32 спиритистички филмови што треба да ги погледнете

32 спиритистички филмови што треба да ги погледнете
Patrick Gray

Ако ви се допаѓаат поголеми приказни од животот, треба да ја погледнете оваа листа на филмови! Ги избравме најдобрите играни спиритистички играни филмови, со неодамнешни изданија и класици кои вреди да се знаат или запаметат:

1. Stretching the Party (2021)

Режија: Стивен Херек

Достапно на: Netflix

Инспириран од книгата на Марлен Перез, наменета за младата публика, американскиот филм за комедија обработува длабоки теми на лесен начин. Кеси е тинејџерка која се грижи само за забава, занемарувајќи ги пријателите и семејството.

На неделата на нејзиниот роденден, таа умира во несреќа. Токму тогаш таа добива необичен предизвик: може да се врати во живот и да ги исправи грешките што ги направила до тој момент.

2. Five Steps From You (2019)

Режија: Џастин Балдони

Достапно на: Google Play Филмови

Наративот за драма и романса ги освои срцата на многу гледачи. Вил и Стела се двајца тинејџери кои се борат за живот во иста болница .

Страдаат од фиброза во белите дробови, тие треба да се држат настрана еден од друг, за да може болеста да не се влошува. Меѓутоа, времето ги тера младите да им пркосат на правилата и да создадат врска која останува и по смртта.

3. Soul (2020)

Режија: Pite Docter, Kemp Powers

Достапноза драма и неизвесност што ги потресе доцните 90-ти ја раскажува приказната за Кол Сир, момче со тешкотии во интеграцијата кое крие голема тајна .

Почнува да го третира Малколм Кроу, дете психијатар кој исто така е прогонуван од траумите од неговото минато. Заедно тие се на пат да направат длабоки и неочекувани откритија.

25. Bezerra de Menezes – O Diário de um Espírito (2008)

Режија: Глаубер Фиљо, Џо Пиментел

Бразилскиот филм ја раскажува биографијата на „Докторот на сиромашните“ , името со кое стана позната Безера де Менезес (1831 - 1900). Во делото, покрај откривањето на неговата кариера во медицината, ја следиме и неговата траекторија како политичар кој се борел за аболиционистичката кауза.

Автор на написи и дела за спиритистичката доктрина, тој продолжува да биде запаметен по неговата добротворна организација и начинот на кој им пружи помош на оние на кои им е најпотребна.

26. Um Olhar do Paraíso (2009)

Режија: Питер Џексон

Достапно на: Google Play Филмови

Комбинирајќи драма, романса и фантазија, ова е филмска адаптација на романот The Lovely Bones , напишан од Алис Себолд.

Сузи е млада жена која исчезнува во текот на 70-тите години и има трагична судбина: тој е жртва на сериски убиец кој живее во регионот. Надвор од телото, вашиот дух е потресен од чувства на лутина и сочувство за оние што останале зад себе.

27. Пред да заврши денот (2004)

Режија: Гил Јунгер

Англиската романтична комедија ја раскажува приказната за Иан и Сем , страстен пар кој има многу различни ставови за иднината и на крајот влегува во расправии и несогласувања.

Еден ден, по тепачка, се чини дека сериозна несреќа ја завршува нивната романса. Меѓутоа, кога ќе се разбуди утре како претходното, главниот лик наоѓа начин да ја преработи нивната судбина .

28. Чико Ксавиер (2010)

Режија: Даниел Фиљо

Достапно на: Globoplay

Заснован на делото Како Видас де Чико Ксавиер , од Марсел Суто Мајор, биографскиот филм го опишува патувањето на медиумот уште од неговата младост.

Многу години, тој бил подучуван да ги потисне гласовите што ги слушал, како што други тврделе дека се демонски влијанија. Подоцна, главниот јунак учи да ги користи своите дарови за да им помогне на другите и почнува да психографира, пишувајќи стотици дела.

29. Што ако беше вистина... (2005)

Режија: Марк Вотерс

Достапно на: Netflix, Amazon Prime Video

Фантастичниот романтичен игран филм беше лабаво базиран на книга на францускиот автор Марк Леви. Дејвид се вселува во нов стан и еизненаден од присуството на Елизабет, жена која тврди дека е сопственик на местото.

Додека тој се заљубува во неа, главниот јунак почнува да се сомнева дека таа е дух кој се залепи за местото каде што живееше.

30. The Phantom Carriage (1921)

Режија: Виктор Сјостром

Се смета за ремек-дело на шведската кинематографија, немиот филм фантазија беше огромно влијание за реномирани режисери како што е Ингмар Бергман.

Адаптацијата на романот на Селма Лагерлоф е сместена во раните утрински часови на Нова година, кога тројца пијани мажи зборуваат за стара легенда. Според наративот, последниот човек кој починал за една година ја добил мисијата за возење на превозот што ги собирал духовите .

31. Петте луѓе што ги среќавате на рајот (2004)

Режија: Лојд Крамер

Создадено од истоимениот роман од Мич Албом, играниот филм ги следи стапките на Еди, пријателски настроен механичар кој умира во забавен парк додека одржува опрема.

Кога ќе пристигне во Рајот, тој е изненаден од оние што ги сретнува повторно : пред него чекаат неколку личности кои ги познавал во текот на животот и кои биле важни во неговото овоземно искуство.

32. Nosso Lar (2010)

Режија: Вагнер де Асис

Едно од најкоментираните национални дела оддрама и спиритизам, Носо Лар бил инспириран од истоименото дело, психографирано од Чико Ксавиер. Заплетот се фокусира на Андре Луиз, дух кој се буди во непознато место наречено Умбрал .

Откако ги разбрал грешките што ги направил и успеал да ги исчисти, неговата душа е однесена во духовна колонија , каде што учи вредни лекции и ги менува своите перспективи.

Исто така, погледнете:

  на:Disney+, Google Play Movies

  Американскиот анимиран филм, продуциран од Disney и Pixar, постигна огромен успех веднаш штом беше објавен и продолжува да добива обожаватели секој ден. Заплетот ја раскажува возбудливата приказна за Џо Гарднер, наставник по музика кој сонувал за кариера во џезот.

  Набргу откако ја нашол својата голема пауза, тој доживеал несреќа. Таму, вашата душа е однесена на местото наречено „Ти семинар“, каде што духовите бараат да учат и еволуираат , пред нова инкарнација.

  Проверете ја и анализата и објаснувањето на филмот Душа .

  4. Ако нешто се случи... Те Амо (2020)

  Режија: Вил Мекормак, Мајкл Говиер

  Достапно на: Netflix

  Со само 12 минути, анимираниот филм ја трогна публиката, па дури и го освои Оскар за најдобар краток анимиран филм во 2021 година. Заплетот го следи страдањето и болниот процес на жалост на двојка откако ја изгубиле својата ќерка.

  Со смртта на девојчето за време на пукање во училиште, родителите се принудени да се справат со заминувањето, морајќи да се соочат со своите сеќавања и да најдат начини да преживеат.

  5. Shadows of Life (2017)

  Режија: David Lowery

  Достапно на: Google Play Filmes , Amazon Prime Videos

  Единствениот драмски филм се фокусира на C, протагонист кој штотуку почина . За да се следисопругата М, која имаше длабоки болки со нејзиното заминување, тој останува дома.

  Оттогаш, тој почнува да ја набљудува поранешната партнерка без да може да комуницира со неа. Верувајќи дека е осуден на осаменост, Ц ги поминува деновите патувајќи низ сеќавањата и егзистенцијалните размислувања.

  6. Kardec: The Story Behind the Name (2019)

  Режија: Вагнер де Асис

  Достапно на: Нетфликс

  Националното биографско дело се одразува на животот на Алан Кардец (1804 - 1869), француски едукатор и голем промотор на спиритистичката доктрина. Овде, наративот започнува во деновите кога тој работел како учител, во Париз, а сè уште го нарекувале Хиполит Леон Денизард Ривеј, неговото родено име.

  Во текот на заплетот, гледаме како тој ги развива своите студии и ја декодира комуникацијата со „другата страна“, во партнерство со Амели-Габриел Буде, сопругата.

  7. Divaldo – O Mensageiro da Paz (2019)

  Исто така види: За време на бура: објаснување за филмот

  Режија: Clovis Mello

  Националната продукција ја раскажува приказната за Дивалдо Переира Франко (1923), еден од најпознатите медиуми во нашата земја.

  Сфаќајќи ги своите дарови уште од детството, главниот лик се сели во градот Салвадор и почнува да ги користи за да им помага на другите луѓе , станувајќи сè поозлогласен со текот на времето.

  8. Дух низ животот(1990)

  Режија: Џери Зукер

  Достапно на: Google Play Movies

  Познатиот класик на американската кинематографија е возвишен спој на драма, романса и фантазија. Сем е нападнат додека ја напушта претставата и завршува со смрт пред Моли, неговата голема љубов.

  Сепак, по неговото ненадејно заминување, тој останува загрижен за безбедноста на својата придружничка и нејзината душа не може бегај од неа. Така, духот треба да најде начин да комуницира со неа и да продолжи да ја штити жената што ја сака, дури и откако нејзиниот живот ќе заврши.

  9. Кога се сеќавам на Чико (2018)

  Режија: Фабио Медеирос

  Документарецот, полн со прекрасни слики и трогателни приказни, е историски запис за биографијата на Чико Ксавиер , фундаментално име во бразилскиот спиритизам.

  Интервјуирајќи луѓе кои живееле блиску со мајсторот, играниот филм следи некои важни пасуси од неговата траекторија , исто така покажувајќи го влијанието на оваа бројка врз оние околу.

  10. A Menina Índigo (2016)

  Режија: Вагнер Де Асис

  Бразилската драма ја раскажува приказната за Софија, девојка 7-годишните деца се борат да се прилагодат на своите врсници. Набргу потоа се појавува нејзината дарба: таа има способност да лекува болести преку допир .

  Кога медиумите ќе дознаат и ќе поминатза да ја разоткријат моќта на девојчето, нејзините родители треба да се обединат за да ја заштитат и да и помогнат да се справи со нејзиниот подарок.

  11. Причина и последица (2014)

  Режија: Андре Марусо

  Националната драма ја раскажува приказната за Пауло, човек кој стана убиец од одмазда , откако го загуби семејството во несреќа и виде дека виновникот се ослободува.

  Кога ќе му понудат пари да убие некого, тој ги открива учењата на Кардец, кога ќе запознае свештеник , свештеник и духовник. Набргу потоа, неговиот пат повторно се менува, кога се заљубува во друга жена.

  12. E a Vida Continua (2012)

  Режија: Paulo Figueiredo

  Заснована на книга психографирана од Чико Ксавиер, филмот ја сними приказната за Ернесто и Евелина. Двајцата се среќаваат додека престојуваат во истиот хотел и почнуваат да формираат блиско пријателство.

  Меѓутоа, кога повторно ќе се сретнат под различни околности, сфаќаат дека постои духовна цел што ги обединува .

  13. Love Beyond Life (1998)

  Режија: Винсент Вард

  Крис и Ени ги губат своите деца во трагична несреќа; некое време подоцна и тој починува. Пристигнувајќи во Рајот, човекот се восхитува на сите убави работи што ги наоѓа таму.

  Неговата радост исчезнува кога открива дека неговата сопруга ставила точка на сопствениот живот, бидејќи не можела да се справи со ситеСтрадање. Оттогаш, тој тргнува на необично патување за да ја спаси душата на неговата сопруга .

  14. Personal Shopper (2016)

  Режија: Оливие Асајас

  Достапно на: Google Play Films, Amazon Prime Video

  Психолошкиот трилер филм е сместен во Париз, каде што Морин, Американка, патува поради работа. Во градот, таа почнува да комуницира со нејзиниот брат близнак кој починал таму.

  Во исто време, таа исто така почнува да добива анонимни и мистериозни пораки кои ја тераат да остане во местото..

  15. Како Маес де Чико Ксавиер (2011)

  Режија: Глаубер Фиљо, Халдер Гомес

  Достапно на: Netflix

  Инспириран од делото Por Trás do Véu de Isis , напишано од Marcel Souto Maior, играниот филм се фокусира на фигурата на Чико Ксавиер (1910 - 2002), еден од најголемите имиња во спиритизмот во Бразил.

  Заплетот ги следи судбините на Рут, Елиса и Лара, три жени кои се соочуваат со проблеми со мајчинството и прибегнуваат кон помош на медиум и филантроп од Минас Жераис .

  16. Sheltered by an Angel (2006)

  Режија: Крег Розенберг

  Драмата-трилер ја раскажува приказната за Рејчел Карлсон, автор на мистериозни книги. Ден кога била фокусирана на работата и со минути била расеана, завршил нејзиниот син Томасдавење.

  Оттогаш мајката ја губи способноста за пишување и почнува да се соочува со проблеми во бракот. Тогаш таа решава да помине извесно време во рурална кабина, каде што прима пораки од нејзиниот син .

  17. Beyond Life (2010)

  Режија: Клинт Иствуд

  Достапно на: HBO Max

  Во овој драматичен заплет, судбините на тројца странци завршуваат соединети поради едно универзално прашање: смртта. Џорџ е Американец кој се обидува да ги игнорира и потисне неговите натприродни дарови.

  Исто така види: 11 волшебни љубовни песни од Пабло Неруда

  Маркус е англиско момче кое минува низ период на жалост и бара одговори на своите метафизички прашања. Конечно, во Франција е Мари, новинарка која се соочила со цунами и за влакно избегала.

  18. O Filme dos Espíritos (2011)

  Режија: Андре Марусо, Мишел Дубре

  Достапно на: Globoplay

  Националната драма зборува за Бруно Алвес, психијатар кој останува вдовец откако неговата сопруга има продолжен рак. Уништен од болката на неговата смрт, тој очајува, па дури и размислува за смртта.

  Таму, како божествен знак што го покажува патот, човекот наоѓа копија од Книгата за духовите , едно од најважните дела на Алан Кардец и стекнува нова визија за постоењето.

  19. Градот на ангелите (1998)

  Режија: БредSilberling

  Достапно на: Google Play Movies, HBO Max

  Трогателната приказна за романтиката и фантазијата, која ги одбележа 90-тите и освои многу обожаватели ширум светот, беше базирана во германски филм објавен во 1987 година.

  Сет е ангел испратен на Земјата со мисија да го заштити градот Лос Анџелес. Меѓутоа, кога ќе стигне таму, сè се менува: тој се вљубува во Меги, хирург кој штотуку изгубил пациент.

  20. Wings of Desire (1987)

  Режија: Вим Вендерс

  Достапно на: Amazon Prime Video

  Ако веќе сте го гледале Градот на ангелите , треба да го погледнете германскиот црно-бел игран филм кој го инспирираше познатиот американски роман. Дамиел е еден од ангелите испратени во градот Берлин, со цел да ги ослободи страдалните духови.

  Иако не ги познава човечките емоции, тој се заљубува во трапез-уметник по име Марион. За да може да ја задржи, Демиел треба да стане смртник и да го напушти својот свет статус.

  21. Мистеријата на вилинското коњче (2002)

  Режија: Том Шадијак

  Мистерискиот филм го придружува Џо Дароу, доктор кој оди во криза откако ја загуби сопругата во друга земја, во околности полни со мистерија.

  Со текот на времето, тој почнува да го сфаќа присуството на вилински коњчиња во неговиот живот како знак и почнува да верува дека сопругатакомуницира со него преку неговите пациенти . Сите овие настани го наведуваат Џо да отпатува во Венецуела, местото каде што почина Емили.

  22. Viva - A Vida é uma Festa (2017)

  Режија: Адриан Молина, Ли Ункрич

  Достапно на : Дизни+

  Убавиот анимиран мјузикл беше продуциран од Пиксар и дистрибуиран од Дизни, постигнувајќи огромен успех кај јавноста и освојувајќи го Оскар за најдобар анимиран филм во 2018 година.

  Мигел. е мало момче кое сонува да стане музичар, но не добива одобрение од семејството, кое смета дека тоа е лоша идеја. За време на празникот Мексиканскиот Ден на мртвите , момчето тргнува на фантастично патување и ги запознава починатите членови на семејството.

  23. Приказни од нејасната месечина (1953)

  Режија: Кенџи Мизогучи

  Наслов Угецу моногатари, нема оригинал, прекрасната јапонска фантастична драма е сместена за време на Граѓанската војна и е заснована на серија раскази на писателот Акинари Уеда.

  Заплетот се одвива во 16 век и ги следи браќата Џенџуро и Тобеи кои патуваат во главниот град. Додека вториот одлучува да биде самурај, Џенџуро се одлучува за трговскиот живот и е пречекан во палатата на убава жена. Некое време подоцна, мажот открива дека таа е дух .

  24. Шестото сетило (1999)

  Режија: М. Night Shyamalan

  Достапно на: Star+

  The Big Hit
  Patrick Gray
  Patrick Gray
  Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.