Модерни времиња: разберете го познатиот филм на Чарлс Чаплин

Модерни времиња: разберете го познатиот филм на Чарлс Чаплин
Patrick Gray

Modern Times беше продуциран во 1936 година од талентираниот британски уметник Чарлс Чаплин, одговорен за режија, продукција, пишување и глума во филмот.

Филмот се смета за класика на филмот.кино , бидејќи успеа на хумористичен начин и со добри дози на драма да исткае остра критика на капиталистичкиот систем и Индустриската револуција, како што е вообичаено во продукциите на Чаплин.

Исто така види: Грчка митологија: 13 важни митови за Античка Грција (со коментар)

Анализа на филмот

Приказната се одвива во Соединетите Американски Држави, во 1930-тите, и го раскажува животот на еден човек од народот, вклучен во социјалните драми од времето.

Карлитос е главниот лик, кој го игра Чаплин, и глуми во повеќето филмови на уметникот. Оваа комична фигура и полна со невиност е позната и како „ скитник “ и влезе во историјата како заштитен знак на Чарлс Чаплин.

Карлитос како работник

Во модерното време , Карлитос го започнува своето патување работејќи во фабрика каде што неговата единствена функција е да ги затегнува завртките, што се покажува како отуѓувачка и заморна активност .

Во ова фабричко опкружување, постојат и други ситуации кои ја демонстрираат експлоатацијата на работниците . Пример е сцената во која Карлитос е подложен на тестови на „машина за храна“, која ветува дека ќе ги нахрани работниците додека тие продолжуваат со својата работа.

Друга иконична сцена е кога ќе го проголта машината ивлегува во брзините, оставајќи таму малку вознемирено. Поради овој нервен слом , тој е принуден да ја напушти фабриката и е примен во болница.

Карлитос како социјален агитатор

Кога ќе ја напушти психијатриската болница, Карлитос е невработен и безнадежен. Во тој момент, тој се соочува со комунистички демонстрации што се одржуваа на улиците и на крајот се вклучува во протестот, погрешно го сметаат за водач на движењето и трпат репресија, што го носи во казнено-поправен дом.

Во затвор, човекот живее други трагикомични ситуации. Во еден момент, тој случајно внесува кокаин, но сепак успева да излезе од затвор.

Карлитос знае љубов

По ослободувањето, Карлитос ја запознава сираката Елен, девојка која штотуку украла парче леб. Двајцата се заљубуваат и поминуваат низ неколку авантури.

Еден од овие моменти е кога „скитникот“ се вработува како келнер во кафуле и исто така треба да направи танцување и пеење. Меѓутоа, тој го заборава текстот и е принуден да импровизира. Ова е прв пат гласот на Чарлс Чаплин да биде прикажан во филм.

Погледнете ја сцената на презентацијата на Карлитос:

Чарлс Чаплин пее и танцува во модерното време

На крајот, парот , кој е во бегство, оди по пат рака под рака и и покрај сите неволји, негува надеж .

Историски контекст

Филмот се одвива во 1930-тите, веднаш по кризата од 29 . Овој момент беше познат и како Големата депресија , кога има сериозна рецесија во капиталистичкиот начин на производство, што остава илјадници луѓе во ранлива ситуација.

Во тоа време имаше зголемување на невработеноста, гладот ​​и бедата, но и покрај тоа, производите се прават прекумерно и се горат залихите, резултат на противречностите на капитализмот .

Покрај тоа, политичките тензии се интензивираат и кулминираат во Втората светска војна . Во исто време, постои раст на индустријализацијата и притисоците врз работниците.

Чаплин ги прикажа сите овие зла, противречности и општествени прашања преку наратив исполнет со критика и иронија , што го трансформираше ова филмско дело во портрет на реалноста на времето и потрага по подобри услови за живеење. 8>

По избор на Чаплин, филмот е направен со стара технологија за тоа време. Во 1936 година, годината на неговото деби, веќе имаше зборување и кино во боја. Меѓутоа, со уметнички и концептуален избор , Модерни времиња беше снимен во црно-бело и главно со ресурси на нем филм. Може да се забележи дека работниците не зборуваат, но звукот на машините е евидентен.

Исто така види: Девојките од Веласкез

Штом бешеобјавен, филмот не беше добро прифатен и беше цензуриран во нацистичка Германија . Меѓутоа, неколку години подоцна, тој го доби признанието што го заслужи.

Кој беше Чарлс Чаплин?

Чарлс Спенсер Чаплин е роден во Лондон, Англија, на 6 април 1889 година.

Сметан за гениј на уметноста, тој спроведе неколку активности, навистина сестран и глумеше како продуцент, сценарист, комичар, режисер, претприемач, писател, музичар и танчер. Продукцијата на уметникот е обележана со социјални прашања, хумор, драма и лирика.

Чаплин живеел во време кога имало големи трансформации во општеството, а тоа се одразувало во неговите критички .

Така, тој беше „обвинет“ дека е комунист и анархист, дека трпи бојкот и цензура. Поради ова, тој беше вклучен во таканаречената црна листа на Холивуд . Во секој случај, неговиот успех беше огромен и денес се смета за еден од најголемите филмски работници на 20 век.

Чарлс Чаплин почина во Швајцарија на 25 декември 1977 година, на 88-годишна возраст, како последица на мозочен удар. . 15>Детето, 1921

 • Циркусот, 1928
 • Градските светла, 1931
 • Модерни времиња, 1936
 • Големиот диктатор, 1940
 • Леви светла, 1952 година
 • Грофицата од Хонг Конг,1967
 • Можеби ве интересираат и овие кино дела :
  Patrick Gray
  Patrick Gray
  Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.