40 ЛГБТ+ тематски филмови за размислување за различноста

40 ЛГБТ+ тематски филмови за размислување за различноста
Patrick Gray
Официјално - Hoje Eu Quero Voltar Sozinho (Како што изгледа) Португалски преводи

Филмот е бразилски долгометражен филм кој беше објавен во 2014 година.

Во режија на Даниел Рибеиро, приказната го следи животот на Леонардо, слеп тинејџер кој е во потрага по автономија.

Габриел, новото момче кое влегува во училиштето, станува негов пријател и, оттогаш па натаму, главниот лик сфаќа повеќе за својата сексуалност и неговите наклонетости.

9. Јави ме по твое име (2017)

викај ме по твое име(2016)

Оваа копродукција помеѓу САД и Англија беше објавена во 2016 година.

Во режија на Туд Хејнс, филмот ја раскажува приказната на приказната за љубовната врска помеѓу две жени, Тереза ​​и Керол. Двајцата случајно се среќаваат во стоковна куќа.

Сместен во 50-тите години, заплетот се осврнува на предизвиците да се биде лезбејка во конзервативното општество, како што е случајот, поради времето во кое се случува.

12. Љубов, Симон (2018)

Љубов, Симонодговорен за младиот Кванда, кој поставува многу прашања за неговата сексуалност.

25. Сината е најтоплата боја (2013)

Ова е француска продукција од 2013 година во режија на Абделатиф Кечиче. Во драмата, ликот Адел, 15 години, ги доживува заедничките превирања на адолесценцијата, кога запознава девојка која и ја буди првата страст за друга жена.

Наративот ги прикажува желбите и фрустрациите на младата жена , што следи барајќи да се позиционира во животот на возрасните и да се открие како жена.

26. Тело Електрик (2017)

Електрично тело

Темите ЛГБТ+ (или ЛГБТКИА+, поточно) добиваат се повеќе и повеќе простор во кино универзумот .

Пристапот кон таквите работи станува важен бидејќи уметноста е суштинска за трансформацијата на општеството. Така, со прикажување на тела и различни афективни и сексуални ориентации, киното придонесува за намалување на хомофобијата/трансфобијата и за зголемување на репрезентативноста.

Поради оваа причина, подготвивме обемна листа на филмови кои носат приказни поврзани на ЛГБТ+ светот. Проверете!

1. Можеби некогаш (2022)

Во режија на Мишел Елен, Можеби некогаш е американска продукција која беше премиерно прикажана во 2022 година и беше многу пофален, добивајќи 9 на сајтот IMDB.

Таа ја раскажува драмата на Џеј, 40-годишна небинарна личност која штотуку се разделила од сопругата и треба да се справи со тагата, во истото време кое се обидува да се обнови.

Таа решава да се оддалечи и наоѓа стара љубов, покрај тоа што ќе се спријатели со геј маж со комплекси.

2. Голема слобода (2021)

Голема слобода , неговиот оригинален наслов, е австриски игран филм од 2021 година кој содржи приказна за отпор и љубов.

Наративот го следи Ханс, хомосексуалец кој живее во Германија по Втората светска војна. Тој е уапсен поради тоа што е хомосексуалец и во казнено-поправниот дом го запознава Виктор, неговиот ќелија. односот тиеДокументарен филм од 2010 година, во режија на Рафаел Алварез и Татјана Иса.

Филмот ја раскажува траекторијата на театарската и претставата група Dzi Croquettes, во која беа прикажани геј мажи облечени во женска облека и многу непочитување да ја критикуваат воената диктатура што преовладуваше во тоа време.

29. Transamerica (2005)

Овој американски филм е во режија на Данкан Такер.

Лансирањето се случи во 2005 година, а приказната го прикажува ликот Бри Озборн, транссексуална жена која, во пресрет на нејзината долгоочекувана операција за промена на полот, открива дека има син, резултат на авантура кога тој беше маж.

Таа потоа го запознава момчето и го убедува да ја придружува назад во нејзиниот град.

30. Рафики (2019)

Рафики беше издаден во 2019 година и е продукција на Јужна Африка, Кенија и Франција.

Режија Ванури Кахиу, во драмата се појавуваат ликовите Кена и Зики, пријатели кои постепено стануваат сè поблиски и на крајот живеат одлична романса. Тие се соочуваат со многу потешкотии и мораат да изберат помеѓу да ја живеат оваа љубов или да ги следат нормите на нивните семејства и актуелната култура.

31. Praia do Futuro (2014)

Оваа драма во режија на Карим Аинуз беше објавена во 2014 година и е копродукција помеѓу Бразил и Германија.

Заплетот започнува во Сеара прикажувајќи ја приказната за Донато, кој го игра Вагнер Моура,спасува животи чиј пат се трансформира откако се обиде да спаси германски турист кој се дави.

32. Убава боксерка (2003)

Овој тајландски филм од 2003 година е во режија на Екачаи Уекронгта и ја следи траекторијата на Париња Чароенфол, транссексуалка која пред да се пресели сексот беше Нонг Том, познат кик-бокс борец.

По операцијата, таа почна да работи како актерка и модел.

33. Лошо образование (2004)

Оваа шпанска продукција на режисерот Педро Алмодовар беше објавена во 2004 година и содржи изобилство од привлечни приказни, како што е вообичаено во филмовите од режисерот.

Овде, ликовите Енрик Годед и Игнасио Родригес, поранешни љубовници, повторно се среќаваат со цел да снимаат филм. Сценариото е засновано на приказни од минатото на двајцата и натоварено со елементи на драма и неизвесност.

34. Погребот на розите (1969)

Ова е филм од 1969 година кој е режиран од Тошио Мацумото и припаѓа на т.н. јапонски нувел ваг .

Во него ги следиме животите на трансвеститите во Токио во 60-тите години, нивните конфликти и тешкотии во контекст кој не е многу пријателски настроен кон ЛГБТ каузата. Постои дури и верзија на грчката трагедија Едип Рекс, од Софокле.

35. Маргарита со сламка (2015)

Ова е продукција од Индија која беше објавена во 2015 година и која ја потпишува режијата е Шонали Босе иНилеш Манијар.

Филмот ја раскажува приказната за Лајла, девојка со церебрална парализа која, како и секој млад човек, има копнежи и желби. Така, откако претрпела разочарување, таа заминува со нејзината мајка во Њујорк да студира. Таму запознава девојка со која се впушта во романтична врска.

36. Четири месечини (2016)

Оваа мексиканска продукција од 2016 година е во режија на Серџо Толар Веларде.

Филмот се осврнува на четири наративи каде што централна точка е машката хомосексуалност. Постојат различни ситуации кои носат ликови од различни возрасти, но во сите овие приказни постои психолошка драма за самоприфаќањето.

Исто така види: 20 познати уметнички дела и нивните куриозитети

37. Момците не плачат (1999)

Момците не плачат ( Момците не плачат ) е американски филм на Кимберли Пирс објавен во 1999 година.

Драмата го раскажува животот на Брендон Тина, трансродовиот маж кој живее во Небраска, рурален град во САД. Приказната е вистинита и покажува како општеството може да биде сурово кон ЛГБТ луѓето.

38. Смртта и животот на Марша П. Џонсон (2017)

Во овој документарен филм од 2017 година во режија на Дејвид Франс, ја следиме приказната за Марша П. Џонсон, личност од њујоршкиот геј свет.

Марша беше јавна личност на ТВ и имаше важна активистичка работа за ЛГБТ каузата, основајќи ги Transvestites Action Revolutionaries.

39. ДевојкатаДански (2016)

Данската девојка - меѓународен трејлер

Данската девојка е филм од САД, Велика Британија и Германија кој беше објавен во 2016 година. Режиран од Том Хупер.

Наративот е заснована на приказната за Лили Елба, една од првите луѓе на операција за промена на полот, кон крајот на 20-тите.

40. Има само една мајка (2016)

Има само една мајка - Официјален трејлер

Оваа драматична комедија на Ана Мујлаерт беше објавена во 2006 година. Филмот ја раскажува приказната за Пјер, млад човек кој наидува на со изненадувачко откритие. Тој не е биолошки син на жената што го одгледала.

Момчето потоа оди во потрага по своето биолошко семејство, кое го нарекува Фелипе, и на тој начин започнува патување во потрага по да знае кој е тој, вклучително и што вели дека ја почитувам твојата сексуалност.

Не застанувај тука! Прочитајте исто така :

  тие се развиваат оди од непријателство кон љубов.

  Филмот ја доби наградата на жирито на Канскиот филмски фестивал во 2021 година.

  3. Moonlight, under the moonlight (2016 )

  Филмот, во режија на Бери Џенкинс, е северноамериканска продукција од 2016 година. Доживеа критички успех и доби номинации за осум Оскари.

  Заплетот ја следи траекторијата на Чирон, црно и хомосексуално момче кое живее на периферијата на Мајами. Прикажани се три фази од нејзиниот живот, проникнати со насилство и криминал, сè до прифаќањето на нејзината сексуалност.

  4. Tangerine (2016)

  Tangerine е американски филм во режија на Шон Бејкер и објавен во 2016 година.

  Продукцијата, која меша комедија и драма, ја прикажува приказната за транссексуалецот Син-Ди, проститутка која по излегувањето од затвор дознава дека нејзиното момче е поврзано со жена од цис пол. Таа потоа решава да им се одмазди на двајцата.

  Куриозитет е што филмот е направен само со помош на камери на мобилни телефони и станал успех на независната кино сцена.

  5 . Tomboy (2012)

  Tomboy е француски драма филм од 2012 година во режија на Селин Скиама за транссексуалноста во детството.

  Исто така види: 6 стилови на урбани танци што треба да ги знаете

  Лори е 10-годишно девојче кое почнува да се доживува себеси како момче. Таа се обидува да се вклопи во маалските деца, преправајќи се дека е Микаел и се заљубува во својата пријателка.Лиза.

  Филмот ја обработува темата со деликатес и невиност, но и покажувајќи го целото силно психолошко оптоварување што го носи темата.

  6. Присила, кралица на пустината (1994)

  Ова е музичка комедија од 1994 година произведена во Австралија, а во режија на Стивен Елиот. Стамп, Хуго Вивинг и Гај Пирс играат две драг кралици и транссексуалец. Тие патуваат со автобус кон Алис Спрингс, туристичко место во австралиската пустина.

  филмот за патишта прикажува на ироничен, дури и субверзивен начин, сложени слоеви на ЛГБТ светот и изведувачи , комбинирајќи ја ексцентричноста и забавата со драматична содржина.

  7. Се за мајка ми (1998)

  Сè за мајка ми е игран филм на прославениот шпански режисер Педро Алмодовар.

  Започна во 1998 година, заплетот се врти околу Мануела, самохрана мајка која штотуку претрпела траума кога нејзиниот син тинејџер е прегазен. Уништена, таа оди да го бара таткото на момчето, кој се претворил во травестит, за да предупреди за несреќата.

  Алмодовар успева во овој филм да ја пренесе публиката во универзум полн со драма, изненадувања и автентичност кога се справува со различни теми кои ги опкружуваат животите на ЛГБТ популацијата и жените.

  8. Денес сакам да се вратам сам (2014)

  Трејлер1993 година во САД од режисерот Џонатан Дем.

  Во драмата се појавува актерот Том Хенкс кој го игра ликот Ендру Бекет, адвокат кој е отпуштен откако неговите шефови дознале дека тој има ХИВ вирус.

  Така Ендру го најмува Џо Милер (Дензел Вашингтон) да му помогне со неговите работнички права. Џо, црнец и хомофобичен, ќе мора да го преиспита својот став кон овој нов клиент.

  15. Млеко, гласот на еднаквоста (2009)

  Во овој биографски филм од 2009 година, во режија на Гас Ван Сант, ја следиме траекторијата на Харви Милк.

  Милк беше првиот отворено геј маж кој имаше политичка функција во САД. Настанот се одржа во 1970-тите во Сан Франциско, Калифорнија, а активистот стана важен симбол во борбата за правата на ЛГБТ.

  16. Појадок на Плутон (2005)

  Филмот е копродукција помеѓу Обединетото Кралство и Ирска. Започна во 2005 година, режисер е Нил Џордан.

  Приказната се одвива во мал ирски град каде живее травеститот Патрик „Пуси“ Брејден. Таа е ќерка на локалниот свештеник и била напуштена во детството, одгледана од жена која не ја прифаќа. Така, таа решава да тргне во потрага по своето потекло со помош на нејзините пријатели.

  17. Pariah (2011)

  Pariah беше режиран од Ди Рес и издаден во 2011 година.

  Американската драма го раскажува животот на Алик, црн тинејџер вокриза на идентитетот и самодовербата за која не знае дали ја прифаќа својата хомосексуалност или дали се вклопува во плановите што нејзиното семејство и ги подготвило.

  18. Ретки цвеќиња (2013)

  Ретки цвеќиња е филм од 2013 година во режија на Бруно Барето и се одвива во Рио де Жанеиро во 50-тите и 60-тите години. 3>

  Функцијата ја раскажува романсата на бразилската архитектка Лота де Маседо Соарес, која ја игра Глорија Пирес и американската поетеса Елизабет Бишоп, која ја игра Миранда Ото. Вреди да се потсетиме дека ова е приказна заснована на вистински настани.

  19. Сите сме тука (2018)

  Е Ние сме сите овде е бразилски краток филм на режисерите Рафаел Мелим и Чика Сантос.

  Објавен во 2018 година, снимен е на периферијата на Гуаруја и раскажува приказната за Роза, транссексуална девојка која била исфрлена од својот дом и решила да ја изгради својата колиба со свои раце.

  Продукцијата комбинира реални и фиктивни сведоштва, а покрај тоа успева да се осврне и на неколку релевантни теми на прашањето за ЛГБТ.

  20. Јагода и чоколада (1994)

  Ова е копродукција помеѓу САД и Мексико , Куба и Шпанија снимен во 1994 година, а во режија на Хуан Карлос Табио и Томас Гутиерез Алеа.

  Филмот ја раскажува приказната за Дејвид, кубанско момче кое е уништено кога неговата девојка ќе го напушти. Меѓутоа, кога го запознава младиот хомосексуалец Диего, неговиот живот претрпува трансформација. Филмза пријателството и толеранцијата.

  21. Bixa travesty (2019)

  Бразилскиот документарец Bixa travesty е од 2019 година, а во режија на Кико Гоифман и Клаудија Присила.

  Во овој филм ни е претставена пејачката и изведувачка Лин да Квебрада, црн транссексуалец кој покренува многу прашања за застапеноста на телата, сексуалноста, расата и социјалните класа во неговата уметност.

  22. Париз гори (1991)

  Ова е северноамерикански документарец од 1991 година кој патува низ универзумот на драг кралиците од периферијата на Њујорк.

  Во режија на Џени Ливингстон, филмот содржи интервјуа и снимки од емисии и натпревари зад сцената. Одличен рекорд на изведувачкиот свет на драг во 90-тите.

  23. Tatuagem (2013)

  Tatuagem - Официјален трејлер

  Tatuagem е бразилски филм од 2013 година во режија на Хилтон Ласерда.

  Драмата, сместена во 1970-тите во Пернамбуко, ни ја прикажува театарската компанија Чао де Естрелас и нејзината трупа. Ја прикажува приказната за Полете, Клесио и Финиња, ЛГБТ ликови кои живеат во љубовен триаголник.

  24. The Initiates (2018)

  Оваа копродукција помеѓу Франција, Холандија, Јужна Африка и Германија е од 2018 година и е во режија на Џон Тренгове.

  Драмата ги носи како позадина ритуалите на мажественост на заедницата во Јужна Африка. Во овој контекст, работникот Чолани е
  Patrick Gray
  Patrick Gray
  Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.