21 најдобри серии за гледање на HBO Max

21 најдобри серии за гледање на HBO Max
Patrick Gray
и доби 9,4 на веб-страницата IMDB, која го мери нивото на одобрување на серии и филмови од страна на корисниците.

Серијата има 5 епизоди и ги открива причините за катастрофата, како и напорите на пожарникарите, спасувачите и волонтери .

Чернобил (2019)Viceпристигна на HBO во април 2022 година и беше многу пофален.

Заснован на вистински настани, инспириран е од автобиографската книга Tokyo Vice: An American Reporter on the Police Beat in Japan од Џејк Аделштајн. Заплетот раскажува за американски новинар кој живее во Токио и на крајот се вмешува во Јакуза , познатата јапонска мафија.

Серијата предизвикува размислување бидејќи прикажува извонредна приказна, натопени во јапонската култура и со нео-ноар амбиент и атмосфера што потсетува на класиците како што се Blade Runner и Blue Velvet.

Tokyo Viceво оваа серија тој дава одлична интерпретација.

Наративот започнува прикажувајќи Британец кој е во Австралија и претрпе напад , завршувајќи во болница. Кога ќе се разбуди, сфаќа дека не се сеќава на ништо, дури ни кој е.

Така, ја запознава Хелен Чемберс, полицајка на почетокот на нејзината кариера која ќе биде една од ретките луѓе кои можат да и помогнат.

Исто така види: Патување до центарот на Земјата (резиме на книга и преглед)

Продукцијата беше добро прифатена од претплатниците на HBO, што му донесе ветување за втора сезона.

The Touristдека сите транс жени кои се појавуваат во Вененосе всушност транс. Покрај тоа, некои луѓе блиски на Кристина за време на нејзиниот живот одиграа улога, придонесувајќи да се даде уште повистински карактер на приказната.

5. Можеби те уништив (2020)

Со навестувања за драма и комедија, ова е британска серија создадена и во која глуми Михаела Коел.

Заплетот прикажува деликатна тема, насилството врз жените. Арабела е писателка која откако отишла на ноќна забава во Лондон, се буди следниот ден без да се сеќава што се случило. Таа потоа откри дека била силувана и се бори да ги разбере фактите .

Серијата заслужува да биде видена, бидејќи се обидува да ги направи луѓето свесни за тоа како неконсензуалната врска е кривично дело , без оглед на ситуацијата во која нека се случи. Дополнително, носи претстава на црн протагонист и се занимава со расизам и хомофобија.

Може да те уништамЗендаја и беше огромен хит на HBO.Еуфоријатој мора да се занимава со сериозни лични прашања.

Оцена 8.5 на IMDB, ова е криминална серија која се одвојува од клишето создавајќи пореална атмосфера со ликови кои не се површни.

Mare Of Исттаун(HBO)

16. Сцени од брак (2021)

Кој сака наративи за љубовните врски и нивната сложеност сигурно ќе ужива сцени од брак . Создадена од Хагаи Леви, американската продукција е инспирирана од истоименото дело од 1973 година, на Швајцарецот Ингмар Бергман.

Ова е современа верзија на приказната за брачен пар во криза што се обидува да ги реши нивните проблеми . Изведбите на Џесика Честејн и Оскар Ајзак се неверојатни, дијалозите се многу добро конструирани, а фотографијата е прекрасен детаљ освен.

Сцени од бракгрупа милионери на одмор во луксузни одморалишта, во првата сезона на Хаваи и во втората, во Сицилија, Италија.Белиот лотос

HBO Max е добра опција за стриминг услуга која има различни филмови и серии со одличен квалитет. Има многу оригинални продукции ценети од јавноста и од специјализираните критичари.

Исто така види: Ренесанса: сè за ренесансната уметност

Затоа, ви донесуваме листа со најдобрите неодамнешни серии и други постари и неизбежни серии за маратон!

1. The Last of Us (2023)

Идеализиран од Нил Дракман и Крег Мазин, ова е серија базирана на истоимената игра. Претставува дистописка иднина во која човештвото е уништено од страшен вирус кој брзо се шири и ги претвора луѓето во канибали.

Останатите луѓе живеат на заштитени места или секогаш патуваат. Токму во тој контекст Џоел е најмен да ја однесе Ели на друго место безбедно. Но, некои откритија ветуваат дека ќе ги разбудат духовите и ќе донесат малку надеж за можен лек за вирусот.

THE LAST OF US Trailer 2 Brasileiro Subtitled (2023)

2. Белиот лотос (2021)

Белиот лотос беше една од најуспешните серии во 2021 година во првата сезона. На крајот на 2022 година, втората сезона беше премиерно прикажана, подеднакво призната.

Креирана од Мајк Вајт, продукцијата ги открива сложените и контрадикторни односи на американското општество, но оди подалеку, донесувајќи размислувања за човечкото однесување воопшто.

Мешајќи ја комедијата и трагедијата, таа претставува The Sopranos , или Sopranos Family , како што се нарекува во Бразил.

Премиерно беше прикажана во 1999 година и го следи Тони Сопрано, семеен човек во потрага по исцелување од паника напад. Но, љубопитно е што Тони е исто така моќен член на италијанската мафија .

Продукцијата го направи класика и доби многу важни награди низ годините, сметајќи се за една од најдобрата серија на сите времиња.

Можеби и вас ве интересира :
    Patrick Gray
    Patrick Gray
    Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.