Најголемите хитови на MPB (со анализа)

Најголемите хитови на MPB (со анализа)
Patrick Gray

Генерално, терминот MPB се однесува на музика произведена во Бразил уште од времето кога територијата била колонија, особено како резултат на мешавината на култури. Поточно кажано, вообичаено е иницијалите MPB да се однесуваат на музичкото движење произведено по државниот удар во 1964 година.

Некои од големите имиња во MPB се: Том Жобим, Чико Буарк, Каетано Велосо, Жилберто Гил, Гал Коста, Марија Бетанија, Милтон Насименто, Елис Реџина, Раул Сеиксас, Белкиор, Елза Соарес, меѓу другите.

Исто така види: 25 најдобри филмови за гледање на Telecine Play

Запомнете сега некои од најголемите хитови на нашата бразилска популарна музика!

1. Águas de Março , од Tom Jobim

Elis Regina - "Águas de Março" - MPB Special

Песната компонирана од Tom Jobim е овековечена во гласот на Elis Regina и го освои светот, станувајќи една од десетте најсвирени песни на планетата во 20 век .

Композицијата беше избрана од повеќе од двесте критичари во 2001 година како најдобра бразилска песна ever.

Текстовите, создадени од Том на неговата фарма во Педро до Рио, се појавија во клучен момент во кариерата на композиторот, кој се чувствуваше фрустриран што не можеше да добие повеќе работа по Боса Нова .

0>Тој беше инспириран од карактеристичниот циклус на време за да создаде стихови со кои сите можеме да се поврземе.

Песната подоцна беше преведена на англиски и стана Водите на маршот

2. Metamorfose ambulante , од Раул Сеиксас

Metamorfose Ambulante

Еден од најголемите класици на Раул Сеиксас, Metamorfose ambulante е компониран во 1973 година и, како што беше толку моќен, што минува низ генерации. Композицијата беше вклучена во првиот соло албум на уметникот, наречен Krig-Ha, Bandolo! .

Текстовите зборуваат за слободата и потребата од повторно измислување самите себе , фалејќи ги промените и важноста да ги одразиме нашите мислења.

Раул овде претпоставува дека не треба да се држиме до извалкана вистина и, да, секогаш да го преиспитуваме она што го мислиме.

Исто така види: Писмо од Перо Ваз де Каминја

Прави го тоа. ви се допаѓа Раул Сеиксас? Потоа истражете ја статијата Генијалните песни на Раул Сеиксас.

3. Drão , од Gilberto Gil

Drão

Drão е една од најубавите MPB композиции, која Жилберто Гил ја создал во чест на неговиот развод.

Текстот сведочи за наклонетоста која ја чувствува Сандра Гаделха, мајка на трите негови деца (Педро, Прета и Марија) и наклонетоста што останала меѓу двајцата по разделбата.
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.