Книги што ја инспирираа „Игра на тронови: песна за мраз и оган“ (Знај)

Книги што ја инспирираа „Игра на тронови: песна за мраз и оган“ (Знај)
Patrick Gray

Колекцијата на фантастични книги „Песна за мразот и огнот“ (преведена на португалски како „Песна за мразот и огнот)“ е напишана од американскиот сценарист Џорџ Р.Р. ), во продукција на HBO.

Во моментов, колекцијата книги напишана од Џорџ Р.Р. Мартин е најпродаваната фантастична сага во светот. За да ви даде претстава за успехот на франшизата, во однос на аудиовизуелната адаптација, таа е најгледаната телевизиска серија на сите времиња, која може да се пофали со околу 23 милиони гледачи од Северна Америка.

Books A Song of Ice and Fire

Првиот том од серијата, насловен A game of thrones (име кое го инспирираше насловот на телевизиската серија), е напишан во 1991 година, иако е објавен дури во 1996 година од Bantam Books под отпечатокот Bantam Spectra.

Корисниците на северноамериканското издание на A Song of Ice and Fire, последната книга (Танц со змејови) сè уште нема датум за лансирање.

Во Бразил, издавачката куќа беше одговорна за издавачката куќа Леја. Првичната идеја на авторот беше дека книгите ќе формираат трилогија. Набргу потоа, Мартин сфатил дека ќе му треба повеќе простор за да ја развие својата приказна иодлучи збирката да собере четири книги. Набргу потоа тој број се зголеми на пет и, да, беше одлучено приказната да се состои од седум тома.

Централниот заплет се врти околу битката меѓу Седумте кралства. Има спор меѓу некои семејства за моќниот Железен трон, на крајот на краиштата, кој и да стигне до Железниот трон ќе обезбеди опстанок низ ригорозната зима која ветува дека ќе дојде и која ќе трае 40 години. Главните семејства присутни во спорот се Таргариените, Старковите и Ланистерите.

Исто така види: Quincas Borba, од Мачадо де Асис: резиме и целосна анализа

Фразата „Зимата доаѓа“ го потсетува читателот на оваа сè поблиска закана.

Поставката е имагинарна земја Вестерос, огромна територија лоцирана во Европа за време на средновековниот период. Ликовите се интересни затоа што не се едноставни претставници на доброто или злото, сите тие се непостојани и истовремено носат чисти и осудливи чувства.

Друг фундаментален детал од сагата е тоа што нема ниту еден протагонист, низ целата наратив централните ликови се менуваат. И ниту еден од ликовите не е безбеден, често Мартин прави пресврт и убива еден од неговите протагонисти без милост.

Напишано во кратки поглавја, Game of Thrones - првиот том од сагата - ги воведува ликовите, сценариото и историско време кое ќе ја води целинатадолг наратив. Следните томови го раскажуваат продолжението на приказната, секогаш проникната со неочекувани пресврти.

Вториот том, Судир на кралевите, објавен во 1998 година, ја овековечува атмосферата на неизвесност наведена во првата книга.

Следните книги се подеднакво супер детални и густи, третиот том од сагата (насловена Бура од мечеви), објавен во 2000 година, мораше да се подели на два тома во оригиналното издание поради неговата обемна димензија.

Четвртата книга, Гозба за врани, беше објавена во 2005 година, а петтиот том, Танц со змејови, излезе шест години по последното објавување (во 2011 година). Шестата и седмата книга допрва треба да бидат објавени - во моментот нема одреден датум - иако публикациите веќе добија имиња (The winds of winter и A dream of spring).

Грешка во бразилскиот издание

Објавено во јули 2012 година во Бразил, книгата пет од сагата, насловена како Данча дос Драјес, имаше необична историја.

Уредникот Леја имаше огромен печатен тираж, издание од 150.000 примероци . Она што беше изненадување на читателската јавност кога откри дека првото издание по кое толку копнееше, дојде со едно поглавје што недостасуваше. Поради грешка во производството, A Dança dos Dragões дојде со десет страници помалку, односно, поглавјето 26 не беше испечатено.

Издавачот веднаш го стави на располагање поглавјето што недостасуваше на веб-страницата, но, во секој случај, тој бешедолжен да собира неисправни копии. Компанијата загуби околу еден милион реали за грешката.

Корица на том A dance of dragons.

Game of Thrones (A war of thrones)

Во 2007 година, ТВ каналот HBO ги откупи правата за правење на серијата што ќе се вика „Игра на тронови“, инспирирана од колекцијата „Песна за мраз и оган“. На 17 април 2011 година, првата епизода од серијата беше премиерно прикажана, која ги фасцинираше и публиката и критичарите.

Во моментов, серијата е најгледана во светот, соборувајќи го рекордот на публика со 23 милиони гледачи во Соединети Држави. Тоа е исто така една од најскапите серии на телевизија, се шпекулира дека секоја епизода чини околу десет милиони долари во касата на HBO.

Покрај тоа што е феномен на публиката, Game of thrones е голем критички успех , има освоено 38 Еми награди, соборувајќи ги сите рекорди.

Исто така види: Акотар: правилен редослед за читање на серијата

„Те фаќа — и нема да те пушти да си одиш“.

Los Angeles Times

Серијата има веќе достигна осум сезони и се одвива во Вестерос, за време на средновековна Европа. Адаптацијата на книгите ја направија Дејвид Бениоф и Д.Б.Вајс. Првата сезона, втората, третата, четвртата, петтата и шестата имаат десет епизоди, а седмата има седум епизоди. Последната сезона - осмата - ќе биде долга само шест епизоди и наводно ќе се емитува во април 2019 година.

И покрај тоа што има серија одспецијални ефекти, употребените сценарија се речиси сите реални, пејзажите и замоците веќе го однесоа тимот на локации како што се Хрватска, Мароко, Исланд, Шпанија и Северна Ирска.

Game of Thrones - Официјален трејлер (Поднаслов PT-BR)

Откријте го Џорџ Р. Р. Мартин

Роден во Бајон, Њу Џерси (во САД), на 20 септември 1948 година, во колевката на скромното семејство, Џорџ Р.Р. Мартин дипломирал новинарство на Универзитетот Нортвестерн.

Отсекогаш бил фасциниран од светот на книгите, откако на 21-годишна возраст ја напишал својата прва научно-фантастична приказна („Херојот“, на португалски „Херојот "). Расказот е објавен во 1971 година.

Во 1975 година писателот се оженил со Гејл Бурник. Бракот траеше четири години и парот немаше деца.

Мартин беше писател во колеџот Кларк од 1978 до 1979 година. Во 1979 година, тој ја донесе најголемата одлука во својата професионална кариера: тој одлучи да стане редовен писател.

Тој се преселил во Холивуд каде што станал сценарист и продуцент. Работел и како уредник на книги. Во 1991 година, тој започна да ја пишува својата многу успешна серија книги, A Song of Ice and Fire.

Тој моментално живее во Ново Мексико со партнерката Парис Мекбрајд, со која се ожени во 2011 година.

Видете исто така:
    Patrick Gray
    Patrick Gray
    Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.