Música Pra Você Guardei o Amor од Нандо Реис (текст, анализа и значење)

Música Pra Você Guardei o Amor од Нандо Реис (текст, анализа и значење)
Patrick Gray

Песната „За тебе ја задржав љубовта“ е резултат на партнерството помеѓу Нандо Реис и пејачката Ана Кањас. Композицијата е снимена на албумот Drês, објавен во 2009 година. Песната беше тема на романтичната двојка Дебора и Педро, од сапунската опера Кама де Гато, од Реде Глобо.

Текст

За тебе ја чував љубовта

Никогаш не знаев да ја дадам

Љубовта што ја имав и ја видов без да ме остави

Чувство без да можам да ја докажам

Без да ја подарам

И споделете

За вас ја спасив љубовта

која отсекогаш сакав да ја покажам

Љубовта што живее во доаѓам на гости

Насмевни се, дојди боја соларна

Дојди да се загрееме

И дозволи

Кој го поздравува тоа што го има и носи

Кој разбира што вели

Со креда на гестот на готовиот начин

Од трепнувањето на трепките

Таа поканата за тишина

Се прикажува во секој поглед

Го чував

Без причина

Не со причина

Или нешто друго

Покрај тоа не знаејќи како да

Исто така види: Bluesman, Baco Exu do Blues: детална анализа на дискови

Да имам свој начин да се покажам

Го најдов

Гледајќи го кај вас

Објаснување

Никој за ова бара

Ако срцето силно чука и гори

Во огнот мразот ќе гори

За тебе ја задржав љубовта

Што научив , доаѓа од моите родители

Љубовта што ја имав и ја добив

И денес можам да дадам бесплатно и среќно

Слатко небо и воздух во боја на виножито

Пруга кога левитирам

Ќе се родам повторно

Молив, зграда, тевере, мост

Нацртај на твојот колк

Моите усни се бакнуваатзнаци како ѕвона

Го шетам моето детство, бројајте ја лулката

Од вашиот дом

Го чував

Без причина

Не поради причина

Или нешто друго

Покрај тоа што не знам како да го направам тоа

да имам свој начин да се покажам

Го најдов

Гледање во вас

Објаснување

Ништо од ова не бара

Ако срцето чука силно и гори

Во огнот мразот ќе изгори

Пра ти ја задржа љубовта

Никогаш не знаев како да ја дадам

Љубовта што ја имав и ја видов без да ме оставиш

Чувство без да можам да докажи го тоа

Без давање

И да сподели

Кој го поздравува тоа што го има и носи

Кој разбира што вели

Во кредата на гестот готовиот начин

Од трепнувањето на трепките

Тоа што поканата за тишина

Се прикажува во секој поглед

Јас го задржав тоа

Без причина

Исто така види: Аристотел: живот и главни дела

Не со причина

Или нешто друго

Покрај тоа што не знаете како да го направите тоа

Да имате мој начин да се покажам

Го најдов

Гледајќи во тебе

Објаснување

Ништо од ова не бара

Ако срцето чука силно и гори

Во огнот мразот ќе гори

Музиката составена од Нандо Реис се занимава со среќна и полна љубовна средба и веќе послужи како саундтрак за серија бракови. Песната е лесна и мазна балада, со обемен текст и сложена мелодија, во која се вокалите на композиторот Нандо Реис и партнерката Ана Кањас.

За средбата со пејачот одржана за снимањето на песната " За тебе чувављубов“, вели Нандо Реис:

Така во мојот живот дојде Ана. Ја запознав на настан каде бевме поканети да правиме дует, а подоцна решив да ја поканам во мојата емисија. Размислував на вокален аранжман за оваа песна – малку како „Helplessly hoping“ од првиот албум на Крозби, Стилс и Неш – но иако Пеколните пеат многу добро, се плашев дека хармонијата ќе звучи малку непријатно, и сакав да пробај со неа – и беше супер.Кога беше со мене на сцената, си помислив „како сакам да пеам со жени“

За албумот Drês кој ја содржи песната „За тебе ја спасив љубовта „

Во албумот „Drês“ е сместена композицијата „Pra você guardi o amor“, интерпретирана со луксузното учество на Ана Кањас и избрана како саундтрак на теленовелата Кама де гато, од Реде Глобо. 1>

За тоа што песната е усвоена во сапунска опера, Нандо Реис признава дека „Да се ​​има песна во сапунска опера е поинаку, бидејќи тоа е една од најпопуларните работи во Бразил. Сакам да гледам како песните одат по својот пат“

Лансиран на 22 мај 2009 година, албумот „Drês“, снимен од Universal, обединува 12 нумери и има омотот создаден од уметникот Alexandre Sesper Cruz.

Коверица на Дрес ЦД.

Проверете ги дванаесетте песни од албумот:

1. Здраво Дри

2. Сè уште не е поминато

3. Drês

4. Сметка

5. Само за така

6. Апстрактен мозаик

7.За тебе ја чував љубовта

8. Слободен како Бог

9. Дијамант

10. Денес те замолив да се омажиш за мене

11. Илјада галаксии

12. Бебе, сакав да

Дознам повеќе за кариерата на Нандо Реис

Најпознатиот црвенокос во бразилската музика е роден во Сао Паоло на 12 јануари 1963 година. Многу години тој припаѓаше на бендот рок Титас, ја напушти групата дури во 2001 година, по снимањето на ЦД-то A Melhor Banda de Todos os Tempos da Last Week.

Паралелно со колективната работа, пејачот продолжи со соло кариера и ја издаде својата прва албум, наречен „12-ти јануари“, во 1995 година.

Во 2000-тите, тој го формираше бендот Os Infernais и го издаде албумот „За кога виножитото ќе го најде тенџерето со злато“. Потоа дојдоа ЦД-ата Infernal (2001), A Letra A (2003), Sim e Não (2006), Drês (2009), Sei (2012) и Jardim-Pomar (2016).

Покрај тоа што се пејач, Нандо Реис е композитор со грст и беше одговорен за пишување познати стихови како што се All star, O Segundo sol, На ваша страна, Reply и Relicário. Нејзините песни ги пееја големи имиња во бразилската музика како Касија Елер, Сканк и Сидаде Негра.

Ана Кањас, откровението на бразилската музика

пејачката е родена на 14 септември 1980 година во Сао Паоло. Дипломирал изведувачки уметности на ECA-USP и токму таму се вљубил во музиката. Откако била воодушевена, таа почнала професионално да пее џез навечер.paulistana и го издаде своето прво ЦД, во 2007 година, со наслов „Amor e Caos“.

Второто ЦД дојде две години подоцна, во 2009 година, и беше насловено „Hein?“. Истата година, тој соработува со Нандо Реис, кој беше снимен на албумот на пејачот, "Drês". Во 2012 година, излезе третото ЦД, наречено „Волта“, на кое имаше режија и осветлување на Неј Матогросо.

Последното ЦД - и прво ексклузивно авторско на пејачот - беше објавено во 2015 година и се вика „То Ин Живот“.

Официјален спот за песната За тебе ја задржав љубовта

Нандо Реис и Ана Канас - За тебе ја спасив љубовта (Официјален клип)

Откријте исто така
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.