15 veprat kryesore të Van Gogh (me shpjegim)

15 veprat kryesore të Van Gogh (me shpjegim)
Patrick Gray

Vincent van Gogh (1853-1890) ishte një gjeni i post-impresionizmit pavarësisht se kishte shitur vetëm një pikturë gjatë jetës së tij.

I konsideruar si një nga krijuesit më të rëndësishëm të arteve pamore perëndimore, pikturat e tij u bënë klasike të pikturës dhe janë pjesë e imagjinatës kolektive. Njihuni më mirë me këto kryevepra dhe mësoni më shumë për biografinë e piktorit holandez.

Nata me yje (1889)

Piktura më e famshme e piktorit holandez u krijua ndërsa Van Gogh u internua në spitalin psikiatrik të Saint-Rémy-de-Provence gjatë vitit 1889.

Vincent kishte pyetur vëllain e tij të vogël , Theo, duke e pranuar pas një sërë episodesh psikotike. Nuk është vërtetuar saktësisht se cili problem shëndetësor e ka prekur artistin, por dyshohet për bipolaritet dhe depresion të thellë.

Kanavaca e mësipërme ilustron lindjen e diellit që shihet nga dritarja e dhomës ku flinte Van Gogh. Vepra paraqet disa elementë të veçantë si spiralet e qiellit që ngulitin një nocion të thellësisë dhe lëvizjes . Pavarësisht qiellit kaotik, fshati që shfaqet në pikturë ka një ajër të qetë, të pavëmendshëm ndaj trazirave jashtë.

Mësoni më shumë rreth pikturës Nata me yje, nga Vincent van Gogh.

Luledelli (1889)

Një nga kryeveprat e piktorit holandez, kanavacë që ka si të një vazo me luledielli. protagonisti ka dhjetë versione.

Në imazh shohimpiktori ishte 16 orë me tren nga Parisi. Në fund të ekranit, në anën e djathtë, vihet re prania e një elementi që mund të përfaqësojë mundësinë e arratisjes (një viadukt me trenin sipër).

Shtëpia e verdhë është shënuar për pjekjet e lirshme të penelit , telajo njihet edhe për kontrastin mes blusë së qiellit dhe të verdhës së shtëpive. Imazhi i jep rëndësi jo vetëm shtëpisë ku ka jetuar piktori, por edhe bllokut të qytetit dhe ajrit.

Një biografi e shkurtër e Vincent van Gogh

Piktori ka lindur më 30 mars. 1853 në Zundert, një fshat i vogël që ndodhet në jug të Holandës.

Babai i tij, Theodorus van Gogh, ishte një pastor kalvinist - Vincent gjithashtu do të përpiqej të ndiqte rrugën fetare të babait të tij, por pa sukses.

0> Nëna, Anna Carbentus, ishte një shtëpiake dhe kishte humbur një djalë të vogël të quajtur Vincent. Me shtatzëninë e re, ajo zgjodhi t'i jepte emrin e djalit që kishte humbur fëmijës së ri që do të lindte. Rastësisht, Vincent lindi në të njëjtën ditë me vëllain e tij, vitin e ardhshëm.

Autoportret i pikturuar nga Van Gogh në 1889

Vincent e la shkollën në moshën mes moshës 14 dhe 15 dhe mori punën e tij të parë në kompaninë e xhaxhait të tij, i cili ishte një tregtar. Më pas ai shkoi të punonte në Londër duke dhënë mësim në një shkollë të së dielës duke u përpjekur të bëhej predikues.

Kthehu në Holandë, ai përpiqet të ndjekë teologjinë me shumë vështirësi. Ai përfundon me postin e pastorit të një komuniteti të vogëlshumë të varfër në Belgjikë. Pas disa kohësh në detyrë, ai vendosi të largohej nga komuniteti për t'iu përkushtuar plotësisht artit.

Kur ndjej një nevojë të tmerrshme për fenë, dal natën për të pikturuar yjet.

Van Gogh ai u mbështet gjatë gjithë jetës së tij nga vëllai i tij i vogël Theo, i cili ishte një mik dhe mbështetës i madh. Letrat e shkëmbyera mes të dyve japin të dhëna se si do të kishte qenë jeta e piktorit.

Artisti, i cili do të bëhej një nga emrat më të mëdhenj të postimpresionizmit, pati një jetë të shkurtër. Van Gogh vdiq në moshën 37 vjeçare (dyshohet për vetëvrasje) dhe prodhoi 900 piktura - duke shitur vetëm një gjatë jetës së tij.

Lexo gjithashtu: Pikturat më të famshme në botë dhe veprat kryesore të Frida Kahlo (dhe kuptimet e tyre) )

mbizotërimi i ngjyrës së verdhë dhe një rregullim jokonvencional i luleve. Piktura e holandezit paraqet konfuzion, kaos dhe një bukuri shqetësuese të fituar me luledielli të përdredhur.

Kanavacë ishte një përshëndetje për mikun e tij Paul Gauguin (1848-1903), i cili e vizitoi atë në Arles, ku jetonte Vincent. Me të parë imazhet, Gauguin lavdëroi kolegun e tij holandez duke thënë se luledielli i tij ishin më të bukur se zambakët e ujit të Monet.

Në pikturë, nënshkrimi nuk është siç e gjejmë zakonisht, i pozicionuar në cep të ekranit . Në The Sunflowers emri i parë i piktorit është futur brenda vazos, në mes të kornizës (në fund). Në një letër drejtuar vëllait të tij Theo mësojmë se ai zgjodhi të nënshkruante me Vincent sepse njerëzit kishin vështirësi në shqiptimin e Van Gogh.

The Potato Eaters (1885)

Kanavacë Patato Eaters ilustron kohën e darkës, në orën shtatë të mbrëmjes (shënuar në orën e dorës që ndodhet në mur në të majtë të pikturës). Në të njëjtin mur në dhomën ku ndodhet ora ndodhet edhe një imazh fetar, i cili na jep më shumë të dhëna për këtë familje.

Tavolina përbëhet nga burra dhe gra që punojnë tokën. Duart (të forta, kockore) dhe fytyrat (të lodhura, të kallosura nga mundi) janë protagonistët e kanavacës. Van Gogh synonte t'i portretizonte ashtu siç ishin, duke bërë një rekord të jetësshtëpiake .

Ajo që është në qendër të tryezës - darka - janë patatet (nga rrjedh edhe emri i kanavacës). E gjithë piktura është pikturuar në tonin e ngjyrës së tokës dhe imazhi bën kontrast të dritës dhe të errët (vëreni se si drita në plan të parë ndriçon tryezën e ngrënies ndërsa sfondi mbetet i errët).

Piktura konsiderohet nga shumë njerëz të jetë kryevepra e parë e Van Gogh-ut, ajo u bë kur artisti jetonte ende me prindërit e tij. Thuhet gjithashtu se kanavacë është bërë nën frymëzimin e veprave të Rembrandt, një prej piktorëve më të mëdhenj holandezë.

Dhoma (1888)

Piktura e mësipërme është një rekord i dhomës që Van Gogh mori me qira në Arles. Në imazh shohim detaje të jetës së piktorit si p.sh. mobiljet prej druri dhe kanavacat e varura në mure.

Van Gogh përdor ngjyra të forta dhe të kundërta në vepër dhe, nëpërmjet saj, ne perceptojmë pak nga përditshmëria juaj. Është kurioz fakti që ka dy karrige dhe dy jastëkë kur dihet se Vincent jetonte vetëm.

Ka dyshime se piktura do të ishte bërë për vëllain e tij, Theo, për ta ngushëlluar se ai e dinte që Van Gogh ishte mirë.

Autoportret me veshin e prerë (1889)

Amputimi i veshit të djathtë ishte një episod i mjegullt në jetën e piktorit që mbetet ende misterioz . Dimë vetëm se humbja e veshit ishte rezultat i drejtpërdrejtë i një dhunedebati që pati me mikun e tij, shokun e tij piktor Paul Gauguin në 1888. Gauguin ishte zhvendosur në rezidencën artistike të Van Gogh në të njëjtin vit, me ftesë të mikut të tij.

Nuk e dimë nëse Van Gogh do ta kishte prerë një pjesë e veshit të tij të djathtë në një episod të vetë-gjymtimit pasi kishte humbur kontrollin me shokun e tij ose nëse ai ishte goditur me brisk nga Paul gjatë debatit të ashpër që pati.

Informacioni që dihet efektivisht është se piktori do ta kishte mbajtur veshin e prerë, duke ia treguar atë një prostitute të quajtur Rachel në një bordello lokale. Pas këtij takimi, Vincent dyshohet se shkoi në dhomën e tij ku flinte në shtratin e gjakosur.

Cafe Terrace at Night (1888)

Shiko gjithashtu: Filmi Amnezia (Memento): shpjegim dhe analizë

Taraca të cilës i referohet kanavacë ishte vendosur në Place du Forum, në Arles, qyteti ku Van Gogh u zhvendos për t'iu përkushtuar pikturës. Sipas të dhënave, piktori vendosi të rikrijonte peizazhin e kafenesë pasi mbaroi së lexuari një roman të Guy Maupassant.

Një nga karakteristikat më mbresëlënëse të veprës është se, pavarësisht se portretizonte një peizazh nate, Van Gogh bëri mos përdorni asnjë bojë të zezë, duke iu drejtuar vetëm toneve më të errëta. Në një letër të shkëmbyer me vëllain e tij, piktori thoshte:

Ja një pikturë nate pa përdorur bojë të zezë, vetëm bluza të mrekullueshme, manushaqe dhe jeshile

Në telajo shohim herën e parë se Van Gogh eksperimentoi me pikturimin e qiellit me yje pasimpresionistët.

Piktura është nga të paktat që nuk është nënshkruar nga piktori, megjithatë, nuk ka dyshim për autorësinë e saj falë stilit të paraqitur dhe letrave të Van Gogh-ut, ku ai i referohej pikturës.

Ara me grurë me sorra (1890)

Pikturuar pak para se Van Gogh të vdiste (më 29 korrik 1890), kanavacë Fusha e grurit me sorra u krijua më 10 korrik 1890.

Deri vonë mendohej se kjo ishte piktura e fundit e artistit, megjithatë studiuesit në muzeun e piktorit në Amsterdam zbuluan një pikturë të mëvonshme, Rrënjët e pemëve , por që nuk u përfunduan kurrë.

Shumë teoricienë lexojnë në pikturën Fusha me grurë me sorra mjedisin e depresionit dhe vetminë përjetuar nga piktori holandez , i cili vuajti nga çrregullime mendore gjatë gjithë jetës së tij.

Lulja e bajames (1890)

Van Gogh ishte shumë i afërt me të riun e tij vëllai, Theo, i cili ishte i sapomartuar me Johanën. Dhe Lulja e bajames u pikturua në vitin 1890, kur çifti pati një fëmijë. Piktura ishte një dhuratë e ofruar nga Van Gogh për çiftin për fëmijën dhe supozohej të varej mbi krevat fëmijësh. Johanna, megjithatë, i pëlqeu piktura aq shumë sa e vari në dhomën e ndenjes.

E lyer me ngjyra të lehta dhe tone pastel, kanavacë paraqet një kënd kurioz, sikur shikuesi të shikonte pemën e bajames poshtë . Jutrungjet, të lulëzuara, përfaqësojnë pikërisht këtë idenë e rilindjes .

Një kuriozitet: emri që i është vënë foshnjës, e cila ka lindur më 31 janar 1890, ishte Vincent, për nder të xhaxhai piktori . Ishte ky nipi i vetëm që krijoi Muzeun Van Gogh, në vitin 1973, në Amsterdam, në partneritet me qeverinë holandeze.

Karrigia e Van Gogh me një tub (1888)

Karrika e Van Gogh me një tub është pikturuar në rezidencën artistike ku Van Gogh jetonte në Arles dhe përmban një karrige shumë të thjeshtë, prej druri, pa krahë dhe të mbuluar. në kashtë që mbështetet në një dysheme që është gjithashtu e thjeshtë.

Kanavacë është një kundërvënie me një pikturë tjetër që piktori e bëri të quajtur Karrigia e Gauguin , e cila ndodhet në muzeun e Van Gogut. Në këtë pikturë të dytë ka një karrige më imponuese, pasi Gauguin konsiderohej një piktor i rëndësishëm i kohës. Piktura e karriges së Van Gogh u bashkua me pikturën Karrigia e Gauguin , njëra duhet të jetë pranë tjetrës (njëra karrige ishte e kthyer djathtas dhe tjetra majtas, përfshirëse).

Tabela ku Van Gogh pikturoi karrigen e tij është e gjitha në tone të verdha dhe përfaqëson personalitetin e tij të thjeshtë , ndërsa ajo e Gauguin ka një atmosferë më elegante.

Nënshkrimi i tij (Vincent) është në një pamje të pazakontë hapësirë ​​në mes të pikturës (në fund).

Postieri: Joseph Roulin (1888)

NëArles, një nga miqtë më të mirë të piktorit Van Gogh ishte postieri vendas Joseph Roulin.

Joseph punonte në zyrën postare të qytetit të vogël dhe Van Gogh shpesh shkonte atje për t'i dërguar piktura dhe letra vëllait të tij Theo. Ishte nga këto takime të përsëritura që lindi një miqësi - dhe ky ishte një nga një seri portretesh që piktori i bëri mikut të tij dhe familjes së tij gjatë gjithë kohës që ai jetoi në Arles.

Shiko gjithashtu: Përralla të kafshëve (tregime të shkurtra me moral)

Ishin rreth 20 portrete posteri, gruaja e tij Augustine dhe tre fëmijët e çiftit (Armand, Camille dhe Marcelle).

Në një letër dërguar Theo-s ne jemi dëshmitarë të momentit të krijimit të kësaj kanavacë specifike:

Unë jam tani duke punuar me një model tjetër, një postier me uniformë blu, me detaje floriri, një mjekër të madhe në fytyrë, që duket si Sokrati.

Dr. Gachet (1890)

Kjo vepër 68 x 57 cm tani ndodhet në Musée d'Orsay, në Paris, dhe portretizon Paul Gauchet, mjekun që kujdesej për Van Gogh pas mbërritjes së tij në Auvers.

Doktori ishte një dashnor i arteve dhe blinte vepra dhe ndërvepronte me artistë të tjerë. Lidhja mes të dyve ishte fillimisht e fortë. Por më pas ata u ndanë dhe Vincent i shkroi vëllait të tij:

Mendoj se nuk duhet të mbështetem më tek Dr. Gachet. Para së gjithash, ai është më i sëmurë se unë, ose të paktën po aq i sëmurë sa unë. kështu që nuk ka asgjë më shumë për të folur. Kur të verbërit i prijnë të verbërit,a nuk bien të dy në vrimë?"

Kanavaca u prodhua pas dy javësh që u takuan mjeku dhe pacienti dhe artisti u përpoq të portretizonte, siç tha ai, "shprehjen e mundimshme të kohës sonë. ".

Plaku me kokën në duar (Në portën e përjetësisë) (1890)

Bazuar në një vizatim dhe litografi që artisti kishte bërë vite më parë, në 1882, kjo pikturë portretizon një një burrë të përvuajtur me duart në fytyrë.

Puna u përfundua disa muaj përpara vdekja e Vincentit dhe është një tjetër tregues se artisti po kalonte konflikte dhe vuajtje të rënda psikike, por ende besonte në Zot dhe një "portal të përjetësisë", emrin e veprës.

Rreth vizatimit dhe litografive se çfarë bëri për këtë temë, ai tha në atë kohë:

Sot dhe dje kam vizatuar dy figura të një plaku me bërryla në gjunjë dhe kokën në duar. (...) Çfarë pamje të bukur që bën një punëtor i vjetër, me kostumin e tij prej kadifeje të arnuar me kokë tullac.

Autoportret me një kapele kashte (1887)

Vaj në pëlhurë Autoportret me kapele kashte është një pikturë e vogël, 35 x 27 cm.

Në të, artisti zgjodhi të përdorte nuancat e të verdhës për të përfaqësuar veten në një qëndrim ku ai përballet me publikun me një vështrim të fortë, por edhe duke transmetuar ankth , sepse së shpejti do të zhvendosej në jug të Francës për të kaluar një

Ky është një tjetër nga 27 autoportretet e piktorit dhe për këtë lloj prodhimi ai tha:

Do të doja të pikturoja portrete që pas njëqind vjetësh do të duken si një zbulim (... ) jo për besnikëri fotografike, por përkundrazi (...) për të vlerësuar njohuritë tona dhe shijen tonë të pranishme në ngjyra, si mjet shprehës dhe lartësim të karakterit.

Ara me grurë me selvi (1889)

Një nga temat e preferuara të Vincent van Gogh ishte përfaqësimi i selvive. Duke u dukur si flakë në qiell , këto pemë të përdredhura tërhoqën vëmendjen e artistit, i cili prodhoi kanavacë të fuqishme dhe piktoreske.

Do të doja t'i bëja selvitë si pikturat e lulediellit, sepse më habit që askush nuk i ka bërë siç i shoh unë.

Ky vaj në pëlhurë është 75.5 x 91.5 cm dhe tani ndodhet në një galeri në Britaninë e Madhe.

Shtëpia e Verdhë (1888)

Piktura e mësipërme, e krijuar në shtator 1888, portretizon shtëpinë ku jetonte piktori kur u largua nga Parisi. Krijuesi mori me qira një dhomë në shtëpinë e verdhë në maj të të njëjtit vit kur pikturoi pikturën. Ndërtesa ku ai jetonte ndodhej në një bllok pranë Sheshit Lamartine, në Arles.

Në shtëpi, Van Gogh jetonte dhe punonte me artistë të tjerë në një lloj kolonie, duke përjetuar një përvojë kolektive, megjithëse secili kishte dhomën tuaj.

Qyteti i zgjedhur nga
Patrick Gray
Patrick Gray
Patrick Grey është një shkrimtar, studiues dhe sipërmarrës me një pasion për të eksploruar kryqëzimin e krijimtarisë, inovacionit dhe potencialit njerëzor. Si autor i blogut "Kultura e gjenive", ai punon për të zbuluar sekretet e ekipeve dhe individëve me performancë të lartë që kanë arritur sukses të jashtëzakonshëm në fusha të ndryshme. Patrick gjithashtu bashkëthemeloi një firmë këshilluese që ndihmon organizatat të zhvillojnë strategji inovative dhe të nxisin kulturat krijuese. Puna e tij është paraqitur në botime të shumta, duke përfshirë Forbes, Fast Company dhe Entrepreneur. Me një sfond në psikologji dhe biznes, Patrick sjell një perspektivë unike në shkrimin e tij, duke përzier njohuri të bazuara në shkencë me këshilla praktike për lexuesit që duan të zhbllokojnë potencialin e tyre dhe të krijojnë një botë më inovative.