Заспаната убавица: целосна приказна и други верзии

Заспаната убавица: целосна приказна и други верзии
Patrick Gray

Една од најпознатите бајки на сите времиња, Заспаната убавица е наратив кој потекнува од популарната традиција. Заплетот ја следи судбината на една млада принцеза која е проколната веднаш по раѓањето.

Навредена што не е поканета на нејзината крштевка, вештерка навлегува на забавата и најавува дека девојката ќе биде искасана од вретено од разбој и таа ќе влезе во длабок сон, сличен на смртта.

И покрај обидите на нејзините родители да ја заштитат, проклетството се остварува и таа заспива. Само вистинската љубов може да ја скрши магијата и да ја врати принцезата во живот.

Заспаната убавица: Целосната приказна

Заспаната убавица од Џон Вилијам Вотерхаус

Еднаш одамна имало еден крал и една кралица кои копнееле да имаат деца. Раѓањето на девојче им донесе голема радост во животот, па решија да направат забава за да прослават. Ги поканија сите самовили во околината, за да можат да се сретнат и да ја благословат малата принцеза на нејзиното крштевање.

Сите седеа на вечера, кога се отвори вратата и излезе една стара вештерка која не била поканети. Кралот им наредил да стават уште една чинија на масата, но една од самовилите се посомневала во таа посета и решила да се сокрие.

По оброкот, самовилите се приближувале до девојчето, една по една, и ги предаде своите благослови: таа би била убава, мила, со талент запеење, музика и танцување. Сè додека вештерката, која беше на крајот од редот, не изјави: „Кога ќе наполните шеснаесет години, ќе го повредите прстот на вретеното и ќе умрете!“.

Салата ја нападна ударен бран, со врисоци и плачења насекаде. Таму се открила самовилата која била скриена, покажувајќи дека нејзиниот подарок сè уште ја нема. Без доволно моќи да го отповика проклетството, самовилата успеала да ја смени: „Нема да умре, туку да заспие во сон што ќе трае сто години. После тоа време ќе се појави син на крал да ја разбуди“.

Родителите на принцезата ги уништија сите вретена за да не се случи несреќа. Сè додека еден ден, кога наполнила шеснаесет години, младата жена не нашла старица која се вртела на врвот на една кула и побарала да ја проба. Наскоро го повредила прстот и заспала во длабок сон.

Една од самовилите се сожалила на неа и замавнала со нејзиното волшебно стапче, поради што сите во кралството исто така заспале. Со текот на времето, местото почнало да биде опкружено со темна шума полна со трње, која никој не се осмелил да ја помине.

Еден век подоцна, еден принц минувал низ регионот и бил заинтригиран од таа шума. Еден човек кој бил на пат ја раскажал старата легенда што ја слушнал неговиот татко, за принцезата која спиела на другата страна, вечно проколната.

За да дознае дали приказната е вистинита, ги прекрстил сите трње и го открил царствотозаспана. Пристигнувајќи таму, ја видел убавата принцеза како спие на златен кревет. Заљубен во истата секунда клекна и ѝ ги бакна усните.

Тогаш девојката се разбуди и рече: „Ти си ти, мој принц? Те чекав долго време!“ . Благодарение на нивната љубов, сите се вратија во живот; Следниот ден, принцот и принцезата ја прославија својата венчавка.

(Адаптација на приказната на браќата Грим)

Моралот на заплетот се чини дека се наоѓа во дуалноста на магијата што може да се користи за правење добро или зло. Додека кумовите од самовили се борат за животот на девојчето да биде полн со радост, вештерката е себична и наоѓа задоволство во чинот да и наштети.

Исто така види: 15 неверојатни кратки песни

Крајот ја зајакнува мудрата порака, која е многу присутна на начинот на кој повеќето романтичен начин да се види светот: моќта на љубовта победува сè . Дури и пред најголемите препреки, страсно и решително срце секогаш излегува како победник.

Вистинската приказна за Заспаната убавица

Од европската усна традиција, приказната за Заспаната убавица е помината од генерација на генерација, низ вековите, во различни делови на светот.

Многу елементи го издржаа текот на времето, но неколку точки на заплетот беа изменети, во зависност од верзијата што ја консултираме, нивното потекло и влијанија.

Верзија од Базиле

Првата верзија до која имаме пристап е напишана во 1634 година од неаполитанцитеЏамбатиста Базиле и објавено во делото Приказната за приказни , кое ги спои басните и популарните приказни од регионот.

Раскажувањето со наслов „Сол, Луа е Талија“ е многу повеќе мрачен и застрашувачки од оној што моментално го знаеме. Овде, принцезата се вика Талија и не се буди со бакнеж од принцот. Напротив, таа е малтретирана од него и забременува со близнаци, раѓајќи се во сон.

Подоцна, бебињата се ставаат до нивната мајка и едно од нив го цица отровот што бил на прстот каде што била искасана принцезата. Таа се буди и на крајот се омажи за принцот; нивните деца се викаат „Сонце“ и „Месечина“.

Верзијата на Шарл Перо

Иако под влијание на приказната на Базиле, приказната на Французинот Шарл Перо беше адаптирана за деца, добивајќи помеки контури. Со наслов „Заспаната убавица во шумата“, наративот е објавен во 1697 година, во книгата Приказни за мајката гуска.

Според овој автор, принцезата заспала цел век и се разбудила кога принцот ја бакнал. Потоа се венчаа и добија две деца, но наидоа на нова пречка, бидејќи мајката на принцот не ја прифати заедницата.

Злобната жена ги повикува своите внуци во бунар со својата намера да ги удави, но губи рамнотежа и умира. Дури тогаш семејството го наоѓа својот среќен крај. Тоа е исто такаинтересно е да се забележи дека „Аурора“ е името на нејзината ќерка; сепак, со текот на времето, принцезата станала така наречена.

Верзија на браќата Грим

Врз основа на претходните верзии, Германците Јакоб и Вилхелм Грим напишал „Роза од трње“, дел од делото Приказните на Грим (1812). Од античките наративи, ова е најблиску до популаризираната приказна што ја знаеме денес.

Приказната завршува со тоа што Заспаната убавица е спасена од вистинската љубов на нејзиниот принц и ветуваат дека ќе живеат „среќно засекогаш“.

Оригиналниот наслов ја претставува принцезата како нежен цвет кој е опкружен со трње, како алузија на густата и опасна шума што се формирала околу кралството.

Најголемите филмски адаптации

Низ вековите, приказната доби безброј адаптации и препрочитувања, инспиративни дела од најразновидните уметнички области. Киното, сепак, многу се истакна и ја претстави бајката пред неколку генерации гледачи.

Во 1959 година Дизни го издаде класичниот Заспаната убавица , анимираниот филм кој одбележа многу детства и влезе во референците на нашата колективна имагинација.

Инспириран главно од познатата верзија на Шарл Перо, играниот филм го режираше Клајд Џероними, Ерик Ларсон, Волфганг Рајтерман и ЛесКларк.

Во него ја наоѓаме најпознатата форма на оваа нарација, која е раскажана од првиот роденден на Аурора и завршува со среќен крај, откако принцот ќе ја бакне и таа се разбуди.

Maleficent - Официјален трејлер

Подоцна, Walt Disney Pictures го објави во живо Maleficent (2014), во режија на Роберт Стромберг и сценарио на Линда Вулвертон.

Исто така види: Книга Соба на Деспејо, од Каролина Марија де Хесус: резиме и анализа

Во фантастичниот филм, приказната е раскажана од гледна точка на вештерката, која на крајот на краиштата би била предадена од таткото на Аурора и падне од милост. Продолжението на филмот, Maléficent: Dona do Ma l, беше режирано од Јоаким Ронинг и објавено во 2019 година.

Главните ликови на приказната

Принцеза / Заспаната убавица

Проколната уште од детството, принцезата е мила и невина млада жена која живее заштитена од нејзините родители, кои се обидуваат да ја избегнат нејзината трагична судбина. Меѓутоа, кога таа ќе наполни 16 години, пророштвото се исполнува и сите паѓаат во невознемирен сон. На крајот, ја разбудува принцот со кој се омажи и сè се враќа во нормала.

Вештерка / злонамерна

Потнесена од негативни емоции како завист и суровост, вештерката станува многу навредена од не добивајќи покана за забавата на принцезата и решава да го прекине настанот. Додавајќи „отруен подарок“, таа фрла клетва и ветува дека девојчето ќе умре кога ќе наполни 16 години. За среќа, планот не оди онака како што таа замислила.очекувано.

Кумите на самовилите

Специјалните гости на забавата ја претставуваат другата страна на магијата, подарувајќи ја девојката со убавина и таленти. Една од нив сè уште не ги изговорила своите зборови кога вештерката го фрлила проклетството. Така, за да се обиде да го ублажи злото, ја промени судбината: принцезата нема да умре, туку само ќе спие.

Принц

Иако немаме многу информации за идентитетот на овој принц или неговото минато, тоа е фундаментално парче за наративот. Воден од храброста, тој го следи своето срце и оди низ шумата од трње додека не ја најде принцезата и не го скрши проклетството.
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.