5 дела од Рејчел де Кеирош за да ја запознаете авторката

5 дела од Рејчел де Кеирош за да ја запознаете авторката
Patrick Gray

Рејчел де Кеироз (1910 – 2003) беше бразилска новинарка, писателка и преведувачка, позната главно по своите романи и хроники. Сепак, нејзината литературна продукција беше огромна и вклучуваше и драми и приказни за деца.

Дел од модернистичкото движење, североисточната жена беше пионерска фигура : покрај тоа што беше првата жена што се приклучи на Бразилската академија на книжевноста, таа беше и првата што ја доби наградата Камеес.

1. O Quinze (1930)

Рејчел е родена во Форталеза, но нејзиното семејство мораше да се пресели неколку години, по катастрофалната суша. Како млада, авторката почнала да воочува различни општествени нееднаквости и ја започнала својата политичка активност, водејќи кампања за Бразилската комунистичка партија.

Во 1930 година, на деветнаесетгодишна возраст, напишала O Quinze , нејзината прва романса додека се опоравуваше од белодробна болест. Делото ги осудува условите на сиромаштија и глад што ги доживеале североисточниот народ за време на сушата во 1915 година .

Следејќи ја судбината на каубојот Чико Бенто и неговото семејство, регионалистичката нарација која ја обезбеди озлогласеноста на писателката ја следи и страста што се живее меѓу братучедите Консеисао и Висенте.

Исто така, погледнете ја нашата анализа на делото O Quinze од Рејчел де Кеирош.

2 . Како што Três Marias (1939)

За кратко време, Кеирош почна да биде прогонуван поради неговите врски сонационален лево и беше уапсен. Така, во 1939 година, тој завршил за Рио де Жанеиро, набргу откако ги видел неговите книги запалени и забранети од репресивната држава. роман фокусиран на три женски протагонистки, поврзани со ѕвездите што го формираат познатото соѕвездие: Марија Аугуста, Марија да Глорија и Марија Хозе.

Младите жени се среќаваат во интернат за калуѓерки и создаваат одлично пријателство, но тие завршуваат по многу различни патишта кога ќе го напуштат местото.

3. 100 Crônicas Escolhidas (1958)

Важен аспект на работата на авторката беше нејзината продукција како новинар и колумнист, објавувајќи со децении во списанието O Cruzeiro и во O Estado de S. Paulo , меѓу другите.

Обивајќи се со некои општествени теми, со приказни од минатото и животот на североистокот, неговите хроники исто така обработуваат различни теми на животот

Во 1958 година беше објавена збирката текстови избрани од авторот , подоцна насловена како Ум Алпендре, Ума Реде, Ум Акуде .

4. Dôra, Doralina (1975)

Со текот на времето, политичката позадина на Рашел де Кеирош се промени. Години по напуштањето на Комунистичката партија, писателот стана поддржувач на воениот удар во 1964 година и член на Федералниот совет наКултура.

Исто така види: 5 коментирани бајки со одлични лекции за деца

Дора, Доралина ја раскажува приказната за Марија дас Дорес, девојка која живее на фарма во внатрешноста на североистокот , каде што треба да го следи строгите наредби на нејзината мајка. Наративот го придружува неговиот процес на откривање и жртвување кога се сели, патувајќи во Форталеза и Рио де Жанеиро.

Во 1977 година, по објавувањето на романот, Кеирош се придружил на Академијата Бразилеира де Летрас, окупирајќи го Чаир 5. и претставуваше извонредна победа за жените кои пишуваат во Бразил. Во 1982 година, Dôra, Doralina беше адаптирана за кино во режија на Пери Салес.

5. Memorial de Maria Moura (1992)

На 82-годишна возраст, Рејчел де Кеирош напиша Memorial de Maria Moura , една од нејзините најпознати книги, кој беше адаптиран од Реде Глобо, во 1994 година, со истоимената минисерија.

Исто така види: Златоки: историја и толкување

Романот ја следи приказната за една североисточна жена која ја изгубила мајка си и треба да се бори со своите роднини за нејзиното наследство : а се наоѓа во Сера дос Падрес.

Во сценарио на насилство и територијални спорови, воинот почнува да води бенд и им пркоси на сите конвенции на мачо и патријархално општество.
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.