Американски филм за психо: објаснување и анализа

Американски филм за психо: објаснување и анализа
Patrick Gray

American Psycho е американски психолошки хорор филм кој беше објавен во 2000 година. Режиран од Мери Харон, која исто така учествуваше во адаптацијата на сценариото, наративот се базира на истоимената книга на Брет Истон Елис, објавена во 1992 година.

Играниот филм стана високо ценето дело на љубителите на жанрот, со впечатливи сцени кои на крајот станаа референца во нашата култура и беа пресоздадени во неколку филмови и серии.

Во моментов, American Psycho се смета за филм култ и сè уште генерира многу дискусии за неговиот заплет и изненадувачкиот крај.

Постер и синопсис на Американски психо

Патрик Бејтман (Кристијан Бејл) е млад, убав и исклучително успешен човек кој работи во голема компанија на Вол Стрит .

И покрај тоа што води навидум завиден живот, посетувајќи ги најдобрите ресторани во градот, Патрик крие застрашувачка тајна: неговата желба за убивање, која расте од ден на ден.

Предупредување : од овој момент па натаму, ќе најдете спојлери !

Анализа на филмот Американски психо

Фокусиран на ликот на Патрик Бејтмен, непријатен човек кој се смета себеси за психопат, наративот е исто така критички портрет на општеството кое ги создаде и ги храни неговите фантазии за моќ и насилство.

Во последните секунди од филмот,главниот јунак наведува дека приказната не пренесува никаква лекција или учење на оние што ја слушаат. Сепак, играниот филм истражува различни теми поврзани со современиот свет и неговите безброј форми на бруталност.

Пари, алчност и конкуренција на Вол Стрит

Знаеме, бидејќи на почетокот на филмот, Патрик е успешен човек кој има висока позиција во компанија Вол Стрит . Тој и неговите пријатели се екстремно слични: сите бели, на иста возраст, носат скапа свечена облека и често се одржуваат елитни места.

Исклучително привилегирани , сите тие се родени во богати семејства и студирале на најдобрите универзитети, нешто што тие постојано го истакнуваат. , нивните разговори се обележани со класистички, расистички и антисемитски коментари, додека одржуваат лицемерен дискурс за социјалните проблеми и против материјализмот.

Внатре и надвор од работното место, овие мажи живеат во атмосфера на голема ривалство и натпревар , чувствувајќи потреба постојано да се надминуваат себеси во сè. Всушност, тие се натпреваруваат дури и за најмалите работи, како на пример кој може да резервира маса во најексклузивниот ресторан или кој има најдобра визит-карта.

Така се чини дека нивните пријателства сесамо погодни повици . Всушност, Патрик се сомнева дека неговата вереница го изневерува со еден од пријателите на групата, но не му е гајле, бидејќи тој самиот има афера со другата девојка.

Многу слично на неговите придружници, главниот лик открива позавидлива, насилна и сурова страна од другите. Кога се во барот, тој и се насмевнува на жената што служи, но кога таа ќе се оддалечи, вели дека сака да ја убие со нож.

Неговото однесување ескалира кога ќе запознае бездомник и почнува да го понижува.него велејќи дека тој е единствениот виновен за неговата сиромаштија. Тогаш Патрик изјавува: „Немам ништо заедничко со тебе“. Откако ја потврдил својата наводна супериорност , за прв пат убива, прободувајќи го човекот на сред улица.

Опседнатост со изгледот и недостатокот на емпатија

American Psycho ни овозможува пристап до најмрачните делови на умот на Бејтмен преку неговите постојани внатрешни монолози. На овој начин, откриваме дека главниот лик се смета себеси за некој кој не чувствува контакт со неговите емоции, кој „не е таму“.

На 27 години, Бејтмен ја прави својата утринска рутина за убавина, покажувајќи грижа за грижата на сликата и се борат со трагите на времето. Во неговиот луксузен и беспрекорен стан, станува јасно дека неговиот живот е цела фасада , начин на „вклопување“ и затоа,да се кријам.

Ги имам сите карактеристики на човечко суштество - крв, месо, кожа, коса - но ниту една јасна и препознатлива емоција, освен алчност и одбивност.

Поранешниот студент на Харвард и син на еден од сопствениците на компанијата, Патрик треба да задржи слика на нормалност за да ги прикрие своите злосторства. И покрај тоа, тој признава дека се чувствува „смртоносно“ и се повеќе е надвор од контрола: „Мислам дека мојата маска на разум ќе се лизне“.

Презир и насилство врз жените

Ако Патрик Позата на Бејтмен со другите по правило е агресивна и непријатна, кај жените станува уште полоша. Неговата секретарка, на пример, е една од најповторливите цели: протагонистот постојано го критикува начинот на кој таа се облекува и се однесува, правејќи поента да ја омаловажува.

Исто така види: Machado de Assis: живот, работа и карактеристики

Нејзиното однесување е супериорност и доминација пред женскиот род, правејќи ги жените нејзини главни цели. Невестата, на пример, се чини дека е обичен предмет или додаток за одржување на изгледот.

Дури и кога Бејтмен е интимно вклучен, неговото внимание е фокусирано само на неговиот сопствен одраз во огледало или за можноста да им нанесе болка на другите луѓе.

Неговата визија, екстремно мачо , ја споделуваат и неговите пријатели, кои не се срамат да прават шеги занаводна инфериорност и површност на жените:

Нема жени со добри личности...

Во овој дијалог, главниот лик дури цитира познат сериски убиец за неговата желба да ги виктимизира жените, нешто што природно го гледаат другите.

Патрик Бејтмен: сериски убиец на слобода

Протагонистот претпоставува, во одреден момент, дека е наликувањето на вашите врсници (и лесно се мешаат со нив) е предност. Меѓутоа, кога Пол Ален, вработен во истата компанија, му се обраќа со туѓо име, Патрик се лути.

Затоа тој го користи погрешниот идентитет и го поканува на вечера, планирајќи внимателно неговата смрт. Кога ќе ве води низ неговата куќа, белиот мебел е покриен со чаршафи, а подот со весници; Патрик носи дури и капут за дожд, за да не си ја извалка облеката за време на чинот.

Покрај збунетоста на имињата, Ален го разбудил својот бес затоа што добил резервација во голем ресторан кој одбил да го прими, па затоа имал повеќе статус од него.

Откако му ги украл клучевите, тој решава да оди во станот на жртвата, за да симулира бегство во друга земја , а зависта се зголемува кога сфаќате дека вашиот стан е поголем. Оттогаш, местото станува негово ново скривалиште и Бејтмен ги носи своите жртви таму. Тојтој дури и им признава на двајца од нив:

Невозможно е, во овој свет во кој живееме, да имаме емпатија за другите луѓе...

Наскоро, куќата на Пол почнува да има крв насекаде страната и трупови скриени во шкафовите. Токму во овој пасус се појавува митската сцена на убиецот со моторна пила, која стана многу позната.

Како што минуваат деновите, Патрик Бејтман целосно им се предава на своите насилни инстинкти и станува, постепено, човечко суштество помалку функционално и способно да управува со општествените обврски.

Исповед на Американски психопат

Тоа е по сцена на тотален недостаток на контрола, со снимки случајни настани, дека Патрик Бејтмен ја достигнува својата граница. По истрелите, тој почнува да го бркаат и успева да се скрие во канцеларијата. Тогаш, главниот лик очајува и решава да се јави на својот адвокат и да му каже сè.

Меѓу неговите плачења и врескања, тој остава порака на одговорот. машина, признавајќи ги сите негови злосторства со застрашувачки детали: „Јас сум многу болен човек!“ што го натера да прибегнува само кон своите вработени.

Крај и објаснување на филмот Американски психо

Следното утро, Бејтмен се враќа во својот стан Пол Ален за да ги скрие доказите за злосторството, нонаоѓа нешто изненадувачки: местото е бојадисано, реновирано и е достапно за продажба. Видно вознемирен, тој завршува да биде исфрлен од жената која им го покажува имотот на посетителите.

Веќе без памет, Патрик ја повикува својата секретарка плачејќи и велејќи дека нема да работи. Таа станува сомнителна и решава да ги разгледа неговите работи, наоѓајќи тетратка со цртежи полни со бруталност . Во меѓувреме, Бејтмен се среќава со својот адвокат во ресторан и оди да се соочи со него за пораката што му ја оставил.

Човекот исто така го помеша со некој друг и прснува од смеење, велејќи дека шегата ќе била повеќе веродостојно ако вклучува некој друг. Тој продолжува да го опишува Бејтмен како некој досаден и кукавички , неспособен да изврши какво било злосторство.

Патрик се спротивставува и го открива својот идентитет, засилувајќи дека го убил Пол Ален. Адвокатот, со најголема рамнодушност, одговара дека Пол е жив и живее во Лондон, сметајќи дека вечерале заедно неколку недели пред тоа.

Така тоа е дека сфаќаме дека, веројатно, злосторствата не биле реални. Наративот потоа го замислил главниот лик: сведоци сме на неговите фантазии за насилство кои не се случиле во реалниот живот.

Исто така види: Книга Соба на Деспејо, од Каролина Марија де Хесус: резиме и анализа

Во истите кругови како порано, Бејтмен го завршува филмот признавајќи дека неговата болка „е постојана и акутна“ и затоа сака да ги повредува другите.главниот лик додава дека „оваа исповед не значела ништо“, ниту пак ќе предизвика катарза.

Која е тогаш пораката што можеме да ја преземеме од сето ова? Патрик Бејтмен е човек полуден од „американскиот сон“, некој кој потонал во живот на изгледи и бесцелности . И покрај сите пари и успех, тој не успева да развие длабоки врски со никого и својата фрустрација ја претвора во лутина.

Факт лист Американски психопат

Наслов

American Psycho

American Psycho (оригинал)

Година на производство 2000
Режија

Мери Харон

Времетраење 102 минути
Оценка Над 18
Пол Хорор, трилер
Земја на потекло Соединети Американски Држави

Видете исто така
    Patrick Gray
    Patrick Gray
    Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.