Анита Малфати: дела и биографија

Анита Малфати: дела и биографија
Patrick Gray

Анита Малфати (1889-1964) беше едно од најголемите имиња во бразилската визуелна уметност. Претходник, авангарда и една од главните одговорни за обновата на сликарството кај нас, Анита е фигура која заслужува да биде позната одблиску.

Сетете се на нејзините најголеми дела и знајте кратка биографија.

Дела од Анита Малфати

Боба (1915-1916)

Боба е едно од најважните дела на бразилскиот сликар и содржи кубистички и футуристички елементи покрај многуте бои.

На портретот е прикажан единствен протагонист - млад, експресивен - кој се истакнува во преден план. Овде Анита ги деформира основните форми на нејзиниот лик. Позадината, апстрактна, е направена од широки потези.

Платното, кое е со димензии 61 cm на 50,60 cm, е насликано во периодот додека Анита живеела во Соединетите држави и моментално припаѓа на колекцијата на Музејот на современа уметност од Универзитетот во Сао Паоло (СП).

Жолтиот човек (1915-1916)

Првата верзија на платното Жолтиот човек е насликан во 1915 година, сликата што ја гледаме погоре - и која стана позната - е втората верзија на делото.

На платно Анита создава нежив портрет и го подобрува ( преку деформација ) карактеристиките на нејзиниот протагонист.

Исто така види: Островот на стравот: објаснување за филмот

За момчето, сликарот јавно изјавил:

Манекенката на Жолтиот човек беше сиромашен италијански имигрант. Тоа беше едно штовлезе да позира. Таа имаше толку очаен израз.

Нема симетрија или кадрирање во делото, како во повеќето слики на сликарот.

Платно, кое беше изложено за време на Неделата на модерната уметност, беше се 61 см на 51 см и моментално припаѓаат на колекцијата Марио де Андраде на Институтот за бразилски студии на Универзитетот во Сао Паоло (СП).

Исто така види: Патување до центарот на Земјата (резиме на книга и преглед)

Човекот од седум бои (1915 г. -1916)

Во Човекот од седум бои посебен акцент е даден на мускулите, на претераните контури на голото, искривено тело . Нема точно очекувано кадрирање и не се гледа лицето на човекот.

На десната страна на екранот гледаме листови од банана кои се однесуваат на националната култура, како и употребата на боите на бразилското знаме ( зелена, жолта и сина).

Сликата, со димензии 60,70 cm на 45 cm, е насликана кога уметникот живеел во САД и моментално е дел од постојаната колекција на Museu de Arte Brasileira - FAAP ( Сао Паоло, СП).

Рускиот студент (1915)

Сликата погоре се смета за една од најоднесуваните на Анита " работи , со помеки и помалку контроверзни контури.

Портретот на анонимната девојка е идентификуван само со нејасен наслов кој ја идентификува нејзината професија и националност: студент од Русија. Многумина, сепак, рекоа дека сликата е автопортрет.

Theматна позадина со само црвено столче во училишен стил уште повеќе ја истакнува улогата на девојчето.

Марио де Андраде дури и го купил платното во 1935 година. Писателот рекол дека ова е неговото омилено дело на Анита, според него:

На благородниот уметник му беше да не направи рамнодушен портрет на непозната жена, туку трогателен израз на расата, песната насилство на таа татковина - немир, гордост и болка, грешка и верување, убавина и криминал. тоа е Русија; е несомнено одличен креатор.

Платното, кое е со димензии 76 см на 61 см, е насликано додека присуствувала на Студентската лига за уметност во Њујорк и припаѓа на колекцијата за визуелни уметности на Instituto de Estudos Brasileiros - USP (Сао Паоло).

Јапонците (1915)

Постојат силни индикации дека протагонист на делото е сликарот Јасуо Кунијоши (1893-1953), колега на Анита во Њујорк и во Уметничката студентска лига и во Независното училиште за уметност.

Со црвените и жолтите тонови, карактеристиките на ликот се истакнуваат на платното.

Делото беше купено од Марио де Андраде во 1920 година и беше изложено и во Семана де Арте Модерна и на VI Биенале Интернационал на Сао Паоло.

Светилникот од Монхеган (1915)

Платно, со димензии 46,50 см на 61 см, ни претставува буколичен пејзаж илустриран со живописни бои инспирирани од делата на Ван Гог.

Насликана кога Анита живеела воСоединетите Американски Држави, сликата се однесува на пејзажот на Монхеган, на американскиот источен брег. Делото било под силно влијание на тогашниот учител на Анита, Хомер Бос.

Сликарот за овој период рекол:

Сликавме на ветер, на сонце, на дожд и на магла. Имаше екрани и екрани. Тоа беше бурата, тоа беше светилникот, тоа беа куќите на рибарите што се лизгаат по ридовите, тоа беа кружните пејзажи, сонцето и месечината и морето...

Светилникот de Monhegan моментално дел од колекцијата Gilberto Chateaubriand во MAM во Рио де Жанеиро.

Портрет на Фернанда де Кастро (1922)

Платното горе е дело направено од Анита, овековечувајќи го портретот на лисабонската писателка Фернанда де Кастро на дваесетгодишна возраст.

Португалскиот автор бил во Сао Паоло во Модерната Неделата на уметност помогна да се спроведе настанот и заврши позирајќи, во исто време, и за Анита и за Тарсила до Амарал, двајцата најголеми бразилски сликари од тоа време.

Портретот направен од Малфати е со големина од 73,50 см. 54,50 см и е дел од приватна колекција.

Биографија на Анита Малфати

Потекло

Анита Катарина Малфати е родена во Сао Паоло на 2 декември 1889 година. Нејзината мајка, Елеонора Елизабет Круг (1866-1952), американска учителка по сликарство, била одговорна за воведување на девојчето во универзумот на визуелните уметности. Таткото, Самуел Малфати, бил аИталијански инженер кој почина кога Анита имаше седумнаесет години.

Бидејќи младата жена имаше атрофирана десна рака/рака благодарение на вроден здравствен проблем, таа мораше да научи да создава и пишува со левата рака.

0>Девојчето дипломирало како учител пред да наполни полнолетство. Со многу обука и учење, Анита стана дизајнер, гравер, сликар, илустратор и исто така учител, едно од најголемите имиња во бразилската пластика.

Љубовник на уметноста, младата жена во која отишол да живее во Берлин помеѓу 1910 и 1914 година со покровителство на неговиот вујко Џорџ Круг. Во Европа, тој дополнително ја развива својата уметност откако една година присуствуваше на Империјалната академија за ликовни уметности. За време на неговиот престој во германската престолнина, тој открил авангардна уметност (кубизам и експресионизам).

Помеѓу 1915 и 1916 година живеел и во Њујорк - финансиран од неговиот вујко - каде студирал на Студентската лига за уметности на Њујорк и во Независната школа за уметност. Анита исто така студирала серија бесплатни курсеви во Париз помеѓу 1923 и 1928 година преку стипендија.

Деби во Бразил и критики

Во 1914 година сликарката ја имаше својата прва изложба во Сао Паоло. Mappin Stores.

Три години подоцна, во 1917 година, поттикнат од Ди Кавалканти, тој одржа култна самостојна изложба која се сметаше за обележје на модернизмот во Бразил. На изложбата ги претстави своите 53 главни дела.

Неговиот настап предизвикатолкав возбуда што ги мотивираше дури и познатите критичари како онаа на Монтеиро Лобато, кој ја напиша статијата Apropos на изложбата на Малфати уништувајќи ги креациите на сликарот.

Освалд де Андраде, од друга страна , ја бранеше работата на Анита во статија објавена во Jornal do Comércio во 1918 година.

Учество во неделата на модерната уметност

На најважниот настан на бразилската пластика, Анита Малфати учествуваше со дваесет дела изложени, најважните од нив Жолтиот човек .

Анита исто така имаше привилегија да учествува на Првото меѓународно биенале во Сао Паоло.

Смрт

Сликарот починал на фарма во Диадема, Сао Паоло, на 6 ноември 1964 година на 74-годишна возраст.

Видете исто така

  • Уметничка недела Модерна.Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.