Филм Зелена книга (анализа, резиме и објаснување)

Филм Зелена книга (анализа, резиме и објаснување)
Patrick Gray

Зелена книга , од режисерот Питер Фарели, ја раскажува вистинската приказна за неочекуваното пријателство помеѓу пијанистот Дон Ширли (Махершала Али) и неговиот возач Тони Лип (Виго Мортенсен) во екстремно расистички американски контекст на шеесеттите.

Филмот беше номиниран за Златен глобус 2019 година во пет категории. На крајот од ноќта, Зелената книга донесе три трофеи: најдобра споредна машка улога (Махершала Али), најдобар филм во комедија и најдобро сценарио.

Махершала Али исто така ја доби наградата БАФТА 2019 година на категорија за најдобра споредна машка улога.

Исто така види: Ренесанса: сè за ренесансната уметност

Филмот беше номиниран за Оскар 2019 година во четири категории: најдобар филм, најдобар актер (Виго Мортенсен), најдобра споредна машка улога (Махершала Али), најдобро оригинално сценарио и најдобра монтажа. Зелена книга - Водич ги освои статуетките за најдобар филм, најдобра споредна машка улога (Махершала Али) и најдобро оригинално сценарио.

Резиме на филмот Зелена книга

Дон Ширли ( ја игра Махершала Али) е брилијантен црн пијанист кој сака да направи турнеја на југот на Соединетите Држави, регион обележан со заостанатост, предрасуди и расно насилство .

За да го придружува во текот на овие два месеци на емисии, тој одлучува да оди да бара возач/асистент.

Исто така види: 13-те најдобри хорор филмови на Amazon Prime Video

Тони Валелонга (го игра Виго Мортенсен) - познат и како Тони Лип - е никаквец со италијанско потекло кој работи воноќ во Њујорк. Ноќниот клуб во кој работел, наречен Копакабана, морал да биде затворен и Тони се нашол без работа неколку месеци.

Одговорен за издржување на семејството, Тони, кој бил оженет со Долорес и имал две мали деца, започнал да бара работа за да преживее во месеците кога клубот беше затворен.
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.