Која е Анџела Дејвис? Биографија и главни книги на американскиот активист

Која е Анџела Дејвис? Биографија и главни книги на американскиот активист
Patrick Gray
Анџела Дејвис за нејзиниот живот и американската ситуација во 60-тите и 70-тите.

Прво објавено во 1974 година, кога активистката имала само 28 години и штотуку го напуштила затворот, делото ја раскажува нејзината приказна во исто време дека го прикажува расистичкиот и насилен контекст што го задушува црнечкото население во САД.

Автобиографијата на Анџела Дејвис пристигнува во Бразил 45 години откако беше објавенада ја лансира својата книга Автобиографија.

Дури и откако претходно го посетила Бразил, поголемиот дел од времето одела во Баија, ова беше првпат во Сао Паоло и Рио де Жанеиро.

Важни книги од Анџела Дејвис

Постојат четири литературни дела од Анџела Дејвис кои пристигнаа во Бразил. Издавачот одговорен за изданијата е Boitempo.

Жени, раса и класа

Објавено во Бразил во 2016 година, Жени, раса и класа é книга која дава преглед на ситуацијата на жената во историјата и односот со расните и социјалните класни прашања.

Исто така види: Илијада на Хомер (резиме и анализа)

Во делото, авторката ја брани важноста да се размислува за овие проблеми на интерсекциски начин, т.е. , анализирајќи како угнетувањата се комбинираат и се преклопуваат.

Жени, раса и класа

Милитантката, активистка и професорка Ангела Дејвис е црна Американка која има важна траекторија на отпор против угнетувањето, особено против расизмот и патријархалниот систем.

Учесник на колективот Црните пантери во доцните 60-ти, Ангела е многу важно име во борбата за еднаквост, станувајќи икона за црнците, особено за жените.

Преку нејзината пракса, таа ни покажува како е можно да се помират академските размислување со колективна борба.

Траекторијата на Анџела Дејвис

Раните години

Ангела Ивон Дејвис е родена во Бирмингем, Алабама (САД) на 26 јануари 1944 година. Ќерка на семејство од пониска средна класа, таа имала три сестри.

Урбаната уметност во чест на Анџела Дејвис

Исто така види: 50 класични филмови што мора да ги видите (барем еднаш)

Времето и местото каде што пораснала придонеле енормно да стане борбена жена и референца во борбата за еманципација на црнците. Тоа е затоа што во тоа време државата Алабама имаше политика на расна сегрегација, која беше криминализирана само дваесет години по нејзиното раѓање.

Во градот Бирмингем овие контрасти и тензии беа доста експлицитни и во соседството каде Живото насилство Анџела беше интензивно, со постојани расистички напади од членовите на Кју Клукс Клан. Толку многу што имаше неколку епизоди на експлозии на бомби против црното население.

Во еднаод овие напади беа поставени експлозиви во црква во која присуствуваа афроамериканци. Во таа прилика биле убиени четири девојчиња. Овие млади жени беа многу блиски со Анџела и нејзиното семејство.

Сето ова непријателско опкружување во нејзиното детство и адолесценција го натера Дејвис да се чувствува револтирано и подготвено да го трансформира општеството, давајќи ѝ сигурност дека ќе го направи она што го сака. да се бориме за крај на угнетувањето.

Годините на формирање

Љубопитна, Ангела многу читала и се истакнала на училиште. Потоа, сè уште млад, во 1959 година, добива стипендија за студирање во Њујорк, каде што одел на часови кај Херберт Маркузе (левичарски интелектуалец поврзан со Франкфуртската школа), кој му предложил да студира во Германија.

<. 0>Затоа, следната година, тој ги продолжил студиите на германска почва и таму одел часови со други важни личности како Теодор Адорно и Оскар Негт.

Кога се вратил во својата земја на потекло, тој се запишал на курс по филозофија на Универзитетот Брандеис, во државата Масачусетс и во 1968 година магистрирал на Универзитетот во Калифорнија, подоцна повикан да биде доцент на часовите во институцијата.

Сè уште беше во 60-тите - и во средината на Студената војна - дека Ангела Дејвис се приклучи на Партијата Американски комунистички. Поради ова, таа завршува да биде прогонувана и спречена да држи часови на колеџот.

Ангела Дејвис и црните пантери

Дејвис пристапувауште повеќе од антирасистичката борба и ја запознав партијата Црни пантери (Црни пантери, на португалски) приклучувајќи се кон колективот.

Ова беше урбана организација од социјалистичка и марксистичка природа која проповедаше самоопределување.одбрана на црнците, крај на полициското и расистичкото насилство, спроведување, меѓу другото, патролирање на акции во црнечките населби за спречување на геноциди.

Постепено партијата почна да расте и да се разгранува во земјата, станувајќи „закана“ за расистите.

Така, во јасен обид да ги разоружа црните пантери, тогашниот гувернер, Роналд Реган, одобри закон во Законодавното собрание на Калифорнија што ќе го забрани носење пиштоли на улиците.

Прогонот и Ослободувањето на Ангела

За време на судењето на тројца млади црнци, обвинети за убиство на полицаец, судот беше нападнат од активисти на Црните Пантери. Акцијата завршила со судир и смрт на пет лица, меѓу кои и судијата.

Дејвис не бил присутен во оваа епизода, но употребеното оружје било на негово име. Така, таа се сметаше за опасна личност и влезе во листата на десетте најбарани луѓе од страна на ФБИ.

Активистката успеа да побегне два месеци, а беше заробена во Њујорк во 1971 година. Нејзиното судење траеше 17 месеци , период во кој Анџела остана во затвор. Обвинувањата беа сериозни и дури постоеше можност засмртна казна.

Поради својата проекција, релевантност и невиност, има поддршка од голем дел од општеството. Се создава движење во полза на нејзината слобода, кое го носи името Слободна Ангела .

Во 1972 година беа создадени песни во нејзина одбрана. Ролинг Стоунс ја објавија песната Sweet black angel на албумот Exile on Main St . Џон Ленон и Јоко Оно продуцираа Ангела , што е дел од албумот Некое време во Њујорк. Овие беа важни ставови кои доаѓаа од културното милје што му дадоа видливост на случајот.

Потоа во јуни 1972 година, активистката и учителката беа ослободени и ослободени.

Ангела Дејвис во 1972 година, набргу откако беше ослободена, се среќава со Валентина Терешкова, од Советскиот женски комитет

Денешната борба на Ангела

Милитантноста на Ангела Дејвис стана позната по тоа што вклучува антирасистички отпор, борба против мачизмот и борбата против неправдите во затворскиот систем.

Меѓутоа, неговиот активистички став опфаќа многу други прашања, всушност неговиот став е во корист на слободата на сите суштества. Толку многу што, кога била затворена, станала вегетаријанка. Денес, веган, едно од нејзините знамиња е за правата на животните, бидејќи таа го разбира животот на планетата на интегрален начин.

Покрај тоа, Дејвис зборува и за проблеми како хомофобија, трансфобија, ксенофобија, домородни причини,глобалното затоплување и нееднаквостите предизвикани од капитализмот.

Една од нејзините линии кои накратко можат да ги претстават нејзините мисли е:

Кога црните жени се движат, целата структура на општеството се движи со нив, бидејќи сè е дестабилизирано од основата на социјалната пирамида каде што се наоѓаат црните жени, сменете го тоа, сменете ја основата на капитализмот.

Со оваа изјава Дејвис ни покажува колку е важно да ги промениме основите што го нашле општеството, трансформирајќи ја реалноста со постојана борба против расизмот и структурниот махизам.

Во моментов, таа е призната професорка на Универзитетот во Калифорнија, интегрирајќи го одделот за феминистички студии и исто така се посветува на истражување на американскиот затворски систем.

0>Ангела е жена која го направи својот живот и приказна алатка за социјална трансформација, станувајќи пример и инспирација за општествените и револуционерните движења ширум светот.

Погледнете го нејзиниот говор подолу за време на Женскиот марш, одржан во Вашингтон во 2017 година.

Анџела Дејвис за време на женскиот март 2017 година

Ангела Дејвис во Бразил

Учителката и активистката продолжува да работи во различни делови на светот и во 2019 година беше во Бразил каде учествуваше на циклус на предавања на настанот насловен „Демократијата во колапс?“, организиран од Boitempo и Sesc Сао Паоло.

Ангела дојде и во земјата
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.