Бразилската национална химна: целосни стихови и потекло

Бразилската национална химна: целосни стихови и потекло
Patrick Gray

Националната химна на Бразил првично беше составена како комеморација на оставката на Д.Педро I, а подоцна стана национална химна. Поделено на два дела, делото беше резултат на комбинација од работата на Хоаким Осорио Дуке Естрада (одговорен за текстот) и Франциско Мануел да Силва (одговорен за музиката).

Текст на Бразилецот Национална химна (комплетна)

Дел I

Смирените брегови на Ипиранга се слушнаа

Големогласниот крик на херојскиот народ,

И сонцето на слобода, во вжарени зраци,

Таа во тој миг блесна на небото на татковината.

Ако залогот на таа еднаквост

Со силна рака успеавме да го освоиме,

Во твоите пазуви, слобода,

Смртта сама ги предизвикува нашите гради!

О сакана татковина,

Идолизирана,

Здраво! Поздрав!

Бразил, интензивен сон, жив зрак

Од љубовта и надежта до земјата се спуштаат,

Ако на твоето прекрасно небо, насмеано и чисто,

Сликата на Крузеиро сјае.

Гиган по природа,

Убава си, силен си, бестрашен колос,

И твоите идни огледала величина.

Обожавана земја,

Меѓу илјада други,

Ти си, Бразил,

О сакана татковина!

На децата на оваа почва вие сте нежна мајка,

Возљубена земја,

Бразил!

Втори дел

Вечно лежите во прекрасна лулка,

На звукот на морето и во светлината на длабокото небо,

Ти свети, о Бразил, цвет наАмерика,

Осветлена од сонцето на Новиот свет!

Од земјата, посветла,

Исто така види: Песна за Халелуја на Леонард Коен: значење, историја и интерпретација

Вашите насмеани, убави полиња имаат повеќе цвеќиња;

„Нашите шуми имаат повеќе живот“,

„Нашиот живот“ во вашите пазуви „повеќе љубови.“

О сакана татковина,

Идолизирана,

Заштедете! Здраво!

Бразил, на вечната љубов, биди симбол

Ѕвезденото знаме што го носиш,

И кажи го зелениот ловор на ова знаменце

- „Мир во иднината и слава во минатото.“

Исто така види: 23 добри филмови за танцување за гледање на Нетфликс

Но, ако го подигнете силниот клуб на правдата,

Ќе видите дека вашиот син не бега од борбата,

Ниту стравови, кој те обожава самата смрт.

Обожавана земја,

Помеѓу илјада други,

Тоа си ти, Бразил,

О сакана татковина!

Ти си нежна мајка на децата на оваа почва,

Возљубена татковина,

Бразил!

Потекло на бразилската национална Химна

Само на 6 септември Во 1922 година, композицијата создадена од Хоаким Осорио Дуке Естрада и Франциско Мануел да Силва беше прогласена за официјална бразилска химна. Претседателот Епитасио Песоа го одреди неговото создавање како официјална химна на земјата.

Музиката, компонирана од Франциско Мануел да Силва, дојде пред текстот. Создадена во 1822 година, композицијата ја прослави оставката на Д.Педро I, кој, по враќањето во Португалија, му го остави тронот на земјата на својот син. Возбуден поради политичката еманципација на колонијата, Франциско Мануел да Силва ја виде музиката како начин да го изрази своето задоволство од долгоочекуваната слобода

Д. и триумфален марш. Само години подоцна креацијата стана позната како национална химна.

Во ноември 1889 година, владата одржа јавен натпревар за избор на националната химна. Се натпреваруваа 29 композиции. Резултатот бил познат на 20 јануари 1890 година во Театро Лирико, во Рио де Жанеиро. Победничката песна, сепак, не му се допадна на маршалот Деодоро да Фонсека, а композицијата на Франциско Мануел да Силва продолжи да се свири, сè уште без текст.

Поезијата на химната освои две верзии на стиховите пред да биде осветена со стиховите на Joaquim Osório Duque Estrada. Првите две верзии беа толку префинети што можеа да ги пеат само оперските пејачи.

Првите стихови беа составени во 1831 година од поетот и судија Овидио Сараива де Карваљо. Таа верзија била напуштена во 1841 година. Втората верзија имала мал успех и била составена од непознат автор. Во 1909 година се одржа нов натпревар, овој пат за избор на стиховите. Победник беше Хоаким Осорио Дуке Естрада. Поетот дури направил некои модификации на неговото оригинално дело.

Последното ажурирање на химната беше направено од правописни причини и беше извршено во 1971 година во согласност со Законот бр. 5.765.

Авторството на музика по химнанационална

Автор на музиката на националната химна беше Франциско Мануел да Силва. Роден во Рио де Жанеиро, на 21 февруари 1795 година, Франциско го посвети својот живот на својата музичка кариера. Како млад учел кај отец Хозе Маурисио Нунес Гарсија, познат како едно од големите имиња на бразилската колонијална музика.

Учествувал во хорот на Кралската капела, бил тимбалист и виолончелист во оркестарот на Царската капела. Беше на политички позиции како што е претседателството на Sociedade Musical de Beneficência, овласти за создавање на музички конзерваториум, беше мајстор на Царската капела и директор на Конзерваториумот за музика (1848-1865).

Почина во Рио де Жанеиро на 18 декември 1865 година.

Портрет на музичарот Франциско Мануел да Силва.

За поезијата на националната химна

Авторот од песната беше Хоаким Осорио Дуке патот. Роден на 29 април 1870 година, во Пати де Алферес (внатрешна Рио де Жанеиро), Дуке-Естрада дипломирал со диплома по писма на Колеџо Педро II.

Тој ја објавил својата прва книга со песни со наслов Алвеолос на шеснаесетгодишна возраст, во 1886 година. Оттогаш, тој започнал да соработува со печатот со есеи во весниците, вклучувајќи ги Cidade do Rio и Correio da Manha.

Тој бил аболициран и му помагал на Хозе направи Патрочинио во неговата кампања. Тој исто така дејствувал како дипломат, библиотекар, професор по француски и историја.

Во 1909 година победил на национален натпреварза избор на стиховите на химната. Тој доби 5 contos de réis за победата и неговото име беше овековечено како творец на текстот на националната химна.

Тој беше избран за претседател број 17 на Бразилската академија на книжевноста на 25 ноември 1915 година.

Портрет на поетот Хоаким Осорио Дуке Естрада.

Сакате да ја свирите националната химна? Проверете ја фигурата

Слушајте ја бразилската национална химна со текст

Национална химна - со текстPatrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.