Извонреден филм: синопсис и детално резиме

Извонреден филм: синопсис и детално резиме
Patrick Gray
проблеми и предизвици. Гледајќи наоколу, сфаќа дека неговото семејство, пријателите и наставниците, исто така, сите водат свои личнибитки.

Поентата е следна: никој не е „обичен“ и сите ние заслужуваат да бидат аплаудирани, барем еднаш во животот.

Момчето завршува со клучна рефлексија: за да знаете кои се луѓето навистина, само треба да погледнете внимателно!

Синопсис и Трејлер од филмот Extraordinary

August Pullman е 10-годишно момче кое е родено со деформитет на лицето. Откако долго време се школувал дома од мајка му, Оги започнува да оди на училиште.

Фазата на адаптација, тешка за секое дете, е попредизвикувачки за некој што е дискриминиран поради својот изглед, како што е случајот со момчето. Сепак, тој не е обично момче...

Подолу погледнете го трејлерот наречен:

Извонредно

Ако барате чист филм, кој ќе ви го исполни срцето со надеж за светот, не можете да го пропуштите Извонредниот .

Американскиот игран филм од 2017 година, во режија на Стивен Чбоски, тоа е животна лекција од почеток до крај.

Филмот е базиран на истоимениот роман на Р.Џ. Паласио, автор на дела за млади возрасни и ја раскажува приказната за едно многу посебно мало момче

Исто така види: Патувања во мојата земја: резиме и анализа на книгата на Алмеида Гарет

Предупредување: од овој момент па натаму, статијата содржи спојлери !

Резиме на филмот Extraordinary

Кога мислиме на Extraordinary, првата идеја што ни паѓа на ум е сè што можеме да научиме (или запомниме) од наративот.

И покрај тоа што имаме само 10 години, момчето е лик полн со мудрост, кој расте опкружен со љубов и добри совети од семејството.

Приказната се фокусира на неговата траекторија на еволуција , покажувајќи што момчето ги подучувало другите, а исто така и она што го научил од нив.

Пристигнување на училиште со своето семејство

Поради неговиот поинаков изглед, Оги Пулман отсекогаш бил гледан со недоверба, па дури и со презир од неговите врсници. други момчиња. Порано правеа многу лоши коментари и шеги на сметка на неговиот изглед.

Семејството, особено неговата мајка, се обидуваше да поработи на самодовербата на момчето и да го подготви да се справи со малтретирањето во новото училиште. Првично, август се обидува да се скрие,носи астронаутска кацига.

Мама сака да го охрабри и повторува дека кога другите се однесуваат злобно, тој може да биде супериорна личност и да реагира достоинствено.

Користење имагинација за справување со препреките

Изабел Пулман, мајката на Оги, има голема улога во неговото воспитување, а исто така и во начинот на кој тој го гледа светот. Таа е дизајнерка и создава универзуми околу нејзиниот син. Од рана возраст, таа го учи да ја користи својата имагинација.

Момчето е фасцинирано од вселената и филмовите на Војна на ѕвездите . За да ги нахрани неговите соништа, мајка му решила да нацрта ѕвезди на ѕидот од спалната соба.

Кога колегите го гледаат чудно и е мета на непријатни коментари, Оги се сеќава на советот на неговата мајка:

Ако не ви се допаѓа местото каде што сте, само замислете каде сакате да бидете.

Така, студентот се соочува со секаква дискриминација само за да присуствува на часовите по природни науки, неговите омилен предмет. За да ја надмине климата во ходниците, тој се фокусира на она што го сонува за иднината: да биде астронаут.

За да помогне во мисијата, тој дури и замислува дека е придружуван од познатиот лик од сагата, Чубака.

Оги разговара со мајка си и ги слуша нејзините совети

Кога првпат се враќа од училиште, Оги плаче затоа што момчињата давале коментари за трагите на неговото лице.

Изабел му ги покажува брчките на синот и вели декатие, како лузните на момчето, ги раскажуваат приказните за тоа што живееле до тој момент. Сепак, чувствата се тие што ќе ја диктираат судбината на секој од нив:

Срцето е мапата што ни покажува каде одиме, лицето е мапата што покажува каде сме биле.

0>

Овие зборови нагласуваат нешто што филмот сака постојано да го памети: суштината вреди повеќе од изгледот и, на крајот, тоа е она што не одредува.

Лекција за самодоверба од постарата сестра

Виа е најстарата ќерка, која беше малку запоставена со раѓањето на нејзиниот брат. Сепак, тоа не ја намали нејзината љубов кон него, ниту желбата што ја чувствуваше да го заштити.

И покрај тоа што е многу дискретна тинејџерка, која избегнува да привлекува внимание кон себе, таа го учи својот брат да не т се намалува од ничии очи .

Ако гледа, нека погледне. Не можете да се вклопите кога сте родени за да ве забележат.

Тежината на човечките дела и нивното значење

На училиште, часот учи прописи и размислувања за древниот египетски цитат: „вашите дела се ваши споменици“. Тоа значи дека она што е најважно и она по што сме запаметени се дејствата што ги преземаме.

Повеќе од она што го мислиме или кажуваме, тоа е што правиме за другите што може да се промени светот.

Оги е целосно изолиран од своите врсници и е малтретиран од еденод нив, Џулијан. На тестот наука, тој сфаќа дека Џек Вил, колегата од соседството, не ги знае одговорите и му дава измами: од овој чин се раѓа пријателство . Подоцна, Оги го слуша Џек како лошо зборува за него со остатокот од класот и повторно е сама.

Кога Самер, една девојка од истиот клас, ќе види дека Оги е сам на ручек, седнува на неговата маса и се претставува.

Момчето мисли дека е од сожалување и ја замолува да си оди, но Самер вели дека и требаат убави пријатели. Од овој гест на емпатија , Пулман повеќе не е сам.

Различни перспективи на истата приказна

Еден од најинтересните аспекти на филмот е тоа што го раскажува истиот наратив од различни гледишта . Иако Август е главниот лик, можеме да видиме дека заплетот влијае на сите околу него: мајката која престанала да работи, сестрата која нема внимание итн.

Ова ни помага да разбереме дека секоја приказна има , најмалку две верзии. Според мислењето на Оги, Џек се преправаше дека е негов пријател, но никогаш не му се допадна.

Кога ја гледавме неговата верзија на настаните, сфативме дека и тој е дискриминиран затоа што имал помалку пари од неговите колеги и дека бил обидувајќи се да се „вклопи“.“ кога се шегуваше на сметка на новото дете.

Бранејќи и простувајќи ги вистинските пријатели

Всушност, Џек навистина сакаше да биде пријател со Оги и неколку пати се обиде да ги врати неговото пријателство.твоето пријателство. Главниот лик, повреден, ги одби сите обиди за приближување. За време на научен проект, Џек и Оги се избрани да формираат пар.

Џулијан, насилникот, ја користи приликата за повторно да го понижи момчето. Меѓутоа, сега се случува нешто поинакво: Џек се става пред и почнува да го брани својот пријател.

Двете момчиња на крајот се караат и Џек му пишува писмо на директорот, извинувајќи му се. Режисерот одговара, велејќи дека ја разбира својата страна, бидејќи „добрите пријатели заслужуваат да бидат одбранети“. јасно е дека нема да толерирам повеќе дискриминација. Момчето е допрено од чинот и сфаќа дека понекогаш и нашите пријатели имаат право да не успеат .

Иако беше тешко да се врати неговата доверба, Џек се покажа како вистински пријател и затоа Август одлучува да му прости. Потоа, дуото се враќа на сила и се посветува на научната работа.

Нови начини на гледање на светот

Оги и Џек создаваат систем за проекција на слики и го импресионираат класот, освојувајќи го и првото место во научниот натпревар. Постепено, децата сфаќаат дека момчето е креативно, забавно и интелигентно .

Оттогаш, неговата трпеза за ручек станува сè пополна со придружници, кои се смеат и се забавуваат заедно.

Ова лето,тие одат во летен камп и кога на Аги ѝ се закануваат постари момчиња, тој учи да се брани, со поддршка од бандата. Постепено, станува сè поочигледно (на другите и самиот себеси), дека тој е многу повеќе од својот изглед .

Исто така види: 23 добри филмови за танцување за гледање на Нетфликс

Кога родителите на Џулијан, силеџиот , се викаат на училиште, се обидуваат да го одбранат синот. Велат дека лицето на Оги е страшно и дека момчето има право да ја користи својата слобода на изразување.

Зборовите на директорот на училиштето треба да не инспирираат сите:

Оги не може да го промени својот имиџ, но можеме да го промениме нашиот начин на гледање на него.

Пораката треба да се повтори милион пати, додека не се асимилира: оние кои се различни не треба да се менуваат, општеството е дека треба да прифатиш и да разбереш различност .

Завршен монолог: секој има приказна да раскаже

Конечно, училиштето организира настан за доставување на дипломите на крајот од таа година. Пред да замине од дома, Оги им се заблагодарува на своите родители, кои го охрабриле да ризикува и да се меша со другите деца.

На церемонијата, тој завршува со почесен медал, за неговата „тивка сила што освои многу срца “. Излегувајќи на сцената за да го прими медалот, тој размислува во емотивен внатрешен монолог.

Тој доаѓа до заклучок дека сите луѓе имаат своја уникатност,
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.