градот Порто Алегре како позадина и прикажува заплет кој, и покрај насловот, има леснотија, добар хумор и романса .

Дука е тинејџер се обидува да го извлече својот вујко од затвор. Едер беше уапсен откако го призна убиството, но Дука верува дека е невин и ја презема вината на Сораја, вдовицата.

Тој учествуваше на фестивали и беше номиниран за четири категории на киното Grande Prêmio Бразил

10. O Cheiro do Ralo (2007)

 • Режисер : Хеитор Далија
 • Врз основа на : книга од Лоренчо Мутарели
 • Достапно на : Globoplay

Селтон Мело во сцена од филмот Мирисот на одводот

Книжевниот дело O Cheiro do Ralo , напишано во 2002 година од писателот од Сао Паоло, Лоренсо Мутарели, се појави во кината во 2007 година.

Во режија на Хеитор Далија и со Селтон Мело како главен актер, филмотпретставува хумор кој се осврнува на егзистенцијални драми од контроверзен и проблематичен лик .

Луренсо, главниот лик, живее со купување и продавање користени предмети и ја прави активноста начин да забавувај се на сметка на неговите клиенти.

Неговата перверзија расте бидејќи мирисот на одводот во неговата барака станува се понеподнослив.

Филмот беше добро прифатен од критичарите, интегрирајќи го Фестивалот Санденс и освоени награди за најдобар филм и најдобар актер на фестивалите во Сао Паоло и Рио де Жанеиро.

11. Os Normais - O Filme (2009)

 • Режија : Хозе Алваренга Џуниор
 • Заснована на : книга Os Normais, од Фернада Јанг
 • Достапно на : Globo Play

ТВ серијата Os Normais беше објавена на Globo помеѓу 2001 и 2003 година и беше толку успешен што кога заврши, настана филмот.

Заплетот покажува како се запознале парот Вани (Фернанда Торес) и Руи (Луиз Фернандо Гимареш) .

Како и сè друго во нивните животи, така и оваа средба не може да не биде необична. Вани требаше да се омажи за Серхио (Евандро Мескита), а Руи ќе се омажи за Марта (Мариса Орт).

Свадбите беа закажани во истата црква и во блиски моменти. Двајцата стануваат поблиски кога Вани бара од Руи грст ориз за да ја прослави нејзината венчавка.

Во времето на неговото објавување, филмот беше еден однајмногу гледано, што е успех на благајните.

12. Бог е Бразилец (2003)

 • Режисер : Карлос Дигес
 • Достапно на : Amazon Prime

Филмот е заснован на книжевната приказна Светецот кој не веруваше во Бог , на бахискиот писател Жоао Убалдо Рибеиро.

Снимен во различни региони на земјата (Токантис, Пернамбуко, Рио де Жанеиро и Алагоас), продукцијата ги имаше Вагнер Моура и Антонио Фагундес во главните улоги.

Бог реши да се спушти на Земјата во потрага по замена, затоа што е уморен од неговите небесни функции и сака да оди на одмор .

Ентитетот го избира Бразил. Пристигнувајќи овде, тој го запознава Таока, смешен и скромен човек кој работи како поправка на гуми и се обидува да го натера Бог да му помогне материјално.

Таока станува Божји водич и заедно ќе патуваат низ Бразил во потрага по светецот кој ќе остане на местото на Божественото.

13. O Auto da Compadecida (2000)

 • Режисер : Guel Arraes
 • Врз основа на : дело на Ariano Suassuna
 • Достапно на : Telecine Play
O AUTO DA COMPADECIDA 2000 Trailer

O Auto da Compadecida се смета за ремек-дело на писателот Аријано Суасуна од Параиба. Објавен во 1955 година, победи на театарската сцена следната година. Приказната стана пресвртница во бразилската култура, особено на североистокот, освојувајќи ја јавноста со карикатурен и регионален хумор, но ипрашалник .

Така, на крајот на 90-тите, режисерот Гуел Арес реши да ја пренесе наративната приказна во кино. Во 1999 година беше објавена најпознатата верзија на O Auto da Compadecida, со главните ликови Жоао Грило (Matheus Nachtergaele и Chicó (Selton Melo).

Заплетот се одвива во 1930-тите во Параиба. Чико и Жоао Крикет се пријатели кои ја делат болката на сиромаштијата и недостатокот на можности. Со многу паметност и малку контрадикторни ставови, тие наоѓаат начини да ја преживеат суровата реалност на сушата и нееднаквоста.

Филмот беше огромен успех Јавноста и критичарите, задоволувајќи го дури и бараниот Аријано Суасуна, кој ја пофали изведбата на Матеус Нахтергаеле:

Неговата изведба е беспрекорна, бидејќи успева да ја пренесе сета умност на ликот, кој се бори против руралната патријархалност, урбаното буржоазијата, полицијата, кангацеиро, па дури и против ѓаволот.

За детална анализа на делото, прочитајте: Auto da Compadecida, од Аријано Суасуна.

14. Lisbela e o Prisioneiro ( 2003) )

 • Режиктор : Guel Arraes
 • Достапно на : Google Play
Lisbela e o Prisioneiro (2003 ) - Трејлер

Друга адаптација на североисточната култура што режисерот Гуел Араес ја однесе во кино е Лизбела и затвореникот . Филмот потекнува од истоимената драма на Осмар Линс, од Пернамбуко.

Таа ја раскажува приказната за Лизбела (Дебора Фалабела),
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.