Legjenda e Iara e analizuar

Legjenda e Iara e analizuar
Patrick Gray

Iara është një nga personazhet më të rëndësishëm në folklorin brazilian. Krijesa, e cila është gjysmë njeri dhe gjysmë peshk, jeton në lumin Amazon dhe i magjeps peshkatarët me bukurinë e saj dhe këngën e saj magjepsëse që i çon njerëzit në fatkeqësi.

Legjenda, e cila ka origjinë evropiane dhe elementë indigjenë, ishte ritreguar nga autorë të rëndësishëm si José de Alencar, Olavo Bilac, Machado de Assis dhe Gonçalves Dias.

Legjenda e Iarës

Mbrojtja e lumenjve dhe e peshkimit dhe e njohur si "nëna e ujërave" , sirena Iara ka shumë frikë edhe nga burrat që peshkojnë dhe lundrojnë në lumenjtë e veriut të vendit dhe nga ata që gjuajnë në rajonet e afërta.

Shiko gjithashtu: 10 veprat më të famshme të Machado de Assis

Thuhet se Iara, një indiane e bukur, ka jetuar për shumë vite në një fis në atë rajon. Puna u nda: burrat dilnin për të gjuajtur e për të peshkuar; kurse gratë kujdeseshin për fshatin, fëmijët, mbjelljen dhe korrjen.

Një ditë, me kërkesën e shamanit, Iara shkoi për të korrur një plantacion të ri misri, të cilin deri atëherë nuk e kishte parë. . Indiani më i vjetër i fisit i shpjegoi rrugën Iarës, e cila u largua duke kënduar përgjatë shtegut që do ta çonte në vendin e korrjes.

Indiani i vogël vazhdoi të shikonte këndimin e zogjve dhe ngjyrat e zogjve që fluturoi pranë një përroi të bukur. E entuziazmuar dhe shumë e nxehtë, ajo vendosi të lahet në ato ujëra të kthjellët, të qetë dhe të kristaltë.

Iara qëndroi gjatë në lumë, duke luajtur me peshqit dheduke u kënduar zogjve. Disa orë më vonë, duke harruar plotësisht punën, ajo u shtri për të pushuar pak dhe ra në një gjumë të thellë. Kur u zgjua, tashmë ishte natë dhe kuptoi se nuk do të kthehej dot në shtëpi.

Të nesërmen, ajo po këndonte, ulur në rërën e bardhë të lumit, duke tundur flokët e saj të bukur, kur u shfaqën dy jaguarë të uritur dhe u nisën për sulm. Iara vrapoi me shpejtësi drejt lumit.

Peshku, me të cilin Iara kishte kaluar gjithë ditën duke luajtur, e paralajmëroi për rrezikun dhe i tha të futej shpejt në ujë. Pikërisht atëherë Iara, për t'i shpëtuar jaguarëve, u zhyt në ujëra dhe nuk u kthye më në fis.

Askush nuk e di me siguri se çfarë ndodhi. Disa njerëz thonë se ajo u bë një sirenë e bukur, e cila, ngaqë e urren të qenit vetëm, përdor këngën dhe bukurinë e saj për të tërhequr peshkatarët dhe burra të tjerë që u afrohen lumenjve për t'i çuar në fund të ujërave.

Sipas ujërave. në një nga historitë e treguara nga banorët e atij fisi, një ditë, në orët e vona të pasdites, një i ri indian po kthehej në fshatin e tij, pas një dite tjetër peshkimi, kur hodhi lundrën e lundrës së tij në ujërat e lumit. .

Shumë trim, i riu u zhyt në ato ujëra, mori rremin dhe, kur po ngjitej në kanoe, u shfaq Iara dhe filloi të këndonte.

Magjepsur nga kënga e sirenë e bukur, indiani nuk mund të ikte. Ishte duke notuar në tuajëndrejtim dhe, i impresionuar, ai mund të shihte ende se zogjtë, peshqit dhe të gjitha kafshët rreth tij ishin gjithashtu të paralizuara nga kënga e Iarës.

Për një moment, i riu u përpoq të rezistonte, duke u kapur. në trungun e një peme që ishte në breg, por nuk ishte e dobishme: ai shpejt përfundoi në krahët e sirenës së bukur. Dhe ai u fundos me të, duke u zhdukur përgjithmonë në ujërat e lumit.

Një shef i vjetër që po kalonte pa gjithçka, por nuk mundi të ndihmonte. Thonë se ai është tregimtari dhe se ka shpikur edhe një ritual për të hequr qafe magjinë e Iarës. Por ato pak që ai arriti të tërhiqte nga fundi i ujërave, kishin halucinacione për shkak të hijeshisë së sirenës.

Teksti i marrë dhe përshtatur nga libri Lendas Brasileiras - Iara, nga Mauricio de Souza (botues Girassol, 2015).

Legjenda e Iara Sereia: Turma do Folclore

Analiza e Legjendës së Iara

Legjenda e rajonit të Amazonës ka si personazh kryesor një krijesë hibride , si dhe shumë personazhe nga mitologjia. Iara është gjysmë kafshë (peshk) dhe gjysmë njeri (grua). I përshkruar fizikisht si një indian, me lëkurë të errët, flokë të drejtë, të gjatë dhe gështenjë, origjina e Iara shkon prapa në histori me origjinë evropiane që fituan një ngjyrë lokale.

Kuptimi i emrit Iara

Iara është një fjalë indigjene që do të thotë "ai që jeton në ujë". Personazhi njihet edhe si Mãe-d'Água . Të tjeraversioni për emrin e personazhit kryesor të tregimit është Uiara.

Shpjegime rreth personazhit

Personazhi Iara mund të lexohet, nga njëra anë, si ideali i grua e dëshiruar dhe e paarritshme . Ky lexim i referohet faktit që portugezët lanë pas, në tokë, gratë që donin. Kjo mungesë i bëri ata të imagjinonin një grua platonike, Iara. Vajza atëherë do të ishte simboli i një gruaje të bukur, e lakmuar, por në të njëjtën kohë e paarritshme.

Nga ana tjetër, Iara zgjon edhe leximin e të qenit një imazh amnor , veçanërisht nga shumë prej paraqitjeve të tij theksohet gjoksi i zhveshur, i cili aludon për ushqyerjen me gji.

Shih gjithashtu13 legjenda të pabesueshme të folklorit brazilian (komentuar)Legjenda e Botos (folklor brazilian)13 përralla dhe princeshat për fëmijët për të fjetur (komentuar)

Mário de Andrade, analizoi Iara bazuar në teorinë psikoanalitike dhe zbuloi se prania e vajzës së parezistueshme flet për "dëshirën e pavetëdijshme për t'u kthyer në prehrin e nënës. Por duke qenë se inçesti është tabu në të pandërgjegjshmen, ai dënohet tmerrësisht me vdekjen e personit që lejon veten të mashtrohet nga tërheqja fatale e nënës së ujit! (...) Është ndëshkimi i Edipit që shkeli tabunë e incestit të nënës!”. Iara do të ishte në të njëjtën kohë një simbol i mëmësisë dhe i ndëshkimit të atyre që guxonin të kalonin kufirin për të pasur një marrëdhënie me të.

Iara ishte fillimishtnjë personazh mashkull

Versionet e para të legjendës që ne njohim sot kishin si protagonist një personazh mashkull të quajtur Ipupiara , një krijesë mitike me një trung njeriu dhe një bisht peshku që gllabëronte peshkatarët dhe merrte ato deri në fund të lumit. Ipupiara u përshkrua nga një sërë kronistësh kolonizues midis shekujve 16 dhe 17.

Shndërrimi i Ipupiarës në një personazh femëror, me prekje joshëse që vinin nga rrëfimi evropian, ndodhi vetëm në shekullin e 18-të. Vetëm atëherë e tutje, protagonistja e legjendës u bë e reja e bukur Iara (ose Uiara).

Origjina evropiane e legjendës

Megjithëse emri i protagonistit është autokton, origjina e legjendës së famshme të folklorit kombëtar dhe mund të gjendet në imagjinatën evropiane - si, meqë ra fjala, një pjesë e madhe e imagjinatës popullore braziliane.

Kishte, po, një legjendë indigjene protagonist i së cilës ishte Ipupiara, një krijesë njerëzore dhe detare që gllabëronte peshkatarët. Ky procesverbal është bërë nga kolonizatorët kronikë midis shekujve 16 dhe 17.

Versioni që ne njohim, i Iarës joshëse, është sjellë këtu nga kolonizatorët, pasi është përzier me narrativën vendase dhe ka fituar tipare origjinale.

Shiko gjithashtu: 7 artistë të mëdhenj të rilindjes dhe veprat e tyre të shquara

Rrënjën e Iarës mund ta gjurmojmë te sirenat greke . Historia e Iarës është shumë e ngjashme me atë ku luan Ulisesi. Në këtë version, magjistari Circe këshilloidjaloshi duke u lidhur në direkun e anijes dhe duke mbyllur veshët e marinarëve me dyll, që të mos magjepseshin nga zërat e sirenave. Olavo Bilac konfirmon origjinën evropiane të mitit:

“Iara është e njëjta Sirenë e grekëve të parë, gjysmë grua, gjysmë peshk, që Uliksi i urtë e takoi një ditë në zvarritjet e tij buzë detit”.

<0 0>Etnografi João Barbosa Rodrigues gjithashtu shkroi në 1881 në Revistën Braziliane për origjinën e sirenës sonë, e cila sigurisht erdhi nga kontinenti i vjetër:

“Iara është sirena e të parëve me të gjitha atributet e saj, modifikuar nga natyra dhe klima. Ai jeton në fund të lumenjve, nën hijen e pyjeve të virgjëra, me ngjyrë të errët, me sy dhe flokë të zinj, si fëmijët e ekuatorit, të djegur nga dielli përvëlues, ndërsa ato të deteve të veriut janë biondë dhe kanë sy. jeshile si algat nga shkëmbinjtë e saj.”

Gjithashtu është e mundur të gjendet origjina e mitit të Iara në kulturën portugeze, ku ekzistonte legjenda e maleve të magjepsura , të cilët këndonin dhe magjepsnin burrat me zërat e tyre.

Miti ishte shumë i popullarizuar veçanërisht në rajonet Minho dhe Alentejo të Portugalisë, dhe një pjesë e kësaj popullsie u shpërngul në Brazilin verior gjatë periudhës së kolonizimit.

Shkrimtarët dhe artistët brazilianë që përhapën legjendën e Iarës

Veçanërisht gjatë shekujve 19 dhe 20, legjenda e Iarës u popullarizua shumë dhestudiuar.

José de Alencar, emri i madh i romantizmit brazilian, ishte një nga më përgjegjës për përhapjen e legjendës së Iarës. Në disa prodhime ai përfshiu imazhin e sirenës që magjepste burrat me zërin e saj, duke konfirmuar synimin e tij për të përhapur atë që ai e konsideronte si “shprehje legjitime e kulturës kombëtare” .

Gonçalves Dias ai ishte gjithashtu një autor tjetër i madh që përjetësoi imazhin e Iarës përmes poemës A Mãe d'água (përfshirë në librin Primeiros cantos, 1846).

Sousândrade gjithashtu i dha shikueshmëri sirenës në veprën e tij kryesore, O Guesa (1902). ).

Machado de Assis, nga ana tjetër, foli për Iara në poezinë Sabina, e pranishme në librin Americanas (1875) me të njëjtin objektiv si kolegët e tij që i paraprinë: duke shpëtuar dhe lavdëruar kulturën kombëtare .

Por jo vetëm në letërsi u riprodhua personazhi Iara. Gjithashtu në artet pamore, Iara u portretizua nga disa artistë të rëndësishëm, si Alfredo Ceschiatti, i cili kishte si mision të bënte skulpturat prej bronzi që ndodheshin përballë Pallatit Alvorada:

Mendojmë se edhe ju mund të jeni të interesuar:
    Patrick Gray
    Patrick Gray
    Patrick Grey është një shkrimtar, studiues dhe sipërmarrës me një pasion për të eksploruar kryqëzimin e krijimtarisë, inovacionit dhe potencialit njerëzor. Si autor i blogut "Kultura e gjenive", ai punon për të zbuluar sekretet e ekipeve dhe individëve me performancë të lartë që kanë arritur sukses të jashtëzakonshëm në fusha të ndryshme. Patrick gjithashtu bashkëthemeloi një firmë këshilluese që ndihmon organizatat të zhvillojnë strategji inovative dhe të nxisin kulturat krijuese. Puna e tij është paraqitur në botime të shumta, duke përfshirë Forbes, Fast Company dhe Entrepreneur. Me një sfond në psikologji dhe biznes, Patrick sjell një perspektivë unike në shkrimin e tij, duke përzier njohuri të bazuara në shkencë me këshilla praktike për lexuesit që duan të zhbllokojnë potencialin e tyre dhe të krijojnë një botë më inovative.