18 одлични француски филмови што не можете да ги пропуштите

18 одлични француски филмови што не можете да ги пропуштите
Patrick Gray
биографски Пјаф: химна на љубовтазборува за траекторијата на Едит Пјаф, пејачка која имаше импресивна животна приказна обележана со огромно страдање и неверојатен капацитет за надминување на тешкотиите.

Гледаме од суровото детство на девојчето, кое е напуштено од нејзината мајка и одгледано од баба и во бордел, до најголемите хитови кои како пејачка успева да ги постигне како La vie en rose .

Дури и оние кои не се обожаватели на пејачката ќе најдат во овој филм уникатна приказна , за истрајност и реинвенција. Пјаф е необичен лик кој заслужува да биде познат дури и од оние кои не се толку големи љубители на музиката.

11. Bout ( À bout de souffle ) (1960)

„Bout“долгогодишен (Жан Себерг), и двајцата стануваат љубовници. Целта на Мишел потоа станува да побегне со неа во Италија.

Скршено е иконичен филм на француското движење Нувел Ваг и има огромно значење за историја на киното .

12. Јас не сум лесен човек ( Je ne suis pas un Homme Facile ) (2018)

Јас не сум лесен човек

1. Со отворени раце ( À Bras Ouverts ) (2017)

À BRAS OUVERTS Bande Annonce (2017) Кристијан Клавиер, Ари Абитан

Комедијата на Филип де Шоверон може да изгледа лесна на на прв поглед, но крие многу длабоки општествени прашања како што се предрасудите кон имигрантите и малцинствата .

Со многу хумор, филмот нè запознава со Жан-Етјен Фужерол (Кристијан Клавие), интелектуалец Французин, левичар, бел, кој е предизвикан од неговиот политички противник да пречека ромско семејство во својот дом. Испровоциран на националната телевизија за време на телевизиска програма, тој не гледа друг излез освен да го прифати предизвикот.

Повеќе од конфронтација на две многу различни култури, во „Отворени раце“ сме сведоци на важна дебата за расизмот и ксенофобијата.

Длабоко актуелен , филмот одговара на современата драма на социјалната исклученост во Франција - и, општо, во Европа - на хумористичен и ефикасен начин.

Со отворени раце е интелигентна продукција која овозможува повеќе слоеви на читање .

2. Семејството Bélier ( La Famille Bélier ) (2014)

Семејството Bélierљубовна приказна, но пред сè за цртање реалистичен портрет на општество кое сè уште природно не се занимава со љубовниот однос помеѓу две жени.

16. Го изгубив телото ( J'ai Perdu Mon Corps ) (2019)

Го изгубив телото( Les garçons et Guillaume, à table!) (2013)Les Garçons et Guillaume, à Table ! Банде Анонс (Гијом Галиен)

Комедијата Јас, мама и момчињата има љубопитна заплет: Гијом (Гијом Галиен), бидејќи се разликува од своите браќа, мајка му го одгледала како да е девојка.

Ова необично воспитување дома го ставило во низа непријатни ситуации и момчето на крајот пораснало како жртва на малтретирање од неговите соученици во училиште.

Гијом му пречел: тој не се идентификуваше правилно како девојка, и покрај нејзиното воспитување, ниту како момче, и покрај нејзините физички карактеристики.

Приказната на Гијом, која има автобиографски особини, е волшебна бидејќи го претставува личното на уметникот трауми на некој начин изненадувачки и хумористичен.

Гијом е способен да се смее на себе и да го насмее гледачот, кој се соочува со низа социјални стереотипи како што се женските момчиња и сексистички и сурови возрасни.

14. Тој ги има твоите очи ( Il a déjà tes yeux ) (2016)

IL A DÉJÀ TES YEUX (Комедија, 2017) - Bande Annonce / FilmsActu

Двојка француски , црнец, составен од Пол и Сали, одлучува да посвои бебе бидејќи не може да има деца. По некое време во процесот на посвојување и веќе со многу создадени очекувања, конечно го добиваат новороденчето, кое е бело.

Додека двајцата се занимаваат сомногу природно со доаѓањето на новороденчето, на луѓето околу него им е чудно што бело дете е одгледувано во црн дом>обратна предрасуда и за откривање социјална непријатност кога се кршат шаблоните - она ​​што е честа појава во општеството е црните бебиња што ги посвојуваат бели родители, а Пол и Сали деконструираат овој наратив .

И покрај тоа што се занимава со длабока тема, филмот ја прикажува темата на лесен начин и со многу хумор.

15. Сината е најтоплата боја ( La Vie D'adèle ) (2013)

Сината е најтоплата боја Официјален трејлер #1 (2013) - Романтична драма HD

прославениот филм Сината е најтоплата боја има позадина на љубовна приказна помеѓу двајца тинејџери: Адел (Адел Егзархопулос) и Ема (Леа Сејду).

15-годишната Адел , го наоѓа во Ема, постара студентка по уметност, неговата прва љубов. Младата жена треба да научи да се справува со ова невидено чувство додека се бори со предрасудите на луѓето околу неа и ја открива љубовната врска меѓу двајцата.

Сценариото, кое е бесплатна адаптација од делото Le bleu est une couleur chaude (2010), е интензивна и му ја донесе на филмот Златната палма на Канскиот филмски фестивал.

Сината е најтоплата боја заслужува да се гледа не само затоа што кажува убава прашалниците, кои ги тестираат вашите граници, се конфронтирачки и агресивни. Работата со овие тинејџери се покажува како вистински предизвик и Франсоа мора да се открие себеси ригорозен како учител и, во исто време, доверлив човек на учениците. Дури откако ќе ја добие нивната доверба, наставниот процес почнува да се развива.

И покрај прикажувањето на француската периферија, филмот на крајот се занимава со универзални драми со кои се соочуваат наставниците во голем број обесправени заедници низ целиот свет.

Помеѓу училишните ѕидови е одлична почетна точка за оние кои сакаат да размислуваат за улогата на воспитувачите .

18. Ништо да се крие ( Le jeu ) (2018)

LE JEU Bande Annonce (2018) Bérénice Bejo, Vincent Elbaz, Comédie Française

И ако, за една ноќ, да ја изгубиме нашата приватност и да се најдеме принудени да ја споделиме секоја е-пошта, порака и повик што ќе ги примиме? Ова е шегата предложена на состанок на долгогодишни пријатели, кои се собираат на вечера во домот на еден од нив, во француската престолнина.

Во средината на ноќта, еден од членовите на групата се сеќава да го промовира овој предизвик необичен: сега сите разговори стануваат јавни.

Шегата, која на почетокот изгледа безопасно, се покажува како вистински кошмар. Филмот Ништо да се крие зборува за социјалните маски што ги носиме и нашитечовечката потреба да се камуфлираме и да изгледаме поинаку за да ја задоволиме јавноста.

Ако сте љубител на филмови, мислиме дека можеби ќе ве интересираат и овие написи:

  Демиенс), мајка (Карин Вијард) и единствениот брат (Лука Гелберг).

  Семејството живее на фарма и благодарение на Пола семејната динамика станува возможна. Девојчето, кое е родено во таков посебен контекст, се соочува со проблеми како и секој друг тинејџер: има расправии на училиште, сака да најде љубов и одвреме-навреме станува бунтовничка дома.

  Животот на семејството Белие се менува од вода во вино кога Пола ја открива нејзината музичка вокација за пеење и е поканета да се пресели во друг град. Растргната помеѓу напуштањето на семејството, кое толку многу зависи од неа, и следењето на нејзиниот сон, Пола треба да донесе тешка одлука.

  Филмот доби шест номинации за Цезарите и е брилијантно дело, кое зборува за многу деликатно за процесот на лично созревање .

  И покрај тоа што се занимава со многу специфичен контекст, семејството Белие се движи и предизвикува длабока идентификација кај сите од нас дека, во одреден момент од животот, почувствувавме дека е неопходно да се откажеме од она што треба да го следиме новиот независен пат.

  3. Intouchables ( Intouchables ) (2011)

  Intouchables - Трејлер

  Intouchables може да се дефинира како филм за пријателството , но тоа би било исто така редуктивно за да се класифицира ремек-дело што допира толку многу чувствителни точки.

  Филип (Франсоа Клузе) е милионер кој станал квадриплегичен во несреќаи му треба помош со практично сè во неговиот секојдневен живот, од туширање до правење оброци.

  Дрис (Омар Сај), пак, е проблематичен млад човек, црнец, кој живее на периферијата на Париз и е на условна слобода.

  Нивните патишта се вкрстуваат кога Дрис се пријави да биде чувар на Филип. Од нивниот секојдневен контакт се раѓа врска на длабоко споделување.

  И покрај разликите меѓу двете - Филип е културен, бел и богат аристократ, Дрис е сенегалски имигрант кој отсекогаш живеел на маргините - неочекувано пријателство.

  Дрис успева да се грижи за Филип без да го носи воздухот на сожалување што го носеле неговите грижливи претходници и ја стекнува довербата на аристократот станувајќи вистинска доверлива личност.

  Иако филмот има драматични моменти, Intocáveis ​​се води со огромна чувствителност, па дури и гарантира неколку моменти на смеа - во многу пасуси овој заплет дури добива и комични контури.

  Приказната е инспирирана од вистинско пријателство помеѓу Францускиот милионер Филип Поцо ди Борго и Алжирецот Абдел Јасмин Селу.

  Покрај наградениот (продукцијата ја доби наградата Гоја за најдобар европски филм), играниот филм беше успех со јавноста, бидејќи беше на првото место на францускиот бокс офис годината кога беше објавен.

  Покрај тоа што е емотивен, Untouchables нè поканува да размислиме заприврзани односи што можат да се градат помеѓу луѓе со многу различно потекло .

  4. Чудесната судбина на Амели Пулен ( Le fabuleux destin d'Amélie Poulain ) (2001)

  Амели (2001) Официјален трејлер 1 - Филм од Одри Тоту

  Приказната за Амели Пулен е глетка за болни очи и, не случајно, филмот стана нешто како култна класика на француската кинематографија .

  21 одлични култни филмови што мора да ги гледате Прочитај повеќе

  Протагонистот на оваа приказна е многу посебна млада жена, која била воспитана на многу поинаков начин бидејќи во детството и бил дијагностициран срцев проблем. Амели порасна во еден вид стаклена купола, длабоко осамена. Веќе на почетокот на нејзиниот возрасен живот ја открива својата вистинска вокација, а тоа е да прави добро за луѓето околу неа преку мали гестови.

  Со голема чувствителност, Амели длабоко гледа во луѓето кои се дел од вашето секојдневие и може да дијагностицира што им недостасува. На генијален и анонимен начин, таа наоѓа начин да ги допре нивните животи: или со оставање неочекуван подарок или со тоа што ќе натера двајца да се сретнат за да почнат да се забавуваат.

  Покрај тоа што е естетски беспрекорен - филмот има и визуелна убавина надвор од кривината - Чудесната судбина на Амели Пулен исто така содржи длабок заплет затреба да посветуваме повеќе внимание на луѓето што ги сакаме .

  Проверете го нашиот детален преглед на Чудесната судбина на Амели Пулен.

  5. Каква штета му нанесов на Бога? ( Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu? ) (2014)

  Каква штета му нанесов на БОГ? - Официјален трејлер

  Во комедијата Кристијан Клавиер се појавуваат Клод (Кристијан Клавиер) и Мари Вернеј (Шантал Лауби), традиционален француски католички пар кој има четири ќерки.

  Конзервативците, тие сакаат идеални партнери за своите девојки и почнуваат да ја гледаат иднината како пропаѓа кога избираат неконвенционални сопрузи.

  Трите најстари ќерки се мажат за мажи од различно потекло: едната ја избира Рахид, алжирски адвокат, другата Дејвид, Евреин, а третата Чао, Јапонец. Последната надеж почива на најмладата ќерка Лоре, која сè уште е сингл.

  Со паметните шеги и префинет хумор , Каква штета му нанесов на Бога? Тоа е забавен филм, но во исто време, се осврнува на сериозна тема: предрасудите.

  Играниот филм зборува за општествените очекувања, за желбите на родителите да изберат за своите деца и за тешкотиите со кои се соочуваат мултикултурните семејства.

  6. Little Nicholas ( Le petit Nicolas ) (2009)

  Little Nikolas / Le Petit Nicolas (2009) - Trailer Português Subs

  Little Nicholas isбисер на француската кинематографија кој успева во напорната задача да ги спаси очите на децата .

  Никола е палав момче кое слуша разговор меѓу неговите родители и мисли дека ќе има помал брат. Плашејќи се да не биде напуштен од неговото семејство со доаѓањето на новиот член, тој паничи и се обидува да најде решение за својот проблем со помош на неговите школски пријатели.

  Семејниот филм, и покрај тоа што првично беше снимен за задоволувај ги најмалите, ги воодушевува и возрасните со интелигентни и хумористични дијалози .

  Играниот филм, базиран на книгите на Рене Гошини, е способен да не потсети на нашиот наивен изглед и креативност што ги имавме кога бевме помлади, но што на крајот ги загубивме со текот на годините.

  7. Добре дојдовте во Marly-Gomont ( Bienvenue à Marly-Gomont ) (2016)

  The African Doctor / Bienvenue à Marly-Gomont (2016) - Трејлер (English Subs)

  Премисата на прекрасното Добредојдовте во Марли-Гомонт е едноставна: неодамна дипломиран црн лекар од Конго се сели во мало француско село.

  Исто така види: Божицата Артемида: митологија и значење

  Филмот е заснован на вистинска приказна за семејството Зантоко, кое го напушта Конго во потрага по подобар живот во Франција.

  И покрај тоа што докторот е квалификуван, тој трпи огромно отфрлање од локалното население затоа што е црнец и странец . Останатите членови на семејството - неговата сопруга и двете деца - исто така брзо го забележуваат тоанепријателство со кое домородците ги третираат.

  Расизмот се доживува во секојдневниот живот на најразлични начини: лекарот се наоѓа без пациенти, неговите деца се третираат поинаку на училиште и мајката не може заедно.

  Драматичниот филм, но со допири на хумор, не тера да размислуваме за расните предрасуди и за ограничувањата што имигрантите ги чувствуваат во своја кожа.

  Длабоко човечки и чувствителен, Добредојдовте во Марли-Гомонт е филм кој раскажува приказна која датира од 70-тите години, но која совршено би можела да постои денес.

  8. Моите попладневни часови со Маргерит ( La Tête en Friche ) (2010)

  LA TETE EN FRICHE (Жан Бекер) Bande Annonce

  Ако сте љубител на добар филм за пријателството, Моите попладневни часови со Маргерит е продукција која не треба да се пропушти.

  Делото деликатно и полно со нежност зборува за односот воспоставен помеѓу двајца непознати: Жермен (Жерар Депардје), четириесетгодишна и Маргерит (Жизел Касадесус), старица која почнува да ослепува. Тие двајца се среќаваат на јавен плоштад каде Жермен обично руча, а Маргерит обично седи да чита.

  Разликите меѓу нив се огромни - Жермен е брут, а Маргерит е кревка дама, тој е во средината на животот додека таа оди кон крајот. И покрај нивните разлики, двајцата откриваат нешто поголемо што ги обединува: страста зазборови и преку литературата.

  Исто така види: 12 песни за животот напишани од познати автори

  Жермен отсекогаш бил стереотипизиран како магаре и на училиште и дома. Тој во Маргарит гледа пријателска и трпелива фигура со која секојдневно учи преку читање. Маргарит, на 95-годишна возраст, во Жермен наоѓа повеќе здив за живеење.

  Заснован на книгата на Мари-Сабине, филмот, искрен и волшебен, нè поканува да размислиме за серија филозофски прашања за целта на животот.

  9. Amor ( Amour ) (2012)

  Официјален трејлер Amour - On Blu-ray™ и дигитално преземање

  Amor е филм кој зборува за наклонетоста и нежноста што му се спротивставуваат на времето . Жорж (Жан-Луј Тринтињант) и Ана (Емануел Рива) се пензионирани професори по музика во осумдесеттите кои го делеле заедничкиот живот. завршуваат само со меѓусебно друштво секојдневно.

  Драмата покажува како двајцата членови на парот стареат и учат да се справуваат со ограничувањата што телото ги наметнува особено откако Ана доживеала мозочен удар. 7>

  Исклучително реалистично , гледаме на екранот како и двајцата се прилагодуваат на новите околности и како љубовта се трансформира низ децениите.

  10. Piaf: a hymn to love ( La môme ) (2007)

  Трејлер за PIAF - A HINO TO LOVE - In theaters

  Филмот
  Patrick Gray
  Patrick Gray
  Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.