27 филмови базирани на вистински настани кои се многу емотивни

27 филмови базирани на вистински настани кои се многу емотивни
Patrick Gray
осум категории на Оскарите.

24. Титаник (1998)

 • Режисер : Џејмс Камерон
 • Каде да гледате : Prime Video
 • Забелешка IMDB : 7.8
Титаникпасошот бил поништен

Така, човекот почнува да живее со месеци на таа територија на премин.

Во вистинската приказна, Иранецот престојувал од 1988 до 2006 година живеејќи на аеродромот Шарл де Гол, во близина на Париз, бидејќи неговите документи беа украдени и неговата правна ситуација беше сложена.

Во овој филм можеме да ја следиме траекторијата на ликот во потрага по припадност, додека ги набљудуваме луѓето околу него и се обидуваме да се прилагодиме на неверојатна ситуација .

23. The Elephant Man (1980)

 • Режисер : Дејвид Линч
 • Каде да се гледа : не е достапно
 • Оцена на ИМДБ : 8,1
🎥 ЧОВЕК СЛИН (1980)Земекис и ја прикажува приказната од гледна точка на самиот лик, кој ги раскажува своите емоции во моментот на адреналин.

Квалитетот на визуелните ефекти е уште една силна страна на заплетот, кој заработи добри критики за производството.

21. Волкот од Волстрит (2014)

 • Режисер : Мартин Скорсезе
 • Каде да гледате : Prime Video, Youtube Movies, Google Играј
 • ИМДБ Оценка : 8.2
Волкот од Вол Стрит - официјален трејлер со титл

Ова е филм на Мартин Скорсезе објавен во 2014 година. Ја раскажува приказната од Џордан Белфорт , човек кој работел на Њујоршката берза и откако бил невработен нашол начин брзо да се збогати .

Филмот, базиран на книгата истоименикот на Џордан, беше добро прифатена и се смета за добар заеднички напор меѓу актерот Леонардо ди Каприо и режисерот Скорсезе.

Исто така види: 18-те најголеми љубовни песни во бразилската литература

22. The Terminal (2004)

 • Режисер : Стивен Спилберг
 • Каде да гледате : YouTube Movies, Google Play
 • Оцена на IMDB : 7.4
Терминал (2004) Трејлер #1разни награди и фестивали.

27. Седум години во Тибет (1997)

 • Режисер : Жан-Жак Анауд
 • Каде да гледате : Prime Video
 • Оценка на IMDB : 71
Seven Years in Tibet (1997) Трејлер #1цивилизацијапомеѓу белиот човек и домородните.

2. Момчето кое го искористуваше ветрот (2019)

 • Режисер : Чиветел Еџиофор
 • Каде да гледате : Netflix
 • Ротен домати : 86%
Момчето што го искористи ветротуниверзитетски професор и куче. Еден ден, кога Паркер Вилсон се враќа дома од работа, гледа напуштено куче на железничката станица и го посвојува.

Така кучето, кое имаше јака со името Хачи, почнува да го придружува својот сопственик на пат до работа и почекајте го на станицата заедно да се вратат дома.

Приказна за лојалноста и љубовта која ги надминува бариерите.

14. Двајца папи (2019)

 • Режисер : Фернандо Меирелес
 • Каде да гледате : Netflix
 • Расипани домати : 89%
Двајцата папии Марсела (2019)
 • режија : Изабел Коисет
 • Каде да гледате : Netflix
 • Забелешка IMDB : 6.5
Елиса и МарселаБерлиндер.

Започна во 2016 година, продукцијата имаше точна изведба на Глорија Пирес и ја претставува траекторијата на Нисе откако таа ќе го напушти затворот и ќе почне да работи во болницата до Енгенхо де Дентро, во предградието на Рио де Жанеиро. Жанеиро.

Исто така види: Најголемите хитови на MPB (со анализа)

Докторот беше, во 1950-тите, суштинска фигура за трансформацијата во третманот што им се нуди на пациентите со психијатриски нарушувања , инаугурирајќи похуман пристап, користејќи уметност и наклонетост како метод.

4. No Portal da Eternidade (2018)

 • Режисер : Џулијан Шнабел
 • Каде да гледате : Amazon Prime Video, Google Play, Youtube Филмови
 • Ротен домати : 79%
На портата на вечностанајважните моменти од неговата кариера, ја раскажува приказната за трансформаторот Жоао Франциско дос Сантос, познат како Мадам Сата.

Контроверзната личност, Мадам Сата собра неколку карактеристики што го направија уметник на " маргинална култура“. Геј, црн, сиромашен, уметник и измамник, тој стана икона на боемската кариока во 20 век.

Филмот го прикажува неговиот интензивен живот, неговите пријатели и неговиот пат до успех. Тоа е значајно дело во националната кинематографија, номинирано и кандидирано за повеќе награди во тогашното фестивалско коло.

26. 12 Years Night (2018)

 • Режисер: Алваро Брехнер
 • Каде да гледате : Netflix
 • Оценка на IMDB : 7,6
Една ноќ од 12 годиниазил, младиот човек е подложен на разни облици на насилство, што ќе го одбележи засекогаш.

Филмот освои многу награди и беше признат и од јавноста, поставувајќи важни општествени прашања.

17. Schindler's List (1993)

 • Режисер : Стивен Спилберг
 • Каде да го гледате : Google Play, Amazon Prime Video
 • Оцена на ИМДБ : 8,9
Шиндлеров список - 25-годишнинаДомати: 95%Енигмата на Каспар Хаузер (1974) - трејлер

Овој класик на германската кинематографија беше објавен во 1974 година. Се смета за најдобар филм на режисерот Вернер Херцог, Енигмата од Каспар Хаузер ја раскажува приказната за еден човек кој бил напуштен како дете.

Случајот се случил во Германија во 19 век, каде Каспар бил затворен до својата 16-та година< и се најде на плоштад во Нирнберг. Се сомнева дека делото има врска со кралското семејство на Баден, покраина во југозападна Германија.

Филм кој се осврнува на суровоста, изолацијата, обидот да се интегрира во општеството, покрај потребата од соживот на сите нас човечки суштества.

16. Bicho de Sete Cabeças (2000)

 • режија : Laís Bodanzky
 • Каде да гледате : Netflix
 • ИМДБ Оценка :7,7
Бичо де Сете Кабечасхигиена, како и работа за локалните жени.

Помешајќи го хуморот и сериозноста, филмот беше добро прифатен, освојувајќи награди и откривајќи му на светот приказна за успех и издржливост.

10. Era o Hotel Cambridge (2017)

 • Режисер : Eliane Caffé
 • Каде да го гледате : Goolge Play
 • Оценка на ИМДБ : 7,9
Тоа беше хотелот Кембриџпокажете ги емоциите на ликот.

5. Врховниот глас на блузот (2020)

 • режија : Џорџ К. Волф
 • Каде да гледате : Netflix
 • ИМДБ рејтинг : 7.0
Врховниот глас на блузотсо сиромаштија, насилство и зависност на мајка му од дрога.

И покрај неволјите, тој успеа да добие диплома по право на Универзитетот Јеил и треба да се врати во својот град за да и помогне на својата мајка.

приказна има одлични интерпретации и носи важен рефлексија за неуспехот на „американскиот сон“ за совршен живот.

19. Моето име е Долемит (2019)

 • Режисер : Крег Бруер
 • Каде да гледате : Netflix
 • Ротен домати : 97%
Моето име е Долемит

Филмовите базирани на вистински факти обично носат одлични учења и возбудливи приказни.

Само кинематската уметност веќе е способна да ја сензибилизира јавноста, но кога станува збор за вистинските приказни, метежот е уште поголем.

Постои голема шанса за гледачите да разбудат љубопитност и емпатија кон ликовите, барајќи да дознаат уште повеќе за нивните животни траектории.

1. O Abraço da Serpente (2016)

 • Режисер : Ciro Guerra
 • Каде да гледате : YouTube Movies, Google Play
 • ИМДБ Оценка : 7.9
О ABRAÇO DA SERPENTE TRAILER - ESFERA преводи на португалски

Ова е колумбиска продукција потпишана од Ciro Guerra која беше многу добро прифатена од јавноста и критичарите во годината на објавување, во 2016 година.

Иако не е целосно вистинита приказна, таа носи елементи од биографијата на германскиот етнограф Теодор Кох-Гринберг , кој во Теодор фон Мартиус е именуван по филмот.

Во 1920-тите Теодор отиде на експедиција низ амазонската прашума, доаѓајќи во контакт со реалност сосема поинаква од неговата.

Друга важна фигура за изградбата на ликот беше американскиот биолог Ричард Еванс Шултес , кој исто така ја направи патеката низ шумата со цел да ги истражи медицинските и психоделични супстанции присутни во растенијата во регионот. 1>

Суштински филм кој сериозно го носи судиротегзистенцијални .

Беа 90-тите и тој штотуку дипломирал на универзитетот кога решил да патува низ земјата во потрага по слобода и смисла за својот живот.

Така, Кристофер заминува во пустината Алјаска за да го доживее животот сам во ненаселената и студена природа.

Филмот имаше многу позитивни критики и стана референца за младите од 90-тите и 2000-тите. Еден од најважните моменти на продукцијата е саундтрак од кантавторот Еди Ведер.

7. Пијанистот (2003)

 • Режисер : Роман Полански
 • Каде да се гледа : Prime Video
 • Оценка на ИМДБ : 8,5
Официјален трејлер „Пијанистот“ (2002) - Филмот за Адриен Броди

Пијанистот е еден од најтрогателните филмови за варварството што се случило во светот Војна II

Во режија на режисерот Роман Полански, приказната раскажува за полскиот пијанист Владислав Шпилман , една од илјадниците жртви на германската инвазија на Полска.

беше 1939 година и музичарот свиреше на пијано на радио станица во главниот град на земјата, Варшава, кога избувна војната. Така, неговиот живот бил уништен, а членовите на неговото семејство биле однесени во концентрациони логори.

Успеал да ја избегне смртта така што се засолнил во разурнати згради до крајот на војната и починал во 2000 година на 88-годишна возраст.

Филмот беше успешен и се натпреваруваше за многу награди, освојувајќи го Оскар за најдобар актер, режисер и сценарио.

8. Елисаоткритија за универзумот и времето.

Таа ја прикажува и борбата против дегенеративната болест откриена на 21-годишна возраст, амиотрофичната латерална склероза, покрај тоа што ја прикажува неговата романса со Џејн Вајд, со која се оженил во 1965 година.

Главната улога му припадна на актерот Еди Редмејн, кој доби Оскар за неговата брилијантна изведба.

12. 12 Years a Slave (2014)

 • Режисер : Стив Меквин
 • Каде да гледате : Netflix
 • Оценка на IMDB : 8.1
12 Years a Slave - Трејлер

Функцијата 12 Years a Slave е заснована на истоимената автобиографска книга од Соломон Нортап . Номиниран за девет категории за Оскар, потребни се 3 статуетки како најдобар филм, најдобра споредна женска улога и најдобро адаптирано сценарио.

Наративот се одвива во втората половина на 19 век во САД и ја раскажува приказната за еден ослободен роб кој ден е киднапиран и повторно поробен. Така, Соломон треба да надмине огромни предизвици за да преживее.

13. Always by Your Side (2009)

 • Режисер : Lasse Hallström
 • Каде да гледате : Globo Play
 • Оценка на ИМДБ : 8.1
Официјален трејлер со титлови секогаш секогаш покрај вас (2009).

Секогаш покрај тебе ( Hachi: A Dog's Tale , првично) ја прикажува вистинската приказна за јапонското куче Акита по име Хачико.

Режијата е потпишана од Ласе Халстром и го прикажува пријателството помеѓу а
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.