9 стилови на музика кои најмногу се слушаат во Бразил

9 стилови на музика кои најмногу се слушаат во Бразил
Patrick Gray

Музиката е еден од најценетите уметнички изрази во светот, а Бразил е познат по тоа што многу го цени овој јазик на уметноста.

Овде има неколку видови музика кои се успешни. Така, избравме 8 истакнати музички жанрови во земјава, наведени без редослед на предност.

1. Самба

Самба е можеби музичкиот жанр што на почетокот најдобро ја претставува бразилската култура.

Исто така види: Извонреден филм: синопсис и детално резиме

Покрена во контекст на отпорот на луѓето од афро-потомците, овој стил веќе бил прогонуван во минатото, ако повторно зајакнувајќи се и денес се конституира како еден од најслушаните во земјата.

Постојат неколку аспекти на самбата, како што се: самба на висока забава, самба-возвишување, самба де рода, самба-канчао, пагода, самба де бреке, самба-енредо и самба де гафиеира.

Зеца Пагодињо - Нека ме земе животот

2. MPB

Бразилската популарна музика (MPB) се појави во 60-тите години со мешање на боса нова со други музички стилови. Многу слушана во Бразил и остатокот од светот, ова е тип на музика што опфаќа многу естетски варијации.

Има многу уметници кои се посветуваат на MPB, некои истакнати имиња се членови на она што стана познато како движењето тропски: Гилберто Гил, Каетано Велосо, Гал Коста, Марија Бетанија, Нара Леао, Том Зе, Рита Ли.

REFLORESTAво Бразил, се издвојуваше во Рио де Жанеиро во средината на 80-тите и 90-тите. Комбинирајќи референци од хип хопот и електронската музика, фанкот е директно поврзан со периферната култура.

Во моментов, овој стил се разгранува во спектакуларен фанк , фанк мелодија, забранет фанк и нов фанк.

Show das Poderosas (Официјален клип) - Anitta

4. Sertanejo

Во моментов стилот на кантри музика кој е најуспешен во земјата е таканаречениот универзитетски sertanejo. И покрај тоа што коренот sertanejo (или модата на виола) постои од почетокот на 20 век, 1990-тите беа одлучувачки период за ширење на жанрот.

Токму во тоа време дуата како Читаозињо и Ксороро и Леандер и Леонард. Денес, трендот е широко распространет во Бразил, а се појавија и женски дуа кои се истакнуваат.

Maiara и Maraisa & Марилија Мендонча - Не знам што таму

5. Боса Нова

Под влијание на самбата и џезот, боса нова се појави во доцните 1950-ти во Бразил. Еден од одговорните за неговото создавање беше пејачот и композитор Жоао Жилберто, но вреди да се споменат и други имиња како Том Жобим и Нара Леао.

Смирениот тон на гласот, секојдневните теми и основата се карактеристични за овој музички стил.џез-инструментален.

Том Џобим - Чега де саудаде (Во живо во Монтреал)

6. Forró

Многу се слуша во Бразил, овој тип на музика беше однесен во остатокот од земјата од североисточните луѓе коимигрирале во големите градови во 70-тите.

Инструменталната основа на форро е составена од звукот на триаголникот, забумбата и хармоника. Покрај тоа, жанрот се разгранува и на други аспекти: baião, xaxado и xote.

Meu Forró É Meu Canto

7. Рап

Донесувајќи предизвикувачки текстови кои покажуваат често тешка реалност, рапот беше консолидиран во Бразил во 90-тите. Стилот е дел од хип хопот, американско движење кое се појави во 70-тите години во сиромашните населби на Њујорк.

Во Бразил, имиња како Racionais MC's, MV Bill и Sabotage дадоа силен придонес на бразилската сцена.

Саботажа - „Rap é Compromisso“ - Rap é Compromisso

8. Рок

Рокот стана практично универзален тип на музика. Појавувајќи се во САД во 50-тите години, тој е многу успешен и во Бразил, каде што зајакна од 60-тите.

Басот, електричната гитара и тапаните се важни инструменти за компонирање на овој вид музика, продуцирајќи генерално брз и динамичен, но исто така поделен на многу аспекти, вклучувајќи ги и побавните.

Исто така види: 15 незаборавни класични филмови за гледање на НетфликсCássia Eller - Blues Da Piedade

9. Писеиро и Писадиња

Потекнувајќи од форро, ламбада и текнобрега, писеиро или писадиња, се појавија во Баија во 2000-тите. Електронската клавијатура е важен инструмент во овој музички жанр, кој се шири низ целата национална територија.

Пејачи кои се истакнуваат во стилот на Сао ГуставоЛима, Barões da Pisadinha, João Gomes и Vitor Fernandes.

QUE NEM VOVÔ - João Gomes (DVD Live in Fortaleza)

Можеби ве интересира :
    Patrick Gray
    Patrick Gray
    Патрик Греј е писател, истражувач и претприемач со страст за истражување на пресекот на креативноста, иновациите и човечкиот потенцијал. Како автор на блогот „Култура на генијалците“, тој работи на откривање на тајните на тимовите и поединците со високи перформанси кои постигнале извонреден успех на различни полиња. Патрик исто така е ко-основач на консултантска фирма која им помага на организациите да развијат иновативни стратегии и да негуваат креативни култури. Неговата работа е претставена во бројни публикации, вклучувајќи ги Форбс, Брза компанија и Претприемач. Со позадина во психологијата и бизнисот, Патрик носи уникатна перспектива на неговото пишување, комбинирајќи сознанија засновани на наука со практични совети за читателите кои сакаат да го отклучат сопствениот потенцијал и да создадат поиновативен свет.