Пинокио: резиме и анализа на приказната

Пинокио: резиме и анализа на приказната
Patrick Gray

Пинокио ​​е еден од најпознатите ликови во литературата за деца.

Исто така види: Абапору од Тарсила до Амарал: значење на делото

Приказната за дрвената кукла што оживува, напишана во средината на деветнаесеттиот век, била создадена во Италија од Карло Колоди (1826 г. - 1890) и преведено во целиот свет, добивајќи низа адаптации.

Историја

Кој беше Џепето?

Некогаш Едно време имаше еден господин по име Гепето кој живееше во мала соба на приземјето. Тој живеел сам во својата куќа и имал хоби да работи со дрво.

Еден од неговите изуми беше артикулирана кукла за да му прави друштво што може да танцува, да се бори со мечување и да прави салто.

Подоцна. Откако ја заврши креацијата, Џепето воздивна и рече:

- Ќе се викаш Пинокио ​​- рече тој при завршувањето на куклата. - Штета што не можеш ни да зборуваш! Но, тоа не боли. И покрај тоа, тој ќе ми биде пријател!

Пинокио ​​оживува

Неколку дена подоцна, во текот на ноќта, Сината самовила отиде да го посети дрвена марионета и со изговарање „Пимбинлимпимпим“ го оживеа.

Пинокио, кој сега можеше да зборува и да оди, неизмерно и се заблагодари на Сината самовила затоа што осамениот Џепето ќе има со кого да разговара.

Исто така види: 10 песни за разбирање на конкретна поезија

Кога се разбудил Џепето не можел да поверува што се случува и на почетокот мислел дека сонува. На крајот, тој беше убеден дека тоа е вистинскиот живот и се заблагодари на судбината, ветувајќи дека Пинокио ​​ќе биде негов син.

Образованието на Пинокио

И такаЏепето почна да го третира Пинокио: како син. Го запишал на училиште штом можел. Палавиот Пинокио, сепак, не сакал многу да учи:

ќе ме пратат на училиште и во добро и во лошо ќе морам да учам; а јас, да бидам искрен со вас, немам желба да учам и повеќе се забавувам бркајќи пеперутки и качувајќи се по дрвја за да ловам птици во нивните гнезда

Токму на училиште анимираната дрвена кукла е во интеракција со децата и сфаќа дека не е сосема човечко суштество.

Авантурите на Пинокио

Во текот на фацикулите создадени од Карло Колоди, ја гледаме дрвената кукла како созрева и учи да надмине низа искушенија. Често е придружуван од Џимини Крикет, што е еден вид совест што му го покажува вистинскиот пат што треба да го следи.

Во текот на неговите авантури, Пинокио ​​се соочува со неволја низ неволји - го лаже татко му, бега од училиште, се впушта во лошо друштво - но секогаш завршува да биде спасен од Сината самовила која го штити и го насочува на вистинскиот пат.

Главни ликови

Гепето

Таткото на Пинокио, Џепето бил осамен столар кој еден ден решил да изгради зглобна дрвена кукла за да му прави друштво.

Човек со интегритет и добро срце, резбарот ги минуваше деновите сам до доаѓањето на Пинокио, кој се заљубува какосине.

Пинокио

Палав, љубопитен, палав, Пинокио ​​го сака својот татко Џепето пред се друго. Натпреварувачка, момчето не сака да порасне и на крајот се напаѓа во низа неволји поради неговата незрелост.

Сина самовила

Тоа е таа што ја исполни желбата на Гепето и ѝ дава живот на дрвената кукла направена од столарот. Откако ќе каже Пимбинлимпимпим, Пинокио ​​добива тело и душа.

Џејминг Крикет

Тоа е гласот на совеста на Пинокио. Тоа кажува се што дрвената кукла треба да знае за да направи зрели и одговорни избори. Џимини крикет претставува мудрост.

Лекции

Никогаш не смееме да лажеме

Секој пат кога Пинокио ​​лаже, носот му расте - иако многу пати Пинокио ​​лаже непромислено и само за да се заштити себеси .

Овој импулс за лажење особено ги погодува децата меѓу четири и пет години, па приказната особено зборува за оваа возрасна група. Кога го чита наративот, детето сфаќа дека на лагите им е кратка нога и, порано или подоцна, вистината ќе излезе на виделина.

Исто така, од Пинокио ​​учиме дека секогаш е можно да се покаеме и дека ова жалење може да ни донесе позитивни награди.

Љубовта меѓу родителите и децата не е крвна работа

Гепето го сака Пинокио ​​со сето свое срце, синот што толку го посакуваше. Дури и ако тоа не е точно крв од вашата крв,токму со Пинокио ​​го дели своето време и својот живот, демонстрирајќи целосна и апсолутна посветеност.

Пинокио ​​исто така одржува бескрајна врска на љубов со својот творец, и покрај фактот што тој често се бунтува против него како секое дете.

Љубовната приказна меѓу таткото и синот, исто така, покажува дека секогаш мораме да ги почитуваме и да ги слушаме нашите постари. Џепето секогаш се труди да го насочи Пинокио ​​на најдобриот пат.

Учењето е неопходно

Во времето кога се пишуваше Пинокио, Италија живееше во длабока неписменост и родителите знаеја дека ги испраќаат своите деца на училиште тоа беше еден од ретките начини да им се понуди подобра иднина.

Не случајно Гепето го принудува својот дрвен син да оди на училиште и верува дека образованието е начин да не ослободиме . Знаењето не само што нè упатува да носиме добри одлуки, туку и гарантира утре каде што можеме да имаме низа избори во наши раце.

Пинокио ​​на почетокот не се согласува со својот татко и открива училишна бумер. Штурецот што зборува, сепак, веќе на почетокот на приказната ја учи малата дрвена кукла:

(Штурец) - Ако не сакаш да одиш на училиште, зошто не научиш барем една тргувајте, за да можете чесно да им го заработите дневниот леб?

- Сакате ли да ви кажам? - одговори Пинокио ​​(...) - Од сите професии на светот има само една што ме радува.

- А којадали би било?...

- Оној што ќе јаде, пие, спие, се забавува и го поминува цел ден талкајќи наоколу.

- За ваша информација - рече Џимини Крикет со својот вообичаена смиреност - , сите оние кои го прифаќаат овој занает секогаш завршуваат во болница или во затвор.

Во текот на наративот, низа пати дрвената кукла добива инструкции од Џепето или од други ликови да инсистира да учи - дури и ако во тој момент Пинокио ​​нема волја.

Приказната ја нагласува важноста да се учи за да се стигне некаде во животот и да се биде независен.

Филмови

Пинокио - Дизни верзија (1940)

Адаптацијата на Дизни беше една од главните одговорни за тоа Пинокио ​​да биде познат на светот, иако играниот филм направи серија промени во оригиналната приказна. 1>

Американската продукција е наменета за деца, е долга 88 минути и беше објавена во февруари 1940 година, станувајќи класика.

Филмот доби два Оскари таа година (за најдобра саундтрак и најдобра музика за Кога посакуваш ѕвезда ).

Пинокио ​​3000

Приказната објавена во 2004 година е инспирирана од класиката на Карло Колоди иако прави серијата значајни промени во сценариото.

Во оваа футуристичка верзија на Пинокио, момчето не е дрвена кукла, туку робот создаден од Џепето - дуото живее во Скамбовил во годината3000.

Погледнете го трејлерот за компјутерска анимација:

Pinnochio 3000 - Официјален трејлер

Потеклото на Пинокио

Карло Колоди (1826 - 1890), псевдоним на Карло Лоренцини, беше творецот на овој класик на литературата за деца. Куриозитет: презимето на псевдонимот е името на градот на потеклото на мајката на авторот.

Портрет на Карло Колоди (1826 - 1890)

Карло студирал во семинарија, но на крајот стана продавач на книги, преведувач, писател и новинар. Почнал да пишува откако го прифатил предизвикот да ги преведе приказните за деца на Шарл Перо на италијански.

Меѓу низата приказни, тој на 55-годишна возраст ја напишал Авантурите на Пинокио и ја објавил првото поглавје во 1881 година во детско списание. Продолжението на приказната беше објавено на делови и беше многу добро прифатено од јавноста и окупираше три години од неговиот живот.

Наративот беше толку успешен што набрзо беше преведен во други земји. Во текот на децениите, приказната доби низа адаптации за аудиовизуелното и за театарот.

Книга Pinóquio à Avessas

Напишана од Rubem Alves со илустрации од Maurício de Соуза, книгата Pinócchio à Avessas отстапува многу од оригиналната приказна. Новото дело се обидува да го критикува традиционалниот метод на учење, поттикнувајќи го читателот да размислува за образованието преку различни методи.

протагонистот Фелипе е сместен во традиционално и скапо училиште од неговиот татко. Целта беше момчето да научи што е можно повеќе за да биде успешно на приемниот испит и да стигне до добро платена професија.

Вистината е дека Фелипе не одговара во добро во новото училиште бидејќи има различни интереси (сакате да дознаете повеќе за животните, да ја разберете генезата на птиците). Немотивиран, тој завршува до буква го следи планот на својот татко и станува несреќен и празен возрасен човек.

Приказната за Рубем Алвес нè предизвикува да размислиме како традиционалното учење често го угнетува ученикот и му ја одзема радоста од учењето .

Знајте и
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.