Бакурау: анализа на филмот на Клебер Мендонса Фиљо и Хулиано Дорнелес

Бакурау: анализа на филмот на Клебер Мендонса Фиљо и Хулиано Дорнелес
Patrick Gray

Bacurau е авантуристички, акционен и научно-фантастичен филм на филмаџиите од Пернамбуко, Клебер Мендонса Фиљо и Хулиано Дорнелес.

Објавен во 2019 година, приказната раскажува за загрозена заедница во внатрешноста на североисточната заднина која страда од недостаток на вода и јавни политики.

Интересно е што еден ден овој град исчезнува од мапата и неговите жители се без интернет сигнал.

Дознајте повеќе за овој филм кој предизвика катарзична реакција кај публиката по неговото објавување и дури беше наведена од страна на поранешниот американски претседател Барак Обама како еден од најдобрите во 2020 година .

(Внимание, од овде статијата содржи спојлери !)

Анализа на филмот

Режисерите бараа различни извори на инспирација, вклучувајќи ги западните продукции, а исто така и европската кинематографија.

Сепак , филмот е многу верен на националната реалност, вклучувајќи го и локалното население во неговата екипа, што беше од суштинско значење за прикажување на Бразил полн со нееднаквости, но пред сè со популарен отпор .

Исто така види: 15 главни дела на Ван Гог (со објаснување)

приказната се случува овде пред некое време и не можеме да ја одредиме точната година. Факт е дека иако е во иднина, тој идентификува директна врска со сегашните и минати настани.

Така, можеме да кажеме дека филмот служи како алегорија на бразилската реалност

Ковчези на патот

Веднаш на почетокот наВо наративот, ја следиме Тереза ​​како патува со воден камион по несигурни патишта.

На средината на патот се појавуваат ковчези кои ги прегазува камионот и може да се протолкува како предвесник на заканувачка атмосфера што не опкружува. чека во малиот град Бакурау.

Погреб на Дона Кармелита

Сцена на поворката на Дона Кармелита во Бакурау

Штом пристигнува Тереза, наидуваме на будењето и погребот на Дона Кармелита, која ја игра Лиа де Итамарака. Дона Кармелита беше многу постара црна дама, која беше многу важна во заедницата.

Преку неа, евидентна е важноста на жените и матријархатот на тоа место, бидејќи Кармелита беше одговорна за генерирање огромно семејство, составено од луѓе од секаков вид, речиси како портрет на самиот бразилски народ.

Nome de Bacurau

Bacurau е името на овој измислен село. Тоа е исто така име на птица со ноќни навики, често се среќава во бразилското серадо.

Во филмот, некои од овие информации се откриваат преку жител кога таа е испрашувана од двојка туристи, кои ги третираат луѓето со презир.

Од левата страна, специјален постер за Бакурау, создаден од Клара Мореира. На десната страна, фотографија од птицата по име Bacurau

Може да се направи директна врска помеѓу карактеристиките на оваа птица и оние на луѓетоде Бакурау, кој, како и животното, е многу внимателен на она што се случува околу него.

Опортунистички градоначалник

Градоначалникот на градот е прикажан во ликот на Тони Џуниор, човек кој не е заинтересиран да промовира јавни политики или подобрувања во заедницата, туку да ги искористи луѓето, да им пристапи само во изборните години.

Тони Џуниор, згора на тоа, претставува непочитување на образованието , експлицитно во сцената каде што фрла куп книги од камион, кои сепак паѓаат на земја, оштетени.

Исто така, насилно зема локална проститутка, докажувајќи родово насилство и сексуално дека таа ќе страда, реалност за жал толку присутна во Бразил.

Двојка Бразилци и северноамерикански странци

Германскиот актер Удо Киер го игра Мишел, северноамерикански перверзен Американец

Исто така види: Конструкција, од Чико Буарк (анализа и значење на песната)

Во селото се појавува двојка од моторџии, очигледно како туристи. Тие доаѓаат од југоисточните и јужните региони на Бразил, и поради тоа се чувствуваат супериорни во однос на североисточниот народ.

Всушност, тие се таму за да придонесат во плановите за истребување на таа заедница од страна на дел од американските аутсајдери кои се населиле во регионот.

Можеме да направиме паралела на оваа ситуација со она што се случува во поопшт опсег, во кој бразилските елити го презираат народот и се здружуваат со странски интереси.

Lunga and the queer

Lunga cangaçoе името на еден од најпознатите ликови во филмот. Преку оваа фигура, прашањата за родовиот идентитет се изложени, поврзани со силата и нагонот за опстанок .

Актерот Силверо Переира го игра Лунга

Ликот, а бегалец и баран од полиција, транзитира меѓу машки и женски пол. Со неговото доаѓање во селото населението уште повеќе се организира и се подготвува да одолее на нападите што ќе ги трпи.

Лунга ја симболизира желбата за радикални трансформации во општеството и доаѓа маскиран во фигура која има моќ да обедини елементи кои првично биле толку различни, како што е универзумот на кангачо и транссексуалноста.

Домингас и силата на североисточните жени

Домингас е доктор од Bacurau , која му помага на населението со нивните здравствени проблеми, во исто време кога и самата страда од алкохолизам.

Докторката Домингас, која ја игра познатата актерка Соња Брага

Sônia Braga , која веќе учествуваше во филмот Aquarius , исто така на Kleber Mendonça Filho, е одговорна за интерпретацијата на овој сложен лик кој ја претставува енергијата и нагонот на североисточната жена среде суровата реалност.

Музеј и училиште во Бакурау

Градскиот музеј е уште еден важен елемент во заплетот на Бакурау.

Во неколку сцени, скитското население местото, велејќи му на туристичката двојка да оди таму.Потоа, откриено е дека музејот содржи збирка фотографии и предмети од cangaço кои сугерираат дека селото било дел од овој универзум во минатото, имајќи историја на борба и отпор.

Музејот го прикажува весникот Diário de Pernambuco со фиктивен извештај за cangaço во селото Bacurau

Ова е исто така едно од избраните места од страна на населението како скривалиште кога ги трпат нападите на Американците. Изборот може да се гледа како симбол на важноста на културата и меморијата во историјата на еден народ .

Друго прашање што вреди да се спомене е можниот однос помеѓу минатото на Бакурау и минатото борбата на самите североисточни луѓе, преку популарни бунтови како што се Канудос, Конјурасао Бајана и Киломбо дос Палмарес.

Покрај музејот, друго место кое ги пречекува жителите е градското училиште. Таму жителите се кријат додека „гингосите“ ја играат својата перверзна игра во потрага по жртви, не знаејќи дека, всушност, тие се оние кои ќе бидат уништени.

Љубопитност за Бакурау

Добитник на наградата на жирито на 72-от фестивал во Кан, долгометражниот игран филм е копродукција помеѓу Бразил и Франција и е снимен во 2018 година во регионот Серидо, североисточна заднина која ги опфаќа Рио Гранде до Норте и Параиба.

Години претходно, во 2016 година, филмот Водолија, исто така на Клебер Мендонча Фиљо, беше прикажан на Канскиот филмски фестивал.По тој повод, актерската екипа и режисерот подигнаа знаци за поддршка на Дилма Русеф, претседателката која во тоа време беше во процес на импичмент во земјата.

Поради оваа епизода се создадоа очекувања дека со Бакурау рамномерниот на фестивалот 2019. Сепак, филмот беше прикажан без протести, бидејќи според режисерите, самата приказна е доволна како форма на осуда.

Друга љубопитна информација е дека сценариото веќе било напишано од 2009 година.

Извонредните филмови на Клебер Мендонча Фиљо

Клебер Мендонча Фиљо е познат режисер на националната кинематографија и акумулира некои важни продукции во неговата кариера. Во некои од нив учествува и другиот режисер на Бакурау, Хулиано Дорнелес.

Филмограф Клебер Мендонча Фиљо

Погледнете ја листата на најзначајните дела на Клебер, со редослед Хронолошки:

 • Vinil Verde (2005) - краток филм
 • Eletrodoméstica (2005) - краток филм
 • петочна вечер, сабота наутро (2007) - краток филм
 • Критичар (2008) - документарен филм
 • Ресифе Фрио (2009) - краток филм
 • Околиниот звук (2012)
 • Водолија (2016)
 • Bacurau (2019)

За да дознаете за поврзани теми, прочитајте исто така:
  Patrick Gray
  Patrick Gray
  Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.