Најпознатите басни на Езоп: откријте ги приказните и нивните учења

Најпознатите басни на Езоп: откријте ги приказните и нивните учења
Patrick Gray
друга.

Басната за лавот и глувчето е адаптирана во цртан филм и е достапна во целост со вкупно времетраење од седум минути:

Лавот и глувчето

Кој не слушнал, како дете, неколку басни пред да заспие? Овие кратки наративи, проследени со лекција за морал, се дел од колективната имагинација и поминале векови додека не стигнат до денес.

Сега, ајде да го запознаеме најголемиот раскажувач - Езоп - и некои од неговите најпознатите приказни .

Зајакот и желката

Приказната што ќе биде раскажана подолу е класика на Езоп што ја прераскажува Ла Фонтен, уште еден голем промотор на ширењето на басните. Зајакот и желката се типична басна: не знаеш кога се случил настанот, ниту каде, а централните ликови се животни со човечки карактеристики - имаат чувства, зборуваат, имаат совест.

- Жал ми е за тебе - рече еднаш зајакот на желката: - должен да оди со куќата на грб, не можеш да одиш, да трчаш, да играш и да се ослободиш од непријателите.

— Задржи твое за себе сочувство - рече желката - тешка како јас, а ти лесна додека се фалиш дека си, ајде да се обложиме дека ќе стигнам пред тебе до секоја цел што ќе ја постигнеме.

- Готово, рече зајакот: само по благодат го прифаќам облогот.

Целта поставена, желката тргна на пат; зајакот што ја виде, тежок, сува весла, се насмеа како скитник; и почна да скока, забавувајќи се; и желката отиде напред.

— Здраво! другар, рече зајакот, нелимногу уморен! Каков галоп е ова? Види, ќе спијам малку.

И ако добро кажал, подобро го направил; За да се потсмева на желката, тој легнал и се преправал дека спие, велејќи: Секогаш ќе дојдам на време. Одеднаш тој изгледа; Беше доцна; желката беше на целта, а победникот му возврати на потсмевот:

— Каков срам! Желка брзо победи зајак!

МОРАЛ НА ПРИКАЗНАТА: Ништо не вреди да трчате; човек мора да замине на време, а не да се забавува по пат.

Скакулецот и мравката

Приказната за скакулецот и мравката е можеби најпознатата и најраспространета басна за Езоп. Краткиот наратив, од само еден или два параграфи, прикажува две антагонистички животни како ликови: мравката, симбол на трудот и трудот и скакулецот, претставник на мрзеливоста и рамнодушноста. Додека мравката размислуваше за долгорочно и работеше во текот на летото за да набави залихи за зимата, скакулецот, кратковид, летото го поминуваше пеејќи, без да размислува за сезоната што ќе дојде следно.

На секоја убава сезона, мравката неуморно ги носеше дома најбогатите залихи: кога дојде зимата, таа беше сита. Цикада, која ја водеше да пее цело лето, тогаш се најде во најголема беда. Речиси умирајќи од глад, овој дојде, со скрстени раце, да ја моли мравката да му позајми малку од останато, ветувајќи му дека ќе му плати со каматата што ја сака. Мравката, која не е одгениј за позајмување; Затоа го праша што направил летото за што не се грижел.

— Летото пеев, топлината ме спречуваше да работам.

— Ти пееше ! стана мравка; сега танцувај.

МОРАЛ НА ПРИКАЗНАТА: Да се ​​потрудиме да се ослободиме од маките на цикадата, а не да се трпиме со потсмевот на мравките.

Исто така, погледнете ја комплетната верзија на анализата на Скакулецот и мравката.

Лавот и глувчето

Басната за лавот и глувчето го учи читателот за циклусот на великодушноста и вредноста на животот во заедницата. Кога на глувчето му била потребна помош, лавот му помогнал, извесно време подоцна, кога дошол редот на лавот да има неволја, глушецот бил таму подготвен да помогне. Басната нè поттикнува да правиме добро и учи дека еден ден можеме да помогнеме, а другиот ден ќе ни помогнат.

Еден лав, уморен од толку лов, спиел испружен во сенката на добро дрво. Го прегазиле мали глувци и тој се разбудил.

Сите успеале да побегнат, освен еден, кој лавот го заробил под неговата шепа. Малиот глушец толку многу прашал и молел што лавот се откажал да го здроби и го пуштил да си оди.

Некое време подоцна, лавот бил заробен во мрежата на некои ловци. Не можеше да се отпушти, а од неговите лелеци од бес ја затрепери целата шума.

Тогаш се појави малото глувче. Со остри заби ги игризал јажињата и го ослободил лавот.

МОРАЛ НА ПРИКАЗНАТА: Доброто дело победиДали веќе одлучивте да го извршите тоа? Губење време!

За повеќе приказни прочитајте: Басни за животни.

Жабата и волот

Малата приказна за жабата и волот се осврнува на честите човечки чувства како како завист, гнев и алчност. И покрај тоа што се шумски животни, басните ги припишуваат човечките наклонетости на живите, а многупати дури и на неживите суштества. Во тој случај, жабата има типично нарцисоидно држење кога се обидува да се натпреварува со волот за неговата големина. Крајниот резултат е трагичен, но наративот служи, на алегоричен начин, како предупредување да не се хранат чувствата на спор.

Жаба беше на ливадата гледајќи во вол и почувствува таква завист од неговата големина што почна да се надува за да стане поголема.

Потоа пристигна друга жаба и праша дали бикот е поголем од двете.

Првата жаба одговори не - и се бореше повеќе да ја надува .

Потоа го повтори прашањето:

– Кој е сега поголем?

Другата жаба одговори:

– Волот.

0>Жабата збесна и се обидуваше да стане поголема со надувување сè повеќе, додека не пукна.

МОРАЛ НА ПРИКАЗНАТА: Оние кои се обидуваат да изгледаат поголеми од што се, ќе пукнат.

Лисицата и врана

Лисицата е едно од најчестите животни во басните на Езоп. Карактеризирана со својата ѕверска итрина, лисицата често наоѓа невообичаени решенија за да го добие она што го сака. Во случајот со приказната за лисицата и врана, гледаме како лисицата, прекунеговата измама, ја краде врана (која, пак, веќе украла сирење). Историјата нè учи за опасностите од суетата и ароганцијата. Фатен во стапицата што ја постави лисицата, врана, убедена, го губи она што го има и толку многу го посакува.

Една врана украла сирење и со него во клунот слета на дрво. Лисица, привлечена од мирисот, веднаш сакаше да го изеде сирењето; но како! дрвото беше високо, а врана има крилја и знае да лета. Така лисицата прибегна кон своите трикови:

-Добро утро, господару, рече; колку сум среќен што го гледам толку убав и досаден. Сигурно меѓу алигерите нема кој да му парира. Велат дека славејот го надминува, оти пее; бидејќи потврдувам дека V. Exa. не пее затоа што не сака; ако сакаше, ќе ги измести сите славејчиња.

Чувствувајќи се горда што се гледа себеси така праведно ценета, врана сакаше да покаже дека и таа пее, и штом го отвори клунот, сирењето испадна. Го фати лисицата и на сигурно му рече:

- Збогум, г. Врана, научи да внимаваш на ласкање, и нема да ти се одржи лекција за цената на тоа сирење.

МОРАЛ НА ПРИКАЗНАТА: Бидете внимателни кога ќе видите дека сте многу пофалени; додворувачот ја исмева вашата лековерност и се подготвува да ве натера да платите добра цена за неговата пофалба.

Басната раскажана од Езоп е адаптирана за цртан филм. Погледнете го краткиот филм подолу:

The Crow and the Fox - Adaptation of Eesop's Fable

Најпрославените басни наЕзоп

Тешко е да се гарантира кои биле басните што всушност ги кажал Езоп во далечната Грција, бидејќи добар дел од напишаното било изгубено или не е правилно потпишано, а подоцна му било доделено. Овде ги собравме некои од најпознатите басни кои му се припишуваат на најголемиот бајкас:

 • Лисицата и грозјето

Проверете целосната статија за басната Лисицата и грозјето.

 • Желката и зајакот

 • Волкот и јагнето

 • Мравката и бубачката

  Исто така види: „Принцот објаснува“ од Макијавели
 • Магарето и товарот со сол

 • Волкот и овците

 • Еленот и лавот

 • Кучето и сенката

 • Волкот и кучето

 • Еленот, волкот и овцата

 • Волкот и штркот

 • ластовичка и другите птици

 • Волкот и жеравот

 • Лисицата и врана

 • Лавот, кравата, козата и овцата

 • Магарето и лавот

 • Жабата и бикот

  Исто така види: 31 најдобри филмови за гледање на Нетфликс во 2023 година
 • Коњот и лавот

 • Маторот и волкот

 • Лисицата и лавот

 • Глувчето и жабата

 • Петелот и лисицата

 • Кучето и овцата

 • Лисицата и врана

 • Зајаците и жабите

 • Маторот и таа- волк

 • Волкот и козата

 • Кучето и сенката

 • Лавот и глувчето

 • врана и пауни

Кој бил Езоп?

Малку се знае за Езоп, некои дури се сомневаат тоана неговото постоење. Првото повикување на писателот го направил Херодот, кој коментирал за фактот дека басничарот бил роб.

Наводно роден во 6 век п.н.е. или VII п.н.е., во Мала Азија, Езоп бил раскажувач на огромна култура кој бил заробен и одведен во Грција да служи како роб.ваша почит. Раскажувачот имаше трагичен крај на својот живот, осуден на смрт за злосторство што не го извршил.

Хераклид до Понто, мудар човек од александриската ера, напишал коментирајќи ја Езоп за осудата на смртта казна. Наводно раскажувачот на басни украл свет предмет и смртта му била целосна казна.

Уметникот исто така ја потврдил истата теза на Хераклид и дал детали за тоа што се случило: Езоп, кога ги посетил Делфи, ги испровоцирал жителите тврдејќи дека не работеле, живееле само од приноси посветени на богот Аполон. Бесни, жителите засадиле света чаша во куферот на Езоп. Кога била откриена кражбата, Езоп добил фатална казна: бил фрлен од карпа.

Работата што ја направил Езоп ја знаеме благодарение на Гркот Димитриј од Фалеро (280 г. п.н.е.), кој се собрал, во 4. век п.н.е., раскажаните приказни. Византискиот монах Планудиј, исто така, собрал, во 14 век, многу други наративи.

Биста на Езопсе наоѓа во Рим.

Што се басни?

Басната дојде од расказот, а се разликува од него затоа што раскажувачот објаснува морална лекција во неа. Басните, исто така, често имаат само животни како ликови. Човечките карактеристики им се припишуваат на овие животни.

Басните се создадени на Исток и се раширени низ целиот свет. Се верува дека рутата била од Индија до Кина, потоа до Тибет и потоа до Персија.

Често велиме дека потеклото на басните била Грција бидејќи таму приказните ги добиле контурите што ги знаеме денес.

Првите снимени басни се од 8 век п.н.е. Првиот пронајден том ( Пантчатантра ) е напишан на санскрит, а подоцна преведен на арапски.

Езоп бил еден од најпознатите раскажувачи - иако тој не бил изумител на жанрот или дури приказни што ги раскажа - и стана познат по ширењето на жанрот.

Не знаеме со сигурност колку приказни создал, низ времето се пронајдени низа ракописи, иако е невозможно да се гарантира авторството. Најголем специјалист во производството на Езоп беше францускиот професор Емил Шамбри (1864-1938).

Прочитајте ги басните во целост

Некои од главните басни на Езоп се достапни за бесплатно симнување во PDF формат .

Видете исто така
  Patrick Gray
  Patrick Gray
  Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.