Шоуто на Труман: резиме и размислувања за филмот

Шоуто на Труман: резиме и размислувања за филмот
Patrick Gray
трејлер Улоги
Наслов The Truman Show ( The Truman Show , оригинално)
Џим Кери

Лора Лини

Ед Харис

Исто така види: Легендата за врколакот и неговото културно претставување во Бразил

Ноа Емерих

Наташа МекЕлхон

Земја на потекло Соединети Американски Држави
Времетраење 103 минути
Жанр драма и комедија

Погледнете го трејлерот:

The Truman Show (1998) Трејлер #1

The Truman Show (оригинално The Truman Show ) е продукција од 1998 година која стана кино класика.

Bringing you Џим Кери како протагонист, филмот го прикажува животот на човекот кој е ѕвезда на ТВ шоу во стилот на реалити шоу , без негово знаење.

На комичен и драматичен начин , се осврнува на бројни филозофски прашања и размислувања за животот, етиката, меѓучовечките односи, што е реално или не, слободата и други релевантни точки.

Кој го потпишува сценариото за оваа функција? Американската снимка е Ендрју Никол и режијата беше задолжен за Питер Вир. Филмот беше номиниран во категориите Оскар, но не победи, но сепак беше успешен на наградите Златен глобус и на БАФТА.

Предупредување: од тука текстот содржи спојлери!

Резиме на филмот и размислувања

Труман Бурбенк е навидум обичен граѓанин кој живее на островот наречен Сихавен. Оженет и со постојана работа, секој ден оди по истиот пат, ги среќава истите луѓе на патот и, се чини, води среќен живот.

Актерот Џим Кери, познат по неговите комични филмови , е големата ѕвезда на Шоуто на Труман

Меѓутоа, еден ден, при излегување од дома, чуден предмет паѓа од небото, се распарчува на земја, ова е првиот настан што прави сте сомнителни.

Тоа е лесна опрема која е дел одогромно телевизиско студио создадено за да го следи и пренесува во живо животот на Труман од неговото раѓање и без тој да го знае тоа.

Труман наоѓа лесна опрема означена како „Сириус“, име на ѕвезда во соѕвездието „Cão Maior“ Куриозитет е што на етикетата на објектот пишува „ Sirius (9 canis major) “, името на најсветлата ѕвезда видена со голо око и која го интегрира соѕвездието „ Canis мајор“. Ова небесно тело е поврзано со мистерија и се обожавало уште од античките цивилизации.

Овде веќе гледаме дека таквата референца претставува иронија за лажната реалност на тоа место, каде што дури и ѕвездите се лажни .

Симулираниот живот на Труман

Пред 30 години, Кристоф, креаторот на програмата, успеа да „посвои“ бебе од несакана бременост. Момчето беше првото човечко суштество под туторство на компанија , трансформирано во профитабилен социјален експеримент. Фактот внесува критика на капиталистичката етика , која секогаш го става профитот над животот.

Настаните во неговото постоење се напишани и неговите реакции се прикажани на илјадници луѓе ширум светот. Програмата The Truman Show е успешна.

За ова, Кристоф создаде целосно лажен свет, во кој сите луѓе кои се поврзуваат со Труман се актери и актерки. Има повеќе од 5 илјади камери кои ги снимаат сите ваши чекори дење и ноќе. Сè е контролирановклучувајќи ги и временските услови.

Голем студиски сет што го симулира островот Сихејвен во Шоуто на Труман

Друга иронија што не ја сфаќаат сите е дека името на ликот „Труман ", го има истиот звук на англиски како " true man ", преведен како " man true ". Тој беше толку крстен затоа што е единствениот во таа дистопија кој има вистински и спонтани емоции.

Кристоф е име што се однесува на Христос а со тоа и на создавањето. Како субјектот да е - и да се чувствува - „божествен“ ентитет одговорен за создавање на друг свет.

Нема прекини во програмата и профитот доаѓа од публицитетот (не суптилниот) вметнат во говорот на актерите. Покрај тоа, сите прикажани предмети се на продажба, од облека и комплети до храна.

И покрај тоа што се случуваат во 90-тите, костимите избрани за заплетот на филмот се однесуваат на 50-тите . Ова не е случајно, бидејќи деценијата е позната по тоа што беше време кога „ американскиот начин на живот “ беше возвишен, публицитетот доби на интензитет и телевизијата ги нападна американските домови.

Важна точка за Забелешка е дека уште од мало момче, главниот лик имал желба да го напушти островот и да го истражува светот. Но, неговата желба беше малку по малку задушена преку договорени ситуации кои предизвикаа водена паника кај него.

За целосно да го трауматизира, Кристоф го натера момчетоверувал дека татко му умрел во бура на море поради него.

Труман случајно го запознава својот татко

Откако ќе дојде во центарот на вниманието, Труман вози до работа. Слушајќи го радиото забележува чудна фреквенција, каде луѓето од продукцијата зборуваат за патот по кој тој момент оди.

Подоцна, при одење по улица, ликот го гледа својот „покоен“ татко многу лошо облечен. Кога се обидуваат да му пристапат на темата, луѓето неочекувано се појавуваат и го вадат од оптек.

Собјектот, и покрај тоа што е отстранет од животот на Труман, продолжува да има пристап до студиото поради неуспех во продукцијата.

Брајан Дилејт е актерот кој го игра таткото на Труман

Сите овие ситуации го оставаат Труман сè поинтригиран и го наведуваат да посвети повеќе внимание на неговиот секојдневен живот.

Страста на Труман за Силвија и брак со Мерил

Меѓутоа, некое време претходно, Труман веќе бил предупреден за состојбата на „ затвореник во сопствениот живот “. Тој беше информиран од Силвија, статист во реалното шоу во кое се заљуби.

Двајцата имаа краток момент заедно. Тоа е затоа што продукцијата набрзо се појави дека насилно ја отстрани Силвија од сцената, а нејзиниот наводен „татко“ рече дека е луда и дека ќе се преселат на Фиџи, збир на острови на другиот крај на светот. Сепак, таа успеа да му каже на Труман дека не е сèотиде од телевизиско шоу.

Наташа Мекелхон ја живее Силвија во шоуто на Труман

Вреди да се напомене дека брошот што го закачи на нејзината блуза веќе имаше знак за животот условен од Труман услов, бидејќи на него беше напишана фразата „ Како ќе заврши ова? “.

Откако Силвија ненадејно го напушти животот на Труман, тој се ожени со Мерил, актерката избрана за ваша љубовница. Лажноста на чувствата на Мерил беше очигледна. Таа глумеше на сценариски начин и вклучуваше случајни реклами за предмети меѓу нејзините редови.

Актерката Лора Лини во улогата на Мерил, сопругата на Труман

Чудесно е што филм снимен така многу години покажаа реалност што на некој начин се случува денес со феноменот на социјалните мрежи . Денес постојат инфлуенсери кои се платени да рекламираат предмети како да се навистина дел од нивната рутина, мешајќи го животот со продажбата на производи, познатиот „publis“.

Обидот на Труман да ја открие вистината

Сфаќајќи дека нешто не е во ред, ликот ги испрашува својата мајка и неговата сопруга. Тој главно бара засолниште од својот најдобар пријател Марлон, кој, како и другите, го мами.

Опседнат со идејата да замине на островите Фиџи, тој потоа се обидува по секоја цена да го напушти Сихавен. Но, ништо не функционира, неговиот лет е откажан, автобусот се расипува и несреќите се лажираат за да го спречат.ете.

Враќањето на таткото на Труман

На Кристоф му е тешко да го одврати Труман. Затоа тој решава да го внесе таткото во заплетот, користејќи ја амнезијата на субјектот како оправдување.

Ед Харис како Кристоф, креаторот на програмата

Во оваа сцена е јасно како сè што се случува во животот на Труман е како филм. Татко ти се појавува низ маглата, која е контролирана од производството; кадрите се сите обмислени, а репликите на пријателот се диктирани од Кристоф. Овде може да се поврзе филмот со самата „магија“ на снимање филмови .

Очекувањата беа дека момчето ќе се смири и ќе му се врати на секојдневниот живот, што се случува на почетокот. Сепак, тој смислува план да избега од островот без да биде виден.

Бегството на Труман

Наоѓајќи се засолниште во подрумот, Труман успева да ја измами продукцијата на програмата и бега копајќи дупка зад постер на островите Фиџи.

Кога ќе дознаат, целата актерска екипа тргнува да ги бара, без успех. Во тој момент, преносот е прекинат, единственото нешто во 30-годишното траење на серијата.

Кристоф сфаќа дека има едно место што не го погледнале: морето. Така, камерите се свртуваат кон вештачкото море и го наоѓаат главниот лик како плови со насмевка на лицето. Бродот го носи името „ Санта Марија “, истото име дадено на бродот што го користел Кристофер Колумбо во големите патувања.

Труман се обидува да се ослободи од неговитеусловен живот

Во меѓувреме, луѓе од целиот свет ја следат сагата трансфиксирана на екранот.

Кристоф одлучува да го промени времето, создавајќи опасна морска бура која за малку ќе го убие Труман. Успевајќи да излезе жив, главниот лик продолжува да плови и наидува на син ѕид обоен со облаци.

Иконската последна сцена: збогувањето на Труман

Тој го напушта бродот и оди до бранот од скали излезна порта. Тогаш креаторот на лажниот свет, Кристоф, решава да разговара со Труман, обидувајќи се да го натера да се врати на стариот живот и да се откаже од напуштањето на програмата. Но, Труман, во добар хумор, се збогува со шоуто.

Исто така види: 40-те најдобри хорор филмови што мора да ги гледате

Збогувањето на Труман со неговото шоу

Емитувањето е засекогаш прекинато и гледачите, иако навиваа за објавување на „херојот“, чувствувајте се малку досадно кога шоуто ќе заврши, наскоро заминувајќи на друг канал во потрага по нова забава.

Други размислувања за Шоуто на Труман

Односи со филозофија

Со тоа што има наратив кој вклучува измислена реалност и вметнување на темата во овој нереален свет, Шоуто на Труман често се поврзува со филозофијата, особено со митот за пештерата , од Платон.

Митот ја раскажува приказната за луѓето кои го поминале целиот свој живот оковани во пештера и набљудувале театар од сенки, како тие слики да се реалност.

Еден ден, еден од луѓетосе сомнева дека животот е различен од прикажаните проекции и ја бара вистината, ослободувајќи се себеси и враќајќи се на местото за да ги ослободи своите придружници.

Во филмот, главниот лик ја живее истата сага и треба да открие дека неговиот животот е манипулиран и скриптиран, за по голема цена да излеземе од „пештерата“.

Во нашите животи можеме да размислуваме и за тоа кои идеи ни се претставени со цел да манипулираат со нас, а тоа ги вклучува самото рекламирање, фашистичките идеологии и лажните вести во моментов.

Садизмот на реалните шоуа

Друга интересна точка во карактеристиката е критиката на реалните шоуа. Во филмот садизмот и непочитувањето на главниот лик се доведени до крајност, бидејќи тој не знае дека неговиот живот го следат илјадници луѓе.

Но, во секој случај, приказната фрла светлина врз еден етичко прашање за тоа до каде може да се претвори животот на луѓето во забава. Кои се границите? Профитот не треба да биде над животот, чувствата и субјективностите на луѓето.

Сцена од Шоуто на Труман инспирирана од уметничко дело

Интересен куриозитет е што последната сцена носи впечатливи и надреалистички елементи и бил инспириран од сликата Architecture au Clair de Lune , од белгискиот сликар Рене Магрит (1898-1967).

Лево, сцена од The Труман шоу, десно го гледаме платното на Магрит

Технички лист и




Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.