Анализирана легендата за Иара

Анализирана легендата за Иара
Patrick Gray

Иара е еден од најважните ликови во бразилскиот фолклор. Суштеството, кое е половина човек, а половина риба, живее во реката Амазон и ги фасцинира рибарите со својата убавина и неговата хипнотизирачка песна што ги тера луѓето во несреќа.

Легендата, која има европско потекло и домородни елементи, беше прераскажана од важни автори како Хозе де Аленкар, Олаво Билац, Мачадо де Асис и Гончалвес Диас.

Легенда за Иара

Заштитничка на реките и риболовот и позната како „мајка на водите“ , од сирената Иара многу се плашат и мажите кои ловат и пловат во реките на северот на земјата и оние кои ловат во блиските региони.

Се вели дека Иара, убава Индијка, живеела долги години во племе во тој регион. Работата беше поделена: мажите излегоа да ловат и да риби; а жените се грижеа за селото, децата, садењето и жетвата.

Еден ден, на барање на шаманот, Иара отиде да жнее нова плантажа со пченка, која дотогаш не ја видела . Најстариот Индиец од племето ѝ го објаснил патот на Иара, која заминала пеејќи по патеката што ќе ја однесе до местото на жетвата.

Малиот Индиец продолжил да го гледа пеењето на птиците и боите на птиците што леташе во близина на прекрасен поток. Воодушевена и многу жешка, решила да се капе во тие бистри, мирни и кристални води.

Иара останала долго во реката, играјќи си со рибите ипеејќи им на птиците. Неколку часа подоцна, целосно заборавајќи на работата, легнала да се одмори и заспала во длабок сон. Кога се разбуди, веќе беше ноќ и сфати дека нема да може да се врати дома.

Следниот ден, таа пееше, седеше на белиот песок на реката, тресејќи ја убавата коса. кога се појавиле двајца гладни јагуари и заминале во напад. Иара брзо истрча кон реката.

Рибата со која Иара си играла цел ден ја предупредила на опасност и и рекла брзо да влезе во водата. Тогаш, Иара, за да избега од јагуарите, се нурна во водите и никогаш не се врати во племето.

Никој не знае со сигурност што се случило. Некои велат дека станала прекрасна сирена која, бидејќи мрази да биде сама, ја користи својата песна и убавина за да привлече рибари и други мажи кои се приближуваат до реките за да ги однесат до дното на водите.

Според на една од приказните што ја раскажале жителите на тоа племе, еден ден, во доцните попладневни часови, еден млад Индиец се враќал во своето село, по друг ден на риболов, кога го испуштил лопатката од своето кану во водите на реката. .

Многу храбар, младиот човек нурна во тие води, го зеде весото и кога се качуваше во кануто, се појави Иара и почна да пее.

Воодушевена од песната на убава сирена, Индиецот не можеше да се извлече. Пливаше во твоетонасока и, импресиониран, сè уште можеше да види дека птиците, рибите и сите животни околу него се исто така парализирани од песната на Иара.

За момент, младиот човек сепак се обиде да се спротивстави, прилепувајќи се до стеблото на дрвото што беше на брегот, но немаше никаква корист: набрзо заврши во прегратките на прекрасната сирена. И тој потона со неа, исчезнувајќи засекогаш во водите на реката.

Еден стар началник кој поминувал видел сè, но не можел да помогне. Тие велат дека тој е раскажувачот и дека дури измислил ритуал за да се ослободи од магијата на Иара. Но, неколкуте што успеа да ги извлече од дното на водите беа халуцинирани поради шармот на сирената.

Текстот е преземен и адаптиран од книгата Lendas Brasileiras - Iara, од Маурицио де Соуза (издавач Girassol, 2015).

Легенда за Иара Сереја: Турма до Фолклор

Анализа на легендата за Иара

Легендата за регионот на Амазон има свој главен лик хибридно суштество , како и многу ликови од митологијата. Иара е половина животно (риба) и половина човек (жена). Физички опишан како Индиец, со темна кожа, права, долга и кафена коса, потеклото на Иара се навраќа на приказни со европско потекло кои добиле локална боја.

Значење на името Иара

Иара е домороден збор што значи „оној што живее во вода“. Ликот е познат и како Mãe-d'Água . Друговерзијата за името на главниот лик на приказната е Ујара.

Објаснувања за ликот

Ликот Иара може да се прочита, од една страна, како идеал на посакувана и недостапна жена . Ова четиво се однесува на фактот дека Португалците ги оставиле зад себе, на копно, жените што ги сакале. Ова отсуство ги натера да замислат платонска жена, Иара. Девојката тогаш би била симбол на убава жена, посакувана, но во исто време недостижна.

Исто така види: Сите 9 филмови на Тарантино подредени од најлош до најдобар

Од друга страна, Иара го буди и читањето за да се биде мајчинска слика , особено со многу од неговите претстави ја нагласуваат голата града, која алудира на доење.

Видете исто така13 неверојатни легенди на бразилскиот фолклор (коментирани)Легенда за Бото (бразилски фолклор)13 бајки и принцезите за децата да спијат (коментира)

Марио де Андраде, ја анализираше Иара врз основа на психоаналитичката теорија и откри дека присуството на неодоливото девојче зборува за „несвесната желба да се врати во скутот на мајката. Но бидејќи инцестот е табу во несвесното, ужасно се казнува со смрт на личноста која дозволува да биде измамена од фаталната привлечност на водната мајка! (...) Тоа е казната на Едип кој го прекршил мајчиното табу за инцест!“. Иара, на тој начин, во исто време би била симбол на мајчинството и казната на оние кои се осмелиле да ја преминат границата за да имаат врска со неа.

Иара на почетокот бешемашки лик

Првите верзии на легендата за која знаеме денес имаа за протагонист машки лик наречен Ипупијара , митско суштество со човечко стебло и опашка риба што ги проголта рибарите и ги зеде ги до дното на реката. Ипупијара била опишана од серија колонизирачки хроничари помеѓу 16 и 17 век.

Трансформацијата на Ипупијара во женски лик, со заводливи допири кои потекнуваат од европската нарација, се случила дури во 18 век. Дури оттогаш протагонист на легендата стана убавата млада жена Иара (или Ујара).

Европското потекло на легендата

Иако името на главниот лик е автохтоно, потеклото на познатата легенда за националниот фолклор и може да се најде во европската имагинација - како, патем, голем дел од бразилската народна имагинација.

Исто така види: 20-те најдобри хорор филмови од 80-тите

Имаше, да, домородна легенда чиј протагонист беше Ипупијара, човечко и морско суштество што ги проголта рибарите. Овој запис е направен од колонизатори хроничари помеѓу 16-тиот и 17-тиот век.

Верзијата што ја знаеме, за заводливата Иара, ја донеле овде колонизаторите, откако се измешале со локалната наративност и добиле оригинални карактеристики.

Можеме да го пронајдеме коренот на Иара до грчките сирени . Приказната на Иара е многу слична на онаа во која глуми Улис. Во оваа верзија, советуваше волшебничката Цирчемомчето се врзува за јарболот на бродот и ги затнува ушите на морнарите со восок, за да не бидат маѓепсани од гласовите на сирените. Олаво Билац го потврдува европското потекло на митот:

„Иара е истата сирена на првите Грци, половина жена, половина риба, која мудриот Улисес ја сретнал еден ден на неговите морници“.

Етнографот Жоао Барбоса Родригес, исто така, во 1881 година во бразилскиот магазин напишал за потеклото на нашата сирена која секако потекнувала од стариот континент:

„Иара е сирената на древните со сите нејзини атрибути, изменета од природата и климата. Живее на дното на реките, во сенката на девствените шуми, тенот му е темен, очите и косата црни, како децата на екваторот, изгорени од сонцето што гори, додека оние од северните мориња се руси и имаат очи. зелена како алгите од нејзините карпи.“

Можно е да се лоцира и потеклото на митот за Иара во португалската култура, каде што постоела легендата за маѓепсаните маври , кои пееја и маѓепсаа мажи со нивните гласови.

Митот беше многу популарен особено во регионите Мињо и Алентехо во Португалија, а дел од оваа популација се пресели во северен Бразил за време на периодот на колонизација.

Бразилските писатели и уметници кои ја ширеле легендата за Иара

Особено во текот на 19 и 20 век, легендата за Иара била многу популаризирана истудирал.

Жозе де Аленкар, големото име на бразилскиот романтизам, бил еден од најзаслужните за ширење на легендата за Иара. Во неколку продукции тој ја вклучи сликата на сирената која ги плени мажите со својот глас, потврдувајќи ја неговата намера да го шири она што тој го смета за „легитимен израз на националната култура“ .

Гончалвес Диас тој исто така беше уште еден голем автор кој ја овековечи сликата на Иара преку песната A Mãe d'água (вклучена во книгата Primeiros cantos, 1846).

Сусандрад, исто така, и даде видливост на сирената во неговото главно дело, О Guesa (1902). ).

Мачадо де Асис, пак, зборуваше за Иара во поемата Сабина, присутна во книгата Американас (1875) со иста цел како и неговите колеги кои му претходеа: спасување и фалење на националната култура .

Но, не само во литературата беше репродуциран ликот Иара. Исто така во визуелните уметности, Иара беше портретирана од некои важни уметници, како што е Алфредо Чешиати, кој имаше мисија да ги направи бронзените скулптури лоцирани пред палатата Алворада:

Мислиме дека можеби ќе ве интересира:
    Patrick Gray
    Patrick Gray
    Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.