47 најдобри научно-фантастични филмови што треба да ги видите

47 најдобри научно-фантастични филмови што треба да ги видите
Patrick Gray

Содржина

Создадени со намера да ги истражиме и преиспитуваме границите на нашето знаење, да фантазираме за други можни реалности, научно-фантастичните филмови продолжуваат да ги сакаат гледачите ширум светот.

Дознајте го нашиот избор подолу на основни играни филмови, комбинирајќи ги најдобрите неодамнешни изданија со одличните класици кои привлекуваат толпа луѓе:

1. Dune (2021)

Достапно на: Google Play Movies, HBO Max.

Комбинирање научна фантастика и авантура, играниот филм во режија на Денис Вилнев беше многу очекуван од јавноста. Делото беше инспирирано од истоимениот роман на Френк Херберт, еден од најголемите книжевни успеси на жанрот.

Заплетот, сместен во далечната иднина, ја следи траекторијата на Пол Атреидс, младиот потомок на важен семејството. Вашата мисија е да патувате до Аракис, пустинска планета полна со опасности, во потрага по супстанца од суштинско значење за човечкиот живот.

2. Free Guy (2021)

Достапно на: Star+.

Ова е американска продукција во режија на Шон Леви. Мешајќи научна фантастика, комедија и акција, го прикажува животот на Гај, лик од видео игра кој, без да знае за неговата реалност, живее и работи како шалтер во банка во здодевна рутина.

Еден ден дознава за неговата состојба и почнува да се меша во играта, станувајќи а(2002)

Достапно на: Google Play Films, Paramount Plus.

Нео-ноар научно-фантастичниот филм е режиран од Стивен Спилберг и врз основа на расказ на Американецот Филип К. Дик.

Во 2054 година, постои полициски оддел, предводен од детективот Џон Андертон, кој може да предвиди злосторства и апсење измамниците однапред. Заплетот, кој беше огромен меѓународен успех, го меша технолошкиот напредок со прашањата за судбината и слободната волја.

25. A.I.: Artificial Intelligence (2001)

Достапно на: Google Play Movies, Apple TV.

Уште едно фундаментално дело на Спилберг кое помогна да се дефинира кинематографскиот жанр, играниот филм беше заснован на расказот Supertoys Last All Summer Long од Англичанецот Брајан Алдис.

Сместен во иднина каде што луѓето и андроидите ја населуваат планетата , приказната се фокусира на Дејвид, момче робот . За да биде посвоен од семејство, тој е создаден според ликот на неговиот „брат“ кој бил во вегетативна состојба.

Во разорниот заплет, момчето кое е надарено со интелигенција и чувства, ги открива емоциите како човечки како болка и надеж.

26. Donnie Darko (2001)

Достапно на : Amazon Prime Video, Google Play.

Неразбирливо за некои и генијално за многу други , првиот долгометражен филм во режија и сценарио на Ричард Келистана исклучително популарен со текот на годините.

Дони Дарко е тинејџер кој месечари кој се бори да се вклопи во училиште, иако е многу паметен. Една ноќ, тој почнува да гледа страшен зајак кој најавува одбројување до крајот на светот .

27. A Clockwork Orange (1971)

Достапно на: Google Play Movies, HBO Max.

Еден од најпознатите и најконтроверзните филмовите на Кјубрик, A Clockwork Orange се базирани на хомонимен роман на Ентони Берџес.

Заплетот се одвива во дистописка реалност и во главната улога е Алекс Деларџ, млад социопат кој води насилна банда . За да излезе од затвор, тој добива предлог: да се подложи на експериментален третман кој условува поединци , со намера да ги рехабилитира.

28. Соларис (1972)

Озлогласениот советски драма и научно-фантастичен филм, во режија на Андреј Тарковски, базиран на истоименото дело на Полјакот Станислав Лем, дефинитивно влезе во историјата на кинематографијата.

Дејството се одвива на вселенска станица во близина на планетата Соларис, во која сите членови на екипажот демонстрираат ненадејни промени во однесувањето . Протагонистот Крис Келвин е психијатар повикан на местото да ги истражи овие појави.

29. Alien, the Eighth Passenger (1979)

Достапно на: Star+.

Култниот хорор филма научната фантастика беше режирана од Ридли Скот и се смета за една од најважните и највлијателните во жанрот.

Додека се враќа на Земјата, вселенски брод детектира некоја чудна активност и член на екипажот завршува повреден. Потоа, придружниците сфаќаат дека во него расте вонземско суштество .

30. Blade Runner: The Android Hunter (1982)

Достапно на: Google Play Movies, HBO Max.

Инспирирано од книгата Дали андроидите сонуваат за електрични овци? од Филип К. Дик, иконичниот филм на Ридли Скот беше еден од претходниците на сајберпанк универзумот.

Сместен во светски дистопиец вкрстена од конфликти меѓу луѓето и роботите, приказната го следи Рик Декард, поранешен полицаец кој е најмен да лови и убива андроиди кои вршат злосторства .

31. E.T.: The Extra-Terrestrial (1982)

Достапно на: Amazon Prime Video, Apple TV.

Со сценарио кое преместени генерации, филмот на Спилберг ја прикажува можноста за вонземски живот преку многу поинаква перспектива од вообичаената.

Елиот е момче кое открива вонземско суштество кое паднало на Земјата и започнува пријателство со него. Со поддршка од неговите браќа, тој решава да го скрие од владата и да му помогне да се врати на својата планета од која потекнува.

Исто така види: 21 најдобар бразилски комедија филм на сите времиња

32. Фантомот на иднината(1995)

Јапонскиот филм, во режија на Мамору Ошии и базиран на мангата создадена од Масамуне Широу, стана референца за филмовите сајберпанк и научно-фантастично кино.

Исто така види: 15 паметни филмови за секој вкус на Нетфликс

Заплетот се одвива во иднина каде што човечките суштества се менуваат преку технологијата. Тоа е кога крадец кој почнува да напаѓа во главите на другите .

За да го уапсат, се формира одред предводен од мајорот Мотоко, жена која е толку модифицирана што практично стана андроид.

33. Twelve Monkeys (1995)

Инспириран од францускиот краток филм La Jetée (1962) од Крис Маркер, филмот во режија на Тери Гилијам беше успешен на благајните, а исто така и со специјализирани критичари.

Во 2027 година, планетата беше уништена од вирус кој збриша голем дел од човештвото и оние што преживеаја мораа да се преселат во подземни засолништа. Кол, главниот лик, е оној избран да се врати во времето и да го открие лекот.

34. 2001: A Space Odyssey (1968)

Достапно на: Google Play Movies, HBO Max.

Преземено како еден од најдобри филмови на сите времиња, долгометражниот филм во режија на Стенли Кјубрик беше базиран на The Sentinel , расказ на Артур К. Кларк.

Откако неидентификуван објект падна на Месечината, научникот Хејвуд Флојд е испратен во вселенска база, со намера даистражуваат одредени чудни појави. Некое време подоцна, група астронаути е испратена на тајна мисија до Јупитер .

35. Терминатор (1984)

Достапно на: Google Play Movies, Amazon Prime Video.

Прославениот филм во режија на Џејмс Камерон го одбележа почеток на исклучително успешна акциона и научно-фантастична франшиза.

По војната меѓу луѓето и роботите, киборг патува назад во времето , во 80-тите , за да се обиде да ја промени иднината на планетата. За да го стори тоа, тој треба да ја убие мајката на човекот кој подоцна ќе стане негов најголем непријател.

36. Петтиот елемент (1997)

Авантуристичкиот, акциониот и научно-фантастичен филм во режија на Французинот Лук Бесон, базиран на приказна што почнал да ја пишува како тинејџер, собори рекорди на бокс офисот .

Заплетот се одвива во 23 век, кога таксистот Корбен Далас ја запознава Лело, мистериозна жена со портокалова коса. Одеднаш, тој се наоѓа себеси вклучен во ризична мисија: ѝ помогне да собере четири волшебни камења и да победи едно многу древно зло .

37. Back to the Future (1985)

Достапно на: Amazon Prime Video, Apple TV.

Филм кој е Лицето од 80-тите, авантуристичкиот и научно-фантастичен игран филм во режија на Роберт Земекис продолжува да се смета за еден од најдобрите во светот.

Марти МекФлај е тинејџер кој патува низ времето користејќи DeLorean DMC-12 модифициран од пријател научник, Др. Емет Браун. Кога ќе застане во минатото, тој прави грешка и завршува со разделување на оние кои во иднина би биле негови родители.

38. Метрополис (1927)

Достапно на: Globo Play.

Германскиот филм на Австриецот Фриц Ланг предизвика контроверзии во тоа време беше објавен. беше објавен и пропадна на благајните, но стана обележје во историјата на научната фантастика.

Сместена во 2026 година, приказната се одвива во дистописки свет кој содржи екстремна класа поделба . Додека високата класа живее во луксузни облакодери, работничката класа живее под земја, каде што треба да управува со машините што генерираат енергија.

39. The Matrix (1999)

Достапно на: Amazon Prime Video, Apple TV.

Научна фантастика управувана од акциони блокбастери погоден од сестрите Вачовски стана еден од најгледаните филмови на сите времиња и влијаеше на безброј подоцнежни дела.

Нео е програмер кој работи преку ноќ како хакер, во потрага по информации за мистеријата наречена „Матрикс“. Тогаш тој е регрутиран да се приклучи на движењето на отпорот и мора да направи избор: да се соочи со реалноста или да продолжи да живее во симулација .

40. Jurassic Park (1993)

Достапно на: Глобо Плеј, Гугл Плеј Филмс, Нетфликс.

Во режија на Стивен Спилберг, авантуристичкиот и научно-фантастичен филм е заснован на роман на Мајкл Крајтон и собори рекорди на благајните, освојувајќи и три Оскари.

Наративот се одвива на Исла Нублар, каде Џон Хамонд создаде тематски парк населен со диносауруси произведени преку генетски инженеринг. Сè излегува од контрола кога животните почнуваат да ги напаѓаат работниците и посетителите на локацијата.

41. Star Wars: The Empire Strikes Back (1980)

Достапно на: Disney+.

Вториот филм во епската сага Војна на ѕвездите, режиран од Ирвин Кершнер и создаден од приказната за Џорџ Лукас, се смета за еден од најважните на сите времиња и освои легија обожаватели.

Приказната се одвива неколку време по Војна на ѕвездите , кога Дарт Вејдер владее со Галактичката империја и ги гони членовите на Бунтовничката алијанса. Во меѓувреме, мајстор Јода го тренира младиот Лук Скајвокер кој учи да ја користи „Силата“ и се подготвува за конфронтација.

42. Looper - Assassins of the Future (2012)

Напишано и во режија на Американецот Ријан Џонсон, акциониот и научно-фантастичен филм доби признание од критичарите и јавноста.

Џо Симонс, главниот лик, е атентатор најмен да убива луѓе кои доаѓаат од иднината . Меѓутоа, намисијата се комплицира кога целта што треба да се убие е постара верзија од него.

43. Akira (1988)

Јапонското аниме беше режирано од Кацухиро Отомо и се покажа како исклучително иновативен филм, станувајќи референца во областа на научната фантастика и анимираното кино. 1>

Дејството се одвива во дистописка и насилна иднина која би се појавила како последица на Третата светска војна. Главниот јунак, Канеда, е водач на банда кој на крајот ќе биде заробен од владата. Таму, тој станува мета на научни експерименти кои будат непознати сили.

44. Човекот кој падна на земјата (1976)

Во главна улога брилијантниот Дејвид Боуви, култниот филм беше режиран од Николас Рог и базиран на истоимениот роман на Волтер Тевис .

Заплетот ја следи судбината на вонземски кој доаѓа на Земјата додека бара вода за својата планета. Преку неговото технолошко знаење, тој треба да се интегрира и да заработи пари за да го поправа својот брод.

45. The Martian (2015)

Достапно на: Star+.

Во режија на Ридли Скот и врз основа на истоимениот роман на Енди Веир, научно-фантастичниот филм ја освои јавноста и специјализираните критичари.

За време на мисијата на Марс, астронаутот Марк Вотни се претпоставува дека е мртов од неговите придружници, оставен зад себе. Кога ќе се разбуди и ќе сфати дека е сам на планетата , тој треба да преживее и да чека помош.

46. Енигмата на друг свет (1982)

Научно-фантастичниот хорор класик во режија на Џон Карпентер првично беше отфрлен од критичарите, но подоцна доби култен филмски статус и обожавање

Приказната се одвива на Антарктикот, каде група научници и работници откриваат вонземско суштество кое може да преземе многу форми и станува постојана закана.

47. Планетата на мајмуните (1968)

Инспириран од истоимениот роман на Французинот Пјер Бул, првиот филм од франшизата го режираше Френклин Ј. Шафнер и постигна огромен успех.

По вселенското патување во кое долго хибернираат, екипаж астронаути ќе застанат на планета со која владеат мајмуни, каде што човечките суштества се доминирани и робови од видот.

Ако го сакате киното, искористете ја можноста да го погледнете и вие :

потенцијален спасител на тој универзум.

3. Matrix Resurrections (2021)

Достапно на: HBO Max, Google Play Filmes.

Многу години по трилогијата што ги освои генерациите , играниот филм на Лана Вачовски е четвртиот филм во незаборавната франшиза на акција и научна фантастика.

Овој пат го наоѓаме Нео предаден на симулацијата, води обичен живот и зема сини апчиња за да остане во несвест. Тој дури и ги вкрстува патиштата со Тринити, но тие не се сеќаваат еден на друг. Сепак, не треба многу време за главниот лик да има ново будење во реалноста.

4. Надградба (2018)

Достапно на: Amazon Prime Video, YouTube Films.

Австралиската научна фантастика, акција и трилер трилерот беше режиран од Ли Ванел и доби одлични критики од публиката. Приказната се одвива во дистописка иднина, кога главниот лик Греј Трејс ја губи сопругата и неговото тело е парализирано за време на насилен грабеж.

Тогаш тој добива нервен чип, за да ги врати движењата и започнува да да го споделите телото со вештачка интелигенција која исто така е во потрага по одмазда.

5. Tenet (2020)

Достапно на: Google Play Movies, HBO Max.

Научно-фантастичниот акционен филм во режија на Кристофер Нолан беше еден од најголемите хитови во 2020 година, со својата приказна и визуелни елементи што му ја донесоа признанието наекспертска критика.

Протагонистот е агент на ЦИА кој добива мистериозна мисија од тајна организација наречена Тенет. Одеднаш, тој открива дека мора да патува назад во времето за да спречи нова светска војна.

6. Денот кога Земјата застана (1951)

Класик на американската кинематографија, филмот на Роберт Вајс е произведен во контекст на Студената војна и носи силни социјални пораки. Со текот на времето, делото стана влијателно меѓу научно-фантастичните филмови.

Во заплетот, нашата планета ја посетува вонземјанин кој носи итна порака . На луѓето им е даден ултиматум: ако не заземат пацифистички став, тие ќе бидат целосно уништени.

7. Ad Astra - Going to the Stars (2019)

Достапно на: Star+, Netflix.

Режија: Џејмс Греј, драмата на авантура и научна фантастика беше успешна кај критичарите, кои главно ја истакнаа изведбата на Бред Пит.

Играниот филм го следи самото патување на астронаутот кој заминува низ универзумот во потрага на таткото кој бил изгубен, години пред тоа, за време на експедиција. На патот, тој открива закана способна да го уништи животот на Земјата.

8. Blade Runner 2049 (2017)

Достапно на: Netflix, Paramount+, Amazon Prime Video.

Научно-фантастичниот филм на нео-ноар стилот го режираше Денис Вилнев иова е долгоочекуваното продолжение на класиката објавена во 1982 година.

Приказната се одвива неколку децении по дејството што се случува во првиот игран филм и го следи К, ловец на андроид кој работи за владата. Кога ќе добие нова мисија, треба да бара стар агент кој исчезнал пред многу години.

9. Пристигнување (2016)

Достапно на: Amazon Prime Video, YouTube Filmes, Google Play.

Играниот филм во режија на Денис Вилнев и инспириран од расказот Story of Your Life , на Американецот Тед Чианг, беше високо оценет од критичарите и номиниран за осум категории за Оскар.

Рутината на Земјата е потресена со ненадејното пристигнување на безброј вселенски бродови кои носат вонземјани кои се обидуваат да комуницираат . Протагонистите, Луиз Бенкс и Иан Донели, се лингвист и физичар кои треба да ги толкуваат сигналите на посетителите.

10. Annihilation (2018)

Достапно на: Netflix, Google Play Filmes.

Играниот филм во режија на Алекс Гарланд се базира на во истоименото дело на Џеф ВандерМер и меша елементи на авантура, научна фантастика и фантазија.

Протагонистите, група биолози и воени научници, се испратени во „The Shimmer“, област која е изолирана од страна на владата години пред тоа, поради хемиска катастрофа. Таму треба да се соочат со фауна и флоратотално непознат.

11. Извини што те мачам (2018)

Американскиот филм за комедија, фантазија и научна фантастика беше првиот долгометражен филм во режија на активистот Бутс Рајли, кој го напиша и сценариото.

Ова е силна критика на реалноста на Соединетите Американски Држави која ги следи стапките на Касиус „Кеш“ Грин, млад телемаркетинг асистент кој живее без време и пари. Кога ќе открие тајна што му помага да се искачи на скалата во кариерата, тој се наоѓа во алтернативен универзум .

12. Interstellar (2014)

Достапно на: Google Play Movies, HBO Max, Amazon Prime Video.

Уште едно познато дело на Кристофер Нолан, научно-фантастичната драмска функција беше многу добро прифатена и од публиката и од критичарите, освојувајќи го Оскар за најдобри визуелни ефекти.

Дејството се одвива во 2067 година, кога Земјата веќе ги достигнува границите на нејзината природна ресурсите и човештвото е во опасност од изумирање. Главниот лик, Купер, е дел од тимот астронаути кои тргнаа во потрага по нова планета за да ги засолнат човечките суштества.

Исто така, погледнете ја анализата на филмот Interstellar.

13. Paprika (2006)

Јапонскиот филм на Сатоши Кон беше инспириран од книгата на Јасутака Цуцуи и веќе стана основно аниме за обожавателите ширум светот.

Ацуко Чиба е психијатародговорни за спроведување на експериментален третман преку кој лекарите можат влегуваат во соништата на пациентите. Меѓутоа, таа оди понатаму за да им помогне и почнува да го користи методот незаконски, усвојувајќи го алијасот Папрака.

14. Блиски средби од трет вид (1977)

Достапно на : HBO Max, Google Play.

Играниот филм е режиран од Стивен Спилберг, кој го напиша и сценариото. Рој Нири е американски семеен човек кој живее во мирен регион. Неговиот живот драстично се менува кога ќе види НЛО на небото.

Од тој момент, тој почнува да прави сè за да комуницира со суштества од други планети. Сепак, Рој не е т единствениот локален жител што чувствува присуство на вонземски форми на живот.

15. Ex Machina (2014)

Достапно на: Google Play Filmes.

Првиот филм напишан и режиран од Англичанецот Алекс Гарланд е психолошка научно-фантастична драма која го освои Оскар за најдобри визуелни ефекти.

Калеб Смит, главниот лик, е програмер кој работи за најголемиот пребарувач во светот кога ќе биде повикан да го посети домот на извршниот директор од компанијата, Нејтан Бејтман. Таму, тој ја запознава Ава, андроид создаден од неговиот шеф и треба да ја тестира нејзината вештачка интелигенција.

16. Lunar (2009)

Достапно на: Google Play.

Британска и американска продукција, во филмот на Данкан Џонс глуми астронаутот Сем Бел. По три години изолиран од се, работејќи во лунарен рудник , неговото здравје почнува да трпи сериозни последици.

Покрај тоа што развива физички проблеми, тој почнува да има халуцинации кои му го загрозуваат животот загрозеност.ризик. Тогаш ќе запознае мистериозна фигура: човек кој се претставува како помлада верзија на самиот Сем.

17. Children of Hope (2006)

Едно од одличните дела на Мексиканецот Алфонсо Куарон, играниот драма и научно-фантастичен игран филм е заснован на истоимената книга на П.Д. Џејмс. Дејствието се случува во 2027 година, кога човештвото е речиси изумрено , по децении колективна неплодност.

Во време на глобална криза, законите за имиграција се порепресивни од кога било. Протагонистот на приказната, Тео Фарон, е државен службеник кој се обидува да заштити бремена бегалка која пристигнува во земјата.

18. Inception (2010)

Достапно на: Google Play Filmes.

Уште една класика од Кристофер Нолан, акција и трилер научна фантастика е сместена во свет каде што е можно да се нападнат соништата на другите луѓе, па дури и да им се вградат идеи во нивните умови .

Коб, главниот лик, е познат разбојник, специјалист за овој тип на шпионажа , кој мора да побегне од земјата затоа штое бркан од полицијата. За да може повторно да го види своето семејство, тој ја прифаќа последната мисија која е уште поопасна од претходните.

Погледнете ја и анализата на филмот Inception.

19. Mad Max: Fury Road (2015)

Достапно на : Google Play.

Оној што веќе беше промовиран како еден од највпечатливите филмови во последно време, играниот филм ја следи судбината на главниот лик, Макс Рокатански, кој се бори да преживее во пост-апокалиптичен свет .

Кога тој е Гонет од Иммортан Џо и неговата крвожедна војска, тој треба да смета на помошта на царицата Фуриоза, водачот на група бунтовници.

20. Енигмата на Андромеда (1971)

Уште едно дело на Роберт Вајз кое беше широко обожувано од филмските љубители, научно-фантастичниот и напнат филмот беше заснован на книга напишана од Мајкл Крајтон.

Приказната започнува со падот на сателит во регионот на Ново Мексико. Објектот носи мистериозен вирус кој го убива целото локално население. Оттаму, неопходно е да се собере група научници за да се запре заразата и да се открие лекот.

21. Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)

Достапно на: Google Play.

Кинематско ремек-дело на романтика и научна фантастика филмот во режија на Мишел Гондри веќе стана култен филм и стана референца по стил. Заплетот го следиПриказната за разделбата на Џоел и Клементина, која им предизвика големи страдања во животот.

За да го преболат раскинувањето, тие одлучуваат да подлегнат на третман за да ги избришат спомените што го чувале за сето она што го живееле заедно .

22. District 9 (2009)

Достапно на: HBO Max, Google Play.

Научно-фантастичниот трилер е режиран од Нил Бломкамп, како адаптација на негов стар краток, со наслов Жив во Јобург .

Во приказната, која открива критика на дискриминацијата и расната сегрегација , повеќе од милион вонземјани пристигнуваат на Земјата и сега се гледаат како бегалци.

Оттаму, тие се одвоени од луѓето и принудени да живеат во изолирана област, наречена „Област 9“ .

23. Таа (2013)

Достапно на: Apple TV.

Комбинирајќи романса и научна фантастика, филмот на Спајк Јонзе доби Оскар за Најдобро оригинално сценарио, со тажна и трогателна рефлексија за технолошкиот напредок и човечката осаменост.

Теодор Тумбли е интровертен човек ранет поради развод кој купува програма која има виртуелна асистентка, Саманта. Со текот на времето, двајцата стануваат сè поблиски и протагонистот сфаќа дека е заљубен во вештачка интелигенција .

24. Извештај на малцинствата - Новиот закон
Patrick Gray
Patrick Gray
Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.