Импресионирање на ангелите на Густаво Миото: историја и значење на песната

Импресионирање на ангелите на Густаво Миото: историја и значење на песната
Patrick Gray

Напишана во партнерство со композиторот Тео Андраде, песната Impressing the angels е хит на кантри пејачот Густаво Миото од Вотупоранга (Сао Паоло). Текстот се врти околу приказната за еден човек кој ја губи сопругата и се нашол дека мора сам да го одгледува семејството.

Историја на песната

Во неколку интервјуа, Густаво Миото рече дека еден ден сонувал дека чувал две деца. Неколку дена подоцна, пејачот гледаше репортажа на телевизија каде таткото ефективно се грижеше за две деца сам. Тогаш сертанеџот бил импресиониран од наводното претчувство.

Кога го сретнал својот пријател Тео Андраде, бил изненаден кога слушнал дека желбата на композиторот била да напише песна како да е молитва, повик до некого што е далечно. Набргу откако Миото го кажа тој сон и заедно дојдоа до заклучок дека треба да создадат Импресионирање на ангелите .

Според самиот пејач и композитор:

Размислувавме поинаков начин да се зборува за губење некого. Сакав да ја пренесам пораката дека оние што ќе изгубат некој што го сакаат можат да продолжат да живеат, со копнеж, што е природно, па дури и здраво, но без тоа чувство на крајот на редот.

Објаснување на текстот

Веќе во првите редови ја запознаваме драмата на лирското јас, кое доцни од работа, уморно, чувствува огромен недостаток на партнерот кој ненајдете. Тој тврди дека носталгијата е веќе секојдневно чувство и ја споредува со присуството на досадната тетка, внесувајќи доза хумор во песна која обработува толку густи теми. Првите стихови завршуваат со фраза која истовремено е и жалост и воздишка: „ah, saudade da gente“.

Исто така види: Матрица: 12 главни ликови и нивните значења

Песната потоа пристапува кон попрактични аспекти од секојдневниот живот, зборува за растот и развојот на децата (Џулиња и Педро), за потоа да се погрижат за банкарската сметка и решавањето на долговите на автомобилот.

Покрај останатото додека не се грижам за тоа

А Јулиња е без заби, а Педро само се подготвува

Она што недостасуваше од автомобилот, јас веќе ја платив сметката

Текстот е речиси дијалог со некој што е далеку. Во него, лирското јас ја користи можноста да ја информира саканата личност со она што се случува во нејзиниот живот. Еден од примерите за оваа карактеристика на дијалогот е силниот белег на оралноста („Зборувајќи за тоа“).

Широкиот агол се затвора и темата повеќе не е семејството, туку двојката. Се чини дека оддалеченоста од саканата не била преголема, бидејќи тој вели дека ја завршил книгата што таа му предложила да ја прочита неговата партнерка и дека дури сега, со отсуството, успева да ја разбере кога ја чита песната од Камеес (О amor é Fogo que arde без да се видиме).

Откако раскажува сè што се случува во неговиот живот, лиричното јас сака да се поврзе со жената, да слушне што чувствува и како стојат работите во неастрана. Таа, сепак, повеќе не можеше да одговори и тогаш сфативме дека саканата починала.

Како си таму? Не сум слушнал ништо од тебе извесно време

Зборувај малку, гласот ти е толку тивок

Знам дека сега сигурно ги импресионираш ангелите со твојата смеа

Исто така види: Филм за црниот лебед: резиме, објаснување и анализа

Начинот на кој композиторите најавуваат отсуство е исклучително чувствителен и деликатен. Наместо да зборуваат за смртта како нешто тешко, она што го прават е да се обидат да пренесат леснотија велејќи дека саканата мора да прави друштво со ангелите.

Додека се занимаваат со тешка тема како смртта, вдовицата и сирачеството на децата, песната има поетски шмек, разговорен, повикувачки и разменувачки тон. Како парот никогаш да не престанал да биде пар, и покрај растојанието што ги дели.

Текстови

Денес беше во ред, само малку заморен

Груб ден на работа тоа ме заврши

Тука сум со кренати нозе спремни за спиење

Ми недостигаш е чест посетител

Како твојата досадна тетка што не изнервира

Ах, ми недостигаат луѓето

Покрај тоа, можам да се справам со останатото

Џулиња е без заби, а Педро само се однесува

Она што му недостасуваше на автомобилот, јас веќе ја платив сметката

Кога веќе зборуваме, ја завршив книгата што ме замоли да ја прочитам

И само на страница 70 те разбрав

Во тој дел каде што вели дека љубовта е оган што гори невидено

Како си таму? Помина некое време од тебеНе слушам ништо

Зборувај малку, твојот глас е толку тивок

Знам дека до сега мора да ги импресионираш ангелите со твојата смеа

Но, јас не сум слушнав нешто од тебе некое време

Зборувај малку, гласот ти е толку тивок

Горе зборува гласно што треба да слушнам, како е таму?

Покрај останатото додека не можам да се справам

Жулиња е без заби, а Педро само се подготвува

Она што недостасуваше од автомобилот, јас веќе ја платив сметката

Кога веќе зборуваме, Ја завршив книгата што ме замоли да ја прочитам

И само на страница 70 те разбрав

Во тој дел каде што велиш дека љубовта е оган што гори невидено

<0 0>Како си таму? Одамна не сум слушнал ништо од тебе

Зборувај малку, гласот ти е толку тивок

Знам дека сега ангелите мора да бидат импресионирани од твојата смеа

Но, од тебе помина некое време ништо не слушам

Зборувај малку, гласот ти е толку тивок

Зборувај гласно одозгора што треба да слушнам, како си таму?

Знам дека сега мора да бидете импресионирани од ангелите со вашата смеа

Зборувајте гласно треба да го слушнам

Како сте таму?

Густаво Миото - Импресионирање на Ангели (официјален клип)

Откријте го Густаво Миото

Пејачот од Сертанахо, Густаво Миото е роден во Вотупоранга, во внатрешноста на Сао Паоло, и е роден на 12 март 1997 година. Неговиот татко, Маркос Миото, е познато име во универзумот сертанјо, затоа момчето почна да ги посетува етапите кога јас бев дете, веќе на шест

На десетгодишна возраст, Густаво веќе ја создаде својата прва песна ( Ти си тој што ќе плачеш ). Кариерата на момчето експлодира кога се здружи со Хорхе и Матеус (со песната Anti-amor ), со Клаудија Леите ( Ми се допаѓаш ) и со Анита (со песната Coladinha em mim ).

Проверете и вие
    Patrick Gray
    Patrick Gray
    Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.