Udhëtimet në vendin tim: përmbledhje dhe analizë e librit të Almeida Garrett

Udhëtimet në vendin tim: përmbledhje dhe analizë e librit të Almeida Garrett
Patrick Gray

Viagens na minha terra është një kryevepër e letërsisë romantike portugeze. Shkruar në 1843 nga Almeida Garrett, teksti u botua fillimisht në revistën Universal Lisboense dhe mbetet i redaktuar deri më sot, duke qenë një nga pikat kryesore të letërsisë portugeze.

Abstrakt

Fillimisht u botua në 1843 -1845 në Revista Universal Lisbonense, dhe më vonë e mbledhur në vëllim në 1846, Viagens na minha terra është një vepër kryesore e letërsisë romantike portugeze. Rrëfimi është frymëzuar nga Udhëtimi klasik Sentimental (1787), nga Sterne dhe nga Xavier de Maistre's Journey Around My Room (1795).

Libri i shkruar nga Garrett është i ndarë në 49 kapituj dhe përzihet një seri zhanret letrare, mund të konsiderohen nga një reportazh gazetaresk në një letërsi udhëtimi.

Motoja që lëviz shkrimin është një udhëtim në Santarém, një udhëtim në të vërtetë i bërë nga Garrett, në vitin 1843, me ftesë nga politikani. Passos Manuel.

Në fillim të kapitullit të parë rrëfimtari njofton:

Si autori i këtij libri erudit vendosi të udhëtonte në atdheun e tij, pasi kishte udhëtuar në dhomën e tij; dhe si vendosi të përjetësonte veten duke shkruar këto udhëtime të tija. Niseni për në Santarém. Ai mbërrin në Terreiro do Paço, hip në vaporin Vila Nova; dhe çfarë ndodh me të atje.

Shiko gjithashtu: Di Cavalcanti: 9 vepra për të kuptuar artistin

Protagonist është Carlos, djali i një frati që turpëroi nënën e tij. Por kjo nuk është drama e vetmei rrëfimit: Carlos është një luftëtar liberal dhe babai i tij është kundërshtari i tij politik. Në mes të tekstit, shkrimi ndërpritet nga digresionet nga më të ndryshmet.

Viagens na minha terra është gjithashtu thelbësore sepse reflekton mbi problemet sociale të kohës së tij, ndërsa trajton dramat individuale sentimentale të protagonistëve. . Një nga kritikët më të mëdhenj të letërsisë portugeze, Saraiva, shprehet:

“Ka një simbolikë të qartë politike dhe sociale në këtë komplot: emigranti është djali i fratit, pasi Portugalia revolucionare është djali i Portugalisë klerikale. ; dhe ishte vetëm rastësisht që ai nuk e vrau babanë e tij, pasi Portugalia e re likuidoi Portugalinë e vjetër nga baza.”

Projekti ideologjik i Almeida Garrett

Autori portugez besonte se letërsia kishte edhe funksionin e edukimit të masave popullore. Si shkrimtar, ai ndjeu se kishte një rol të fortë në rritjen e ndërgjegjësimit të bashkatdhetarëve të tij.

Garrett shprehu qartë një dëshirë që letërsia portugeze t'i kthehej rrënjëve të saj kombëtare dhe popullore. Ai aspironte të prodhonte vepra arti autentike kombëtare, plot fakte historike, folklor, legjenda dhe tradita vendase.

Projekti i tij më i madh jetësor ishte të shkruante për Portugalinë për portugezët. Si studiues dhe teoricien, mund të thuhet se autori ishte një nga pararendësit e nacionalizmit në fund të shek. Prandaj puna e tij shënohet nga njëmilitantizëm i fortë politik, ideologjik dhe moral.

Gjuha e përdorur nga Garrett

Prodhimi i Garrett është thelbësor për të qenë përgjegjës për modernizimin dhe rinovimin e prozës letrare në Portugali. Autori mundi të çlirohej nga modeli klasik, nga proza ​​klerikale dhe e sjellshme dhe i lejoi vetes një stil më të rehatshëm, duke përdorur një gjuhë bisedore, të lehtë, të përditshme, spontane dhe të aksesueshme për të gjithë.

Ai. thotë Dihet që Garrett shkruante sikur fliste me zë, pra investonte në një gjuhë plot improvizime dhe momente humori. Ai ishte gjithashtu përgjegjës për futjen e fjalëve të huaja dhe ringjalljen e disa arkaizmave.

Garrett dhe konteksti i tij historik

Vepra e lënë nga shkrimtari është thelbësore jo vetëm në aspektin estetik, por edhe për të qenë një burim i pashtershëm informacion për kohën tuaj. Nëpërmjet trashëgimisë që ka lënë autori, mund të ketë shenja të jetës shoqërore të kohës në të cilën ai ka jetuar.

Lisbona në shekullin XIX.

Kush ishte Almeida Garrett?

Në shkurt 1799, João Batista da Silva Leitão de Almeida Garrett lindi në Porto. Në djepin e një familjeje të pasur tregtarësh me biznese në Brazil, ai studioi drejtësi në Coimbra dhe shkroi poezi, tregime dhe drama.

Si poet, Garrett e filloi karrierën e tij nga një arkadianizëm pothuajse i pastër, megjithëse arriti një individualist, pasionant dherrëfimtare. Një nga veprat e tij më të famshme, Gjethet e rënë (1853), ishte një vepër qendrore për lirikën romantike portugeze.

Garrett ishte gjithashtu një shkrimtar i rëndësishëm teatri, autor i dramave Catão (1822), Mérope (1841) , Um auto de Gil Vicente (1838), D.Filipa de Vilhena (1840), O Alfageme de Santarém (1842) dhe Frei Luís de Sousa (1843), ky i fundit konsiderohet kryevepra e teatrit romantik portugez.

Shiko gjithashtu: Barok: historia, karakteristikat dhe krijimet kryesore

Për shkak të punës së tij të vazhdueshme në teatër, Garrett mori nga qeveria, në 1836, detyrën e organizimit të një teatri kombëtar.

Lexojeni librin të plotë

Viagens na meu terra disponohet për shkarkim falas në formatin PDF përmes domenit publik.

Preferoni të dëgjoni? Zbuloni librin audio të Garrett!

Libri Viagens na minha terra është gjithashtu i disponueshëm në librin audio:

AUDIOLIB: "Viagens na Minha Terra", nga Almeida Garret (theks portugez)Patrick Gray
Patrick Gray
Patrick Grey është një shkrimtar, studiues dhe sipërmarrës me një pasion për të eksploruar kryqëzimin e krijimtarisë, inovacionit dhe potencialit njerëzor. Si autor i blogut "Kultura e gjenive", ai punon për të zbuluar sekretet e ekipeve dhe individëve me performancë të lartë që kanë arritur sukses të jashtëzakonshëm në fusha të ndryshme. Patrick gjithashtu bashkëthemeloi një firmë këshilluese që ndihmon organizatat të zhvillojnë strategji inovative dhe të nxisin kulturat krijuese. Puna e tij është paraqitur në botime të shumta, duke përfshirë Forbes, Fast Company dhe Entrepreneur. Me një sfond në psikologji dhe biznes, Patrick sjell një perspektivë unike në shkrimin e tij, duke përzier njohuri të bazuara në shkencë me këshilla praktike për lexuesit që duan të zhbllokojnë potencialin e tyre dhe të krijojnë një botë më inovative.