Карактеристики на делата на Оскар Нимаер

Карактеристики на делата на Оскар Нимаер
Patrick Gray

Оскар Нимаер беше експонент на бразилската архитектура и ги шири своите црти низ нашата земја и низ целиот свет.

Исто така види: Call Me By Your Name: Детален филмски преглед

Генерално, можно е да се идентификуваат некои водечки црти на архитектонските дела на Оскар Нимаер.

0>Помеѓу повторливите обрасци, вреди да се истакне употребата на многу кривини обезбедувајќи идеја за леснотија во конструкциите. Според архитектот:

Не ме привлекува правиот агол, ниту правата, тврда, нефлексибилна линија... она што ме привлекува е слободна и сензуална крива.

Неговите дела , со модернистички особини , тој бил под длабоко влијание на швајцарскиот архитект Ле Корбизје.

Иако тој позајмил многу од архитектурата што е направена во странство, во проектите на архитектот исто така е можно да се најдете серија од елементи на бразилската колонијална уметност (забележителни, на пример, во употребата на плочки).

Во текот на неговите дела, Оскар широко користел армиран бетон и секогаш се залагал за оригиналност .

Главните дела и нивните карактеристики

Катедралата во Бразилија (Бразилија)

Проектот Оскар е необичен , модернистичка религиозна градба, составена од шеснаесет армирано-бетонски столбови поврзани со централен круг.

Храмот што архитектот го подигнал во Бразилија бил посветен на Носа Сенхора Апарецида, покровителката на Бразил. Ова е, инаку, официјалното име на просторот: Catedral Metropolitana NossaSenhora Aparecida.

Црковната зграда беше инаугурирана во 1970 година со многу кривини, серија витражи и четири карактеристични ѕвона.

Запознајте ја катедралата во Бразилија во длабочина.

Зградата Копан (Сао Паоло)

Познатата зграда Копан, направена од армиран бетон во текот на 1950-тите во лулката на Сао Паоло, била инспирирана од бран и имала имајте за цел да внесете одредено движење во Сао Паоло.

Станбената зграда со шест блока е изградена во форма S и се наоѓа на Авенида Ипиранга број 200 (точно во центарот на градот). Во зградата се наоѓа и уметнички центар на приземјето.

Музеј на Оскар Нимаер (Куритиба)

„Музејот за очи“ или „олхао“, како обично се нарекува, тоа е зграда инаугурирана во 1978 година за да се сместат низа државни секретаријати во Куритиба.

Во 2002 година изградбата доби нови контури бидејќи беше додаден olhão - дури тогаш просторот исто така стана уметност музеј и дизајн.

Во комплексот моментално се сместени низа документи поврзани со животот на архитектот Оскар Нимаер (модели, фотографии, записи од дела).

Самбодромо (Рио де Жанеиро)

Популарно познат како Самбодромо, официјалното име на зградата дизајнирана од Оскар Нимаер е професорот Пасарела Дарси Рибеиро.

Зградата беше инаугурирана во 1983 година за да се смести училишна парада восамба кариоките во прилог на серија емисии во текот на годината. Во зградата има и учителска установа.

Конструкцијата направена од армиран бетон му даде нова форма на Марке де Сапукаи, а најкарактеристичната карактеристика на ова дело е огромниот лак што ја круниса Праса да Апотеоза.

Музеј на современа уметност (Нитерои)

Културната зграда вметната во средината на пејзаж богат со природни убавини (на плажата Инга, регионот Нитерои), беше отворен во 1991 година за да бидат сместени низа изложби на современа уметност.

Се чини дека зградата е инспирирана од вселенски брод и плови на работ на морето, поканувајќи го посетителот да му се восхитува на пејзажот на заливот Гуанабара.

Министерство за образование и здравство (зграда Капанема) (Рио де Жанеиро)

Зградата е дизајнирана од швајцарецот Ле Корбизје, едно од големите имиња во модернистичката архитектура и еден од мајсторите на бразилската архитектура. Нимаер беше сè уште млад кога го изгради проектот заедно со Карлос Леао и Лусио Коста, неговите колеги во архитектонската канцеларија.

Министерството за образование и здравство, познато како зградата Капанема, беше отворено во 1936 година во срцето на Рио де Жанеиро.

Комплекс Пампулха (Бело Хоризонте)

Комплексот Пампулха беше отворен во 1940 година. Идејата беше да се изгради голем комплекс за одмор со црква , ресторани, простори за социјална интеракција.

Theпокана за извршување на работата направена од Јушелино Кубишчек, кој во тоа време беше градоначалник на Бело Хоризонте, и го покани архитектот да го дизајнира просторот, давајќи му карактеристичен личен белег. Горе е сликата на црквата на комплексот.

Ибирапуера (Сао Паоло)

Отворен е јавниот парк кој е срцето на градот Сао Паоло во 1954 година - иако првиот предлог беше претставен од архитектот во 1951 година и изменет во следните години.

Поканата упатена до Оскар имаше посебна причина: паркот треба да ја прослави 400-годишнината од градот Сао Паоло .

Штабот на Француската комунистичка партија (Париз)

Нимаер бил комунист и имал задоволство да биде поканет да го дизајнира штабот на партијата во францускиот главен град.

Исто така види: Поема No Meio do Caminho од Карлос Драмонд де Андраде (анализа и значење)

Во зградата што беше свечено отворена во 1965 година, архитектот избра да користи облини веќе карактеристични за неговиот стил и да остави слободен простор пред зградата со цел да ја промовира социјалната интеракција.

Приказна за Оскар Нимаер

Потекло

Оскар Нимаер Соарес Фиљо е роден на 15 декември 1907 година во Рио де Жанеиро.

Тренинг

Нимаер дипломирал како архитект инженер на Националното училиште за ликовни уметности во 1934 година.

Кариера

Веднаш во првите години од работата бил поканет да работи во канцеларијата на големиот архитект Лусио Коста, покрај Карлос Леао и Афонсо Едуардо Реиди.

Апрвата важна работа во која групата беше вклучена поради изградбата на Министерството за образование и здравство, познато како зградата Капанема, изградена под водство на швајцарскиот модернист архитект Ле Корбизје, кој послужи како инспирација за групата и беше лично во Рио де Жанеиро да ги направи првичните карактеристики на проектот.

Оскар Нимаер и Лусио Коста

Првиот проект на Нимаер изграден во 1937 година беше Obra do Berço (се наоѓа во Рио де Жанеиро) . Две години подоцна, тој беше поканет од Јуселино Кубичек, тогаш градоначалник на Бело Хоризонте, да го дизајнира Conjunto da Pampulha.

Како што одминуваа годините, архитектот се повеќе беше поканет да дизајнира дела. Примери за неговите дела се седиштето на Banco Boavista, во Рио де Жанеиро (1946), зградите во Ханза, Берлин (1954), Музејот на модерна уметност во Каракас (1954), јавните згради во Бразилија (1956), Универзитетот Константин, во Алжир (1969), меѓу другите.

Нимаер дизајнираше и своја куќа на Estrada das Canoas (во Рио де Жанеиро).

Награди

Реномираниот архитект има добиено пет големи награди во текот на неговата кариера. Тие беа:

 • Наградата Златен Лав на Венециското биенале (1949)
 • Лениновата награда за мир, од СССР (1963)
 • Наградата за архитектура Прицкер (1988)
 • Уметничка награда Принцот од Астурија (1989)
 • Медал за културни заслугиdo Brasil (2007)

Политички живот

Со текот на годините, Оскар остана комунист, откако се приклучи на Бразилската комунистичка партија во 1945 година.

Нимаер тој беше дури и одговорен за дизајнирање на седиштето на Комунистичката партија во Париз.

Седиште на Комунистичката партија во Париз

Прогонство

Архитектот работел како професор на Универзитетот во Бразилија, но во 1965 година, заедно со околу двесте професори кои протестираа против воената инвазија, тој поднесе оставка од политички причини.

Две години подоцна беше спречен да работи во Бразил и се пресели во Франција, каде што добил овластување од генералот Де Гол да продолжи да ја врши својата професија.

Во 1972 година ја отворил својата канцеларија на познатата авенија Шанзелизе, во Париз. Во Франција, тој го спроведе проектот Bolsa do Trabalho de Bobigny и Културниот центар на Ле Авр.

Објавени книги

Оскар Нимаер ги објави следните дела во текот на својот живот:

 • Форма во архитектурата (1978)
 • Кривите на времето - сеќавања (1998)
 • Универзитет Константин: универзитет на соништата (2007)
 • Рио - од провинција до метропола (1980)
 • Моето искуство во Бразилија (1961)
 • Куќи каде што живеев (2005)
 • Мојата архитектура - 1937-2005 (2005)
 • Рахтетски разговор (1993)
 • Битието и животот (2007)
 • Хроника (2008)
 • Нитерои музеј за современа уметност (1997)
 • Што сега? (2003)
 • ? (2004)

Архитектот кој ја дизајнираше Бразилија

Јусселино Кубичек, тогашниот претседател, веќе го покани архитектот да го дизајнира комплексот Пампулха кога беше градоначалник на Бело Хоризонте.

Кога политичарот стана претседател на Републиката, тој го покани Оскар да изгради серија јавни згради како што се палатата Алворада, Националниот конгрес, палатата Планалто и Федералниот врховен суд. Работите беа извршени помеѓу 1957 и 1958 година.

Личен живот

Оскар беше во брак двапати. Неговиот прв брак беше со Анита Балдо во 1928 година. Тој беше со неа 76 години, а на 4 октомври 2004 година остана вдовица.

Од страната на Анита, тој имаше една ќерка - исто така архитект и дизајнер - по име Ана Марија Нимаер (1930-2012).

Во 2006 година архитектот се оженил со тогашната секретарка Вера Лусија Кабреира, која останала покрај него до крајот на неговиот живот.

Смрт

Жртва на респираторна инсуфициенција, Нимаер почина во Рио де Жанеиро (во болницата Самаритано), на 5 декември 2012 година, на возраст од 104 години.
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.