27 најдобри бразилски филмови што мора да ги видите (барем еднаш)

27 најдобри бразилски филмови што мора да ги видите (барем еднаш)
Patrick Gray
Официјален трејлер за филмот „Stomach“е во СЕГА

Филмот е копродукција помеѓу Бразил, Франција и Германија, а сценариото и режија на Карим Аинуз од Сеара.

Високо наградуван на национално и меѓународно ниво, O Céu de Suely ја носи актерката Хермила Гуедес во улогата на Хермила. Младата жена е од внатрешноста на Сеара и, откако помина извесно време во Сао Паоло и има дете, се враќа во родниот град.

Разочарана и без пари, Хермила решава да го извлече своето тело за да да може повторно да патува, овој пат сама со синот, за да си ја проба среќата на југот на земјата.

23. Април разбиен

 • Режисер : Волтер Салес
 • Година : 2001
 • Каде да гледате : Cine Belas Artes
Зад сонцетопоранешниот американски претседател Барак Обама како еден од неговите омилени филмови во 2020 година.

Заплетот се одвива во измислениот град Бакурау, во внатрешноста на североисточната заднина, и претставува приказна за отпорот, борбата и правото до животот .

Филм кој ја доведе јавноста до колективна катарза и веќе остава важни белези во националната кинематографија.

12. Особено Десерто

 • Режисер : Али Муритиба
 • Година : 2021
 • Каде да го гледате : HBO Max
Приватна пустинаАинуз, беше толку пофален од критичарите што беше номиниран да го претставува Бразил во трката за Оскар во 2020 година.

Продукцијата е заснована на книгата Невидливиот живот на Евридика Гусмао (2016), од Марта Батала, од Пернамбуко. Раскажува за траекторијата на две сестри на кои незнаењето на патријархалниот систем им го прекршува животот и завршуваат со спротивни насоки.

Во него глумат Јулија Стоклер и Керол Дуарте, со учество на Фернанда Монтенегро.

14. Bicho de Sete Cabeças

 • Режија : Laís Bobansky
 • Година : 2000
 • Каде да гледате : Netflix
Bicho de Sete Cabeças

Бразилската кинематографија има огромна продукција на важни филмови, признати од критичарите и од јавноста.

Неправедно девалвирани од некои, многу национални филмови се суштински уметнички манифестации за бразилската култура, придонесувајќи за размислување за Бразил на поинаков начин критички и независно.

Така, набројуваме (без редослед на предност или „квалитет“) неверојатни продукции што треба да ги види секој, барем еднаш во својот живот.

1 . Ограничување

 • Режисер : Марио Пеиксото
 • Година : 1931

Limite е единствениот филм на поетот Марио Пејсото, снимен кога имал 22 години, а премиерно бил прикажан во 1931 година во Кино Капитолио, во Рио де Жанеиро.

Се смета за еден од најважните филмови во историјата на националното кино , продукцијата е на 1-во место на листата на најдобри наслови на Абраксин.

Таа го прикажува вкрстувањето на тројца луѓе кои веслаат во кану во океанот, додека една од жените ја раскажува својата приказна за бегството од затвор.

Филмот се смета за еден од првите од експерименталниот жанр во Латинска Америка. Во моментот на издавањето, не доби соодветно признание, станувајќи референца дури подоцна.

Продукцијата е наведена од Дејвид Боуви како еден од неговите омилени.

2. Deus e o Diabo na Terra do Sol

 • Режија : Glauber Rocha
 • Година : 1964
 • Каде да гледате : Globoplay, TelecineTelecine Play, Globo Play

Овој познат бразилски филм е адаптација на истоимената драма на Аријано Суасуна, поставена во 1955 година.

Продукцијата е во режија на Гуел Араес и премиерно изведена во 2000 година. Тоа беше првото високо успешно дело на актерите Матеус Нахтергаеле и Селтон Мело, во улогите на Жоао Грило и Чико.

Заплетот се одвива во 1930-тите и има различни ликови, прикажувајќи критичка комедија на општеството.

Филмот веќе се смета за класик и доби многу пофалби од критичарите (вклучувајќи го и самиот Аријано Суасуна), покрај неколкуте награди.

16. Карандиру

 • Режисер : Хектор Бабенко
 • Година : 2003
 • Каде да се гледа : Telecine Play

Врз основа на книгата Estação Carandiru , на докторот Драузио Варела, играниот филм беше режиран од Хектор Бабенко, а премиерно беше прикажан во кината во 2003 година.

Ја прикажува суровата реалност на неколку ликови притворени во Домот на притвор во Сао Паоло, најголемиот казнено-поправен дом во Латинска Америка, сцена на страшен масакр во кој загинаа 111 затвореници во 1992 година.

Снимањето беше направено на различни локации, вклучително и самиот затвор, пред да биде урнат.

Заплетот е заснован на сеќавањата на Драузио Варела кога работел таму во лекување и превенција од ХИВ/СИДА .

Номиниран и наградуван на многу фестивали, ова е бразилски филм со силнадраматичен и реален привлечност што беспрекорно го прикажува суровото искуство на маргинализираниот и заборавен дел од бразилското население.

17. Во колку часот се враќа?

 • Режисер : Ана Мујлаерт
 • Година : 2015
 • Каде да гледате : Globoplay, Telecine Play
Нов официјален трејлер - во колку часот се враќа?

Напишано и во режија на режисерката од Сао Паоло, Ана Мујлаерт, оваа продукција ја глуми Реџина Касе и ги разоткрива противречностите и социјалните нееднаквости во Бразил.

Вал, североисточен мигрант во Сао Паоло, е слугинка на едно богато семејство . Кога нејзината ќерка Џесика оди да полага приемен испит во главниот град, Вал ја прима во соба на слугинката.

Џесика не се навикнува на различниот третман што го добиваат и почнува да ги нервира шефовите.

0>Филм од суштинско значење за разбирање на динамиката на трудот и односите меѓу општествените класи во земјата.

Филмот беше поздравен од критиката и јавноста, прикажувајќи се на меѓународни фестивали и освои неколку награди.

2>18. O Som ao Redor

 • Режисер : Kleber Mendonça Filho
 • Година : 2013
 • Каде да види : Telecine Play
O SOM AO REDOR - Официјален трејлер

Од истиот режисер на Bacurau , O Som ao REDOR е исто така силен филм со драма и неизвесност, кој имаше добри реперкусии. Избран да го претставува Бразил во трката за Оскар во 2014 година, тој побединеколку фестивали и влезе во листата на 100 најдобри филмови на Абраксин.

Заплетот раскажува за семејство од средна класа кое треба да се справи со присуството на милиција на нивната улица. Така, продукцијата се занимава со прашања како што се безбедноста, стравот и социјалните контрасти.

19. Bye Bye Brasil

 • Режисер : Cacá Diegues
 • Година : 1980
 • Каде да се гледа : Prime Video, Globoplay

Започна во 1979 година, филмот на Cacá Diegues е вкусна комедија која прикажува трупа уметници кои патуваат од град до град кој изведува презентации за популации каде телевизијата сè уште не е реалност.

Тоа е филм кој прикажува време на транзиција во бразилската култура, помеѓу „новото кино“ и „американизацијата“, која подоцна ќе се повторува . Саундтракот е исто така извонреден елемент.

Играта беше номинирана за Златна палма во 1980 година и ја освои наградата за најдобар режисер на Филмскиот фестивал во Хавана.

20. Што е ова, другар?

 • Режисер : Бруно Барето
 • Година : 1997
 • Каде да го гледате : Globoplay и Amazon Prime

Филмот е заснован на вистинска приказна и истоимениот роман на Фернандо Габеира за да ја раскаже приказната за група револуционери кои го киднапираа американскиот амбасадор, Чарлс Бурк Елбрик.

Бунтовниците беа дел од движењата МР-8 и Националната ослободителна акција што се бореапротив воената диктатура во 60-тите. Киднапирањето имаше за цел ослободување на политичките затвореници.

Со добро позната актерска екипа со одлична актерска игра, играниот филм имаше добри реперкусии и се натпреваруваше за Оскар за најдобар странски јазик Филм во 1998 година.

21. Aquarius

 • Режисер : Kleber Mendonça Filho
 • Година : 2016
 • Каде да гледате : Нетфликс, сега онлајн
ВОДОЛИЈА - Трејлер со титл

Аквариус е филм на Клебер Мендонса Фиљо со копродукција на Волтер Салес и со прекрасна интерпретација на Соња Брага.

Приказната се одвива во Ресифе и го прикажува животот на Клара, вдовица која живее во зграда на плажата и го зазема последниот стан кој сè уште не е продаден на градежна компанија. Идејата е да се урне имотот и да се подигне огромна зграда на локацијата, но Клара одбива да го напушти својот дом.

Така, филмот се занимава со шпекулации за недвижности, колективен проблем, со прикажување на личниот живот на жена која е приврзана за неговата приказна и за она што го градел во текот на својот живот.

Долга е листата на номинации и награди што ги доби филмот. Покрај тоа, продукцијата оставила важно наследство, зачувувањето на зградата Океанија, каде што се случувале снимањата.

22. O Céu de Suely

 • Режисер : Karim Aïnouz
 • Година : 2006
 • Каде да гледате : Globoplay
„O Ceu de Suely“, со Хермила Гуедес и Жоао Мигел,станува големо дело на бразилската кинематографија.

24. Master Building

 • Режисер : Едуардо Кутињо
 • Година : 2002
 • Каде да гледате : Prime Video, Now Online, Telecine Play

Edifício Master е документарен филм на Едуардо Кутињо објавен во 2002 година. Продукцијата го прикажува животот од некои жители на огромна зграда лоцирана во Рио де Жанеиро, која има околу 270 апартмани.

Интервјуата беа собрани од приближно 37 жители на местото, што резултираше со филм кој ја открива разновидноста на приказните личните приказни, животот траектории, соништа и фрустрации.

Филмот беше вклучен во листата на 100 најдобри во 2015 година од страна на Abraccine.

25. O Invasor

 • Режисер : Бето Брант
 • Година : 2002

Ова е драма од 2002 година, потпишана од Бето Брант, која имаше многу признанија во 2000-тите.

Станува збор за приказната за тројца пријатели и партнери кои на крајот се скараа, што го прави Анибал (Пауло Миклош) влегува во нивните животи и станува сè поблизок и поблизок, дури и против нивна волја.

Настапот на Миклош е за паметење, а учеството на раперот Саботаж (и во изведбата и во саундтракот) исто така доби нагласок.

Филмот освои многу награди на значајни фестивали и е пресвртница во кариерата на режисерот.

26. Денес сакам да се вратамсам

 • Режисер : Даниел Рибеиро
 • Година : 2014
 • Каде да гледате : Netflix, Now Online
Официјален трејлер - Today I Want to Go Back Solone (Како што изгледа) Португалски преводи

Ова е филм кој доаѓа како резултат на краткиот филм I don 'Сакам да се вратам сам , од истиот режисер Даниел Рибеиро, а во изведба на истата актерска екипа.

Тоа е тинејџерска романтична приказна, но со таа разлика што се работи за откривањето на хомоафективна љубов и доживеана од слепо момче.

На деликатен и едноставен начин се справува со сложени прашања без да западне во драма. Затоа беше одлично прифатен, прикажан на многу фестивали низ светот и освои неколку награди.

27. O Quatrilho

 • Режисер : Фабио Барето
 • Година : 1995
 • Каде да го гледате : Globoplay

Заснован на истоимениот литературен роман, филмот се одвива во 10-тите години во јужен Бразил и прикажува два пара италијански имигранти кои одлучат да живеат во иста куќа, бидејќи имале силно пријателство.

Блиските односи меѓу нив предизвикуваат неочекувана страст меѓу жената на едниот и мажот на другиот. Така, тие ќе мора да се справат со емоции и сложени ситуации во потрага по среќа.

Продукцијата беше номинирана за Оскар за најдобар странски филм во 1996 година и беше многу пофалена во тоа време.

Играј

Икона на таканареченото „ново кино“, продукцијата е на познатиот баиски филмаџија Глаубер Роча и е снимена во внатрешноста на Баија во 60-тите .

Заплетот започнува со Маноел и Роза, брачен пар кој живее во внатрешноста со тежок и страдален живот. Маноел, откако ќе му се нанесе неправда од неговиот шеф, го убива и бега со Роза.

Двајцата се придружуваат на револуционерна религиозна група која се бори против неправдата, но на крајот ги гони Антонио дас Мортес, послушник најмен од земјопоседници во регионот.

Се смета за национален класик и во времето на неговото лансирање ја претставуваше земјата на Канскиот филмски фестивал и на Оскарите.

Исто така види: Целите ги оправдуваат средствата: значењето на фразата, Макијавели, Принцот

3. O Pagador de Promessas

 • Режисер : Анселмо Дуарте
 • Година : 1962
 • Каде да гледате : Globoplay

Првиот бразилски филм кој се натпреваруваше за Оскар беше O Pagador de Promessas , во режија на Анселмо Дуарте. Филмот, исто така, ја освои Златната палма на Канскиот филмски фестивал и се смета за еден од најдобрите класици на националната кинематографија.

Во приказната го следиме Зе до Буро, скромно момче кое по неговата молитва одговори во candomblé terreiro , треба да го плати ветувањето што го дал дека ќе носи тежок дрвен крст на долг пат и ќе му го достави на свештеникот на црквата.

Но, поради вмешаноста на Zé со candomblé, свештеникот одбива да прифати понудата. Од тогаш па натаму,Настануваат сложени ситуации и секој се обидува да го искористи наивниот Zé.

4. Макунаима

 • Режисер : Хоаким Педро де Андраде
 • Врз основа на : литературно дело на Марио де Андраде
 • Година : 1969
 • Каде да го гледате : Telecine Play, Globoplay

Мешање фантазија, комедија и социјална критика, Macunaíma беше базирана на истоимената книга од Марио де Андраде. Режиран е од Хоаким Педро де Андраде, а неговото деби се случи во 1969 година.

Стана референца во бразилската кинематографија и е дел од листата на 100 најдобри филмови на Абрацин. Во моментот на неговото лансирање, беше добро награден на фестивалот во Бразилија и на меѓународниот фестивал Мар дел Плата, во Аргентина.

Наративот го одржува Макунаима, легендарна фигура која е родена во шумата со црна кожа и во текот на заплетот побелува. Тој се соочува со секакви предизвици со анти-херојско држење.

Крај на оваа продукција е интерпретацијата на Гранде Отело во главната улога.

5. Central do Brasil

 • Режисер : Walter Salles
 • Година : 1998
 • Каде да гледате : Globoplay

Central do Brasil е еден од оние незаборавни филмови. Играниот филм, во режија на Волтер Салес, е возбудлива приказна за пријателството помеѓу една постара жена и едно момче. Сепак, заплетот успева да оди понатаму, справувајќи се соисторија на дел од бразилскиот народ, следење на портрет на заборавен Бразил.

Дора (брилијантно портретирана од Фернанда Монтенегро) е поранешна учителка која заработува за живот пишувајќи писма до неписмени луѓе на Централната железничка станица. Бразил, во Рио де Жанеиро.

Еден ден еден од нејзините клиенти ја замолува да напише писмо за да се обиде повторно да се соедини со таткото на нејзиното дете. Но, жената е убиена од автомобил, а момчето го пречекува Дора. Двајцата потоа заминуваат во внатрешноста на североисточната заднина во потрага по семејството на момчето.

Филмот беше номиниран за Оскар и доби бројни награди и почести, станувајќи една од иконите на националната кинематографија.

6. Човекот кој се претвори во Суко

 • Режисер : Жоао Батиста де Андраде
 • Година : 1981
 • Каде да ја гледате : Погледнете

Напишана и режирана од Жоао Батиста де Андраде, драмата се осврнува на североисточната миграција во големите градови, нееднаквоста и експлоатацијата на работници за капитализмот.

Дералдо (маестрално го игра Хозе Димон) е популарен поет од Параиба кој штотуку слета во Сао Паоло.

Тој е збунет со Северино, работник кој во напад на револт, го убива газдата. Така, Дералдо, без документи за докажување на неговиот идентитет, треба да бега од полицијата додека учи да преживее во главниот град.

Исто така види: Скалила до рајот (Лед Цепелин): превод на значење и стихови

Филмот освои национални и меѓународни награди.на меѓународно ниво, како што е важниот златен медал на Меѓународниот фестивал во Москва во 1981 година. Меѓутоа, тој ретко се прикажувал во кината, поради што режисерот самостојно го прикажува во маалските здруженија.

7. Градот на Бога

 • Режисер : Фернандо Меирелеш, Катија Лунд
 • Година : 2002
 • Каде види : Telecine Play, Globoplay
City of God City Of God 2002 HD трејлер

Малку луѓе знаат, но Градот на Бога е адаптација на истоимената книга од Пауло Lins , објавена во 1997 година.

Во режија на Фернандо Меирелес и во корежија на Катија Лунд, продукцијата е иновативна со донесување многу непознати актери и послободни интерпретации, овозможувајќи импровизација.

Филмот се осврнува насилниот секојдневен живот на ридовите на Рио де Жанеиро, откривајќи го подемот и консолидацијата на организираниот криминал во Сидаде де Деус.

Тоа е кинематографско дело од големо значење за националната кинематографија и е дел од периодот наречен „ кино на возобновувањето“ , кога имаше повеќе филмска продукција во земјата.

Награден на неколку фестивали, Град на Бога беше номиниран и за Оскар во четири категории.

2>8. Ilha das Flores

 • Режисер : Хорхе Фуртадо
 • Година : 1989
 • Каде да се гледа : Porta Curtas

Овој 13-минутен краток филм беше објавен во 1989 година и одбележа една ера, станувајќи референца воуниверзумот на бразилскиот документарец.

По сценарио и режија на Хорхе Фуртадо, филмот ја меша реалноста со фикцијата и обработува различни прашања од колективен и општествен интерес, како што се нееднаквоста, фрлањето храна, проблемот со ѓубрето и сиромаштијата. Исто така, покажува како економијата игра фундаментална и директна улога во квалитетот на животот на луѓето.

Пофалена од критичарите, наративот ги прикажува темите на едноставен и директен начин, толку многу што често се користел во училниците како надополнување на студиите.

Доби неколку награди и се смета за најдобар бразилски краток филм во историјата на Абраксин.

9. Amarelo Manga

 • Режисер : Cláudio Assis
 • Година : 2002
 • Каде да го гледате : Globoplay

Награден на неколку фестивали, Амарело Манга, во режија на Клаудио Асис и сценарио на Хилтон Ласерда, има беспрекорна актерска екипа, со акцент на Матеус Нахтергаеле и Дира Паес.

Заплетот прикажува паралелни приказни за влијателни ликови од периферијата на Ресифе и го претставува хотелот Тексас како важен амбиент.

И покрај тоа што беше првиот долгометражен филм на режисерот, тој беше многу добро прифатен и пофален од критичарите, освојувајќи ја наградата за најдобар нискобуџетен филм од бразилското Министерство за култура.

10. Estômago

 • Режисер : Маркос Хорхе
 • Година : 2007
 • Каде да се гледа : Telecine PlayPatrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.