12 sitcom-et më të mira të të gjitha kohërave

12 sitcom-et më të mira të të gjitha kohërave
Patrick Gray

Kushdo që i pëlqen programet humoristike, sigurisht që ka maratonuar disa nga këto seriale. Termi sitcom e ka origjinën nga komedi situatash , që është " komedi situatash ", dhe përdoret për të karakterizuar serialet ku ka personazhe që jetojnë situata të përditshme në mjedise të zakonshme, si në shtëpi, në puna, me miqtë dhe familjen.

Një karakteristikë e përsëritur e këtij lloj programi është fakti se shumica e tyre regjistrohen me audiencë dhe kanë momente në të cilat shfaqet e qeshura e publikut.

Në vitet '90 ky lloj seriali u bë shumë i famshëm dhe pati disa produksione që fituan rëndësi.

Kjo është arsyeja pse ne zgjodhëm sitcom-et më të mira që duhet të humbisni dhe disa të fundit gjithashtu, të vendosura pa renditje kronologjike ose të "cilësi".

1. Sienfield (1989-1998)

Ky sitcom është gjithashtu i Amerikës së Veriut dhe u transmetua më 5 korrik 1989, duke mbetur deri në vitin 1998. U idealizua nga Larry David dhe Jerry Seinfeld, të cilët gjithashtu luan në histori.

Ndodh në Manhattan dhe është vendosur në një ndërtesë ku jetojnë një grup miqsh të Jerry Seinfield.

Eksplorimi i ngjarjeve të përditshme dhe banale , seriali paraqet situata ku në dukje nuk ndodh “asgjë” me rëndësi, por, përmes dialogëve inteligjentë dhe qesharak, arrin të mbajë audiencën.

Inovative për kohën, shihet si një nga serialet më të mira.të të gjitha kohërave nga kritikët dhe fitoi shumë fansa. Aktualisht mund të shihet në Netflix .

2. Os Normals (2001-2003)

Sitcom më i suksesshëm brazilian i viteve 2000 ishte Os Normais . Një krijim i Fernanda Young dhe Alexandre Machado, seriali tregoi në mënyrë gazmore jetën e çiftit Rui dhe Vani , të luajtur nga Fernanda Torres dhe Luis Fernando Guimarães.

Rui është një djalë paqësor që punon në sektorin e marketingut të një kompanie, ndërsa Vani është një shitës konfuz dhe paranojak. Të dy zhvillojnë një marrëdhënie ku humori është themelor dhe publiku përfundon duke u identifikuar me çmendurinë e tyre.

Seriali mund të shihet në Globopay .

3. Dashuria (2016-2018)

Idealizuar nga Judd Apatow dhe Paul Rust, ky serial paraqet konfuzionet emocionale të Mickey dhe Gus, një çift i ndryshëm nga i zakonshmi .

Mickey është një vajzë mendjemprehtë, e pandershme dhe pak e trazuar, ndërsa Gus është një budalla introvert. Ata po rikuperohen nga marrëdhëniet e mëparshme dhe përfundojnë duke u përfshirë. Është gjithashtu në katalogun e Netflix .

4. Friends (1994-2004)

Një nga serialet komedi më të suksesshme në TV amerikan është padyshim Friends . I lançuar në vitin 1994, ky sitcom u krijua nga David Crane dhe Marta Kauffman dhe kishte 10 sezone dhe jo më pak se 236 episode.

Historia tregonpër aventurat e një grupi miqsh rreth të njëzetave që jetojnë në Nju Jork .

Me një humor të pazakontë, ishte një nga më të ndjekurit në SHBA, duke u publikuar edhe në disa vendet . Në Brazil mund të shihet në Netflix .

5. Ajo shfaqje e viteve '70 (1998-2006)

Ajo shfaqje e viteve '70 eksploron gjithashtu jetën e një grupi miqsh, por tashmë ka një veçanti e dukshme në emrin e vet: komploti ndodh në vitet 1970 .

Kështu, temat e trajtuara me shumë humor janë konfliktet dhe ngjarjet që u shfaqën në atë dekadë në SHBA , si liria seksuale, feminizmi, industria e argëtimit, mes situatave dhe reflektimeve të tjera të personazheve.

6. Edukimi seksual (2019-)

Më aktuale, Edukimi seksual është një serial britanik që u shfaq premierë në Netflix në 2019 dhe ka 3 sezone. Suksesi në platformën e transmetimit, komploti sillet rreth Otis, një djali i turpshëm që ka një nënë terapiste seksi . Prandaj, ai di shumë për këtë temë, por vetëm në teori.

Vendos të ngrejë një klinikë këshillimi në shkollën e tij, duke kontribuar në zgjidhjen e pyetjeve të ndryshme që i vijnë kolegët e tij.

7. Blossom (1991-1995)

Ky serial komedi i krijuar nga Don Reo u shfaq premierë në vitin 1991 në SHBA dhe kishte 5 sezone.

Historia ka të bëjë me Blossom , një adoleshent që shquhet nëfamiljen e tij për inteligjencën dhe humorin sarkastik . Ajo jeton me babanë dhe vëllezërit e saj dhe ëndërron të vizitojë nënën e saj, e cila shkoi në Paris për të provuar dorën e saj në këngë.

Në Brazil, u shfaq në SBT në vitet '90, duke u bërë një sukses.<5

8. Sabrina, nxënësi i magjistarit (1996-2003)

E ekspozuar në Brazil në fund të viteve '90 dhe në fillim të viteve 2000, Sabrina, nxënësi i magjistarit ishte një sukses dhe dha origjinën e tre filmave.

Personazhi kryesor është Sabrina Spellman, një magjistare adoleshente që jeton me tezet dhe macen e saj të zezë . Në ditëlindjen e saj të 16-të, ajo fiton fuqi shtrige dhe flet me macen Salem. Kështu, ju duhet të pajtoni konfliktet e zakonshme të moshës me magjinë.

9. Familje moderne (2009-2020)

Duke treguar veçantitë e një familjeje jokonvencionale , ky serial i shkruar nga Christopher Lloyd dhe Steven Levitan u transmetua në 2009 dhe ka 11 stinë.

Tregon për jetën e përditshme të një grupi njerëzish të bashkuar nga lidhjet familjare dhe që jetojnë situata qesharake por komplekse. Tema të tilla si birësimi, divorci, paragjykimi ndaj të huajve, homoseksualiteti dhe çështje të tjera bashkëkohore janë shumë të pranishme.

Shiko gjithashtu: 8 vallet kryesore popullore nga Brazili dhe bota

Për një kohë të gjatë programi ishte në platformën Netflix, por sot mund të shihet në Fox Play , Star Plus dhe Claro Tani .

10. i çmendur për ju(1992-1999)

Duke treguar rutinën e të porsamartuarve Jamie dhe Paul, me konfliktet dhe konfuzionet e tyre , ky sitcom i Amerikës së Veriut u përkthye në Brazil si Louco por você , me Helen Hunt dhe Paul Reisier.

Krijuesit e serialit janë Paul Reiser dhe Danny Jacobson dhe programi mori disa çmime, duke përfshirë nominimet për çmimin Emmy si "komedia më e mirë seri".

Shiko gjithashtu: Bella Ciao: historia, analiza dhe kuptimi i muzikës

Seriali disponohet në Globoplay .

11. Grace and Frankie (2015-)

Kjo dramë komedi amerikane luan dy aktore të shkëlqyera, Jane Fonda dhe Lily Tomlin.

Ato janë dy gra në të 60-tat e tyre të cilët gjenden në një situatë të pazakontë, pasi bashkëshortët e tyre vendosin të marrin përsipër homoseksualitetin dhe deklarojnë se do të martohen.

Kështu, të sapo divorcuar, ata krijojnë një miqësi konfliktuale , por të plotë e humorit dhe zbulimeve. Sezonet janë të disponueshme në Netflix .

12. Një arrë në bllok

Me titullin origjinal të Princi i freskët i Bel-air , sitcom është ideja e Andy dhe Susan Borowitz dhe ka si protagonist Will Smith në punën e tij të parë të aktrimit.

Smith, i cili tashmë ishte një muzikant, arriti edhe më shumë famë duke marrë pjesë në serial si Will. Në komplot ai është një djalë qesharak dhe inteligjent që shkon të jetojë në shtëpinë e dajave të tij të pasur për të lënë lagjen e tij të varfër dhe për të shpëtuar.e konfuzionit.

Kështu, historia eksploron kontradiktat dhe ngërçet që lindin nga përplasja e realitetit mes Uillit dhe familjes .

Seriali, i cili ka 6 sezone , Ishte një sukses i madh në Brazil, duke u shfaqur në SBT në vitet 2000. Sot mund të shihet në Globoplay .
Patrick Gray
Patrick Gray
Patrick Grey është një shkrimtar, studiues dhe sipërmarrës me një pasion për të eksploruar kryqëzimin e krijimtarisë, inovacionit dhe potencialit njerëzor. Si autor i blogut "Kultura e gjenive", ai punon për të zbuluar sekretet e ekipeve dhe individëve me performancë të lartë që kanë arritur sukses të jashtëzakonshëm në fusha të ndryshme. Patrick gjithashtu bashkëthemeloi një firmë këshilluese që ndihmon organizatat të zhvillojnë strategji inovative dhe të nxisin kulturat krijuese. Puna e tij është paraqitur në botime të shumta, duke përfshirë Forbes, Fast Company dhe Entrepreneur. Me një sfond në psikologji dhe biznes, Patrick sjell një perspektivë unike në shkrimin e tij, duke përzier njohuri të bazuara në shkencë me këshilla praktike për lexuesit që duan të zhbllokojnë potencialin e tyre dhe të krijojnë një botë më inovative.