22 најдобри романтични филмови на сите времиња

22 најдобри романтични филмови на сите времиња
Patrick Gray
Поднасловинтелигентен и хумористичен, заплетот се движи низ неврозите на Алви, кој незгодно се обидува повторно да ја пронајде љубовта.

Љубопитност е што името на филмот и ликот Ени Хол, на англиски, го има звукот на изразот " anyhow", што значи "на кој било начин", "на секојдневен начин", што веќе сугерира како се случува овој однос помеѓу ликовите.

Продукцијата достигна одобрение од 97% на Rotten Tomatoes .

16. Таа сака се (1986)

Режисер : Спајк Ли

Актерите Трејси Камила Џонс, Спајк Ли, Томи Редмонд Хикс и Џон Канада Терел фотографиран од Таа го сака сето

Ова е првиот филм на американскиот режисер Спајк Ли. Произведена во 1986 година, приказната го прикажува животот на Нола Дарлинг (Трејси Камила Џонс), црна уметница која ја живее својата сексуалност сосема слободно.

Нола има три момчиња и се обидува да ги усогласи своите желби и импулси за да не да стане предмет на страста, но да ги почитува нивните желби и да ги присвои нивните тела. Филм кој носи многу релевантни и актуелни прашања во средината на 80-тите .

Вреди да се напомене дека продукцијата резултираше со истоимената серија објавена во 2017 година на платформата Нетфликс .

Има 94% одобрување на Rotten Tomatoes .

17. Повикај ме по твое име (2017)

Режисер : Лука Гвадањино

Јави се со твоето име

Романтичните филмови обично се добар избор за оние денови кога се што сакате е да гледате нешто возбудливо и инспиративно.

Бидејќи односите меѓу паровите обично заземаат голем дел од животот на луѓето, како психолошки така и во секојдневниот живот, многу луѓе бараат љубовни наративи во киното со кои се поистоветуваат.

1. Пица со Тасев биле (2021)

Режисер : Пол Томас Андерсон

Пица со Тасев биле – Официјален трејлер (Universal Pictures) HD

Со три номинации за Оскар - најдобра слика, најдобра режија и најдобро оригинално сценарио - Пицата со Тасев биле е филмско ремек-дело, светло и потресно , која може да се класифицира како драматична комедија.

Во неа ја следиме траекторијата на Гери, 15-годишен тинејџер кој се вљубува во Алана, млада жена десет години постара. Во најдобар стил полнолетство , каде што имаме премин од дете во возрасен, го гледаме и американскиот начин на живот и културниот момент во 70-тите.

Со 91% одобрување на Ротен Томатоус , овој филм на Пол Томас Андерсон е одлична опција која меша романтика, драма и добар хумор во една приказна со одлични изведби .

2. Amor, Sublime Amor (2021)

Режија : Steven Spielberg

Amor, Sublime Amorмјузикл на Бродвеј од 1957 година.

West Side Story , неговиот оригинален наслов, ја раскажува приказната за Тони и Марија, млади луѓе кои живеат забранета љубов и обележани со ривалството на две банди , едната составена од порторикански имигранти, а другата од Северна Америка.

Заплетот се одвива во доцните 50-ти и содржи беспрекорна режија на Стивен Спирлберг, одлични интерпретации и кореографија.

Беше номиниран за Оскар и доби Златен глобус во неколку категории, вклучително и најдобар филм за музичка комедија. На Rotten Tomatoes има рејтинг од 91% .

3. Брачна приказна (2019)

Режисер : Ноа Баумбах

Брачна приказнаможеби затоа и стана голем успех, поради поистоветувањето на јавноста со оваа приказна што се повторува. На Rotten Tomatoes има рејтинг од 94% одобрување.

4. Таа (неа) (2014)

Режисер : Спајк Јонзе

Таапреку нови референци, кадри, кадрирање и наративи. Без здиве дел од овој контекст.

Во предметната приказна ја следиме сагата за Мишел Поакар (Жан-Пол Белмондо), бегалец од полицијата која ја познава Патриша Франчизи (Жан Себерг). Двајцата се вклучуваат со љубов и заедно смислуваат фантастични планови, заборавајќи на неколку моменти на проблемите што ги опкружуваат.

Има 97% одобрување на Rotten Tomatoes .

13. Казабланка (1942)

Режисер : Мајкл Куртиз

Постер за класичниот филм Казабланка

Казабланка е еден од оние филмови кои одбележаа една ера и станаа референца во кинематографијата.

Режиран во 1942 година од режисерот Мајкл Куртиз, играниот филм носи љубовна приказна среде хаосот од Втората војна. Ликовите Рик Блејн и Илса, кои ги играат Хемфри Богарт и Ингрид Бергман, живеат конфликтна романса која комбинира страст и пожртвуваност .

Кога беше продуцирана, актерската екипа и продуцентите не можеа да замислат дека филмот би бил толку успешен. Сепак, поради голем број фактори, како што се сценариото, добрите интерпретации и режијата, ова дело влезе во листата на најпознатите филмови, со што може да ја воодушеви јавноста и денес.

Овој класик има Оценка од 99% на Rotten Tomatoes .

14. Somebody's Gotta Give (2003)

Режисер : НенсиМејерс

Сцена од Somebody's Gotta Give

Оригинално насловена Something's Gotta Give , овој филм е продуциран во 2003 година и е режиран од Ненси Мејерс.

Спротивно на она што обично се очекува од љубовните филмови, приказната ја раскажува романсата помеѓу двајца постари луѓе .

Хари Санборд (Џек Николсон) е маж на околу шеесет години кој отсекогаш бил во врска со многу млади жени. Сè додека еден ден не ја запознава Ерика Бери (Дајен Китон), која случајно е мајка на неговата најнова девојка.

Заплетот ги става двата лика, многу различни, мора да се поврзуваат неколку дена. Од овој „принуден“ соживот произлегува голема страст и заедно со неа комични, духовити и романтични ситуации.

Вреден филм, главно поради изведбата на Николсон и Дајан Китон.

15. Невротичен младоженец, нервозна невеста (1977)

режија : Вуди Ален

Сцена од Невротичен младоженец, нервозна невеста

Ова е продукција од 1977 година во режија и со Вуди Ален во главната улога, првично насловена Ени Хол .

Наративот ни ја покажува бурната врска помеѓу комичарот Алви Сингер (Вуди Ален) и Ени Хол (Дајен Китон). Иако е стар филм , можеме да видиме дека одредени обрасци и сентиментални забуни остануваат до денес .

Исто така види: Џек и гравчето: резиме и толкување на приказната

На некој начинпредрасуди , напишана во 1813 година од Британката Џејн Остин. на Rotten Tomatoes нејзиниот рејтинг е 80% .

19. Чудесната судбина на Амели Пулен (2001)

Режисер : Жан-Пјер Жуне

Амели (2001) Официјален трејлер 1 - Филм од Одри Тато

Во 2001 година, волшебната приказна за Амели Пулен, романтична и осамена млада Французинка, беше премиерно прикажана во кината.

Филмот на Жан-Пјер Жоне ја фасцинираше публиката и критичарите со прикажување на фантастичен универзум во кој ние потопете се со главниот јунак во потрага по одговори и сведоци сме на откривањето на љубовта.

Амели отсекогаш била исплашено дете, но многу љубопитно, карактеристики што ги носи во возрасниот живот и и помагаат да се трансформира нејзината судбина.

Покрај сценариото, кинематографијата, интерпретацијата и саундтракот на филмот се беспрекорни. Затоа Чудесната судбина на Амели Пулен е конфигурирана како успешна и сè уште собира обожаватели од целиот свет, класифицирана со 89% на Rotten Tomatoes .

20 . Edward Scissorhands (1990)

Режисер : Tim Barton

Edward Scissorhands - Official® Trailer [HD]

A приказна за романса со мрачен и сенишен допир , тоа е Едвард Раки ножици , од режисерот Тим ​​Бартон. Во продукцијата глумат Џони Деп и Винона Рајдер.

Приказната раскажува за неверојатната романса помеѓу убава млада жена и мажсоздаден од пронаоѓач кој умрел пред да го заврши, оставајќи огромни ножици на местото на рацете.

Едвард живее сам во замок и создава необичен начин на поврзување со луѓето. Сосема наивен, тој завршува со неверување на некои и опортунизам на други.

Тоа има 90% одобрување на Rotten Tomatoes .

21. Wings of Desire (1987)

Режисер : Вим Вендерс

Трејлер WINGS OF Desire

Во ова чувствително и поетско филмско дело на Вим Вендерс, ние види сцена уништена од осаменоста и маката на повоена Германија. Два ангела одат невидено и бараат да му помогнат на човештвото да ги ублажи страдањата.

Исто така види: Надреализам: карактеристики и главни генијалци на движењето

Во тој контекст Дамиел, еден од ангелите, се вљубува во Марион, прекрасна уметничка на трапез . Тогаш тој одлучува да ја напушти својата небесна состојба и да стане човек за да може да ја доживее љубовта, како и другите копнежи на човештвото.

Wings of Desire издадено во 1987 година, како дело најсимболично за германскиот режисер и победи на Канскиот филмски фестивал таа година. На Rotten Tomatoes беше одобрено во 98% од прегледите.

22. Необичниот случај на Бенџамин Батон (2008)

Насока : Дејвид Финчер

Необичниот случај на Бенџамин Батон - трејлер (со поднаслов)

Приказна за текот на времето, кревкоста и љубовта . Чудниот случај на Бенџамин Батон е филм на режисер од 2008 годинаДејвид Финчер.

Бенџамин е тип кој е роден стар. Неговото новородено тело со стар изглед беше запрепастувачки. Како што расте, Бенџамин станува помлад. Во неговиот живот времето тече обратно, па последиците ги трпат и неговите средби и врски со други луѓе.

Токму во тој контекст неговата романса со Дејзи станува сложена, бидејќи тоа им е неопходно на двајцата да се од различна возраст.слични за да можат да се поврзат. Овој факт ги тера да го чекаат вистинскиот момент со многу трпение и мудрост.

Видете исто така :

  Овој бразилски филм од 2014 година, во режија на Даниел Рибеиро, е дел од краткиот филм Не сакам да се вратам сам . Краткиот филм, снимен четири години порано, ја има истата актерска екипа и режисер.

  Поради успехот на првиот филм, беше одлучено да се прошири приказната, навлегувајќи подлабоко во чувствата што ги доживуваат ликовите.

  Овде, Леонардо е слепо момче кое учи во училиште каде што има пријателство – и потисната љубов – со Џована, која секогаш го носи дома после часовите.

  До доаѓањето на Габриел, нов студент, ја менува динамиката на оваа врска и ја буди желбата на Леонардо за неговиот колега.

  Денес сакам да се вратам сам е едноставен филм кој ја раскажува драмата на слепите тинејџер и ЛГБТ на деликатен начин , ништо агресивно, покажувајќи ги само љубовните откритија на момче како сите други. Има рејтинг од 93% на Rotten Tomatoes .

  6. Encontros e Misencontros (2003)

  Режисер : Софија Копола

  Со оригиналниот наслов Изгубен во преводот , овој филм на Софија Копола содржи брилијантни изведби на Скарлет Јохансон и Бил Мареј.

  Сместен во Јапонија, го прикажува Боб Харис, фрустриран средовечен актер кој е во Токио и прави реклами работа. Тој ја запознава Шарлот, здодевна и депресивна млада жена која патува со нејзиниот сопруг фотограф, но која се наоѓа сама.откако ќе ја остави во хотелот да отпатува во други градови во регионот.

  Заедно, двајцата делат време и развиваат интимна и соучесничка врска која расте во големи размери .

  Во 2004 година филмот доби Оскар за најдобро оригинално сценарио, покрај тоа што се натпреваруваше во уште три категории. Исто така, освои награди на Златен глобус и БАФТА, како и на други големи фестивали. На Rotten Tomatoes има рејтинг од 95% .

  7. Вечното сонце на беспрекорниот ум (2004)

  Режија : Мишел Гондри

  Сцена од Вечното сонце на умот без спомени

  Дали знаете кога завршува интензивната врска и кога останува чувството на болка и очај? Желбата што ја има е да се избришат сеќавањата на она што се живеело и едноставно да престане да ја чувствува болката од жалост поради крајот на врската.

  Во Вечното сонце на умот без спомени , чие оригинално име е Eternal Sunshine of the Spotless Mind , во режија на Мишел Гондри, ликот Џоел Бариш (Џим Кери) одлучува да подлежи на процедура која ветува дека ќе ги избрише болните спомени кои го вклучуваат неговиот романса со Кламентин Кржучински (Кејт Винслет), која исто така беше подложена на процедурата.

  Во приказната, многу добро конструирана, ја следиме траекторијата на Џоел во неговиот сопствен ум. Тој по секоја цена се обидува да го спречи бришењето на неговата меморија,затоа што сфаќа дека, и покрај тоа што се болни, неговите сеќавања се важни, бидејќи тие се дел од тоа што е.

  Ова е вреден филм кој се занимава со самоспознавање, важноста на меморијата и надминување загуби .

  На Rotten Tomatoes е оценет со 93% одобрение .

  8. Медијанеирас: Буенос Аирес во ерата на дигиталната љубов (2011)

  Режисер : Густаво Тарето

  Аргентински филмски постер Medianeiras: во ерата на дигиталната љубов

  Medianeiras: во ерата на дигиталната љубов, или само Medianeiras , во оригиналниот наслов, е Аргентинец продукција од 2011 година која се појави како резултат на краток филм снимен шест години порано.

  Со сценарио и режија на Густаво Тарето, филмот носи наратив кој се занимава со односите денес, честопати толку површни и егоцентрични .

  На овој начин се следи односот со концептот на „течна модерност“, измислен од филозофот Зигмунд Бауман, во кој луѓето не се во состојба да воспостават вистински врски меѓу себе.

  Во историјата, ги гледаме Мартин (Хавиер Дролас) и Маријана (Пилар Лопез де Ајала) нурнати во нивните процеси на лична трансформација и потрага по наклонетост . Двајцата доживуваат осаменост среде голема метропола, Буенос Аирес, во овој случај.

  Ликовите се обидуваат да се поврзат со другите луѓе виртуелно, не знаејќи дека има толку многузаеднички и се толку блиски еден до друг.

  9. Како да се надмине раскинувањето (2018)

  Режисер : Бруно Аскенцо и Џоана Ломбарди

  Актерката Жизела Понсе де Леон во сцена од Како да се надмине буниште

  Ова е филм од 2018 година продуциран од платформата за стриминг Нетфликс. Станува збор за перуанска продукција, која првично го носи насловот Soltera Codiciada . Режијата е на Бруно Аскенцо и Џоана Ломбарди.

  Во заплетот ја гледаме Марија Фе (Жизела Понсе де Леон) како поминува низ сите фази на надминување по завршувањето на долгогодишната врска.

  Приказната нè воведува во овие тешки времиња на забавен начин, покажувајќи колку смешни, па дури и „смешни“ можат да бидат некои ситуации низ кои поминуваат луѓето кога страдаат од скршено срце. На овој начин неизбежно е идентификувањето на јавноста која веќе поминала низ раскинување .

  Најинтересно е што на крајот на денот филмот се занимава со важно е да се негувате себеси, пред сè, самољубието. Добро барање за секој кој поминува низ сличен момент.

  10. Amor à Fleur da Pele (2000)

  Режисер : Вонг Кар-Ваи

  Ова дело- братучед на кинескиот режисер Вонг Кар-Ваи ја прикажува љубовта во нејзините суптилности и неможности на деликатен и носталгичен начин.

  Наративот ја следи романсата на маж и жена кои меѓусебно се познаваат како нивнисоодветните придружници не се присутни. Двајцата веруваат дека се изневерени и се зближуваат, градејќи соучесништво каде еротиката и желбата се суспендирани во воздухот , никогаш не се остваруваат.

  Победник на филмскиот фестивал во Кан во 2000 година како најдобар актер и најдобар технички придонес во фотографијата, филмот беше многу пофален и има оценка 8 на страницата на ИМДБ .

  11. Пред изгрејсонце (1995)

  Режисер : Ричард Линклејтер

  Џули Делпи и Итан Хок во сцена од Пред изгрејсонце Breaking Dawn

  Before Breaking Dawn , оригинално наречен Before Sunshine , е еден од оние романтични филмови кои покрај заминувањето публиката воодушевена од љубовната приказна, таа носи и други многу интересни елементи, бегајќи од вообичаените клишеа.

  Режиран од Ричард Линклејтер и објавен во 1995 година, можеме да кажеме дека филмот стана класика и ги прикажува младите генерација на 90-тите.

  Во приказната, следиме некои моменти од животот на Селин (Џули Делпи) и Џеси (Итан Хок).

  Двајцата се запознаваат за време на едно патување. Тој, млад Американец, и таа, Французинка, започнуваат разговор во воз и се појавува силна врска.

  Затоа, Џеси и предлага на Селин да се симне во Виена и да помине неколку часа со него. Така се прави и двајцата живеат искуство на меѓусебно откривање, со долг разговори за животот, уметноста, човечките суштества и филозофските теми .

  Во меѓувреме, големата наклонетост меѓу нив расте и одеднаш, двајцата се чувствуваат силно вклучени во љубовта.

  Изведбата на актерите се врвна точка во приказната бидејќи ја пренесува автентичноста, нè доближува до наративот.

  Ова е продукција која останува актуелна поради големата побарувачка за вистински и спонтани врски во време на апликации и социјални мрежи.

  Исто така, важно е да се каже дека филмот е првиот од трилогијата во која се појавуваат истите актери, кои снимале девет години подоцна Пред зајдисонце и подоцна , По Полноќ , во 2013 година.

  Филмот постигна неверојатен 100% рејтинг на Rotten Tomatoes .

  12 . Скршени (1960)

  Режија : Жан-Лук Годар

  Жан-Пол Белмондо и Жан Себерг во сцена од Bout

  Bout ( A Bout de Souffle ) е продукција од 1960 година направена од познатиот француски филмаџија Жан-Лук Годар . Филмот, првиот долгометражен филм на режисерот, е пресвртница во кинематографијата за внесување на елементи различни од она што се правеше дотогаш .

  Во тоа време имаше уметничко движење во Франција, Novelle Vague , во која учествуваше Годар. Тој и другите уметници од неговата генерација ја трансформираа француската кинематографија, па дури и западната кинематографија.
  Patrick Gray
  Patrick Gray
  Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.