15 незаборавни класични филмови за гледање на Нетфликс

15 незаборавни класични филмови за гледање на Нетфликс
Patrick Gray

Класичните филмови се оние кои влегуваат во историјата на кинематографијата, станувајќи незаборавни и безвременски за неколку генерации.

Исто така види: 27 филмови базирани на вистински настани кои се многу емотивни

Без разлика дали поради нивните иновативни приказни или влијанието што го вршат врз културата, тоа се продукции кои обично достигнуваат голем успех. успех на благајните и остануваат релевантни до ден-денес.

Затоа, избравме 13 незаборавни класични филмови за да ги гледате на Netflix.

1. Кум (1972)

Еден од најголемите класици на кинематографијата, Кум беше режиран од Френсис Форд Копола и објавен во 1972 година.

<0 Приказната го следи семејството Корлеоне, кое раководи со моќната италијанско-американска мафија во 1940-титеЊујорк. Вито Корлеоне (го игра Марлон Брандо), е шефот кој го води бизнисот со духовитост и бруталност.

Кога ќе биде застрелан, неговиот син Мајкл (Ал Пачино) безмилосно ја презема мафијата. Така, заплетот ја прикажува борбата за моќ и контрола во гламурозен контекст, полн со опасност и насилство.

Филмот, базиран на романот на Марио Пузо од 1969 година, е првиот од трилогијата што ја призна јавноста и за критиката.

2. Girl Interrupted (1999)

Успешно во доцните 90-ти, Girl Interrupted стана класика и е достапна на Netflix.

Дејството се одвива во 60-тите години и го следи патувањето на Сузана, млада жена созаеднички за секој тинејџер, но кој е хоспитализиран во психијатриска клиника. Таму, тој има контакт со други пациенти и ја запознава Лиза, вознемирена девојка која станува негова пријателка и организира бегство од болницата.

Со привлечна приказна, функцијата се занимава со прашања како што се менталното здравје, потрагата по идентитет, предрасудите и тешкотиите за трансформација во зрелоста.

3. Официјалната приказна (1985)

Една од ретките латиноамерикански продукции што добиле Оскар е аргентинскиот филм Официјалната приказна .

Во режија на Луис Пуенцо , се одвива за време на аргентинската воена диктатура и раскажува за Алисија, учителка од средната класа која посвојува дете.

Веднаш по Кога една пријателка се враќа од егзил, Алиша сфаќа за злосторствата извршени од владата и дека нејзината ќерка можеби била одземена од нејзините родители, кои биле убиени од режимот.

Филмот имаше големи реперкусии, натпреварувањето и освојувањето награди на неколку фестивали. Дополнително, тој претставува важно средство за оградување и испрашување за диктатурите што се случија низ Латинска Америка .

4. Рамо до рамо (1998)

Оваа драма во режија на Крис Колумбус е една од референците на холивудската кинематографија од 90-тите.

Ги носи реномираните актерки Џулија Робертс и Сузан Сарандон во заплетот што се занимава со теми како што се пријателството,жалење, простување, семејство и сила .

Помешајќи го хуморот со деликатни теми и со скапоцени интерпретации, филмот успеа да ја плени публиката и да стане безвременска приказна.

5. Karate Kid (1984)

Еден од најзапаметените филмови за боречки вештини е Karate Kid , на режисерот Џон Г. Авилдсен .

Лансиран во 1984 година, тој ги пренесе учењата на мајсторот Мијаги на екранот преку обука на младиот Даниел Сем во уметноста на карате.

Даниел се преселил со својата мајка во јужниот дел на земјата. Калифорнија и не можеше да се прилагоди, бидејќи беше малтретиран од некои момчиња во местото.

Така, тој започнува процес на учење карате со мудриот мајстор, кој ќе го одбележи неговиот живот засекогаш.

The филмот имаше огромни реперкусии и ги освои обожавателите ширум светот, станувајќи класика.

6. Принцот во Њујорк (1988)

Во режија на Џон Лендис, во него се појавува Еди Марфи во една од неговите најиконични и најсмешни улоги. Го прикажува животот на Аким, принц од Замунда, во Африка, кој незадоволен од идејата да се венча на договорен начин, решава да замине во Њујорк .

Исто така види: Животинска фарма, од Џорџ Орвел: резиме и анализа на книгата

Откако таму, тој се маскира како обичен човек и почнува да работи во ресторан, каде што ја запознава Лиза, во која се вљубува.

Аким патува со Семи, пријателка која не е многу заинтересирана за маскирање неговото потекло и предизвикува одредени проблеми запринц.

7. Kiki's Delivery Service (1989)

Оваа шармантна јапонска анимација на Хајао Мијазаки ја раскажува приказната за Кики, тинејџерка вештерка која го напушта домот за патување на самооткривање и развојот на нејзините магии .

Кики се населува во крајбрежен град, каде што отвора услуга за испорака на нејзината магична метла за обичните луѓе. Во услови на лични и професионални предизвици, таа го открива својот потенцијал, учи да се справува со осаменоста и врските.

Произведено од реномираното јапонско студио за анимација Студио Гибли, филмот е инспириран од романот Majo no Takkyūbin (1985) од Еико Кадоно.

8. My First Love (1991)

Незаборавниот My First Love ( My gilr , оригинално) е еден од оние носталгични филмови кои остануваат во сеќавањето на оние кои живееле низ 90-тите.

Во главните улоги Маколи Калкин и Ана Члумски, тој е режиран од Хауард Зиф .

Заплетот се одвива во 70-тите и во неа ја следиме девојката Вада како влегува во адолесценцијата среде конфликти и предизвици .

Нејзиниот единствен пријател е Томас Џеј, несмасно и осамено момче, со кого живее прва љубов.

Филмот беше добро прифатен, добивајќи следбеници три години по неговото прикажување.

9. Seven Years in Tibet (1997)

Со Бред Пит во главната улога, ова е филм базиран наво вистинска приказна режиран од Жан-Жак Ано и објавена во 1997 година.

Драмата вклучува авантуристички и историски податоци и ја раскажува траекторијата на планинарот Хеирих Харер за време на обид да се искачи Нанга Парбат, еден од највисоките врвови во светот, кој се наоѓа на Хималаите, во регионот на Пакистан.

Потфатот пропадна и поради конфликтите меѓу земјите, тој стана воен заробеник. Но, Хајнрх успеа да се засолни во Тибет, каде што неговиот живот радикално се трансформираше.

Продукцијата беше добро прифатена од јавноста и критичарите, и беше запаметена како убава приказна за надминување и учење.

10. Мојот пријател Тоторо (1988)

Иконична јапонска анимација , Мојот пријател Тоторо , е прекрасна продукција потпишана од Хајао Мијазаки за Studio Ghibli.

Наративот е полна со фантастични и емотивни сцени кои ги прикажуваат сестрите Сацуки и Меи кои живеат со шумски духови.

Јапонскиот класик е референца за источниот поп културата и исто така беше успешен на Запад, собирајќи многу обожаватели.

11. Midnight Express (1978)

Заснована на истоимената книга на Вилијам Хејс, ова е продукција во режија на Алан Паркер . Ја раскажува вистинската приказна за Били Хејс , млад човек кој е уапсен на аеродромот во Истанбул , во Турција, поради поседување хашиш.

Во казнено-поправниот дом тој најлошо трписудења, мачени и осудени на 30 години. Неговиот единствен излез би бил бегството.

Филмот доби Оскар за најдобро сценарио и најдобра саундтрак во 1979 година, покрај шест категории на Златен глобус и три на БАФТА.

12 . Таксист (1976)

Еден од големите успеси на актерот Роберт де Ниро е Таксист. Во режија на Мартин Скорсезе , во американската игра се појавува и Џуди Фостер во една од нејзините први улоги.

Наративот поминува низ животот на Тревис Бикл, измачено момче кое трпи несоница и решава да стане таксист . Така, тој ги поминува ноќите возејќи низ улиците на Њујорк и се соочува со реалноста на проституција и маргиналност.

Еден ден, кога зема 12-годишна проститутка во својот автомобил, Тревис почнува да се обидува да заштитете ја и постапувајте правда.

13. Жени на работ на нервен слом (1988)

режисерот Педро Алмодовар е една од најголемите икони на шпанската кинематографија. Со неговите комедии полни со драма и претерување, тој се етаблира како големо име, особено во 80-тите.

Жени на работ на нервен слом е инспириран од претставата Човечкиот глас , од Жан Кокто, од 1930 година. Раскажува за жена која дава се од себе за да продолжи да има врска со оженет маж. Во меѓувреме, во заплетот се појавуваат и други жени со нивните дилеми.

Добро прифатени од јавноста и критичарите,беше номиниран за Оскар, Златен глобус и БАФТА, покрај тоа што беше награден на други значајни фестивали.

14. The Brutes Love Too (1953)

Ова е филм во вестерн стил. Со оригиналниот наслов Шејн , името на ликот, тој беше режиран од Џорџ Стивенс .

Ја следиме траекторијата на Шејн, стрелец кој запознава момче и му станува херој . Мистериозниот странец одлучува да го одбрани семејството на момчето од рацете на богат фармер и сопственик на многу грла добиток.

Класичен вестерн, оваа продукција освои пет категории Оскар во 1954 година.

15 . Таа го има сето (1986)

Спајк Ли е еден од најважните американски филмаџии во своето време. Овој игран филм во режија на него го покажува чудниот начин на кој младиот уметник Нола Дарлинг се поврзува со нејзините три момчиња .

Секое од момчињата ја задоволува на различен начин и таа има потешкотии да избере со кој сакате да останете.

Љубопитност е што еден од момчињата го игра самиот Спајк Ли, кој во 2017 година ја режираше втората верзија на приказната, направена во формат на серии и достапна и на Нетфликс.

Можеби и вие сте заинтересирани :
    Patrick Gray
    Patrick Gray
    Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.