Алиенист: резиме и целосна анализа на работата на Мачадо де Асис

Алиенист: резиме и целосна анализа на работата на Мачадо де Асис
Patrick Gray

Алиенистот е ремек дело на бразилскиот писател Мачадо де Асис. Првобитно објавено во 1882 година и поделено во 13 поглавја, класиката зборува за фината линија помеѓу рационалноста и лудилото.

Апстракт

Приказната се одвива во селото Итагуаи и го има главниот лик на големиот доктор Д-р Симао Бакамарте. Нараторот го опишува докторот како најголемиот лекар во Бразил, Португалија и Шпанија. Дипломирал во Коимбра, д-р Бакамарте се враќа во Бразил на триесет и четири години.

Шест години подоцна се ожени со вдовицата Евариста да Коста е Маскарењас. Првично, причината за изборот на лекар не е јасна, бидејќи г-ѓа Маскаренхас не беше ниту згодна, ниту пријателска. Д-р Бакамарте, ригорозен во својата наука, ја оправдува одлуката:

Исто така види: 9 стилови на музика кои најмногу се слушаат во Бразил

Д. Евариста имаше првокласни физиолошки и анатомски услови, лесно се вари, спиеше редовно, имаше добар пулс и одличен вид; на тој начин таа можеше да му даде робусни, здрави и интелигентни деца. Ако покрај овие дарови, - единствените достојни за грижа на мудар човек, Дом Евариста беше слабо составен од карактеристики, далеку од тоа дека не жали за него, тој му благодареше на Бога, бидејќи не ризикуваше да ги занемари интересите на науката во ексклузивна контемплација, девојката и вулгарноста на сопружникот.

Двојката сепак немала деца. Докторот почна целото свое време да го посветува на проучување на медицината, поконкретно на умот.

Наскоро Dr.Bacamarte бара од Комората овластување за изградба на еден вид азил бидејќи тогашните лудаци биле затворени во своите домови.

Исто така види: Приказна за Снежана (резиме, објаснување и потекло)

Проектот е одобрен и проектот започнува. изградба на куќата, која се наоѓа на Руа Нова. Со педесет прозорци на секоја страна, двор и кабини за болните, установата е наречена Casa Verde во чест на бојата на прозорците.

По повод инаугурацијата имаше седум дена јавни свечености. Куќата почна да прима ментални пациенти, а докторот да ги проучува случаите на лудило - степените, особеностите, третманите.

Како што Casa Verde почна да прима повеќе пациенти кои доаѓаа од соседните градови, д-р Бакамарте нареди изградба на нови простори. Во азилот се сместени секакви ментални пациенти: мономани, љубовни пациенти, шизофреници.

Вонземјанинот пристапил кон огромна класификација на своите пациенти. Прво ги подели на две главни класи: бесни и кротки; од таму премина во подкласи, мономании, заблуди, разни халуцинации. Направено, тој започна долга и континуирана студија; Ги анализирав навиките на секој лудак, часовите на пристап, несакања, симпатии, зборови, гестови, тенденции; се распрашувал за животот на болниот, професијата, обичаите, околностите на морбидното откровение, несреќите во детството и младоста, болестите од друг вид, семејната историја,накусо, накратко, како што не можеше да се направи од најумниот судија. И секој ден забележуваше ново набљудување, интересно откритие, извонреден феномен. Во исто време, тој ги проучувал најдобрите режими, лековити супстанции, лековити и палијативни средства, не само оние што дошле кај неговите сакани Арапи, туку и оние што тој самиот ги открил со разумност и трпение.

Како што одминуваше времето, д-р Симао Бакамарте се повеќе и повеќе се впиваше во неговиот животен проект: тој поминуваше повеќе време со своите пациенти, земаше повеќе забелешки во своето истражување, едвај спиеше или јадеше.

O Првиот пациент на да биде хоспитализиран што го изненади населението на Итагуаи беше Коста, познат наследник. Потоа беше братучедот на Коста, Матеус Албардеиро, Мартим Брито, Хозе Борхес до Куто Леве, Чико дас Камбрајас, службеникот Фабрисио... Еден по еден, жителите беа дијагностицирани како луди и осудени на егзил во Куќата Грин.

Тогаш имаше бунт, со околу триесет луѓе, предводени од берберот. Бунтовниците се упатиле кон Комората. И покрај тоа што протестот не беше прифатен, движењето растеше сè повеќе, достигнувајќи триста луѓе.

Некои од учесниците во движењето беа сместени во Каза Верде. Постепено, Домот доби нови жители, вклучувајќи го и самиот градоначалник. Дури и Д.Евариста, сопругата на докторот,затворен во Каза Верде под обвинение за „суптуарна манија“.

Големиот пресврт се случува, конечно, кога сите жители на Каза Верде ќе бидат исфрлени на улица. Редот повторно владееше во Итагуаи, а неговите жители се вратија во своите стари домови. Симао Бакамарте, пак, одлучува доброволно да влезе во Домот.

Главни ликови

Симао Бакамарте

Познат доктор обучен во Коимбра, со кариера во странство, научник за нови терапии.

Evarista da Costa e Mascarenhas

Сопруга на Dr.Simão Bacamarte. На дваесет и петгодишна возраст, веќе вдовица, се омажила за докторот, кој тогаш имал четириесет години.

Криспим Соарес

Аптекарот од селото Итагуаи, пријател на докторот Симао Бакамарте.

Татко Лопес

Викар на селото Итагуаи.

Значењето на зборот вонземјанин

Малку луѓе знаат, но терминот вонземјанин е синоним за психијатар. Вонземјани се оние кои се специјализирани за проучување на дијагноза и третман на ментални болести.

Специјално издание со илустрации од Кандидо Портинари

Во 1948 година беше издадено специјалното издание на O alienista со дела од Кандидо Портинари, бразилски уметник за пластика Кандидо Портинари. Книгата, со 70 страници, е иницијатива на Рајмундо де Кастро Маја и собра 4 акварели и 36 цртежи направени со индиско мастило.

Специјалното издание на O alienista објавено во 1948 година. 2>

Учислушање: O alienista во формат на аудио книга

АУДИОКНИГА: „O Alienista“, од Machado de Assis

Од страниците на книгата до ТВ, адаптација на O alienista

O Alienista e како авантури на a Barnabé, минисеријата продуцирана од Реде Глобо се емитуваше во 1993 година. Режиран е од Гуел Араес, а актерската екипа ја составија Марко Нанини, Клаудио Кореа е Кастро, Антонио Калони, Мариса Орт и Џулија Гам.

Caso Especial O Alienista ( 1993)

И приказната на Мачадо беше снимена и во филм

Филмот Azyllo Very Crazy, во режија на Нелсон Переира дос Сантос, во 1970 година, беше инспириран од класиката на Мачадо де Асис. Снимен во Парати, филмот дури беше вклучен во бразилската селекција на Канскиот филмски фестивал во 1970 година.

Филм - Azyllo Very Crazy 1970

Кој беше Мачадо де Асис?

Се смета за најголем писател на Бразилската литература, Хозе Марија Мачадо де Асис (21 јуни 1839 - 29 септември 1908) е роден и умрел во градот Рио де Жанеиро. Син на сликар и позлатер, ја изгубил мајка си кога бил многу мал. Тој бил израснат во Моро до Ливраменто и поминал низ огромни финансиски тешкотии додека не успеал да се наметне како интелектуалец.

Фотографијата направена во 1896 година кога Мачадо имал 57 години.

Мачадо ја започна својата кариера како чирак типограф за да стане новинар, раскажувач, колумнист, романсиер, поет и драматург. Во литературата, тој ги продуцираше речиси ситевидови литературни жанрови. Тој е основач на столот број 23 на Бразилската академија на книжевноста и го избра својот голем пријател Хозе де Аленкар за свој покровител.

Бесплатно читање и достапно во целост

Алиенистот е во јавен домен во PDF формат.

Видете исто така
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.