36 тажни филмови за плачење секој пат кога ќе ги погледнете

36 тажни филмови за плачење секој пат кога ќе ги погледнете
Patrick Gray
спомени (2004)
 • Режисер : Мишел Гондри
 • Каде да гледате : Amazon prime видео, Telecine Play, Google Play

Кога Џоел и Клементина завршуваат долга и интензивна врска, нивните животи се трансформираат и болката предизвикана од загубата на љубовта станува неподнослива.

Така , откако дозна дека Клементина барала услуга за „ бришење спомени “, Џоел решава да го стори истото.

Сепак, во текот на процесот тие сфаќаат дека тоа не е најдобриот начин да се справи со болката и тагата од разделбата.

12. Life is Beautiful (1999)

 • Режисер : Роберто Бенињи
 • Каде да гледате : Telecine Play

Животот е убав е филм за смеење и плачење, комбинирајќи хумористични сцени и фантастична визија за животот со тагата од Втората светска војна .

Раскажува приказна за едно еврејско семејство кое е разделено од нацистичкиот режим. Гвидо (Роберто Бенињи) живеел со сопругата и синот додека еден ден тој и момчето не биле одведени во концентрационен логор.

За да не го исплаши момчето, таткото измислил дека тие учествуваат во комплицирана игра дека има за цел да ги заштити.

Исто така види: 15 најдобри класични книги од бразилската литература (коментирани)

13. Central do Brasil (1998)

 • Режиктор Волтер Салс
 • Каде да го гледате : Telecine Play
Central направи БразилОригинална трејлерГерманија, Австрија и Франција. Ја раскажува приказната за Ана и Жорж, многу постар пар кој мора да се соочи со неочекувана болест, што ја става нивната љубов под контрола.

Многу добро примен од критичарите, филмот освои неколку награди , вклучувајќи ги и Оскар и Златен глобус.

23. Мар адентро (2005)

Режија : Алехандро Аменабар

Филмделикатно и трогателно го прикажува суровиот подем на фашизмот, трансформирајќи ги животите на сите наоколу.

16. Момчињата не плачат (2000)

Режисер : Кимберли Пирс

Момците не плачат (1999) Трејлер #1го структурира нашето општество.

Еден од главните моменти во оваа продукција е учеството на Фернанда Монтенегро како Евридика во старост. Филмот имаше добри реперкусии и беше номиниран за Оскар.

9. Момчето во пижами со пруги (2009)

 • Режисер : Марк Херман
 • Каде да гледате : Google Play
Момчето во пижами со пруги (2008) Момчето во пижами со пруги - трејлер

Момчето во пижами на пруги се базира на истоимената книга од Џон Бојн од 2007 година. концентрациони логори за време на Втората светска војна.

Приказната е раскажана преку детскиот и наивен поглед . Бруно е 8-годишно момче кое со родителите се преселува во место во близина на концентрационен логор и се спријателува со едно од затворениците.

10. My First Love (1992)

 • Режисер : Хауард Зиф
 • Каде да гледам : Google Play
Мој Girl (1991) Трејлер #1Стинго се интересира за девојката и станува слушател на нејзините драми доживеани за време на холокаустот.

Добитник на Оскар и Златен глобус, филмот стана една од најтрогателните приказни за нацизмот.

33. Into the Wild (2007)

 • Режисер : Шон Пен
 • Каде да гледате : Telecine Play, Google Play
Telecine Play

Една од најкул работи за киното е неговата моќ да предизвикува различни чувства и емоции кај нас.

Кога филмот успева да ја раздвижи и расплаче публиката, обично станува незаборавен. Без разлика дали се работи за тажен филм, романса или заснован на вистински факти, важно во овој случај е да се движите.

1. Little Mom (2022)

 • Режисер : Céline Sciamma
 • Каде да го гледате : Amazon Prime Video
Мала мамакомплициран живот, Конор на крајот станува пријател со огромно дрвокое секоја вечер се грижи за неговите соништа, раскажувајќи фантастични приказни и трансформирајќи го неговиот живот.

28. Her (2014)

 • Режисер : Спајк Јонзе
 • Каде да гледате : Google Play
Her - Официјално Трејлер 2. Еден ден тој инсталира систем во неговите електронски уреди што ветува дека ќе биде пријатно друштво.

Така, тој на крајот развива интензивна страст за Саманта, гласот што му дава „живот“ на системот.

29. Moonlight – Under the Moonlight (2016)

 • Режисер : Бери Џенкинс
 • Каде да гледате : Google Play
Месечева светлина - Под месечинатамлад човек во конфликт со родителите.

Тој е примен во психијатриска болница во 70-тите години, кога татко му ќе најде цигара марихуана во неговите работи.

Во азилот Нето ќе се соочи со најлоши ситуации, трауми кои треба да ги носите со себе до крајот на животот.

Ова е филм кој служи како осуда за малтретирањето што го трпат затворениците во психијатриските установи и се приклучува на борбата на движењето во корист на лекувањето им беше достоинствено на пациентите со ментални нарушувања во Бразил.

21. The Fault in Our Stars (2014)

 • Режисер : Џош Бун
 • Каде да гледате :Google Play
Обвинете ги ѕвездитенајтажната анимација досега. Продуциран од Студио Гибли, наративот се одвива во Јапонија за време на Втората светска војна.

Ја прикажува приказната за двајца браќа, Сецуко и Сеита, кои почнуваат да живеат со роднините по нивната мајка тој умира во бомбашки напад организиран од САД, а татко му е принуден да служи војска.

Момчињата доживуваат многу тешкотии и решаваат да се изолираат во шумата, каде што ги забавуваат животните и светулките.

19. Zuzu Angel (2006)

Режисер : Серџо Резенде

Исто така види: Илијада на Хомер (резиме и анализа)

Ова е продукција за вистинската приказна од бразилскиот стилист Зузу Ангел, кој беше успешен во 60-тите и 70-тите.

Неговиот син, Стјуарт Анхел Џонс, беше млад комунистички милитант кој беше прогонуван, мачен и убиен од воениот режим. Со тажниот настан, Зузу започнува сага во потрага по повеќе информации за да го пронајде телото на Стјуарт.

Таа исто така почнува да ја критикува владата преку нејзината работа и да и го загрозува животот. Приказна што вреди да се види за да се разбере варварското минато на бразилската реалност.

20. Bicho de Sete Cabeças (2000)

 • Режисер : Laís Bodanzky
 • Каде да гледате : Vivo Play
Бичо од седум главимеморирање.

Таа на 50-годишна возраст открива дека има Алцхајмерова болест и треба да го преструктуира својот живот и нејзините семејни односи за да може да се справи со болеста.

7. Soul (2020)

 • режија : Пит Доктор
 • Каде да гледате : Дизни Плус
СоулЕн, 23-годишна девојка која живее во приколка со двете ќерки и нејзиниот сопруг.

Девојката работи како ноќна чистачка на универзитет и еден ден почнува да се чувствува лошо. По консултација со лекар, таа е откриена со агресивен рак кој ќе и даде само 3 месеци живот.

Така, Ен започнува патување во потрага да ги исполни своите желби без никому да каже што се одвива.

26. Midnight Express (1978)

 • Режисер : Алан Паркер
 • Каде да гледате : Google Play

Во овој британски филм заснован на реален случај, ја следиме приказната за Били Хејс, човек кој додека е во посета на Турција, има несреќна идеја да тргува со количина хашиш поврзана со неговиот

Били, во меѓувреме, е уапсен во арапската земја и испратен во затвор со најлоши услови . Таму ќе претрпи тортура и ќе добие долга казна. Вашата единствена опција за преживување ќе биде да избегате од местото.

27. 7 минути по полноќ (2017)

 • Режисер : Хуан Антонио Бајона
 • Каде да го гледате : Amazon prime видео, Google Play
Седум минути по полноќ - трејлер со титл

Фантастична приказна полна со размислувања за животот. Во филмот е протагонистот Конор, 13-годишно момче кое страда од болеста на мајка си во отсуство на неговиот татко. Покрај тоа, неговата баба се однесува лошо со него и работите на училиште не одат добро.

Посреднозабележувајќи ја неговата храброст и талент, тој го прифаќа предизвикот.

35. Jack's Room (2015)

 • Режисер : Лени Абрахамсон
 • Каде да гледате : Netflix
The Room de Џек - Официјален трејлер

Драмата ја прикажува борбата на мајка и нејзиниот син да се ослободат од заробеништво. Двајцата живеат во соба, изолирана од се. Тие добиваат посета само од Ник, лицето одговорно за држење во затвор.

Значи, Џој и Џек планираат начин да се вратат на заедничкиот живот и дружењето.

36. Precious - A Story of Hope (2010)

 • Режисер : Ли Даниелс
 • Каде да гледате : Amazon Prime Video
Precious (2009) Official Trailer #1 - Lee Daniels Movie HD

Овој емотивен филм ја раскажува приказната за надминување на Claireece "Preciosa" Jones, 16-годишна црна, дебела и сиромашна тинејџерка која постојано трпи сексуална злоупотреба од нејзиниот татко, забременување по втор пат. Мајката ја малтретира и физички и психички.

Девојчето има слаби резултати на училиште, но е испратено во специјална институција. Таму, со помош на нејзиниот учител и социјален работник, таа успева да му даде нова насока на нејзиниот хаотичен живот .

Филмот беше прикажан на филмскиот фестивал Санденс и на Кан.

за животот, размислувањата и идеите за вашето дете подоцна да има добри спомени за вас.

Трогателен филм заснован на вистинска приказна, кој исто така носи забавни моменти без да западне во драма.

3 . Shindler's List (1993)

 • Режисер : Стивен Спилберг
 • Каде да го гледате : Telecine Play
A Шиндлеров список (25-годишнина) - Официјален трејлер (Universal Pictures) HD

Заплетот се одвива во Втората светска војна и го прикажува прогонството на Евреите . Врз основа на вистинска приказна, таа раскажува за Оскар Шиндлер, контроверзен човек кој бил член на Нацистичката партија и експлоатирал евтина еврејска работна сила.

Меѓутоа, откако ја сфатил суровоста што ја заземала Германија, тој одлучил да пречекајте повеќе од илјада Евреи и помогнете им да се спасат од нацистичкото истребување.

4. Танцување во мракот (2000)

Режисер : Ларс фон Трир

Оваа музичка драма се одвива во САД и зборува за Селма, брилијантно интерпретирана од Бјорк. Таа е чешка имигрантка која со својот син оди на американско тло со сон да го оперира момчето.

Селма има сериозна наследна болест на очите поради која постепено го губи видот, што ќе се појави и со нејзиниот син.

Значи, таа заштедува пари со многу труд, резултат на исцрпувачка работа во фабрика. За да се олесни настраданиот живот, девојката почнува да има заблуди, во коизамислете танц и музички сцени во најразновидните ситуации.

Филмот е нашироко запаметен како еден од најтажните, бидејќи е многу тешко да не се вклучи и да страда заедно со ликот.

5. Секогаш покрај тебе (2009)

 • Режисер : Lasse Hallström
 • Каде да го гледате : Amazon Prime, Telecine Play
Секогаш покрај тебе (2009) Официјален трејлер со титл.

Ова е уште една драма заснована на вистинска приказна и го прикажува пријателството помеѓу Паркер Вилсон (Ричард Гир) и неговото куче.

Паркер е учител кој, по враќањето од работа, наоѓа кученце од расата Акита напуштен на железничка станица. Затоа тој решава да го однесе дома.

Кучето Хачи е многу лојално и почнува да го придружува својот сопственик секој ден на пат до работа, додека неочекуван настан не ја промени нивната приказна.

Ова е пример за тоа како љубовта меѓу луѓето и животните може да биде трогателна и трансформирачка.

6. Засекогаш Алис (2015)

режија : Ричард Глецер, Веш Вестморленд

Засекогаш Алис - Трејлер со титл - премиера на 12 март во кината

Филм за загубата, идентитетот, меморијата и постојаната потрага да се живее во сегашниот момент , така е и Засекогаш Алиса .

Во неа ја следиме приказната за Алис Хауланд, истражувач и учител по лингвистика која почнува да ги согледува промените во неговата способност да Central do Brasil , кој чувствително прикажува портрет на бразилскиот народ .

Дора е пензионирана учителка која заработува со пишување писма до неписмени луѓе во возот станица Воз Централ до Бразил, во Рио де Жанеиро.

Судбината, еден ден неговиот живот се вкрстува со животот на Хосуе, момче кое штотуку останало сираче. Двајцата се здружуваат и започнуваат потрага низ внатрешноста на североистокот во потрага по таткото на момчето.

За длабинска анализа, прочитајте: FIlme Central do Brasil.

14. Шампионот (1979)

 • Режисер : Франко Зефирели

Шампионот влезе во историјата на кинематографијата како најтажниот филм на сите времиња . Го раскажува животот на Били Флин, поранешен боксер кој живее со својот син Т.Џ и се бори да го издржи момчето финансиски.

Откако мајката на Т.Џ повторно ќе се појави во нивните животи, Били одлучува да се врати кај своето семејство. прстени за да добие пари и да го издржува детето.

15. Јазикот на молците (1999)

Режисер : Хозе Луис Куерда

Јазикот на молците се одвива во внатрешноста на Шпанија во 1930-тите, моменти пред Шпанската граѓанска војна, под команда на генералот Франко.

Го изложува училишниот живот на Мончо, момче кое се дружи со својот учител, постар човек полн на убедувања и демократски идеали, како и родителите на момчето.

Филмот
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.