Música Brasil го покажува твоето лице: анализа и интерпретација на стиховите

Música Brasil го покажува твоето лице: анализа и интерпретација на стиховите
Patrick Gray

„Бразил“ беше компонирана од Казуза, Џорџ Израел и Нило Ромеро во доцните осумдесетти (поточно во 1988 година).

Песната беше еден вид политички и општествен манифест создаден во многу одреден момент на историјата на земјата. Тоа беше период на редемократизација во Бразил, сакавме да го оставиме зад себе минатото обележано со воената диктатура и да одиме кон слободна и демократска иднина.

Песната е шеста песна од ЦД-то Идеологија, издадена во 1988 година Се проценува дека до денес албумот е продаден во повеќе од 2 милиони копии, што е импресивна бројка за националниот пазар.

Текстови

Не бев поканет

За ова сиромашна забава

Таа што мажите ја поставија

За да ме убедат

Да платам без да ја видам

Сета оваа дрога

Тоа е веќе забележан

Пред да се родам

Не ми понудија

Ниту цигара

Останав на врата

Паркинг автомобилите

Не бев избран

Шеф на ништо

Мојата кредитна картичка

Тоа е брич

Бразил!

Покажете му на вашиот човек

Сакам да видам кој плаќа

За да останеме вака

Бразил!

Што е вашата работа?

Името на вашиот партнер?

Верувај ми

Не ме поканија

На таа сиромашна забава

мажите поставија

За да ме убедат

Плаќање без да го видам

Сите овој лек

Тоа е веќе забележано

Пред јас роден

Не ме нацртаа

Девојчето од Фантастико

НеМе поткупија

Дали тоа е крајот на мене?

Гледајте телевизија во боја

Во индиска таба

Programmed

Prá just кажи „да, да“

Бразил!

Покажи го твоето лице

Сакам да видам кој плаќа

За да останеме вака

Бразил!

Што е вашата работа?

Името на вашиот партнер?

Верувај ми

Голема татковина

Неважно

За кратко време

Ќе те изневерам

Не, нема да те изневерам

Бразил!

Покажи го твоето лице

Сакам да видам кој плаќа

За да останеме вака

Бразил!

Што е вашата работа?

Вашето име партнер ?

Верувај ми

Бразил!

Покажи го твоето лице

Сакам да видам кој плаќа

За да останеме вака

Бразил!

Што е вашата работа?

Името на вашиот партнер?

Верувај ми

Исто така види: Сагарана: резиме и анализа на работата на Гимареш Роса

Верувај ми

Бразил!

Гневните стихови на Казуза ја осудуваат финансиската нееднаквост, социјалните неправди и коруптивното однесување на бразилската политичка класа. за спроведување на директно гласање.

Не ме поканија

На оваа кутра забава

Мажите наместиле

За мене убеди

Сиромашната партија, за која се зборува во песната, датира од периодот на изборниот колеџ составен за спроведување на индиректно гласање.

Всушност, кандидатот Танкредо Невес, иден претседател на Бразил со закажана инаугурација за март1985 година, ќе биде избран индиректно, без учество на народната волја. Танкредо умре пред да ја преземе функцијата, а Хозе Сарни ја презеде одговорноста за земјата помеѓу 15 март 1985 и 15 март 1990 година. Устав. Документот беше суштински за консолидација на новите основи за земјата по години на суров режим кој беше наметнат со сила.

Она што медиумите во тоа време го нарекуваа „демократска партија“ беше преименувано од Казуза во „сиромашните партија“, за да го покаже своето лично незадоволство од текот на државата. Според тоа, стиховите не се само критика на политичарите, туку и на медиумите.

Текстовите се многу значајни бидејќи, додека ги слават правата освоени со падот на диктатурата, ја демонстрираат огорченоста на политички, посакуваната иднина сè уште не е постигната.

Рефренот

Бразил!

Покажи го твоето лице

би било невозможно да се пее во текот на годините на оловната воена диктатура, период обележан со екстремна цензура, егзил на уметниците и тортура и протерување на интелектуалците. Стиховите ги поттикнуваат луѓето да го остават стравот зад себе и слободно да се изразуваат, без страв од укор.

Има и такви кои овој дел од песната го толкуваат како поттик за политичарите навистина да покажат што навистина сакаат.тие конечно го открија своето вистинско лице, откривајќи ги идеологиите што ги придвижуваа без страв од одмазда.

Текстовите продолжуваат да се осврнуваат на овој трагичен период од нашата историја и алудираат на оние кои го финансираа нашиот срам. Кога Казуза вели:

Сакам да видам кој плаќа

За да останеме вака

тој прави јасна алузија на империјалистичките земји кои ја финансираа воената диктатура во Латинска Америка (Бразил, Чиле, Аргентина...). Денес се знае (и во тоа време се сомневаше) дека САД стојат зад политиката на она што тие го сметаа за трет свет, поттикнувајќи војни и влијаејќи на падот или подемот на претседателите.

Кога композиторот вели :

Мојата кредитна картичка

Тоа е брич

се однесува на секојдневниот живот на голем дел од Бразилците во времето кога, со тешкотии да ги платат основните сметки, прибегнаа на нивната кредитна картичка како решение. Очигледно едноставната стратегија ги натера да се најдат во долгови на крајот на месецот, заложници на многу високи камати.

Во време кога политичките скандали беа дел од секојдневниот живот на населението, храбрата песна на Казуза е химна доволно е и револт.

За жал, можеме да кажеме дека, кога станува збор за актуелното политичко сценарио, стиховите на Казуза остануваат крајно современи и продолжуваат да ставаат прст на раната на клучните точки на нашатаземја.

Бекстејџ на создавањето

Нило Ромеро, еден од партнерите на Казуза во создавањето на песната, ја истакна композицијата:

„Ова писмо е родено од потребата на Казуза да го искористи својот сензибилитет за да напише нешто што ќе остане во животот на секој Бразилец. Како да е химна на нетолеранцијата наспроти непочитувањето на луѓето кои носат одлуки во земјата.“

Песната „Бразил“ првично беше снимен за филмот „Радио Пирата“, на Лаел Родригес. Сепак, тоа се знаеше дури и во гласот на Гал Коста кога таа беше дел од отворањето на сапуницата на мрежата Глобо „Вале тудо“.

Но, тоа не беше само за повикот на сапуницата автор на Жилберто Брага и Агналдо Силва дека музиката на Казуца стана позната во земјата.

На 6 јануари 1989 година, последното со нетрпение очекувано поглавје од Вале Тудо емитуваше сцена која влезе во историјата на драматургијата.

О, негативец, Марко Аурелио, кој тогаш го играше Реџилдо Фариа, зеде приватен авион и побегна од Бразил, давајќи им банана на оние што ја гледаа сцената. Дали знаете кој саундтрак е избран да го илустрира моментот? Бразил го покажува твоето лице.

9 Banana Vale Tudo telenovela

Историски контекст

Во октомври 1988 година, истата година од создавањето на песната „Brasil shows your face“, Граѓанскиот устав, одговорен за демократизација на државата по толку години тешка диктатураПериодот беше обележан и со Диретас Ја, движење кое се стремеше кон директни избори во 1985 година. Народот сакаше да може директно да гласа за еден од трите можни претседатели: Пауло Малуф (кандидат на ПДС), Улисес Гимареш (кандидат за ПМДБ) и Танкредо Невес (кандидат за ПП).

Казуза јавно беше против изборниот колеџ, кој сакаше индиректно да избере кандидат за претседател.

Албум за идеологија

Трет соло албум на Казуза, која ја содржи песната Бразил, е насловена Идеологија и беше издадена во 1988 година од издавачката куќа Philips Records.

Продукцијата, спроведена од Казуза, Нило Ромеро и Езекиел Невес, ја доби наградата Шарп за најдобар албум на годината .

Во врска со создавањето, Казуза во едно интервју дадено во тоа време изјави:

„Овој албум требаше да биде снимен на 15 октомври [1987 година], но тогаш имав цик-цак, јас Бев хоспитализиран во САД и се вратив дури во декември, но тогаш животот ми беше поинаков, напишав неколку текстови во САД и, откако пристигнав овде, подготвував две песни неделно, пред да влезам во студио. Сум правел различни работи, романтична музика исто така, но на мој начин. Имав подготвени околу четири композиции пред да заминам. Но, од првичниот проект го задржав само насловот: 'Ideologia'".

Бендот кој го сними албумот Ideologia го составија:

 • Cazuza (вокал)
 • Нило Ромеро(бас)
 • Рикардо Палмеира (гитара)
 • Вилијам Магалхаес и Жоао Ребусас (клавијатури)
 • Серџо Дела Моника и Клаудио (тапани)

Насловот беше дизајниран од Луиз Зербини и носеше низа длабоко различни симболи, од свастиката, до симболот за мир и љубов и чеканот и српот.

Коверица на албумот „Идеологија“.

Темите на албумот се како што следува:

1) Ideologia

2) Boas Novas

Исто така види: 16 најдобри комични филмови на Нетфликс за гледање во 2023 година

3) O Assassinato da Flor

4 ) Увото на Евридика

5) Граѓанска војна

6) Бразил

7) Воз до ѕвездите

8) Лесен живот

9) Piedade Blues

10) Ви благодариме (за заминувањето)

11) Мој цвет, мое бебе

12) Тоа е дел од моето шоу

Culture Genius на Spotify

Успеси на Cazuza

Видете исто така
  Patrick Gray
  Patrick Gray
  Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.