26 најдобри акциони филмови за гледање на Нетфликс

26 најдобри акциони филмови за гледање на Нетфликс
Patrick Gray
Оскар, покрај неколку други награди.

23. Seven Years in Tibet (1997)

Режисер: Jean-Jacques Annaud

Seven Years in Tibet (1997) Трејлер #1опасно.

20.Море на надеж

Добар совет за акционен филм кој комбинира романтизам, драма и авантура е Море на надеж . Режијата е der Kabir Bhatia и филмот, снимен во Малезија , беше објавен во 2018 година.

Приказната раскажува за една дама која го замолува својот внук да истражи што се случило со нејзиниот сопруг. Морнарот заминал пред повеќе од 60 години барајќи да се збогати и никогаш не се вратил.

21. Okja (2017)

Режисер: Бонг Џун Хо

Окја13, под команда на Џим Ловел (Том Хенкс), има сериозни проблеми. Со тоа што ќе преживеат експлозија на пат кон Месечината, астронаутите имаат итна потреба да се вратат на планетата Земја, во спротивно ќе умрат без кислород.

12. Dose Dupla (2013)

режија: Baltasar Kormákur

Трејлер Dose Dupla

Dose Dupla ( 2 Guns , во оригиналниот наслов) е американски акционен филм од 2013 година во режија на Балтасар. Кормакур кој ги носи актерите Дензел Вашингтон и Марк Волберг како протагонисти.

Заплетот е инспириран од стрипот на Стивен Грант и ги прикажува специјалните агенти Роберт „Боби“ Тренч и Мајкл „Стиг“ Стигман во многу сложена и ризична операција која започнува со грабеж на банка.

Филмот носи многу акции и пукотници и сепак остава порака дека треба да се биде сомнителен на американскиот потрошувач општествениот идеал за совршенство.

13. Во ритамот на бегството (2017)

Режија: Едгар Рајт

Во Ритамот на бегствотоВачовски. Тие ги потпишуваат и другите два филма кои ја комплетираат трилогијата (Matrix Reloaded, Matrix Revolutions).

Првата игра нè запознава со Нео (Кијану Ривс), програмер и компјутерски хакер кој го мачат кошмарите каде и да е Прикачен на кабли и не може да се олабави. Соништата почнуваат да се повторуваат и тој сфаќа дека можеби се реални.

Еден ден го посетуваат Морфеј и Тринити, кои го покануваат да разбере како функционира Матриксот, систем кој создава алтернатива реалноста во главите на луѓето додека ги користат нивните тела за да генерираат енергија.

3. Кабрас да Песте (2021)

Режисер: Витор Брант

Кабрас да ПестеБритански ликови од ТВ серијата Монти Пајтон, Летечки циркус.

Заплетот е заснован на познатата легенда за кралот Артур во потрага по Светиот Грал, прераскажувајќи ја на ироничен и забавен начин. Филмот е истакнат како еден од оние кои донесоа најголем финансиски поврат, со успех и во Англија и во САД.

16. Паркот Јура - Паркот на диносаурусите (1993)

Режија: Стивен Спилберг

Официјален трејлер за Паркот Јура #1 - Филм за Стивен Спилберг (1993) HD

Акционен филм кој ги одбележа 90-тите без сомнение тоа е Паркот Јура - Паркот на диносаурусите . Успехот беше многу голем во тоа време поради иновативните специјални ефекти и привлечниот заплет.

Режијата е на Американецот Стивен Спилберг и приказната раскажува за импресивен парк каде што живеат диносаурусите создадени во лабораторија .

Паркот прима посетители, како во сафари, и се чини дека сè оди добро додека работите не излезат од контрола и диносаурусите не станат вистински закани.

Филмот имаше неверојатен прием и освои три категории на Оскарите, номинирана и на неколку фестивали и награди.

17. The Crossing (2015)

Режија: Роберт Земекис

The Crossingволшебникот и зоолог Њут Скамандер и неговата опсесија со фантастичните суштества што ги собирал на своите патувања. Откако животните ќе избегаат од неговата актовка, на Њут ќе му треба многу агилност и лукавство за да ја реши ситуацијата.

8. Енола Холмс (2020)

режија: Хари Бредбер

Енола Холмснезаконитост, премин на јаже што се спојуваше со кулите близначки, во САД.

ризичната авантура беше спроведена со помош на група асистенти и привлече внимание, вклучително и меѓународно.

Филмот, првично насловен „The walk“, го режираше Роберт Земекис и содржи сцени со неверојатни визуелни ефекти кои ја тераат публиката да вибрира и да се мачи заедно со главниот лик.

18. Mersal (2017)

Режија: Atlee

Mersal - Трејлер

Акционите филмови се познати по тоа што ги поттикнуваат емоциите на публиката со истражување на сценарија полни со адреналин и авантура.

Ако ги сакате продукциите од овој жанр и барате добри наслови за гледање на Нетфликс, погледнете ја нашата избор со најдобрите акциони филмови присутни во каталогот.

1. Inglourious Basterds (2009)

Режија: Quentin Tarantino

Inglourious Basterds (2009) Официјален трејлер #1 - Бред Пит филм HD

Неславни копилиња е оригиналниот наслов на овој филм од 2009 година во режија на Квентин Тарантино и снимен во партнерство помеѓу Германија и САД.

Филмот се однесува на Втората светска војна и ги прикажува плановите на група еврејски војници да истребете ги нацистичките водачи . Со нив командува поручникот Алдо Рејн, кој го игра Бред Пит.

Во меѓувреме, Шосана Драјфус, француска Евреинка, сведочи на егзекуцијата на нејзиното семејство и бега во Париз. Таму тој го презема идентитетот на кино-оператор и исто така создава стратегија за да им се одмазди на нацистите.

Филмот беше многу добро прифатен од критичарите и ги однесе дома наградите Оскар, Златен глобус и БАФТА.<1

2. The Matrix (1999)

режија: As Wachowski

The Matrix (1999) Официјален трејлер #1 - научно-фантастичен акционен филм

The Matrix е филм кој направи епоха и влезе во историјата на кинематографијата како класика од 2000-тите. Режијата е од американските сестри Лили Вачовски и Ланаво Беверли Хилс.

25. Midnight Run (1988)

Режија: Martin Brest

Midnight Run Официјален трејлер бр. во тоа време, но е меѓу едно од најдобрите дела на 80-тите во жанрот акција/комедија.

Исто така, ја имаше режијата на Мартин Брест, истата личност зад Ум Тира да Песада и Парфем де Мулхер . Тоа е приказна полна со возбудливи моменти и успева да го исполни она што го ветува, забавувајќи ја публиката.

Џек Волш е поранешен полицаец чија мисија е да однесе сметководител од Њујорк во Лос Анџелес кој успеал да даде измами во мафијата и проневери огромна сума пари.

26. Back To The Future (1985)

Режија: Роберт Земекис

Back To The Future (1985) Театарски трејлер - Мајкл Џеј Фокс Movie HD

Еден од најуспешните филмови од 80-тите е Назад во иднината ( Враќање во иднината , во оригиналот), во режија на Роберт Земекис. Заплетот комбинира акција, авантура, научна фантастика и комедија , водејќи го гледачот во наелектризирана и забавна приказна.

Кога младиот Марти МекФлај случајно го активира научникот Др. Емет Браун, тој е пренесен во 50-тите. Вака ги запознава своите родители на млади години и ќе мора да ги натера да се заљубат, само така ќе му се гарантира постоењето.

(2015)

Режисер: Џорџ Милер

Mad Max: Fury Road - Official Trailer 1 (leg)

Во оваа футуристичка авантура која е чист адреналин, ја следиме сагата за Макс Рокатански со приклучување на група бунтовници предводени од императорот Фуриоза (Шарлиз Терон) бегаат низ пустината.

Тие бегаат од гневот на Иммортан Џо, моќен тиранин кој владее со регионот и се обидува да врати нешто што му е украдено.

Филмот, снимен во партнерство помеѓу Австралија и САД, а во режија на Џорџ Милер, беше многу истакнат при неговото прикажување и доби 6 награди Оскар.

5. Lucy (2014)

Lucy - Меѓународен трејлер - Поднаслов

За да се извлечеш од клишето, што е со француски научно-фантастичен акционен филм? Луси беше објавена во 2014 година, а во режија на Лук Бесон.

Заплетот ја прикажува Луси (Скарлет Јохансон), жена задолжена за транспорт на дрога во нејзиното тело, која, случајно, добива во нејзиното тело. супстанца способна да ги усоврши своите вештини .

Така, Луси „еволуира“ и се трансформира во исклучително суштество. Со своите нови можности, девојката одлучува да им се одмазди на оние кои и наштетиле.

Филмот содржи неверојатни акциони сцени и специјални ефекти и беше добро прифатен од јавноста.

6. Извештај за малцинствата - Новиот закон (2002)

Режија: Стивен Спилберг

Извештај за малцинствата (2002) Официјален трејлер #1 - Научно-фантастичен акционен филм за Том Круз

Извештај за малцинствата, новиот закон е научно-фантастичен криминалистички филм кој се одвива во 2054 година во САД.

Во овој наелектризиран заплет на Спилберг ја гледаме приказната за Џон Андертон (Том Круз), полициски началник кој брани истражен систем во кој луѓето се апсат пред да ги извршат злосторствата .

Ова е можно поради тим од „психици“ кои успеваат да визуелизираат иднината и да ги пренесе информациите на компјутерите.

Џон е задоволен од стратегијата, бидејќи убиствата се намалени на местото. Сè додека еден ден не се појави неговиот имиџ како иден убиец. Така, вашата единствена шанса за бегство ќе биде да побегнете.

Приказната е адаптација на истоимената книжевна приказна од Филип К. Дик. Беше номиниран за неколку награди и имаше добри реперкусии.

7. Fantastic Beasts and Where to Find Them (2016)

Режија: Дејвид Јејтс

Fantastic Beasts and Where to Find Them - Финален трејлер (нога) [HD]

Добар избор на акција филмот за целото семејство е Фантастични ѕверови и каде да се најдат ( Фантастични ѕверови и каде да се најдат , првично).

Продукцијата е партнерство помеѓу САД и Кралството, а го режираше Дејвид Јејтс. Сценариото го напиша Џ.К. Роулинг, авторот на сагата Хари Потер . Филмот имаше одличен прием, номиниран на фестивали и добивајќи значајни награди.

Во 1926 година се случува приказната која раскажува заАврелиј, генералот ја трпи одмаздата на Комод, кралскиот син.

Така, Максимус е принуден да го преземе идентитетот на римски роб и гладијатор за да го избегне гневот на Комод.

10. Blade Runner 2049 (2017)

Режисер: Денис Вилнев

BLADE RUNNER 2049 - Официјален трејлер

Blade Runner 2049 е продолжение на Blade Runner , класика од 1982 година. Играниот филм е снимен во 2017 година, а е во режија на Денис Вилнев.

Приказната, футуристичка научна фантастика, се одвива 30 години по првиот филм. Во него ја следиме траекторијата на К, ловец на андроиди кој работи за владата и прави шокантно откритие.

Поради оваа причина, тој добива важна мисија. Оваа задача е поврзана со Рик Декард, ловец на андроиди исчезнат 30 години.

Продукцијата се смета за едно од најдобро направените филмски продолженија , номиниран за неколку награди и добива 2 статуетки Оскар во 2018 година.

11. Apollo 13

Режија: Ron Howard

Apollo 13 Official Trailer #1 - Tom Hanks Movie (1995) HD

Во 1995 година беше објавен филмот Apollo 13 , потпишан од режисерот Американец Рон Хауард. Приказната е инспирирана од книгата Изгубена месечина: опасното патување на Аполо 13 , од Џим Ловел и Џефри Клугер, која раскажува за фрустрирана вселенска мисија , настан што всушност се случил.

Во 1970 година, мисијата Аполоврзано.

Исто така види: 11 љубовни песни од Фернандо Песоа

Бебе е момче измачено од несреќа во детството. Неговата способност да вози автомобили е импресивна, па тој е официјален возач во грабежите на Док, неговиот партнер во криминалот.

Но Бејби има намера да го напушти маргиналниот живот, а негова најголема мотивација е неговата неодамнешна страст за Дебора , убава келнерка.

14. The Jackal (1997)

Режија: Мајкл Кејтон-Џонс

Официјален трејлер за чакалот #1 - Брус Вилис филм (1997) HD

Ова е продукција од 1997 година во која беа вклучени неколку земји, тие се Франција, Јапонија, Германија, САД и Обединетото Кралство.

Режијата беше на шкотскиот режисер Мајкл Катон-Џонс, што беше римејк на Денот на шакалот , од 1973 година. 1>

Приказната како протагонист носи криминалец кој се вика Шакал (Брус Вилис). Еден ден ја добива мисијата да погуби важен американски политичар . Уплатата е комбинирана на 70 милиони долари.

Полицијата се сомнева дека нешто ќе се случи, но по грешка на крајот штитат некој друг. Во меѓувреме, има само еден човек кој може да помогне да се спречи убиството.

Исто така види: Откријте 10 познати слики направени од големи жени

15. Монти Пајтон - Во потрага по Светиот Грал (1974)

Режија: Тери Гилијам и Тери Џонс

А класична комедија, акција и комедија филмска авантура е Монти Пајтон - Во потрага по светиот грал . Објавен во 1974 година, филмот го снимија комичарите
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.