Приказната на слугинката, од Маргарет Атвуд

Приказната на слугинката, од Маргарет Атвуд
Patrick Gray
драма на годината во 2017 година.

Погледнете го трејлерот :

The Handmaid's Tale

Приказната на слугинката е напишана од канадската авторка Маргарет Атвуд во 1985 година.

Тоа е дистописки роман сместен во минатото во САД во многу катастрофален контекст: група на верските фундаменталисти успеваат да ја соборат владата и да ја преземат власта, основајќи ја Република Гилеад.

И покрај тоа што изгледа целосно измислен универзум, вистината е дека во многу аспекти продукцијата на Маргарет се приближува до некои современи реалности. Делото тесно зборува за женското угнетување и религиозниот фундаментализам.

Дознајте повеќе за ова ремек дело!

(Предупредување, овој напис содржи спојлери )

Резиме

Почетна точка

Фундаменталистичката фракција Синовите на Јаков успева да изврши државен удар и да ја преземе командата на Соединетите Држави. Вака групата ја основа Република Гилеад - новото име дадено на најмоќната земја во светот.

Во овој нов контекст демократијата исчезнува , уставот е суспендиран, серија од лидерите, политичарите се убиваат и жените во основа ги губат сите свои права.

Протагонистот

Протагонистот на Приказната на слугинката е Офред, жена која ја губи својата ќерка и нејзиниот сопруг во Република Гилеад. Исто така, подложена на режимот, бидејќи е една од ретките плодни жени на располагање, таа е принудена да служи на командант наврвна влада.

Неговото име во заплетот е поврзано со овој човек (Офред значи Фред).

Исто така види: Анализирани 12 љубовни песни од Карлос Драмонд де Андраде

Жените во Република Гилеад

Во дистопија Приказна на слугинката Жените на командирите не можат да имаат деца затоа што се стерилни и носат зелена облека. Сопругите на овие команданти се неплодни поради загадувањето на околината.

Постојат и Мартаси, кои претставуваат друга каста на оваа социјална панорама. Тие не се плодни, па чистат и готват во куќата на командантите.

Слугинките се неколкуте плодни жени на располагање и поради оваа причина тие се принудени сексуално да им служат на командантите. Во основа, за време на плодниот период, моќните мажи можат слободно да ги силуваат слугинките, дури и со договарање на сопругите кои се сведоци на „ритуалот“.

Слугинките се препознаваат по облеката што ја носат - црвена туника и бела капа - и тие се подготвени да ги извршуваат своите должности од тетките, кои им го перат мозокот на слугинките.

Ако се обидат да избегаат, и слугинките и Мартас се соборени - убиени - бидејќи улиците се трајно чувано.

Прогон и секојдневниот живот во режимот

Жртвите на Република Гилеад не се само жените. Гејците во овој контекст на угнетување се сметаат за предавници и затоа завршуваат брутално убиени, одведени на бесилка.

ГејцитеЛекарите кои практикувале абортус пред формирањето на Републиката, исто така, не го избегнуваат прогонството и се осудени на смрт.

Животот во Република Гилеад е постојано следен, со строга контрола на улиците спроведена од мноштво војници:

Зад бариерата, кои нè чекаат во тесниот премин на портата, се двајца мажи, во зелени униформи на Чуварите на верата, со грбот на рамениците и на нивните беретки: двајца вкрстени мечеви, над бел триаголник.

Дистопискиот роман раскажува како е да се живее во ова угнетувачко, со предрасуди и расистичко општество кое во основа е поделено на две групи: оние кои командуваат и оние на кои им се заповеда.

Анализа на Приказната на слугинката

Најпознатото дело на Маргарет Атвуд покренува низа прашања кои и покрај тоа што се измислени, за жал остануваат актуелни и денес.

Социјална критика

Во екстремно ксенофобичен контекст, фундаменталистичката држава ја користи религијата како аргумент за одземање на правата на граѓаните .

Гледаме, исто така, забележано на книжевните страници апсурдното право на мажите да го поседуваат телото на жените кога сакаат, целосно несвесни за нивната желба.

Дитопијата исто така многу инсистира на репресијата на најмоќните во однос на малцинствата .

За оние кои мислат дека ова имагинарно општество изгледа целосно измислено, само отворете ги страницитево весниците овие денови да се најдат некои современи заедници кои живеат под покровителство на авторитарен и теократски режим.

Постојаната будност

Сведоци сме во фикцијата на Маргарет, составена во средината на осумдесеттите, реалистичен прогонот на хомосексуалците и оние кои се противат на системот.

Репресијата е многу силна и граѓаните се постојано следени. Овој вишок на контрола понекогаш води до неоправдани убиства:

Минатата недела една жена беше застрелана, токму овде. Тоа беше Марта. Се тапкаше во туниката за додавање, а тие мислеа дека зема бомба. Мислеа дека е маскиран човек. Веќе имаше инциденти од овој тип.

Последиците од уништувањето на животната средина

Зголемувањето на деградацијата на животната средина во овој паралелен универзум има последици по здравјето на луѓето, особено жените, кои почнуваат да страдаат од неплодност.

Треба да се напомене дека делото на Маргарет е создадено во 1985 година, во сосема поинаков светски контекст, но тоа и овозможи да предвиди некои од проблемите што ќе се појават во иднината.

Серија Приказната на слугинката

Романот на Маргарет Атвуд доведе до серија прикажана преку стриминг Hulu. Серијата започна да се снима во септември 2016 година и беше адаптирана од сценаристот и продуцент Брус Милер.

Продукцијата ја освои наградата Еми за најдобраОтава во 1939 година и се смета за најголем жив канадски автор. Како компулсивна писателка, таа објави повеќе од четириесет наслови меѓу фикција, поезија и есеи и е преведена на повеќе од триесет и пет јазици.

Нејзините најпознати дела се Приказната на слугинката ( 1985) и Ака Грејс (1996). И двете беа адаптирани за аудиовизуелни, првиот од Hulu, а вториот од Нетфликс.

Покрај тоа што беше успех кај јавноста, Маргарет ги освојува и критичарите во последните неколку децении. Таа освои голем број награди, вклучувајќи ги Артур Кларк, наградата на генералниот гувернер, наградата Букер и наградата Гилер.

Портрет на Маргарет Атвуд.

Маргарет го однесе дома и во неделата Награда за литературна извонредност на Тајмс (Велика Британија), Медал на честа за литература на Националниот уметнички клуб (САД), титулата Chevalier de l'Ordre des Arts e des Lettres (Франција), покрај тоа што го доби првото издание на Лондонската книжевна награда .

Исто така види: 15 акциони филмови што треба да ги видите во 2023 година

Маргарет моментално живее во Торонто и е во брак со писателот Грем Гибсон.

Дознајте повеќе за работата на Маргарет Атвуд и нејзините основни книги.

Видете исто така: Непопустливо книги напишани од автори кои ја добиле Нобеловата награда за литература.
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.