Филм Чудесната судбина на Амели Пулен: резиме и анализа

Филм Чудесната судбина на Амели Пулен: резиме и анализа
Patrick Gray

Француската романтична комедија, во режија на Жан-Пјер Жуне, објавена во 2001 година, е шармантно и незаборавно дело кое сè уште ги сака обожавателите ширум светот. Амели Пулен, протагонистот, е сонлива и осамена млада жена која наоѓа посебен предмет.

Толкувајќи го откритието како знак, таа решава да се меша во сечии животи, со цел да им помогне на оние кои се појавуваат во

Amélie (2001) Официјален трејлер 1 - Филм од Одри Тоту

Сеќавања на чудно детство

Приказната започнува во 1973 година, со раѓањето на главниот лик, Амели Пулен. Поканети сме да бидеме сведоци на различни моменти од неговото детство и семеен живот. Таткото бил поранешен воен лекар кој одржувал далечна врска со својата ќерка. Затоа, секогаш кога ја прегледував, срцето на девојчето забрзано и почнуваа да веруваат дека боледува од срцева болест.

Поради тоа, таа никогаш не посетувала училиште, живеејќи со строгото воспитување на нејзината мајка, жена нервозен и нестабилен. Така, девојчето пораснало изолирано, користејќи ја својата имагинација како засолниште .

Без контакт со други деца и заложник на комплицираното семејство ситуација , неговата страст е фотографирање облаци со љубопитни форми. Меѓутоа, еден ден таа е сведок на сообраќајна несреќа и соседот вели дека нејзините фотографии ја предизвикале несреќата.

Иако на почетокот се чувствува многу виновна, таа завршувауспевајќи да му се обрати, девојката внимателно го набљудува и се маскира.

Кога е препознаена, таа завршува се крие , но бара Џина да остави белешка во неговиот џеб. Кога го гледа како заминува, Амели се чувствува како да се топи во огромна локва, како да се топи само од неговото присуство.

Надминување на стравот (со помош на пријател)

Доаѓа надвор со човекот од стакло, тој ја советува да ризикува и да има храброст. Навредена, младата жена сонува дека ТВ репортерот се согласува со нејзиниот став:

Исто така види: Que País É Este, од Legião Urbana (анализа и значење на песната)

Ако Амели претпочита да живее во сон и да биде интровертна девојка, тоа е нејзино право. Расипувањето на сопствениот живот е неприкосновено право.

Подготвен да му помогне на Нино да ја разоткрие мистеријата на Фантомот, Амели прави проблем со опремата и го повикува техничарот. Кога ќе пристигне на станицата во времето наведено на билетот, Нино го запознава човекот и конечно го открива неговиот идентитет.

Таму се враќа во Deux Moulins и разговара со Џина , другата келнерка. По неколку прашања, жената ја дава адресата на главниот лик и тој решава да ја посети . Амели плаче и си замислува заеднички живот кога ќе слушне како некој тропа на вратата.

Сфаќајќи кој е таму, таа нема храброст да ја отвори. Нино става белешка под вратата, во која вели дека ќе се врати.

Таа го гледа нејзиниот љубовник како заминува низ прозорецот, додека не добие повик од Дуфајел кој менува сè. на еден емотивен говор , тој го потсетува својот пријател дека е итно да уживате во вашиот живот, дури и ако треба да се повредите на патот:

Немате коски направени од стакло. Може да ги издржи ударите на животот. Ако дозволиш оваа шанса да помине покрај тебе, со текот на времето, твоето срце ќе стане суво и кршливо како моите коски... Затоа оди по тоа!

Заљубените се среќаваат и среќен крај

Амели ја отвора вратата на вратата од куќата, подготвена да трча кај Нино, но сфаќа дека тој се вратил назад и е на другата страна. Без разговор, двајцата се бакнуваат во лицето, очите, челото, а потоа и во устата.

Следното утро парот се буди гушкајќи се и насмеани. Хиполито е среќен кога гледа дека некој ја напишал неговата реченица на ѕид и се изгледа поубаво , додека Амели и Нино возат велосипед низ градот.

Покрај нивниот среќен крај, кој носи магична димензија на сè, се сеќаваме и на некои луѓе кои беа погодени од минувањето на Амели низ нивните животи.

Така, во последните моменти, можеме да го видиме Бретодо како руча со својата ќерка и внук. Таткото на Амели, инспириран од авантурите на исчезнатиот гном, успева да ја надмине својата апатија и одлучува да патува.

Анализа: главни теми и карактеристики на филмот

„здив на свеж воздух“ и надеж за гледачите, францускиот филм кој стана култно дело има дарба да се занимава со тешки теми во светлина идвижечки.

Играниот филм се издвојува по убавината на своите слики, дијалозите, а исто така и по длабочината на ликовите и уникатните начини на кои тие размислуваат и живеат.

Нарација: помеѓу реалноста и фантазијата

Чудесната судбина на Амели Пулен има сезнаен наратор кој уште од првите секунди од филмот ни ја раскажува приказната за главниот лик. Неговото присуство дава фантастичен тон на заплетот кој се фокусира на секојдневниот живот на една млада жена, нејзините учења и откритија.

Понекогаш инвазивни, откривајќи детали од минатото на ликовите, овој наратор има многу субјективна гледна точка. Тоа е, всушност, производ на имагинацијата на главниот лик. Сонлива и исклучително креативна, Амели отсекогаш имала визија за маѓепсаност кон светот.

Понекогаш, фантазијата навлегува во нејзината реалност: вестите на ТВ се за неа, сликите се гледаат и зборуваат итн. Така, станува очигледно дека настаните ги гледаме од перспектива на девојката. Ова е исто така причината зошто ние пристапуваме до вашите најтајни емоции : на пример, кога вашето срце светнува или кога се чувствувате како да се топи во локва кога ќе ја видите вашата сакана.

Комплексност на човечки односи

Со детството карактеризирано со осаменост и запоставување, Амели научи да се забавува. Сепак, без да се навикнеш да живееш со другидеца, таа не научи да формира социјални врски . Затоа, по години работа на истото место и живеење во иста зграда, таа не одржува никаква блиска врска.

Сепак, изолацијата на Амели одекнува и кај другите ликови: и во нејзиното соседство и во Deux Moulins , сите се меланхолични и изгледаат ненаменски. Откривањето на „богатството“, кое му припаѓало на мало момче, ја алармира протагонистот за текот на времето и краткотрајноста на животот.

Без храброст да се соочи со сопствената реалност, таа решава да им помогне на луѓето околу неа, со тајни дела на љубезност . Во тој процес, Амели, исто така, наоѓа поддршка и разбирање кај другите: прво пријателството на Дуфајел, потоа страста на Нино.

Романсата на Амели и Нино е љубов на прв поглед. Како предодредени еден за друг, нивните внатрешни светови се комбинираат и се комплетираат еден со друг. И покрај нивните сингуларности, па дури и благодарение на нив, и двајцата на крајот ја наоѓаат својата сродна душа.

Боите на филмот и нивното значење

Кинематографијата на филмот (и сите негови естетски одлуки , како што е палетата на бои) е еден од аспектите што е најмногу коментиран од критичарите и од филмските посетители. Со доминација на одредени тонови, како што се зелените, жолтите и сините, боите заземаат симболичка улога во наративот.

Тие се поврзани со она што Амелисе чувствува во даден момент. На пример, сината боја се појавува кога е тажна, а црвената се однесува на нејзината љубовна и романтична личност по природа.

Љубопитност за филмот

Започна во 2001 година, филмот беше планиран од режисерот уште од 1974. Нејзината инспирација се чини дека доаѓа од неколку места: од автобиографски информации што се рефлектираат во вкусовите на ликовите, до референци за други дела. Ова е случајот со филмот Во текот на времето (1976), каде што бил инспириран за сцената со кутијата со спомени.

Жан-Пјер Жоне не ја измислил келнерката или работното место: познатиот Deux Moulin s навистина постои и се наоѓа во Монмартр, Париз.

Оригиналниот саундтрак, создаден од Јан Тиерсен, исто така беше огромен успех и продолжува да има посебно мало место во срцата на гледачите. Проверете го или повторно доживејте го во плејлистата подолу:

Амели од Монмартр (Оригинален саундтрак)

Технички лист и постер

Наслов:

Le Fabuleux Destin D'Amélie Poulain (оригинал)

Чудесната судбина на Amelie Poulain (во Бразил)

Година: 2001
Режија: Жан -Pierre Jeunet
Лансирање: април 2001
Времетраење: 122 минути
Оцена: Над 14години
Жанр: Комедија

Романса

Земја на потекло:

Франција

Германија

откривајќи дека тоа било само шега и решава да му се одмазди на човекот. Кога гледа многу важен фудбалски натпревар, малото девојче ја саботира неговата телевизиска антена, предизвикувајќи го соседот да добие бесен напад.

По некое време, кога двајцата излегуваа од катедралата, Мајката е погоден од турист кој скока од врвот на зградата и веднаш умира. Оттогаш таткото станува уште поповлечен и се посветува на сликање кукли за украсување на градината. Амели, повеќе сама од кога и да е, „сонува да биде доволно стара за да замине“.

Осамениот живот на главниот лик

Штом ќе достигне полнолетство, Амели ќе живее сама и почнува да работи како келнерка во едно париско кафуле наречено Deux Moulins . Таму, таа коегзистира со некои необични фигури, како што е шефот кој се откажа од љубовта по скршеното срце со уметникот на трапез или Жоржета, хипохондриката која продава цигари.

Кафулето го посетуваат и некои редовни клиенти : Хиполито, меланхоличниот писател и Џозеф, стар дечко на келнерката Џина, кој стана опседнат со неа.

Кога оди да го посети својот татко, сфаќа дека тој се покажува се поотуѓено и тажно. Без да ги слуша нивните разговори или да се интересира за животот на својата ќерка, живее изгубен во носталгија по својата сопруга и ги поминува деновите обновувајќи градинарски гном. Амели го советува да го напушти домот и да патува,но нејзиниот татко одбива.

Без семејни врски или пријателство, девојката исто така не одржува романтични врски и живее во екстремна осаменост. За да си го одвлече вниманието, таа ги негува малите животни задоволства , како одење на кино навечер или набљудување детали што другите луѓе не би ги забележале.

Таа, исто така, има тенденција да го шпионира својот сосед преку прозорец: таа лекува Тој е постар човек кој го поминува денот сликајќи, бидејќи боледува од болест на коските и со години не излегува од дома.

Времето не се промени малку. Амели продолжува да се засолни во самотија...

Амели наоѓа „богатство“

Раскажувачот на приказната предупредува дека судбината на главниот лик ќе се промени. Сè започнува на 30 август, кога Амели е во бањата и веста ја објавува смртта на принцезата Дијана од Англија. Во шок, таа го испушта капачето на парфемот што чука плочка и открива скривалиште во ѕидот .

Внатре, таа наоѓа многу стара конзерва и, со емоции, сфаќа дека се сеќавања на момче кое живеело таму пред неколку децении. Инспирирана, таа одлучува дека ќе му го врати „богатството“ на неговиот вистински сопственик . И, во зависност од резултатот, таа ќе одлучи дали да се меша во туѓите животи или не.

Следното утро, таа го бара чуварот на зградата, барајќи информации за поранешниот жител. Меѓутоа, жената само сака да раскаже за сопругот кој ја оставил внатремладоста, па дури и ги чита старите љубовни писма што ги добивала од него.

Потоа оди да го праша сопственикот на продавницата, но името што и го дава е погрешно. По истражувањето, девојката прави список со адреси што треба да ги посети, но ниту една не одговара на вистинската личност.

На пат, на железничката станица, таа здогледува маж наведнат, барајќи нешто под машината за инстант фотографирање . Нивното изгледа вкрстено за момент и таа, срамежлива, продолжува понатаму. Тука се среќаваме со Нино, некој со минато на малтретирање и насилство на училиште, кој живеел блиску со Амели, но никогаш не ја запознал.

Нов пријател и мисија е остварена

Кога тој се враќа во зградата се вика Рејмонд Дуфајел, сликарот, кој се покажа дека ја гледал целото тоа време. Човекот од стакло, како што е познат, го открива вистинското име што го бара: Бретодо.

Покажувајќи ја сликата што ја произведува, тој вели дека секоја година ја пресоздава истата слика од Реноар, но сепак без менаџирање да го долови изразот на жената што пие вода. Амели, која се чини дека се поистоветува со фигурата, одговара дека можеби „се разликува од другите“.

Кога била мала, не требало многу да си игра со другите деца. Можеби никогаш.

Преку овој индиректен дијалог, тие почнуваат да воспоставуваат пријателство. Протагонистот заминува со контактот на Бретодо и се вози„стапица“ за него.

Кога мажот поминува, веднаш до него ѕвони платен телефон и тој решава да влезе да одговори. Тогаш го препознава лимот што му припаѓал на неговото детство. За секунди сè му се враќа во сеќавање: откритијата, понижувањата, тајните од детството.

Не знаејќи како да реагира, тој влегува во еден бар и Амели решава да шпионира на него на пултот. Од никаде, мажот почнува да разговара со неа и и кажува дека нешто љубопитно и се случило на денот. Благодарение на тоа, таа имаше богојавление и сфати дека треба да се поврзе повторно со нејзината отуѓена ќерка.

Во тој момент, главниот лик е нападнат од огромна хармонија и „желба да помогне целото човештво одеднаш“. Таа дури му помага на слепиот човек да ја премине улицата, опишувајќи ги деталите од целото патување и оставајќи го во состојба на маѓепсана од светот.

Истата ноќ, таа почетна радост исчезнува и Амели плаче. Таа замислува дека луѓето на телевизија ги коментираат нејзините постапки и чувства:

Кумата на Foundlings, или Мадона на несреќните, подлегнува на екстремен замор.

Фото албумот и неговата мистерија

Кога се враќа на железничката станица, следниот ден, повторно го гледа Нино како бара нешто под камерата. Нивното срце се пали и чука посилно, се гледаат еден во друг, но човекот бега по некого.

Бргајќи странец,тој заминува со својот велосипед, но испушта предмет . Амели го зема и внимателно го набљудува: тоа е албум кој ги спојува фотографиите што се оштетени, искинати, стуткани, фрлени во ѓубре.

Амели ги гледа колекција како „албум на семејството“ и решава да го сподели откритието со стаклениот човек. Постои и една необјаснета мистерија : човекот кој Нино го бркаше е некој кој се појавува, секогаш со ист израз, на безброј фотографии.

Плодната имагинација на Амели почнува да верува дека ако се занимава со дух што го прогонува објектот. Сè уште не можејќи да разговара за своите чувства со својот пријател, тој се враќа на разговорот за девојката од сликата и вели дека таа можеби мисли на некој посебен, кој го нашол „сличен на неа“.

Дуфајел сфаќа дека младата жена доживува платонска љубов и се обидува да ја повика на разум, одржувајќи ја метафората на сликата:

Таа претпочита да се замислува себеси во односи со некој што е отсутен наместо да создава врски со присутните.

лудости на Амели Пулен

Исто така во овој разговор, Дуфајел ја прашува Амели зошто сака да ги реши „туѓите неред“, нагласувајќи дека тоа е начин да избега од сопствените проблеми . Сепак, без способност да ја промени сопствената реалност, протагонистката е решена да го подобри животот на другите луѓе.

Прво, за да му помогне на својот татко, таа решава да му го украде омилениот градинарски гном иго предаде на познаник кој работи како стјуардеса. Така, набргу по „киднапирањето“ почнува да добива фотографии од објектот на разни меѓународни туристички места.

Веќе на работа келнерката решава да се однесува како купид и да се обединат двајца луѓе кои се секогаш прилично несреќни: Жоржет и Џозеф. Таа разговара со двајцата и навестува за можен заеднички љубовен интерес.

Денови подоцна, планот се исплати и двајцата живеат многу страсна средба среде Deux Moulins . Во меѓувреме, на киоскот, Амели чита наслов за стар поштенски авион кој се урнал и бил пронајден неколку децении подоцна.

Тука ги краде клучевите од чуварот на зградата и прави копија. Потоа провалува во куќата и прави копии од старите љубовни писма на жената. Сечејќи и спојувајќи неколку пасуси, таа фалсификува ново писмо , кое би го напишал нејзиниот сопруг по неговото заминување.

Благодарение на ова, кога таа ја добива наводно изгубената пошта за многу години, расположението на Медлин целосно се менува. По долг период на депресија, вдовицата верува дека била навистина сакана и станува посреќна.

Дојде време да му се одмаздиме на Колињон, сопственикот на продавницата кој секогаш го понижува Лусиен, неговиот вработен. Користејќи копија од нејзините клучеви, таа почнува да упаѓа во домот на мажот за време наден, движејќи се наоколу.

Добро расположена, таа игра разни трикови : ги менува апостолките за помала големина, ги сече врвките од чевлите. ја заменува пастата за заби со крема за стапала, ја менува положбата на кваката.

Со текот на времето игрите стануваат сè повознемирувачки за него, што почнува да верува дека ќе полудите . Поради ова, таа почнува да спие на работа и го остава Лусиен сам по цел ден.

Успехот на нејзините стапици ја тера Амели да се гледа себеси како фигурата на Зоро, бидејќи верува дека ја зема правдата во свои раце .

Исто така види: Дознајте повеќе за програмата Даниел Тигре: резиме и анализа

Амели тргнува во потрага по љубов

Постепено, младата жена ја буди желбата да живее страст. Додека чита ракопис од Иполито во возот, таа размислува за човекот што го видела неколку дена пред тоа.

Постои една особено романтична фраза што ѝ го привлекува вниманието и таа ја повторува. гласно високо:

Без тебе, емоциите на денешницата би биле мртва кожа на емоциите од минатото.

Набргу потоа, тој наоѓа неколку хартии на станицата: Нино е тој што е барајќи го својот албум и оставил број од телефонот. Кога конечно ќе собере храброст да се јави, тој открива дека бројот е за продавница за производи за возрасни и ја спушта слушалката.

Сфаќајќи дека таа е тажна, Човекот од стакло го охрабрува својот пријател да продолжи со љубовта. Амели решава да оди до местото каде што работи и разговара со Ана вработените жени. Таа вели дека Нино е љубезен човек, но доста осамен : „Ова се тешки времиња за сонувачите“.

Следејќи ги индициите, главниот лик заминува до другото работно место на Нино: возот на духови. Маскиран, дури и ја „прогонува“ за време на патувањето, зближувајќи им ги лицата, но не знае која е таа жена.

Нино почнува да ја бара Амели

На крајот на смената, Нино наоѓа белешка на својот велосипед, со која договара состанок за следниот ден. Неговиот ентузијазам и љубопитност се очигледни и сфаќаме дека човекот има имагинација слична на онаа на главниот лик.

Пристигнување наутро, се јавува Амели го од платен телефон и покажува неколку стрели и индиции кои треба да ги следи за да ја најде. Маскирана, со наочари и шал на главата, таа мавта кога тој е предалеку, а потоа бега, оставајќи го албумот на нејзиниот велосипед.

Во деновите што следат, тие двајца се допишуваат преку пораки што ги разменуваат. по ѕидовите на станицата. Кога оди да се фотографира облечена како Зоро за да ја остави кај нејзиниот нов пријател, таа на крајот ја разоткрива мистеријата: „Фантомот“ е, на крајот на краиштата, техничарот за опрема.

Пред да го напушти местото, таа се кине направете ја фотографијата на парчиња: на сликата, тој држи знак со адресата на кафулето каде што работи.

Откако ќе ги пронајде и состави парчињата, Нино се упатува до Deux Moulins. Без
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.