João Cabral de Melo Neto: 10 poezi të analizuara dhe komentuara për të njohur autorin

João Cabral de Melo Neto: 10 poezi të analizuara dhe komentuara për të njohur autorin
Patrick Gray
e zakonshme për shumë njerëz të tjerë verilindorë në sertão. Zbuloni më thellë poezinë Morte e vida severina, nga João Cabral de Melo Neto.

Poema e plotë është përshtatur për audiovizuale (në formë komike) nga karikaturisti Miguel Falcão. Shikoni rezultatin e krijimit:

Vdekja dhe jeta Severina

João Cabral de Melo Neto (6 janar 1920 - 9 tetor 1999) ishte një nga poetët më të mëdhenj në letërsinë braziliane.

Vepra e tij, i përket fazës së tretë të modernizmit ( Gjenerata e 45 ), e la publikun lexues të magjepsur me kapacitetin për eksperimentim dhe novacion me gjuhën . João Cabral eksploroi një sërë temash në poezinë e tij, nga tekstet e dashurisë deri te poezitë e angazhuara dhe shkrimet e zhytura në vetvete.

Shikoni poezitë e tij më të mëdha të komentuara dhe analizuara më poshtë.

1. Fasulet catar , 1965

1.

Fasulet catar janë të kufizuara në shkrimin:

Hidhini fasulet në ujin në tas

Dhe fjalët në fletën e letrës;

dhe pastaj hidhni çdo gjë që noton.

Mirë, çdo fjalë do të notojë në letër,

ujë i ngrirë, sepse drejto foljen tënde;

sepse merre këtë fasule, fryj mbi të,

dhe hidhe dritën dhe zgavrën, kashtën dhe jehonën.

2.

0>Tani, në vjeljen e fasuleve ekziston rreziku,

që midis kokrrave të rënda, midis

një kokrrash të pa përtypur, të thyhen dhëmbët.

Sigurisht që jo, kur kur mbledh fjalët:

guri i jep fjalisë kokrrizën e saj më të gjallë:

pengon leximin e rrjedhshëm e lundrues,

ngjall vëmendjen, e rrezikon.

Fasulja e bukur Katar i përket librit Educação pela Pedra , i cili u botua në vitin 1965. Poema, e ndarë në dy pjesë, ka si temë qendrore krijuesin akti , procesi iprapëseprapë, dashuria gllabëroi përdorimin e

veglave të mia: banjat e mia të ftohta, opera e kënduar

në banjë, ngrohësin e ujit të ndezur

por kjo dukej si një bimë.

Dashuria hëngri frutat e vendosura në tryezë. Piu

ujin nga gotat dhe kuartet. E hëngri bukën me

qëllim të fshehur. Ajo piu lotët nga sytë e saj

të cilët, askush nuk e dinte, ishin plot me ujë.

Dashuria u kthye për të ngrënë letrat ku

pamenduar kisha shkruar përsëri emrin tim .

Dashuria ma gërryente fëmijërinë, me gishtat e njollosur me bojë,

flokët më binin në sy, çizmet nuk shkëlqenin kurrë.

Dashuria gërryente djalin e pakapshëm, gjithmonë në qoshet,

dhe kush gërvishti libra, kafshonte lapsin, ecte rrugës

duke shkelmuar gurë. Ai përtypte muhabet, pranë pompës së benzinës

në shesh, me kushërinjtë e tij që dinin gjithçka

për zogjtë, për një grua, për markat

makinat.

Dashuria ma hëngri shtetin dhe qytetin tim. Kulloi

ujin e vdekur nga mangroves, shfuqizoi baticën. Ai hëngri

mangroves kaçurrela me gjethe të forta, ai hëngri

acidin e gjelbër të bimëve të kallam sheqerit që mbulonin

kodrat e rregullta, të prera nga barrierat e kuqe, nga

treni i vogël i zi, nëpër oxhaqe. Ai hëngri erën e

kallamit të prerë dhe erën e ajrit të detit. Madje hëngri ato

gjëra që dëshpërova se nuk dija se si t'i flisja në vargje.

Dashuria hëngri edhe ditët jo endeshpallur në

fletët. Më hëngri minutat e paradhënies

orës sime, vitet që më siguruan vijat e dorës

. Ai hëngri atletin e ardhshëm të madh, poetin e ardhshëm

të madh. Ajo hëngri udhëtimet e së ardhmes rreth

tokës, raftet e ardhshme nëpër dhomë.

Dashuria hëngri paqen dhe luftën time. Dita ime dhe

nata ime. Dimri im dhe vera ime. Më hëngri

heshtja, dhimbje koke, frikë nga vdekja.

Tre të padashurit e keq është një shembull i lirikës së dashurisë së Kabral. Vargjet e gjata përshkruajnë me saktësi dhe objektivitet pasojat që solli dashuria në jetën e tekstshkruesit të pasionuar.

Botuar në vitin 1943, kur autori ishte vetëm 23 vjeç, poezia është një nga shfaqjet më të bukura të së tashmes. dashuria në letërsinë braziliane.

Megjithë vështirësinë për të shkruar për dashurinë për shkak të pakomunikueshmërisë së saj dhe veçantisë së çdo marrëdhënieje, João Cabral arrin të përqendrojë në vargjet e tij ndjenja që duken të zakonshme për të gjithë ata që kanë rënë ndonjëherë në dashuri. .

Një kuriozitet: dihet që João Cabral shkroi Tre malamados pasi lexoi dhe u magjeps nga poezia Quadrilha , nga Carlos Drummond de Andrade.

9. Graciliano Ramos , 1961

Unë flas vetëm me atë që flas:

me të njëjtat njëzet fjalë

duke rrotulluar rreth diellit

që i pastron nga ajo që nuk është thikë:

nga një zgjebe e tërëviskoze,

mbetje abaiana,

e cila mbetet në teh dhe ia verbon

shijen e mbresë së qartë.

Unë flas vetëm për atë që flasin:

për tokën e thatë dhe peizazhet e saj,

Verilindore, nën një diell

aty uthullën më të nxehtë:

e cila redukton gjithçka në kurriz,

thjesht gjethja rritet,

një gjethe me erë të gjatë, me gjethe,

ku mund të fshihet në mashtrim.

Unë flas vetëm për për të cilët flas:

nga ata që ekzistojnë në këto klima

Shiko gjithashtu: 10 poezitë më të mira nga Fernando Pessoa (të analizuara dhe të komentuara)

të kushtëzuara nga dielli,

nga skifteri dhe zogjtë e tjerë grabitqarë:

dhe ku janë tokat inerte

të kaq shumë kushteve caatinga

në të cilat është e mundur vetëm të kultivohet

që është sinonim i mungesës.

Unë vetëm fol me ata me të cilët flas:

që vuan gjumin e të vdekurve

dhe ke nevojë për një orë alarmi

akër, si dielli në sy:

që është kur dielli është i fortë,

kundër grurit, i fuqishëm,

dhe troket në qepallat ashtu si

troket në një derë me grusht.

E pranishme në librin E martë , botuar në 1961, (dhe më vonë e mbledhur në Serial dhe më parë , 1997) poema e João Cabral i referohet një tjetër shkrimtari të madh brazilian literatura: Graciliano Ramos.

Si João Cabral dhe Graciliano ndanë një shqetësim për gjendjen sociale të vendit - veçanërisht në verilindje - dhe përdorën një gjuhë të thatë, koncize, ndonjëherë të dhunshme.

Graciliano Ramos ishte autori i Vidas secas, një klasik që denoncon të ashpërtrealiteti i brendësisë dhe të dy shkrimtarët ndajnë në letërsi dëshirën për t'i përcjellë tjetrit jetën e përditshme të atyre që janë prekur nga thatësira dhe braktisja.

Poema e mësipërme tregon peizazhin verilindor, diellin e vrullshëm, zogjtë e brendësi, realiteti i kaatingës. Krahasimi i fundit është veçanërisht i rëndësishëm: kur rrezet e diellit godasin sytë e sertanejos, është si një individ që troket në një derë.

10. Psikologjia e kompozimit (fragment), 1946-1947

Poemën time e lë

si ai që lan duart.

Disa guaska janë bërë,

që dielli i vëmendjes

kristalizoi; ndonjë fjalë

që kam lulëzuar, si zog.

Ndoshta ndonjë guaskë

prej këtyre (ose zogut) kujton,

konkave, trupi i gjesti

shuar se ajri tashmë është mbushur;

ndoshta, si këmisha

bosh, të cilën e heq.

Kjo fletë e bardhë

ëndrra më dëbon,

më nxit në vargje

të qarta dhe të sakta.

Unë strehohem

në këtë plazh të pastër

ku nuk ekziston asgjë

në të cilën pushon nata.

Poema e mësipërme është pjesë e një trilogjie të kompozuar gjithashtu nga poezitë Fabula e Anfionit dhe Antioid . Në vargjet e Psicologia da Composicao del qartë shqetësimi i tekstshkruesit për veprën e tij letrare.

Kjo poezi i kushtohet posaçërisht poetit Ledo Ivo, një nga mentorët e brezit të 45-të. , grup ku zakonisht João Cabral de Melo Netotë jetë i kornizuar.

Vargjet kërkojnë të zbulojnë procesin e ndërtimit të tekstit letrar, duke tërhequr vëmendjen te shtyllat që mbështesin shkrimin lirik. Toni metagjuhësor i shkrimit tregon reflektim me universin e fjalës dhe me përkushtimin ndaj poezisë.

Fjalori i përdorur synon t'i përmbahet realitetit dhe në vargje shohim objekte të përditshme që e afrojnë poezinë me tonën. realitet. João Cabral bën krahasime, për shembull, me këmishën dhe guaskën, duke iu afruar lexuesve dhe duke e bërë të qartë se ai nuk identifikohet me sentimentalizëm steril dhe me një gjuhë të largët.

Përmbledhje e biografisë së João Cabral de Melo Neto

I lindur në Recife, më 6 janar 1920, João Cabral de Melo Neto erdhi në botë si djali i çiftit Luís Antônio Cabral de Melo dhe Carmen Carneiro Leão Cabral de Melo.

0> Fëmijëria e djalit jetoi në brendësi të Pernambuco-s, në mullinjtë e familjes, vetëm në moshën dhjetë vjeç João Cabral u zhvendos me prindërit e tij në kryeqytetin, Recife.

Në 1942, João Cabral u largua nga në verilindje për Rio de Zhaneiro për të mirën e janarit. Në të njëjtin vit, ai botoi librin e tij të parë me poezi ( Pedra do sono ).

Poeti ndoqi një karrierë diplomatike, pasi ishte Konsull i Përgjithshëm i Portos (Portugali) nga viti 1984 deri në 1987 Nga ajo periudhë jashtë vendit, ai u kthye në Rio de Zhaneiro.

Portreti i João Cabral de Melo Neto.

Si shkrimtar, JoãoCabral de Melo Neto u vlerësua thellësisht, pasi u konsiderua me këto dallime:

 • Çmimi José de Anchieta, për poezinë, i IV Centenary of São Paulo;
 • Çmimi Olavo Bilac , nga Akademia Braziliane e Letrave;
 • Çmimi i Poezisë nga Instituti Kombëtar i Librit;
 • Çmimi Jabuti, nga Dhoma e Librit Brazilian;
 • Çmimi Bienal Nestlé, për trupin i Punës ;
 • Çmimi i Unionit të Shkrimtarëve Brazilian, për librin "Crime na Calle Relator".

Shënkuar nga publiku dhe kritika, më 6 maj 1968, João Cabral de Melo Neto u bë anëtar i Akademisë Braziliane të Letrave, ku ai mbajti karrigen numër 37.

João Cabral me uniformë në ditën e inaugurimit të Akademisë Braziliane të Letrave.

Vepra të plota nga João Cabral de Melo Neto

Libra me poezi

 • Pedra do sono , 1942;
 • The tre Të padashur , 1943;
 • Inxhinieri , 1945;
 • Psikologjia e kompozimit me Fabulën e Amfionit dhe Antiodës , 1947;
 • Qeni pa pendë , 1950;
 • Poezi të ribashkuara , 1954;
 • Lumi ose marrëdhënia e udhëtimi që Capibaribe bën nga burimi i tij në qytetin e Recifes , 1954;
 • Akandi turistik , 1955;
 • Dy ujëra , 1956;
 • Aniki Bobó , 1958;
 • Quaderna , 1960;
 • Dy Parlamente , 1961;
 • E martë ,1961;
 • Poezi të zgjedhura , 1963;
 • Antologji poetike , 1965;
 • Vdekja dhe jeta e Severinës , 1965;
 • Vdekja dhe jeta Severina dhe poezi të tjera me zë të lartë , 1966;
 • Edukimi përmes gurit , 1966;
 • Funerali i një fermeri , 1967;
 • Poezia e plotë 1940-1965 , 1968;
 • Muzeu i gjithçkaje , 1975;
 • Shkolla e thikave , 1980;
 • Poezia kritike (antologji) , 1982;
 • Auto do friar , 1983;
 • Agrestes , 1985;
 • Poezia e plotë , 1986;
 • Crime on Calle Relator , 1987;
 • Museum of Everything and After , 1988;
 • Walking Seville , 1989;
 • Poezitë e para , 1990;
 • J.C.M.N.; poezitë më të mira , (org. Antonio Carlos Secchin),1994;
 • Mes mbrapa dhe Seviljes , 1997;
 • Seriali dhe më parë, 1997;
 • Edukimi përmes gurit dhe përtej , 1997.

Libra me prozë

 • Konsiderata mbi poeti i fjetur , 1941;
 • Juan Miro , 1952;
 • Brezi i 45 (dëshmia), 1952;
 • Poezia dhe kompozicioni / Frymëzimi dhe vepra arti , 1956;
 • Mbi funksionin modern të poezisë , 1957;
 • Vepra e plotë (org. nga Marly de Oliveira), 1995;
 • Prozë , 1998.
kompozimi pas shkrimit.

Përgjatë vargjeve, poeti i zbulon lexuesit se si është mënyra e tij personale e ndërtimit të një poezie, nga zgjedhja e fjalëve deri tek kombinimi i tekstit për të ndërtuar vargjet.

Për shkak të delikatesës së poezisë, kuptojmë se zanati i poetit ka edhe diçka nga puna e mjeshtrit. Të dy ushtrojnë tregtinë e tyre me zell dhe durim, në kërkim të kombinimit më të mirë për të krijuar një pjesë unike dhe të bukur.

2. Morte e vida severina (fragment), 1954/1955

— Unë quhem Severino,

sepse nuk kam një lavaman tjetër.

sa ka shume Severinos,

që është shenjtor pelegrinazhi,

kështu më thirrën

Severino de Maria;

siç ka shumë Severinos

me nënat e quajtura Maria,

u bëra si Maria

e të ndjerit Zakarias.

Por kjo ende thotë pak:

ka shumë në famulli,

për shkak të një koloneli

i cili quhej Zakarias

dhe që ishte më i vjetri

zoti i kësaj sesmaria.

Si të thuash atëherë se kush po u flet

zotërisë Tuaj?

Le të shohim: është Severino

nga Maria do Zacarias,

nga Serra da Costela ,

kufijtë e Paraíba.

Por kjo ende thotë pak:

nëse do të kishte të paktën pesë të tjera

me emrin e Severino

bijtë e kaq shumë Marias

gruaja e kaq shumë të tjerëve,

tashmë i vdekur, Zacarias,

duke jetuar në të njëjtin vargmal

i hollë dhe kockor ku jetoja .

Jemishumë Severinos

të barabartë në çdo gjë në jetë:

në të njëjtën kokë të madhe

e cila lufton për të balancuar,

në të njëjtën mitër të rritur

në të njëjtat këmbë të holla,

dhe e njëjta gjë sepse gjaku

që përdorim ka pak bojë.

Dhe nëse jemi Severinos

të barabartë në çdo gjë në jetë,

vdesim me të njëjtën vdekje,

e njëjta vdekje e rëndë:

e cila është vdekja që njeriu vdes

i vjetër mosha përpara nga tridhjetë,

nga prita para njëzet,

nga uria pak në ditë

(nga dobësia dhe sëmundja

është vdekja e Severinës

sulme në çdo moshë,

dhe madje edhe njerëz të palindur).

Ne jemi shumë Severinos

të barabartë në gjithçka dhe në fat:

ajo e zbutjes së këtyre gurëve

duke djersitur shumë sipër,

ajo e përpjekjes për të zgjuar

një tokë gjithnjë e më të zhdukur,

që i dëshirës për të këputur

disa pjesë të hirit.

Një pikë referimi rajonalizmi në poezinë braziliane, Morte e vida severina ishte një libër modernist i shkruar nga João Cabral de Melo Neto mes viteve 1954 dhe 1955.

I konsideruar nga kritika si kryevepra e tij, vargjet fokusohen në jetën e Severino-s, një emigrant, me të gjitha vuajtjet dhe vështirësitë me të cilat përballet përditshmëria e brendësisë verilindore. Është një poezi tragjike e ndarë në 18 pjesë me natyrë të fortë sociale.

Në fragmentin e mësipërm, atë fillestar, njihemi me protagonistin Severino dhe njihemi pak më shumë me origjinën e tij.poetik dhe lirik dhe është në gjendje t'i përcjellë lexuesit bukurinë e krijimit nga shembujt e përditshëm dhe të rastësishëm.

Shiko animacionin e bazuar në poezinë e Cabral Tecendo a Manhã :

Tecendo një mëngjes

4. Fabula e një arkitekti , 1966

Arkitektura si të ndërtohen dyert,

të hapen; ose si të ndërtosh të hapura;

të ndërtosh, jo si të ishullosh dhe të burgosësh,

as të ndërtosh se si të mbyllësh sekretet;

të ndërtosh dyer të hapura, në dyer;

shtëpi ekskluzivisht me dyer dhe çati.

Arkitekti: çfarë hapet për njeriun

(gjithçka do të pastrohet nga shtëpitë e hapura)

dyert nga-ku , asnjëherë dyer- kundër;

me anë të së cilës, pa pagesë: ajri dritë arsyeja e drejtë.

Derisa, aq shumë të lirë e frikësuan atë,

ai mohoi të jepte për të jetuar në të kthjellët dhe të hapur.

Aty ku boshllëqet për të hapur, ai ishte tacking

opak për të mbyllur; ku qelqi, betoni;

derisa burri mbyllet: ne kapelen e barkut,

me komoditetet e nenes, prape fetus.

Titulli i poezise eshte kurioz pasi João Cabral de Melo Neto u quajt në jetë si "arkitekti i fjalëve" dhe "inxhinieri-poet" për shkak të punës së tij gjuhësore të bërë me rigorozitet dhe saktësi.

Vargjet e mësipërme trajtojnë zanatin e një arkitekti dhe të hapësirës që e rrethon në jetën e përditshme. Hapësira këtu është thelbësore për ndërtimin e tekstit, vlen të nënvizohen shprehjet si "ndërto dyer", "ndërto të hapur", "ndërtotavanet".

Shfaqja e materialeve të përdorura në punime (xhami, betoni) është gjithashtu e shpeshtë. Ndërtimi i foljes, meqë ra fjala, përsëritet në mënyrë shteruese. realiteti i përjetuar në të vërtetë nga arkitekti.

5. Ora (fragment), 1945

Përgjatë jetës së njeriut

ka disa kuti xhami,

brenda të cilave, si në një kafaz,

një kafshë mund të dëgjohet duke rrahur.

Nuk është e sigurt nëse janë kafaze;

ato janë më afër kafazeve

në së paku, për madhësinë e tyre

dhe formën katrore.

Ndonjëherë, kafaze të tillë

varen në mure;

herë të tjera, më private,

ato shkojnë në një xhep, në njërin nga kyçet e dorës.

Por kudo që të jetë: kafazi

do të jetë për një zog:

rrahjet e zemrës është me krahë,

kërcën e ruan;

dhe si një zog që këndon,

jo një zog me pendë:

meqë janë lëshon një këngë

të një vazhdimësie të tillë.

Poema O Relógio është e një bukurie dhe delikatesë që e bën atë të dallohet mes poetikës së madhe të veprës së João Cabral.

Vlen të nënvizohet se objekti që nderon poezia shfaqet vetëm në titull, vargjet trajtojnë temën pa qenë nevoja t'i drejtohen kurrë emrit të vetë sendit.

Me një vizion jashtëzakonisht poetik, João Cabral përpiqet të përshkruajë atë që një orë bazohet në krahasime të bukura dhe të pazakonta. Edhe pse mbërrin për të njoftuar deri nëmateriali nga i cili është bërë (qelqi), është nga aludimi për kafshët dhe universin e tyre që ne jemi në gjendje të identifikojmë objektin.

6. Edukimi përmes gurit , 1965

Një edukim përmes gurit: me mësime;

Për të mësuar nga guri, frekuentojeni atë;

Të kapni zërin e tij inefatik, jopersonale

(përmes diksionit ajo fillon mësimet).

Mësimi moral, rezistenca e saj e ftohtë

Për atë që rrjedh dhe për të rrjedhur, për të qenë i lakueshëm;

Poetika, mishi i saj konkret;

Ekonomia, dendësia e saj kompakte:

Mësime nga guri (nga jashtë në brendësi,

Abetare e heshtur), për ata që e shkruajnë atë.

Një tjetër edukim përmes gurit: në Sertão

(nga brenda jashtë dhe para-didaktik).

Në Sertão guri bën nuk di të mësojë,

Dhe nëse do të mësonte, nuk do të mësonte asgjë;

Nuk mund ta mësosh gurin atje: aty depërton guri,

Një gur i lindjes shpirti.

Poema e mësipërme emërton librin e lançuar nga João Cabral në vitin 1965. Vlen të nënvizohet tërheqja e poetit për konkretitetin, gjë që i dha pseudonimin "poeti-inxhinier". Sipas vetë João Cabral, ai do të ishte një poet "i paaftë për të paqartën".

Vargjet e mësipërme përmbledhin tonin lirik të poetit verilindor. Është një ushtrim për të arritur një gjuhë të papërpunuar, koncize, objektive, të lidhur ngushtë me realitetin. Letërsia e Cabralinës thekson punën me gjuhën dhe jo thjesht frymëzimin që rezulton nga një kuptim .

Meta-poema Edukimi përmes gurit na mëson se marrëdhënia me gjuhën kërkon durim, studim, njohuri dhe shumë stërvitje.

7. Qeni pa pendë (fragment), 1950

Qyteti kalohet nga lumi

si një rrugë

kalohet nga një qen;

një frut

për një shpatë.

Lumi tani i ngjan

gjuhës së butë të një qeni

tani barku i trishtuar i një qen,

pse lumi tjetër

me pëlhurë me ujë të pistë

nga sytë e një qeni.

Ai lumë

ishte si një qen pa pupla.

Ai nuk dinte asgjë për shiun blu,

fontanën rozë,

ujin nga gota e ujit,

ujë shtambë,

peshq në ujë,

fllad në ujë.

Dija për gaforret

baltë dhe ndryshk.

Ai dinte për baltën

si një membranë mukoze.

Ai duhet të ketë ditur për popujt.

Ai sigurisht dinte

për grua me ethe që banon në goca deti.

Ai lumë

nuk i hapet kurrë peshkut,

për shkëlqimin,

për shqetësimin si thikë

që është në peshk.

Nuk hapet kurrë në peshk.

Qeni pa pupla në fillim destabilizon lexuesin, i cili sheh marrëdhëniet logjike. shfaqen të përmbysur në krahasim me të zakonshmet. Në lirikën e Kabralit, është qyteti që përshkohet nga lumi dhe jo lumi që përshkon qytetin, p.sh. krahasohet edhe me gjuhën e lëmuar të qenit). Bukurianga lirika është nxjerrë pikërisht nga ky eksperimentim me gjuhën, nga kjo befasi që shfaqet papritur dhe e nxjerr lexuesin nga zona e tij e rehatisë.

Leximi i poezisë Qeni pa pupla është gjendet në dispozicion të plotë më poshtë:

QENI PA PENDË - JOÃO CABRAL DE MELO NETO

8. Tre të dashuruarit keq , 1943

Dashuria ma hëngri emrin, identitetin tim,

portretin tim. Dashuria ma hëngri certifikatën e moshës,

gjenealogjinë time, adresën time. Dashuria

hëngri kartat e mia të biznesit. Dashuria erdhi dhe hëngri të gjitha

letrat ku kisha shkruar emrin tim.

Dashuria hëngri rrobat e mia, shamitë e mia,

këmishat e mia. Dashuria hëngri oborre dhe oborre

kravate. Dashuria hëngri madhësinë e kostumeve të mia,

numrin e këpucëve të mia, madhësinë e

kapelave të mia. Dashuria hëngri gjatësinë time, peshën time,

ngjyrën e syve dhe flokëve të mi.

Dashuria hëngri ilaçet e mia, recetat e mia,

dietat e mia. Ai hëngri aspirinat e mia,

valët e mia të shkurtra, rrezet X. Më hëngri

testet mendore, analizat e urinës.

Dashuria hëngri të gjithë librat e mi

poezish nga rafti. Citimet

në vargje hanin në librat e mi në prozë. Ajo hëngri nga fjalori fjalët që

mund të bashkoheshin në vargje.

Shiko gjithashtu: Makina e botës nga Carlos Drummond de Andrade (analizë poezie)

I uritur, dashuria përpiu enët e përdorimit tim:

krehër, brisk, furça, gozhdë gërshërë ,

thikë. I uritur
Patrick Gray
Patrick Gray
Patrick Grey është një shkrimtar, studiues dhe sipërmarrës me një pasion për të eksploruar kryqëzimin e krijimtarisë, inovacionit dhe potencialit njerëzor. Si autor i blogut "Kultura e gjenive", ai punon për të zbuluar sekretet e ekipeve dhe individëve me performancë të lartë që kanë arritur sukses të jashtëzakonshëm në fusha të ndryshme. Patrick gjithashtu bashkëthemeloi një firmë këshilluese që ndihmon organizatat të zhvillojnë strategji inovative dhe të nxisin kulturat krijuese. Puna e tij është paraqitur në botime të shumta, duke përfshirë Forbes, Fast Company dhe Entrepreneur. Me një sfond në psikologji dhe biznes, Patrick sjell një perspektivë unike në shkrimin e tij, duke përzier njohuri të bazuara në shkencë me këshilla praktike për lexuesit që duan të zhbllokojnë potencialin e tyre dhe të krijojnë një botë më inovative.