31 најдобри филмови за гледање на Нетфликс во 2023 година

31 најдобри филмови за гледање на Нетфликс во 2023 година
Patrick Gray

Ако сте филмски ентузијаст, тогаш искористете ја среќата на времето за да гледате неверојатни филмови на Нетфликс од дома. Со огромен и разновиден каталог, лесно е да се изгубите меѓу толку многу опции: драми, комедии, документарни филмови, анимации...

Размислувајќи да ви подадеме рака, подготвивме листа на одлични предлози кои се достапни на стриминг на платформата.

1. Глад за успех (2023)

Ова е продукција во режија на тајландскиот Sittisiri Mongkolsiri која се истакнува меѓу јавноста и критиката. Приказната ја следи младата Аој, скромна готвачка која добива можност да работи како чирак во познат ресторан.

Таа е возбудена поради нејзината нова работа и шансата да стане готвач . Но, живеењето со готвачот Пол и неговото агресивно однесување може да биде голема пречка.

2. Undercover Agent (2023)

Во режија на Morgan S. Dalibert, овој француски акционен филм ветува адреналин и неизвесност. Овде ги следиме стапките на Адам Франко, таен агент кој се обидува да спречи терористички напад од група мафиози.

Меѓутоа, кога ќе го запознае и ќе се заљуби во синот на еден од криминалците, Адам ќе мора да направи тешки избори.

3. Пинокио ​​од Гиљермо дел Торо (2022)

Трејлер:

Пинокио ​​од Гиљермо дел ТороПинокио ​​за деца добива нова верзија со оваа прекрасна стоп-анимација на Гилермо дел Торо. Продукцијата пристигна на Нетфликс на крајот на 2022 година и ја раскажува приказната за дрвеното момче кое оживува.

Поинаку од најпознатиот лесен и едноставен пристап, овде заплетот има мрачни црти , носејќи елементи од оригиналната приказна на Италијанецот Карло Колоди .

Возрасната оценка е стара 12 години, бидејќи играниот филм се осврнува на сложени теми како што се фашизмот во Втората светска војна, оплакувањето и алкохолизмот, како како и траумите од детството.

4. Целосно нов фронт (2022)

Трејлер:

Целосно нов фронтглуми во филмот заедно со Оливија Колмам.

Заснован на драма, заплетот раскажува за постар човек кој е сè поранлив , но ја негира помошта на неговата ќерка и поминува да влезе во паралелен свет, сомневајќи се во сите и во нивната околина.

6. Matilda: The Musical (2022)

Трејлер:

Matilda: The MusicalМелфи, Гнездо за двајцае инспириран од вистинска приказна. Во заплетот, ја следиме траекторијата на Лили, која штотуку ја загуби својата ќерка поради синдром на ненадејна смрт на доенчиња.

Сопругот на Лили, Џек, беше примен на клиника за подобро да се справи со ситуацијата. Во меѓувреме, жената остана дома и мора да се соочи со болната жалост .

Кога птица ја мачи и инсистира да ја нападне, Лили бара начини да се ослободи од животното. Така, таа контактира со Лери Фајн, поранешен психолог кој стана ветеринар, кој ќе биде клучен во нејзиното закрепнување.

23. Професор Октопод (2020)

Еден од најдобрите документарни филмови за морскиот живот во 2020 година е Професор Октопод , во режија на Пипа Ерлих и Џејмс Рид и продуциран од Самиот Netflix.

Филмот го прикажува неверојатното пријателство помеѓу Крег Фостер, режисер на документарни филмови и октопод . Фостер поминал месеци посетувајќи го и снимајќи го животното, додека не развиле неверојатна врска.

Поставката е на брегот на Јужна Африка, на локација полна со алги.

Публиката и критичарите им се допаднаа на продукцијата, која доби Оскар за најдобар долгометражен документарен филм во 2021 година.

24. Ирецот (2019)

Филмот на Мартин Скорсезе, еден од најголемите живи филмаџии, е сместен во контекст на светот на криминалот, а во него глуми Роберт Де Ниро, кој има вово голем број други прилики соработуваше со режисерот.

Сценариото е адаптација на книгата Слушнав дека сликаш куќи , од Чарлс Брант, која ја раскажува вистинската приказна за Френк Ширан , ветеран од Втората светска војна, кој наводно е вмешан во убиство.

Продукцијата на Скорсезе зазема едно од највпечатливите злосторства во Соединетите Држави : исчезнувањето на Џими Хофа, во 1975 година Хофа беше лидер на синдикатот кој беше вмешан во мафијата. Ветеранот Френк е обвинет дека е вмешан во злосторството, кое до ден денес не е расветлено. Филмот на Скорсезе повторно ја измислува врската помеѓу овие два љубопитни лика.

25. Доис Папас (2019)

Филмот во режија на Бразилецот Фернандо Меирелес има контекст кој не е многу чест во универзумот на кинематографијата: односот на пријателството во големите ешалони на Католичката црква.

Протагонистите овде се две важни личности во христијанскиот контекст: аргентинскиот кардинал Хорхе Бергољо (Џонатан Прајс) и папата Бенедикт XVI (Ентони Хопкинс).

заплетот добива сила кога аргентинскиот кардинал одлучува да се пензионира откако не се согласува со низата насоки дадени од папата. Потоа купува билет за Рим, каде што ќе го формализира барањето за отстранување.

Меѓутоа, неочекувано папата прво оди да го посети и од таа прва средба,долг разговор кој се одвива на идните состаноци. Во дијалогот, обајцата размислуваат за судбината на црквата, проблемите со кои се соочува католицизмот и нивните лични дилеми.

26. Рома (2018)

Исто така види: 11 најдобри книги од бразилската литература што секој треба да ги прочита (коментира)

Непопустливо, Рома е поетска биографска приказна инспирирана од детството на режисерот Алфонсо Куарон.

Играниот филм кој доби Оскар за најдобар странски филм е сместен во Мексико во 70-тите години и ги носи секојдневните драми на семејството од висока средна класа.

Roma е снимен во црно-бело и има беспрекорна фотографија. Заплетот се осврнува на серија прашања како што се социјалната нееднаквост во Латинска Америка, мачизмот и двојното патување на толку многу жени кои мораат да ги балансираат личните и професионалните животи.

27. Момчето кое го откри ветрот (2019)

Инспириран од книгата Момчето што го зароби ветрот, играниот филм раскажува драматична приказна за надминување .

Наративот, сместен во Африка (поточно во Малави), во 2001 година, е заснован на вистинската приказна на Вилијам Камквамба. Протагонистите, семејството Камквамба, го сочинуваат родители земјоделци кои сакаа попросперитетна судбина за своите деца.

Ени е најстарата ќерка, која оди на универзитет и нејзиниот брат Вилијам (Максвел Симба) , ја гледа како инспирација. Вилијам е главниот лик на приказната, чиј најголемСонувам да учам. Прониклив, тој е способен да поправи се што е неисправно околу него за да заработи неколку пари.

Семејството Камквамба запаѓа во неволја по огромна суша и токму Вилијам, со својата генијалност, успева да обезбеди подобри денови за оние што најмногу ги сакате.

28. Мрежна дилема (2020)

Документарецот на Нетфликс „Мрежна дилема“ зборува за последиците од нашата преголема изложеност на социјалните медиуми. Критички, филмот не тера да размислуваме не само за времето што го поминуваме во овој виртуелен простор, туку и за тоа што се прави со нашите податоци.

Фразата „ако не плаќате за производот, тогаш сте производот“ што нè тера да размислуваме за деловните модели кои преовладуваат во дигиталниот свет.

Преку интервјуа со луѓе кои се дел (или биле дел) од оваа милионерска индустрија - програмери, психолози, консултанти - доаѓаме до знаат многу за нашата социјална динамика внатре и надвор од мрежите.

Поранешните вработени и креатори на Facebook, Twitter, Instagram и Google покажуваат во филмот малку од функционирањето на овие компании и нека опремата што се движи индустријата.

Зборувајќи за алгоритмите што тие помогнаа да се создадат, гостите се обидуваат да нè натераат да сфатиме колку сме маѓепсани од мрежата . Така, ние дејствуваме на импулс и постојано апсорбирамеинформации кои можат да не трансформираат во порадикални и зависни луѓе.

Дилемата на мрежите, чија основна цел е предупредување за опасностите од социјалните мрежи , ја посочува како последица на оваа прекумерна користат, на пример, социјална поларизација и политичка радикализација.

29. Motti's Awakening (2018)

Ако сакате да се нурнете во сосема поинаква култура , Будењето на Моти е комедија која не може да изгуби. Филмот претставува православно еврејско семејство кое правело планови за животот на нивниот син, Мордехај (за интимните на Моти), но момчето решило да не го следи.

Полн со хумор, драматичната приказна на Моти ( Џоел Басман) беше избрана да ја претставува Швајцарија на Оскарот за најдобар странски филм.

Моти, која живее во религиозниот семеен простор на нејзините родители, исто така циркулира и има пријатели надвор од заедницата и на крајот се заљубува во колеџ цимер кој не е од неговата религија.

Во филмот ја гледаме тешкотијата на Моти да го задоволи своето семејство следејќи ги традициите и, во исто време, неговата желба да стане независен и да го најде својот пат.

30. Nothing to Hide (2018)

Француската комедија собира долгогодишни пријатели во необична ситуација - вака би можело да се дефинира Нема што да се крие.

За време на вечера за братство во еден од нивните домови, еден од нивните пријателинуди поинаква игра. Gymkhana е следна: секој мора да ги стави своите мобилни телефони во центарот на масата и што и да се појави на екранот (повици, е-пошта, пораки) мора да се третира гласно, јавно.

Очигледно безопасната игра завршува нагоре предизвикуваат вистински дожд од проблеми и паровите на масата мора да си се објаснуваат за да ги оправдаат срамните ситуации .

Ништо да се крие е современа комедија и многу забавно, може да биде одлична забава за секој што бара добро светло смеење.

31. Atlantis (2019)

Филмот, кој ја доби Големата награда на жирито на Канскиот филмски фестивал, е продукција која се одвива во крајбрежниот регион Дакар, Сенегал.

Ја раскажува приказната за Сулејман (Ибрахима Траоре) и Ада. Тој е градежен работник кој како и неговите млади колеги не успева да ја земе платата на градилиштето каде што работел. Веќе Ада, љубовта на неговиот живот, му е ветена на друг маж.

За жал за Сулејман, сè оди наопаку. Професионалната и личната криза го натера да реши да ја напушти државата. Мотивирано да најде подобра иднина, момчето одлучува илегално да емигрира по море во Шпанија .

Ова беше првиот долгометражен филм на францускиот режисер со африканско потекло Мати Диоп.

исчезна.

Овој пат девојката, веќе поискусна, решава да отвори агенција за да работи како детектив, но агенцијата не оди баш најдобро. Единствениот случај што го добива е тој на девојка која ја бара својата сестра која мистериозно исчезнала . Двајцата работеа во фабрика за кибрит, па затоа во парцелата често се обработуваат фабричкото опкружување и проблемите со кои се соочуваа работниците.

8. Mães Paralelas (2021)

Исто така види: 36 тажни филмови за плачење секој пат кога ќе ги погледнете

Премиерно на Netflix во февруари 2022 година, Mães Paralelas ја прикажува Пенелопе Круз како протагонист во емотивна и чувствителна приказна.

Од познатиот шпански филмски режисер Педро Алмодовар, приказната се врти околу две самохрани мајки кои се среќаваат во болница и почнуваат да се породуваат истиот ден.

Како се очекува од Алмодовар , драмата носи сложени теми и прикажува мајчинство без идеализации. Покрај тоа, тој успева да ги обедини наративните историски елементи кои се однесуваат на Шпанската граѓанска војна и убиствата извршени од шпанската фаланга, фашистичка група од 1930-тите.

Покрај ова неодамнешна продукција, можно е да се најде во каталогот на Нетфликс со стари и класични филмови на режисерот.

9. Не гледај нагоре (2021)

Во режија и сценарио на Адам Мекеј, американскиот научно-фантастичен и комедијален филм е исто така сатира на политичката и социјалната панорама на

Протагонистите, Кејт и Рандал, се пар астрономи кои прават страшно откритие: Земјата ќе биде уништена од комета. Оттогаш, тие се обидуваат да ги алармираат медиумите, но се дискредитирани и исмејувани.

Сметана за метафора за климатската криза и негирање, оваа функција достигна рекордна публика кога беше достапна на Нетфликс.

2> 10. Attack of the Dogs (2021)

Играниот филм за драма и вестерн, инспириран од истоименото книжевно дело на Томас Севиџ, го режираше Новозеланѓанката Џејн Кемпион. .

Заплетот е сместен во 1920-тите, во регионот Монтана, и ја раскажува приказната за фармер по име Фил Бурбенк. Човекот, почитуван и од кој се плашат сите , се вклучува во семејни конфликти кога неговиот брат се ожени со вдовица која веќе има дете.

Делото се осврнува на различни теми како што се семејството, љубовта, загубата и тајните што ги криеме од остатокот од светот.

11. Изгубената ќерка (2021)

Заснована на истоимениот роман на Елена Феранте, американската драма ја режираше Меги Гиленхал, која го потпиша и сценариото.

Леда е учителка која се наоѓа сама, бидејќи нејзините ќерки решиле да ги поминат празниците со својот татко. Тогаш таа патува во Грција и ја запознава Нина, млада жена придружена од нејзината мала ќерка.

Оттаму, Леда започнуваразвивајќи непријатна врска со нејзиниот нов пријател. Филмот, признат од јавноста, размислува за мајчинството и неговите постојани предизвици .

12. Unforgivable (2021)

Во режија на Нора Фингшајд, играниот филм со драма и напнатост беше заснован на мини-серија со истото име.

Рут Слејтер завршува на излегување од затвор по долго време во затвор за убиство на полицаец. Во обидот да го рестартира својот живот , таа мора да се соочи со неколку предрасуди.

Протагонистот, исто така, одлучува да ја побара својата помлада сестра, со која изгубила контакт, и е принудена да претура во минатото. Во исто време, тој треба да побегне од роднините на човекот што го убил, кои се жедни за одмазда.

13. The Hand of God (2021)

Италијанската биографска драма, во режија на Паоло Сорентино, е сместена во градот Неапол, во текот на 80-тите. Заплетот беше инспириран од младоста на режисерот , раскажувајќи го неговото животно патување.

Фабието, главниот лик, е тинејџер страстен за фудбалот кој останува сираче на трагичен и ненадеен начин. Оттогаш, тој преживува благодарение на киното, кое на крајот станува негова професија.

14. Како се заљубив во гангстер (2022)

Полското драма и криминално дело, во режија на Мациеј Кавулски, ја раскажува биографијата на Никодем Скотарчак, еден од најозлогласените бандити во земјата . ОЗаплетот е раскажан преку перспективата на една мистериозна жена која живеела во романса со него.

Во заплетот можеме да ги гледаме највпечатливите моменти од неговата траекторија, знаејќи го подемот и падот на „Никос“ во светот на мафијата .

15. 7 Prisoneiros (2021)

Бразилската продукција на драма и неизвесност ја режираше Александар Морато, освојувајќи ги критичарите и јавноста. Приказната се фокусира на група тинејџери кои живеат во несигурни услови и прифаќаат понуда за работа во отпад.

Одеднаш, тие сфаќаат дека се приведени во мрежа на трговија со луѓе . Без друг излез, еден од нив почнува да се однесува како помошник на неговиот киднапер.

Филмот привлече меѓународно внимание, соочувајќи се со суровата реалност на модерното ропство, кое останува скриено во различни делови на светот .<1

16. Огнената ноќ (2021)

Во режија на Татјана Хуезо, мексиканската драма ќе ја претставува земјата за овогодинешните Оскари. Дејствието се одвива во изолиран регион во планините, каде што девојките треба да ја потстрижат косата и да се кријат за да избегаат од насилството .

Протагонистите се три девојки кои живеат помеѓу игрите и невиноста сопствена возраст. Сепак, тие треба да ги слушаат советите на нивната мајка и да најдат начини како да ги избегнат киднаперите кои ги напаѓааттаму.

Прикажувајќи ги опасностите од сценарио каде мачизмот е доведен до крајни точки, делото се придвижи и ги освои гледачите.

17. Riverdance - A Dancing Adventure (2021)

Ако барате неодамнешно издание за да го гледате со целото семејство, анимацијата во режија на Имон Батлер и Дејв Розенбаум е одличен облог.

Киган и Моја се две деца кои минуваат низ тежок период. Таму запознаваат два волшебни лосови кои ги учат како да танцуваат . Преку Риверденс, еден вид ирски танц на тап, пријателите учат да се справуваат со своите емоции, повторно наоѓајќи радост и надеж.

18. The Páramo (2022)

Шпанскиот хорор и драмски филм е оригинална продукција на Нетфликс, во режија на Дејвид Казадемунт. Заплетот го придружува малото семејство кое избрало да живее мирно, во регион изолиран од се.

Меѓутоа, пристигнувањето на едно злобно суштество , кое почнува да ги прогонува, ја менува вашата рутина . Оттогаш, Лусија треба да направи се за да го заштити својот син.

19. O Diabo de Cada Dia (2020)

Трилерот и драмскиот филм, во режија на Антонио Кампос, е заснован на истоименото книжевно дело, напишано од Доналд Реј Полок . Приказната се одвива во рурален северноамерикански регион, по Втората светска војна.

Арвин е погрешно разбран млад човек, син наветеран кој загина за време на конфликтот. Кога почнува да го доведува во прашање верскиот водач на градот , тој почнува да се однесува непредвидливо. Во меѓувреме, има неколку сериски убијци кои се шетаат низ местото и ја бараат својата следна жртва.

20. Белиот тигар (2021)

Индиската продукција Белиот тигар се заснова на истоимената бестселер книга на Аравинд Адига.

Со изненадувачки и контроверзен заплет, филмот, во режија на Рамин Бахрани, се осврнува на економската нееднаквост и системот на касти во Индија, истакнувајќи ги големите социјални конфликти .

Долгото беше многу го пофали и победи на Азискиот филмски фестивал во 2021 година, номиниран и за други награди.

21. Заборавената битка (2021)

Заборавената битка е оригиналниот наслов на оваа воена драма режиран од Холанѓанецот Матијс ван Хајнинген Џуниор. Функцијата, објавена во Бразил во 2021 година, е суперпродукција направена во партнерство помеѓу Холандија, Литванија и Белгија.

Таа ги прикажува приказните на ликовите од различни страни на бојното поле. Контекстот е Битката кај Шелд, епизода од големо значење за време на Втората светска војна.

Интересно во наративот е тоа што прикажува различни гледишта на секој од ликовите, но само една цел: слобода.

22. Гнездо за двајца (2021)

Во режија на Теодор
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.